Czy ta spowiedź jest ważna?

ODPOWIEDZ
marlenakkk
Przybysz
Przybysz
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2022

Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: marlenakkk » 2022-04-12, 19:05

Szczęść Boże
Dzisaj pierwszy raz od 3 lat byłam u spowiedzi. Odkładałam ją od wielu miesięcy i dzisiaj wreszcie odważyłam się wyspowiadać. Nie było łatwo, ogarniał mnie straszny lęk i cały dzień czułam niepokój z tego powodu. Kiedy podeszłam do konfesjonału wypowiedziałam całą formułkę i grzechy tak jak należy. Po moich słowach "...proszę o rozgrzeszenie, naukę i pokutę" ksiądz zadał parę pytań, powiedział, że już nie będzie dawać mi nauki ponieważ na pewno wiem po co tu przyszłam. Powiedział "ja udzielam ci rozgrzeszenia, a w ramach pokuty odmów symbolicznie Koronkę do Bożego Miłosierdzia". W tamtym momencie byłam okropnie zestresowana, że nie pamiętam dokładnie co ksiądz do mnie mówił.Chyba powiedział coś jeszcze i życzył mi Wesołych Świąt. Jednak nie pamiętam modlitwy, znaku krzyża czy zapukania w konfesjonał. Myślałam, że to już koniec spowiedzi i odeszłam. Jednak mam teraz wątpliwości, czy to aby na pewno był koniec? Czy ta spowiedź była ważna? Dodam jeszcze, że za dosłownie chwilę miała zaczynać się Msza Święta, więc ksiądz mógł po prostu się spieszyć. Kiedy wyszłam z kościoła poczułam ogromną radość i ulgę, jednak kiedy sobie uświadomiłam tą sytuację, to poczułam niepewność i teraz męczy mnie sumienie, czy aby na pewno spowiedź była ważna i grzechy zostały mi odpuszczone. Bardzo proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: sądzony » 2022-04-12, 22:02

Jak dla mnie wszystko było ok.

Ja spowiadałem się w piątek. Mam stałego spowiednika i sakrament, po wyznaniu grzechów, przyjmuje często formę rozmowy, wymiany zdań.
Ostatnio tak się jakoś zagalopowałem, że opowiadając wymknęło mi się "k...a" i mnie zatkało.
Wszystko ucichło. Spojrzałem na księdza skonsternowany i powiedziałem: "przepraszam".
Odrzekł: "Przecież wszyscy jesteśmy tylko ludźmi."

Jak widać bywa różnie. :)

Moim zdaniem Twoja spowiedź jest ważna. Stres robi swoje, ale Bóg wie co i jak.
PS: ja też "dostałem" koronkę i moja żona także.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Czy ta spowiedź jest ważna?

Post autor: Andej » 2022-04-12, 22:43

marlenakkk pisze: 2022-04-12, 19:05 Kiedy wyszłam z kościoła poczułam ogromną radość i ulgę,
Nie przystąpiłaś do Komunii świętej? Nie rozumiem.

Skoro: Powiedział "ja udzielam ci rozgrzeszenia, a w ramach pokuty odmów symbolicznie Koronkę do Bożego Miłosierdzia". to w czym problem? Rozgrzeszenie zostało udzielone.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ