Pytania o grzech- Człowiek123

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Gry

Post autor: czlowiek123 » 2022-04-13, 15:55

Witam,
kiedy granie w gry jest realnym i prawdziwym złem? Czy granie w gry 16+ albo 18+, takie jak: CS:GO, Uncharted, Far cry, GTA San Andreas jest moralnie niegodziwe? Nie chodzi mi tutaj o żadne podniecanie się albo dawanie upustu swojej agresji w grach. Chodzi mi o rozrywkę (z umiarem) albo czas spędzony ze znajomymi. W internecie znalazłem pełno różnych wypowiedzi na ten temat (często ze sobą sprzecznych), a jakie jest Wasze zdanie?
Pozdrawiam i życzę udanych świąt Wielkanocnych.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Gry

Post autor: Logan » 2022-04-13, 17:25

Nie wiem kiedy jest prawdziwym złem. Wiem że może prowadzić do grzechu. Na przykład gry pełne brutalnej przemocy, gry ze scenami seksu, mogą wpływać ujemnie na chrześcijańskie cnoty. Rozrywka nie może nas demoralizować, osłabiać w cnocie.
Podobnie z książkami, serialami, filmami.
Nie wybierajmy byle czego, ale roztropnie.
Ja na przykład zrezygnowałem z oglądania Gry o Tron, ponieważ sceny seksu wzbudzały we mnie pokusy nieczyste, miałem problem z ich zwalczaniem, poza tym brzydziło mnie epatowanie brutalnością i nagością.
Koledzy ostatnio polecili mi serial Niepokorni, przejrzałem fragmenty i mimo bycia serialem komediowym zawiera sceny nagości i seksu demoralizującego np. dziewczyna schodząca na śniadanie do jadalni bez bielizny w samej koszuli, a są tam i dzieci i ona się schyla po coś do jedzenia i dzieci się patrzą na nią x_x

Dodano po 6 minutach 26 sekundach:
Z tego co pamiętam o. Adam Szustak grał w The Last of Us. Bardzo popularna gra. Kilka osób mi ją polecało.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Re: Gry

Post autor: czlowiek123 » 2022-04-13, 20:10

Logan pisze: 2022-04-13, 17:32 Z tego co pamiętam o. Adam Szustak grał w The Last of Us. Bardzo popularna gra. Kilka osób mi ją polecało.
Tak, tak. Oglądałem może z 3 odcinki. Fajnie mówił
o rzeczywistości porównując ją do fabuły z gry.
Ostatnio zmieniony 2022-04-13, 20:12 przez czlowiek123, łącznie zmieniany 3 razy.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Skrupuły - co robić?

Post autor: czlowiek123 » 2022-04-16, 17:32

Witam,
jak pewnie częśc z Was wie jestem skrupulantem i nachodzą mnie częste wątpliwości odnośnie grzechu. Przykładowo dzisiaj jak losowałem skiny do cs'a na keydropie to naszła mnie wątpliwość czy to hazard i grzech lub dzisiaj ktoś rozmawiał głośno przez telefon i nie mogłem wytrzymać ze śmiechu ze względu na sposób mówienia tej osoby. Czy to grzech? Albo też kiedy mówię o drugim człowieku to bardzo często (praktycznie zawsze) mam wątpliwości czy nie obgaduję tej osoby. Co według Was robić w takich sytuacjach, kiedy są wątpliwości i nawet nie wiadomo czy to co sie zrobiło jest grzechem czy nie? Nawet mam wątpliwości czy grzebanie w nosie jest grzechem XD
Pozdrawiam :D

PS. Ofiaruję wszystkie moje wątpliwości Panu Jezusowi w modlitwie. Przystępuję do Komunii Św. bo nie mam pewności co do popełnienia grzechu. Planuję też zakup książki "Skrupulantom na ratunek" ale nigdzie nie mogę jej dostać.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Skrupuły - co robić?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-16, 17:41

Zerknij proszę na ten sam problem viewtopic.php?p=284396#p284396
czlowiek123 pisze: 2022-04-16, 17:32 PS. Ofiaruję wszystkie moje wątpliwości Panu Jezusowi w modlitwie. Przystępuję do Komunii Św. bo nie mam pewności co do popełnienia grzechu.
Dobrze robisz!
Planuję też zakup książki "Skrupulantom na ratunek" ale nigdzie nie mogę jej dostać.
https://allegrolokalnie.pl/oferta/ksiaz ... na-ratunek
Jakby się nie udało, daj znać na priv

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2479
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1034 times
Been thanked: 934 times

Re: Skrupuły - co robić?

Post autor: Susanna » 2022-04-16, 17:42

Nie wiem czy ci moja odpowiedz pomoże ale mi pomaga olewanie takich myśli, one nie pochodzą od Boga skoro zdarza się że zaraz po spowiedzi zaczyna się skrupulancki mętlik w naszej głowie. Mam dziennie setki takich myśli ale staram się nie reagować bo one wywołują tylko i wyłącznie chaos w głowie. Ciągle jakieś wątpliwości, pytania, obawy itp
Pozdrawiam :)
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Czy takie myśli są złe?

Post autor: czlowiek123 » 2022-05-03, 20:31

Witam,
lubię z umiarem grać w gry. Czasami jednak zdarza mi się, że do głowy przychodzi mi myśl jak strzelam do kogoś w grze (do NPC), albo np. coś wysadzam. Od razu dopiszę, że nie jest to spowodowane chęcią usatysfakcjonowania się czy coś, po prostu coś takiego czasami się pojawi (np. jako wspomnienie z rozgrywki). Nie chcę mieć takich myśli, ponieważ uważam że o grze myśli się w czasie gry, a życie jest za krótkie żeby ciągle myśleć o wirtualnej rzeczywistości. Jednak zastanawiam się czy takie myśli są grzeszne czy nie - rozum mówi mi że nie bo ani nie chcę czegoś takiego robić w rzeczywistości, ani nie wyobrażam sobie jakiegoś prawdziwego człowieka, a przecież jak gram w grę akcji to też myślę o tym, tylko że wtedy nie muszę sobie tego wyobrażać bo to widzę itd., a z kolei lęk przed tym że takie myśli są grzeszne nie daje mi spokoju. Jak to rozeznać? Co Wy o tym myślicie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Czy takie myśli są złe?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 21:42

Staraj się być tu gdzie jesteś. Myślenie o przeszłości, przyszłości czy uleganie wyobraźni nie jest katastrofą. Jeżeli Ci to przeszkadza to może być złe, bo wprowadza Cię w poczucie dyskomfortu. Wydaje mi się jednak, że myślenie o graniu nie jest grzechem. O ile do grzechu nie prowadzi. To jednak tylko moje zdanie.

Bywa też, że to co jest dla nas niewygodne, przykre, bolesne często jest "objawem" głębszego problemu. Tak jest na przykład z nieprzyjemną gorączką.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Rozróba w grach

Post autor: czlowiek123 » 2022-05-27, 19:59

Ostatnio zastanawiam się, czy rozróba/rozwałka w grach (np. w takim GTA SA) jest czynem grzesznym, jeśli nie wpływa źle na grającego. Jak to jest?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13771
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2196 times

Re: Rozróba w grach

Post autor: sądzony » 2022-05-27, 20:29

W życiu nie doświadczasz niczego co w jakikolwiek sposób na Ciebie nie wpływa. Tak uważam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Gry

Post autor: Abstract » 2022-05-28, 08:51

Oglądając Cejrowskiego również można napatrzyć się na uwydatnione piersi :) kobiet. To jest bardzo zróżnicowane kulturowo. Sceny można przewijać, w grach omijać. Jeśli coś jest przesycone tylko tymi treściami np. krwią, przemocą i seksem olać daną pozycję i nie oglądać/grać/czytać.
Wszystko zależy co ty z tym zrobisz w głowie. Będziesz się nakręcał lub zignorujesz i pominiesz.
Na plażach, basenach u kobiet również widać wiele, reszta to twoja głowa.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Pytania o grzech- Człowiek123

Post autor: czlowiek123 » 2022-06-17, 08:16

Witam,
dzisiaj przytrafiły mi się dwie sytuacje, które nie za bardzo potrafię ocenić w sumieniu.

1) Jak spałem, to przyśniła mi się nieczysta scena, w której uczestniczyłem. Nie wiem czy sam nie wywołałem tego wyobrażenia, bo wydaję mi się, że była tam odrobina świadomości, ale nie jestem pewien. Na pewno jak się obudziłem to miałem pełną świadomość (ale wtedy już tego wyobrażenia nie było). Nie wiem czy popełniłem grzech czy nie. No bo w sumie to gdybym miał w tym śnie świadomość to bym odrzucił to wyobrażenie. Poza tym to była nagła
i nieplanowana sytuacja.

2) W pewnej chwili pojawiło się wyobrażenie, jak dwóch ludzi się naparza. To wyobrażenie dzieliło się na dwie "sceny". Przy drugiej scenie na pewno chciałem tę myśl odrzucić i to zrobiłem, ale nie wiem czy tak samo było przy pierwszej. Dodam że całość trwała strasznie krótko, może krócej niż sekundę. Z drugiej strony też nie chciałem tej pierwszej sceny zatrzymywać itd. i nie wiem czy myśli tego typu w ogóle są grzeszne.


Proszę o pomoc w rozeznaniu tych 2 sytuacji. Dodam, że mam skrupulanckie sumienie.
Dziękuję i pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 2022-08-02, 15:11 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy te sytuacje były grzechem?

Post autor: Jozek » 2022-06-17, 08:19

Sytuacje nie sa grzechem, tylko czyny i intencje tych czynow.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

czlowiek123
Początkujący
Początkujący
Posty: 62
Rejestracja: 30 sty 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times

Zapytanie odnośnie gier

Post autor: czlowiek123 » 2022-06-17, 08:21

Witam,
czy granie w gry, w których wcielamy się np. w złodzieja jest złe? Dodam, że chodzi mi tutaj o sytuację, w której taka gra nie wpływa w negatywny sposób na grającego (nie bierzemy pod uwagę scenariusza, w którym ktoś zagrał i zaczął okradać sąsiadów).

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Zapytanie odnośnie gier

Post autor: Rafał » 2022-06-17, 08:28

Nie jest. Tak samo jak nie jest złe oglądanie filmów o złodzieju. W zasadzie takie doświadczenie może Ci umożliwić spojrzenie na złodzieja z jego perspektywy i pomóc zrozumieć, dlaczego tak postępuje. Nie wpadaj od razu w poczucie winy. Pamiętaj: to nie Ty kradniesz.
Ostatnio zmieniony 2022-06-17, 08:29 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ