Kontemplacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-17, 12:18

Nenderen pisze: 2022-07-17, 03:13 Sądzony, Twój post rzucił nowe światło na moje patrzenie na chrzest niemowląt. Niemowlę w trakcie chrztu może wpatrywać się w Boga oczami duszy.
A przed chrztem nie może?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Nenderen » 2022-07-17, 14:12

I przed i w trakcie.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-17, 14:26

Nenderen pisze: 2022-07-17, 14:12 I przed i w trakcie.
Kilka razy w książkach i artykułach o rozwoju duchowym spotkałem się ze stwierdzeniem, iż
"przed poczęciem jesteśmy <w Bogu>, <z Bogiem>, a następnie z chwili na chwilę się od Niego oddalamy".
Gdzieś, chyba u Gajdów, wyczytałem (gdzieś już chodziła mi po głowie taka hipoteza), że nasze ziemskie życie jest drogą od "upadku w Adamie", poprzez Stary Testament, ku "zmartwychwstaniu w Chrystusie".

Uwzględniając powyższe można by, moim zdaniem, zaryzykować stwierdzenie, że kontemplacja jest powrotem do "łona Ojca" i ciągłym "zradzaniem" w postaci "nowego człowieka", a "pierwowzorem" kontemplacji może być "prawspółistnienie" z Bogiem.

Nie wiem jednak co na to teologia :-?
Pamiętam jednak pierwsze swoje filozoficzne pytanie, które zaprzątałao umysł w czasie modlitwy w kościele gdy byłem dzieckiem.
Myślałem: "Ok Boże. Gdy umrę idę do nieba lub piekła, ale ja chcę wiedzieć gdzie byłem nim się pojawiłem, nim mnie stworzyłeś?"
Nadal nie wiem, ale już mnie to nie męczy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Nenderen » 2022-07-17, 14:28

Z tego co mi się wydaje Kościół neguje ideę praegzystencji dusz. Zanim nas stworzono w chwili poczęcia po prostu nas nie było ale nasza osoba była odwiecznie uwzględniana w planach Boga.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-17, 14:58

Nenderen pisze: 2022-07-17, 14:28 Z tego co mi się wydaje Kościół neguje ideę praegzystencji dusz. Zanim nas stworzono w chwili poczęcia po prostu nas nie było ale nasza osoba była odwiecznie uwzględniana w planach Boga.
Czy dusza nie jest "planem Bożym"?
Nawet jeżeli byłem jedynie "Bożym planem", a teraz realizuje "ten plan" nie po Jego Woli, a jest tak z pewnością, to czy wtedy nie byłem bliżej Niego, niż teraz?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19093
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-17, 15:15

Jak można być bliżej, nie będąc w ogóle?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-07-17, 15:22

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-17, 15:15 Jak można być bliżej, nie będąc w ogóle?
Jedynie sobie dywaguję podążając myślą za Nenderen.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2022-08-14, 20:54

sądzony pisze: 2022-07-04, 21:05 Jako krytykę swojego postu poniżej udostępniam odniesienie do mojego wpisu Pani Natalii Zimniewicz autorki książki „Etapy rozwoju życia duchowego”:
https://wydawnictwowam.pl/prod.etapy-ro ... ?sku=88354
oraz kanały youtube:


Pani Natalia chciała zaznaczyć, że jest to jej prywatne zdania i oczywiście nie musi mieć racji. Poniższe nie dotyczy książki Stinissena, a mojego ujęcia tematu. Pani Natalia jest osobą świecką i nie chciałaby być stawiana w roli eksperta. Ja z kolei chciałbym, by to co jest przedstawione w temacie „Kontemplacja” było jak najbardziej rzetelne.


"Jeśli chodzi o myślniki Stinissena, to mam wobec nich wątpliwości. Niekiedy brzmią tak, że każdy się w tym odnajdzie. Poza tym te noce są bardzo indywidualne i pewność można mieć co do objawów opisanych przez św. Jana od Krzyża. To jest pewna rama wypełniana indywidualną treścią. Punkty Stinissena mogą być pewną pomocą, ale mogą też niesłusznie przekonać kogoś, że jest w nocy zmysłów lub występuje u niego dany znak opisany przez św. Jana. Może się okazać, że opis św. Jana się nie zgadza, ale pasują inne myślniki Stinissena i ktoś nabierze niesłusznego przekonania co do występowania danego znaku. Można bowiem niesłusznie uznać, że te myślniki to objawy, po których dany znak się rozpoznaje. Jak sam Pan zauważył pewne objawy opisane w tych myślnikach występują też w okresach, kiedy jesteśmy całkowicie daleko od Boga i żyjemy w grzechach ciężkich. Wtedy nasze serca żyją w smutku i źle się czujemy, co wynika z braku relacji z Bogiem, grzechów ciężkich, braku modlitwy, sakramentów itd. Tymczasem 2 noce opisane przez św. Jana występują u ludzi gorliwych, rozmodlonych, intensywnie pracujących nad sobą."
Pani Natalia moim zdaniem bardzo mądrze mówi szczególnie w temacie różnych długości poszczególnych etapów dostosowanych do stanu - inny dla zakonnika kontemplacyjnego a inny dla Deza męża, ojca, szefa, admina, ....
Ja też w takiego Boga Wszechmogącego wierzę
czemu napisałeś, że to polemika z twoim wpisem, bo nie załapałem ?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-14, 21:02

Dezerter pisze: 2022-08-14, 20:54 Pani Natalia moim zdaniem bardzo mądrze mówi szczególnie w temacie różnych długości poszczególnych etapów dostosowanych do stanu - inny dla zakonnika kontemplacyjnego a inny dla Deza męża, ojca, szefa, admina, ....
Ja też w takiego Boga Wszechmogącego wierzę
czemu napisałeś, że to polemika z twoim wpisem, bo nie załapałem ?
Bo mając wątpliwości co do tego co tu wypisuję (które poniekąd swoim listem zainicjowała Kasia pisząc list do @Marek_Piotrowski [który on opublikował], a która napisała również do mnie [w sensie Kasia] i poleciła Panią Natalię), obejrzałem jej "kanał", przeczytałem jej książkę i napisałem do Niej z prośbą o "przejrzenie" tego co wypisuję.

To co wkleiłem było komentarzem do wpisu ze Stinissena.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2022-08-14, 21:51

Ok wierzę na słowo, szkoda, że ani słowem się nie zająknęła o tobie ani o wątku
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-14, 22:08

Dezerter pisze: 2022-08-14, 21:51 Ok wierzę na słowo, szkoda, że ani słowem się nie zająknęła o tobie ani o wątku
To była wiadomość prywatna. Zapytałem czy mogę ją "wrzucić" na forum i czy może rzucić tu okiem. Zgodziła się. Pani Natalia jest skromną osobą i nie chce być traktowana jako "znawczyni tematu". Jestem w meilowym kontakcie z Panią Natalią (choć ostatnio słabo bo jestem zabiegany remontem).

Dlaczego miałbym kłamać?
:-?

Mogę dać Ci namiar zapytasz Ją sam :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4215 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2022-08-14, 22:15

No co ty, przecież napisałem, że wierzę na słowo
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

tropiciel

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-08-19, 22:51

gwoli wyjaśnienia - w kkk istnieje rozdział II poswiecony rozmyślaniu a po nim nastepuje pojęcie kontemplacja / nie ma pojęcia medytacja . a już totalnym błędem jest porownywanie obu tych pojęć . w religii wschodu nie istnieje pojęcie kontemplacja ( dla nich takim terminem jest medytacja ) . ludzie chcą termin medytacja przenieść na religie chrzescijańska zapominając żew religii chrzescijańskiej apogeum modlitwy to kontemplacja ( a nie medytacja jak w religii wschodu )). medytacja jest sposobem na relaks możesz sobie coś mruczeć pod nosem i myśleć o niebieskich migdałach . w modlitwie posługujemy się okresleniem rozmyślanie lub modlitwa myślna . pozdrawiam .

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-19, 22:58

tropiciel pisze: 2022-08-19, 22:51 gwoli wyjaśnienia - w kkk istnieje rozdział II poswiecony rozmyślaniu a po nim nastepuje pojęcie kontemplacja
Tak. Znam tę część Katechizmu.
tropiciel pisze: 2022-08-19, 22:51 / nie ma pojęcia medytacja .
W polskim wydaniu. We francuskim (z tego co wiem pierwotnym) jest słowo medytacja.
tropiciel pisze: 2022-08-19, 22:51 a już totalnym błędem jest porownywanie obu tych pojęć .
Jakich pojęć?
tropiciel pisze: 2022-08-19, 22:51 w religii wschodu nie istnieje pojęcie kontemplacja ( dla nich takim terminem jest medytacja ) .
Tak medytacja to rozmyślanie.
tropiciel pisze: 2022-08-19, 22:51 ludzie chcą termin medytacja przenieść na religie chrzescijańska
Wydaje mi się, że już ten termin przeniesiono. Poza tym istnieje on na kartach ST.
tropiciel pisze: 2022-08-19, 22:51 zapominając żew religii chrzescijańskiej apogeum modlitwy to kontemplacja ( a nie medytacja jak w religii wschodu )).
Tak zgadza się. Choć nie wiem czy ten termin jest w ST.
tropiciel pisze: 2022-08-19, 22:51 medytacja jest sposobem na relaks możesz sobie coś mruczeć pod nosem i myśleć o niebieskich migdałach .
Podobnież niektórzy kontem plują.
tropiciel pisze: 2022-08-19, 22:51 w modlitwie posługujemy się okresleniem rozmyślanie lub modlitwa myślna . pozdrawiam .
W modlitwie jest chyba więcej pojęć.

W miłości
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

tropiciel

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-08-19, 23:21

proponuję zapoznac się z takim oto tekstem który wyrażnie ukazuje jak autor rozumie medytacje ( właściwą dla religii wschodu , ale nie dla rozmyślan modlitwy chrześcijańskiej - ) oto tekst (Medytacja lub inaczej modlitwa niedyskursywna to forma praktyki duchowej, w której człowiek uwalnia się od pracy wyobraźni i myślenia dyskursywnego na rzecz prostej, intuicyjnej uważności na niewyobrażalną i niepojmowalną rzeczywistość Boga obecnego w nim samym i w całym świecie. Medytacja to modlitwa kontemplatywna, tzn. starająca się wyjść poza racjonalne myślenie i różnorodne odczucia, by wejść w obszar ducha, gdzie znaleźć można głęboki spokój umysłu i serca. Jest modlitwą ciszy i miłosnej obecności wobec utajonego w sercu Boga.) autor odrzuca kontemplację dla medytacji jako formy najwyśzego uniesienia w modlitwie , blędne pojmowanie . pozdrawiam

ODPOWIEDZ