Kontemplacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-07-16, 21:29

pom pisze: 2023-07-16, 00:12 Ale czy posłuszeństwo powinno dotyczyć każdej Duszy na ziemi i w jakim stopniu i gdzie go szukać?
Nie rozumiem :-?
I dlaczego "dusza" z dużej literki?

Dodano po 18 minutach 7 sekundach:
Hildegarda pisze: 2023-07-16, 04:59 A u ciekawie omówione oczyszczenie, które chyba idzie w parze z tym co mówi Jan, ...
Poniekąd.
Dla mnie jednak "czystszy" pozostaje przekaz św. Jana od Krzyża.
Nie znam angielskiego, a po polsku o tej pani mało w sieci.

Dlaczego ona Cię tak urzekła?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: pom » 2023-07-16, 21:58

sądzony pisze: 2023-07-16, 21:47 Nie rozumiem :-?
I dlaczego "dusza" z dużej literki?

Ponieważ człowiek ma Duszę, w której jest pierwiastek Boży - jest dziełem Boga. O np. Aniołach Stróżach pisze się z jakiej litery?
Ostatnio zmieniony 2023-07-16, 22:00 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-07-16, 22:01

pom pisze: 2023-07-16, 00:12 Ale czy posłuszeństwo powinno dotyczyć każdej Duszy na ziemi i w jakim stopniu i gdzie go szukać?
A co z posłuszeństwem?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: pom » 2023-07-16, 22:21

Pytanie jest do kontemplacji bo szatan potrafi wszystko naśladować poza posłuszeństwem, więc pytanie jest zasadne.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2023-07-17, 04:06

sądzony pisze: 2023-07-16, 21:47 Poniekąd.
Dla mnie jednak "czystszy" pozostaje przekaz św. Jana od Krzyża.
Nie znam angielskiego, a po polsku o tej pani mało w sieci.
A nie masz translatora google? ja mam coś takiego, że jak wchodzę na stronę zagraniczną, to wyskakuje mi od razu okienko na górze (google translate) i pyta czy przetłumaczyć na polski, albo od razu tłumaczy jeśli jest język ustawiony, ale nie wiem jak to się instaluje, znalazłam coś takiego dla chrome, nie wiem czy to działa tak samo w innych przeglądarkach

"Tłumaczenie stron internetowych w Chrome
Jeśli natrafisz na stronę napisaną w języku, którego nie znasz, możesz przetłumaczyć ją w Chrome.

Otwórz Chrome na komputerze.
Otwórz stronę w obcym języku.
Na prawo od paska adresu kliknij Tłumacz .
Kliknij preferowany język.
Chrome przetłumaczy bieżącą stronę internetową.
Nie działa? Odśwież stronę. Jeśli to nie pomogło, kliknij prawym przyciskiem w dowolnym miejscu strony. Następnie kliknij Przetłumacz na [język]."

https://support.google.com/chrome/answe ... %3DDesktop

Warto mieć coś takiego, bo na angielskich stronach jest o wiele bardziej obszerna wiedza w różnych tematach, ja już właściwie teraz rzadko szukam czegoś na polskich stronach


Tutaj jeszcze taki cytat z artykułu o oczyszczeniu

„Bóg sam w sobie jest czystym dobrem”, mówi Eckhart, „dlatego nie zamieszka nigdzie indziej, jak tylko w czystej duszy. Tam On może się wylać: w to może całkowicie wpłynąć. Czym jest czystość? Chodzi o to, że człowiek powinien był odwrócić się od wszystkich stworzeń i skierować swoje serce tak całkowicie na Czyste Dobro, że żadne stworzenie nie jest dla niego pociechą, że nie pragnie niczego, co stworzone, z wyjątkiem tego, co może w nim pojąć Czyste Dobro, którym jest Bóg. I tak mało, jak jasne oko może znieść w sobie coś obcego, tak niewiele dusza czysta może znieść w sobie cokolwiek, jakąkolwiek plamę na sobie, która stoi między nią a Bogiem. Dla niej wszystkie stworzenia są czyste, by się nimi cieszyć; gdyż raduje się wszystkimi stworzeniami w Bogu, a Bogiem we wszystkich stworzeniach”.

„Do tego wszystkie stworzenia są czyste, by się nimi cieszyć!” To nie jest popularna koncepcja mistyka; co przypisuje mu, w obliczu takich przykładów, jak św. Franciszek, św. Mechtylda z Magdeburga, Rolle, Suso i niezliczonych innych, serdeczny lęk przed rzeczami naturalnymi. Zbyt wiele przykładów przesadnej ascezy — jak choćby niefortunna historia o świętym Proboszczu z Ars, który odmówił powąchania róży z obawy przed grzechem — podtrzymywało w tym względzie wulgarne wierzenia; ponieważ na ogół zapomina się, że chociaż większość mistyków praktykowała ascezę jako środek do celu, wszyscy asceci nie są mistykami. Cokolwiek by się nie działo z innymi zaprzeczającymi zmysłom, prawdą jest, że dusza wielkiego mistyka, mieszkająca na wysokich poziomach rzeczywistości, z oczami utkwionymi w świecie transcendentalnym, jest w stanie połączyć z doskonałością dystansu tę intensywną i niewinną radość z rzeczy naturalnych, jako zasłon i naczyń boskości, która wynika z widzenia „wszystkich stworzeń w Bogu i Boga we wszystkich stworzeniach”. „Kto zna i kocha szlachetność Mojej Wolności – powiedział głos Boga do Mechthildy z Magdeburga – nie może znieść kochania Mnie samego, musi kochać także Mnie w stworzeniach”. Ta wszechogarniająca miłość jest charakterystyczna dla oświecenia, które wynika z wiernego wytrwania na Drodze Oczyszczającej; ponieważ wniosek „błogosławieni czystego serca” nie jest jedynie poetyckim stwierdzeniem. Kroniki mistycyzmu dowodzą, że jest to prawo psychologiczne.

Jak zatem rozwiązać tę sprzeczność: że mistyk, który ogłosił fundamentalną konieczność „porzucenia wszystkich stworzeń”, znajduje je jednak czyste, by się nim cieszyć? Odpowiedź na zagadkę leży w starożytnym paradoksie ubóstwa: że prawdziwą wolnością cieszymy się tylko w odniesieniu do takich rzeczy, których ani nie posiadamy, ani nie pragniemy. „Abyś we wszystkim miał przyjemność, w niczym nie szukaj przyjemności. Abyś wiedział wszystko, staraj się nie wiedzieć nic. Abyś mógł posiąść wszystko, staraj się nie posiadać niczego. . . . W oderwaniu duch odnajduje spokój i ukojenie, gdyż niczego nie pożąda, nic go nie męczy uniesieniem i nic nie przygnębia go przygnębieniem, ponieważ stoi w centrum własnej pokory. Gdy tylko czegoś zapragnie, natychmiast się tym męczy”.

To nie miłość, lecz pożądanie — przypadek zaborczy, sam pokarm jaźni — zatruwa relację między jaźnią a światem zewnętrznym i „natychmiast męczy” duszę. Dziel świat na „mój” i „nie mój”, a standardy są nierealne ustawione, roszczenia i pragnienia zaczynają niepokoić umysł. Jesteśmy niewolnikami własnej własności.


sądzony pisze: 2023-07-16, 21:47 Dlaczego ona Cię tak urzekła?
Nie wiem czy jakoś szczególnie mnie urzekła, trafiłam przypadkiem na informacje o niej i te opisy, wydają mi się być bardziej "na czasie" i mimo, że bazujące na doświadczeniach mistyków chrześcijańskich, to przedstawione w sposób uniwersalny, bo w innych kulturach znajdzie się podobny przekaz, pisany oczywiście językiem charakterystycznym dla danej kultury.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-07-17, 07:45

Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się dość spójne z przekazem śJoK. Choć po tym co cytujesz śJoK, moim zdaniem, skupia się głównie na relacji z Bogiem, zjednoczeniu z Bogiem, biernym oczyszczeniu zmysłów i ducha czyli nie będącym naszym lecz Bożym działaniem i związanym z tym cierpieniem. Wydaje mi się również, że u śJoK celem jest Bóg i Miłość. Reszta to Owoc.

Nie wiem również co pani rozumie pod pojęciem Absolut i Jaźń.
Warto mieć coś takiego, bo na angielskich stronach jest o wiele bardziej obszerna wiedza w różnych tematach, ja już właściwie teraz rzadko szukam czegoś na polskich stronach
Pewnie tak. Ja jednak gdy coś mnie zainteresuje sięgam po, rzadko już używaną, książkę :)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-08-06, 13:21

"Ta noc ciemna jest to wpływ Boga na duszę, oczyszczający ją z nieświadomości i niedoskonałości habitualnych, naturalnych i duchowych. Wpływ ten ludzie duchowi nazywają kontemplacją wlaną albo teologią mistyczną. W tej kontemplacji poucza Bóg duszę sposobem ukrytym i zaprawia ją do doskonałej miłości, podczas gdy ona nic nie rozumie, jakim sposobem ta kontemplacja jest wlewana. Ponieważ zaś jest ona miłosną Mądrością Bożą, sprawia w duszy najbardziej zbawienne skutki. Przez oczyszczenie i oświecenie duszy przygotowuje ją do miłosnego zjednoczenia z Bogiem."

św. Jan od Krzyża (NC KII, R5, p.1, str.90)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-08-12, 17:33

"Kontemplacja bowiem jest jak wzgórze wyniosłe, gdzie Bóg zaczyna się ukazywać i udzielać duszy już w tym życiu, lecz jeszcze niecałkowicie. Dlatego nie mówi się tu, że się ukazał, lecz że się wyłania z cienia, gdyż nawet najwyższe poznanie Boga, jakie dusza może otrzymać w tym życiu, jest to jakby bardzo daleka zjawa."

św. Jan od Krzyża (PD S13, p.10, str.121)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: faraon » 2023-08-12, 20:30

pom pisze: 2023-07-16, 22:21 Pytanie jest do kontemplacji bo szatan potrafi wszystko naśladować poza posłuszeństwem, więc pytanie jest zasadne.
Jednak z tym posluszenstwem trzeba uwazac, by nie ulegac zludzeniom ze nalezy sie ono wobec kogos kto sie podaje za chrzescijanina, czy tez nawet czlonka Kosciola, a takich zwodzicieli kryjacych sie pod plaszczykiem wiary i Kosciola jest co niemiara i wszedzie, nawet na forach Chrzescijanskich.
Wymagaja posluszenstwa i je sprawdzaja wobec nich samych i ich wyobrazen wiary, a nie maja nic wspolnego z autorytetem Kosciola.
Zwiedzenia moga byc z kazdej strony, nie tylko z widzen czy temu podobnych.
Ostatnio zmieniony 2023-08-12, 20:35 przez faraon, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13806
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-08-12, 20:50

pom pisze: 2023-07-16, 22:21 Pytanie jest do kontemplacji bo szatan potrafi wszystko naśladować poza posłuszeństwem, więc pytanie jest zasadne.
A ja nadal nie rozumiem :)
Pytasz czy szatan może naśladować kontemplację?
Jeżeli chodzi o samą Łaskę kontemplacji w lanej to, z tego co rozumiem śJoK, jest to niemożliwe. Szatan musiałby być zdolny naśladować Ducha Świętego i Mądrość Bożej Miłości co wydaje mi się mało prawdopodobne.
Natomiast jeżeli pytasz o drogę kontemplacji to ciało (zmysły), władze naszej duszy stanowią przeszkodę, a szatan może podszywać się pod objawienia, proroctwa, wizje.

Ale tak jak pisze @faraon zgadzam się, że bardzo dużo "zwierzeń" pochodzi ze świata.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: pom » 2023-08-12, 21:00

Ten z ogonem nie potrafi naśladować posłuszeństwa i tak rozpoznaje się czy `badana materia` pochodzi od Boga, czy nie.

A do dyskusji proponuję - o zakres posłuszeństwa.

Czy posłuszeństwo jest cnotą i czy powinno być bezwzględne?
Czy nas obowiązuje posłuszeństwo Bogu, czy człowiekowi?
Jakie są granice posłuszeństwa nawet w zakonie?
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: faraon » 2023-08-12, 21:01

Sadzony, chyba chciales napisac "zwiedzen". ;)

Dodano po 1 minucie 23 sekundach:
pom pisze: 2023-08-12, 21:00 Ten z ogonem nie potrafi naśladować posłuszeństwa i tak rozpoznaje się czy `badana materia` pochodzi od Boga, czy nie.

A do dyskusji proponuję - o zakres posłuszeństwa.

Czy posłuszeństwo jest cnotą i czy powinno być bezwzględne?
Czy nas obowiązuje posłuszeństwo Bogu, czy człowiekowi?
Jakie są granice posłuszeństwa nawet w zakonie?
Zapominasz wyszczegolnic komu z ludzi nalezne jest to posluszenstwo o ktorym piszesz i kto jest w ogole uprawniony do decydowania czy ktos jest posluszny Bogu?
Ostatnio zmieniony 2023-08-12, 21:07 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: pom » 2023-08-12, 21:12

Właśnie to jest tematem dyskusji. Posłuszeństwo dotyczy nie tylko tych co ślubują posłuszeństwo, ale w innym zakresie.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: faraon » 2023-08-12, 21:16

Ale posluszenstwo komu, czlowiekowi, czy Bogu?
Jesli ktos ma to posluszenstwo ocenic, to kto z ludzi ma prawo to robic? Kazdy przypadkowy czlowiek, czy jednak Kosciol jako chierarchia, czy moze Kosciol, jako pojedynczy wierni? Np. forumowicze?

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: pom » 2023-08-12, 21:27

Może niech moderatorzy wydzielą temat o posłuszeństwie, a kontemplacja nad zagadnieniem swoją drogą.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

ODPOWIEDZ