Kontemplacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-09-12, 21:31

Jozek pisze: 2022-09-12, 21:27 Cale szczescie ze nie interesowales sie szamanizmem.
To bylby dopiero wygibus by zrobic z tego szamanizm chrzescijanski. ;)
Troszkę się interesowałem. Nawet znam 3 szamanów osobiście.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-09-12, 21:33

A czym taki szaman rozni sie od innych ludzi?
Wiesz, to taki test czy ci szamani to rzeczywiscie szamani, czy totalne internetowe podroby.
Ostatnio zmieniony 2022-09-12, 21:36 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Dezerter » 2022-09-13, 23:16

Jozek pisze: 2022-09-12, 21:33 A czym taki szaman rozni sie od innych ludzi?
Od ciebie niczym - myślę, że w wielu kwestiach byś mógł ich pouczyć i im wiele rzeczy wytłumaczyć :p

Dodano po 9 minutach 18 sekundach:
Nie widzę dalej sensu w tej dyskusji ani w wątku o medytacji ani o kontemplacji
to co się w nich dzieje jest zapewne gorszące dla czytających - padały takie stwierdzenia
nie przynosi nic dobrego
więc jeśli nie zmieni się sposób dyskusji (zawstydzający - tak mi też się udziela :ymblushing: ) to po prostu zamknę oba wątki by nie gorszyć czytających i nie antagonizować forumowiczów ze sobą
Ostatnio zmieniony 2022-09-13, 23:26 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18882
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-25, 20:16

Może to zainteresuje zainteresowanych kontemplacją: wydawnictwo W Drodze wydało książkę "Nauka kontemplacji"
https://wdrodze.pl/produkt/nauka-kontemplacji/

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-02-25, 20:40

Marek_Piotrowski pisze: 2023-02-25, 20:16 Może to zainteresuje zainteresowanych kontemplacją: wydawnictwo W Drodze wydało książkę "Nauka kontemplacji"
https://wdrodze.pl/produkt/nauka-kontemplacji/
Czytałeś? To poetka i filozof więc mieszanka może być wybuchowa.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18882
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-25, 20:49

Nie, jak wiesz to nie moja bajka. Ale pomyślałem, że Was zainteresuje.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-02-25, 20:52

Może się zdecyduję. Czytam właśnie o autorach.
Pomyślałem, że może się skusiłeś na odrobinę tej bajki :)

Dodano po 13 minutach 4 sekundach:
„Małżeństwo Maritainów wywarło ogromny wpływ na duchowe odrodzenie się we Francji. Praca filozoficzna Jacguesa, a także styl życia jaki przyjął z Raissą, stała się inspiracją dla nawróceń wielu osób. Jacques , Raissa oraz mieszkająca z nimi młodsza siostra Raissy- Wera, wypracowali własny model życia, który nazwali kontemplacją w świecie. Z pozoru prowadzili zwykłe, świeckie życie wypełnione pracą, spotkaniami towarzyskimi, działalnością publiczną ( Jacques w latach pełnił funkcję francuskiego ambasadora w Watykanie). Jednak tak naprawdę ich życie skoncentrowane było na Bogu. Byli jednymi z pierwszych, którzy wprost zaczęli mówić, że świętość jest powołaniem dla każdego wierzącego. Nie jest zarezerwowana tylko dla osób, które prowadzą życie konsekrowane. W odważny i nowatorski sposób mówili o modlitwie kontemplacyjnej. „Trzeba w końcu zrozumieć, że kontemplacja wymaga, nie mówimy, że opuszczenia klauzury, lecz wyjścia i rozprzestrzenia się poza nią. Czas najwyższy skończyć ze złudzeniem, któremu ulega wciąż wielu ludzi, że jest ona zastrzeżona wyłącznie dla specjalistów ( Liturgia i Kontemplacja). „

https://teologiapolityczna.pl/ewa-rzysk ... -droga/pdf
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18882
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2604 times
Been thanked: 4602 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-02-27, 11:07

To jeszcze to - znalazłem szukając czego innego. Nie znam książki, ale autor bardzo szacowny https://allegro.pl/produkt/modlitwa-mis ... 0fa5860e01
Ostatnio zmieniony 2023-02-27, 12:04 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-02-27, 11:38

Słyszałem. "Opowieści pielgrzyma" cytują sporo z "Filokaliów" i chyba również z niego. Mówił o nim także M. Nawara.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-06-19, 18:51

"Kontemplacja nie jest to co innego jak tylko tajemne, spokojne i miłosne udzielanie się Boga."

św. Jan od Krzyża (NC, KI, R10, str. 53)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2023-07-15, 03:20

Nie wiedziałam gdzie to wrzucić, to wrzucę tutaj, link do strony o mistycyźmie, ze szczegółowymi opisami poszczególnych etapów rozwoju duchowego, na podstawie opisów mistyków chrześcijańskich. Praca autorstwa Evelyn Underhill - badaczki mistycyzmu.

Evelyn Underhill (6 grudnia 1875 - 15 czerwca 1941) była angielską pisarką anglo-katolicką i pacyfistką , znaną z licznych prac dotyczących religii i praktyk duchowych , w szczególności mistycyzmu chrześcijańskiego . Jej najbardziej znany to Mistycyzm , opublikowany w 1911 roku
https://en.wikipedia.org/wiki/Evelyn_Underhill


Link do strony po angielsku (można tłumaczyć translatorem google)

https://www.ccel.org/ccel/underhill/mysticism.toc.html

Dodano po 4 minutach 39 sekundach:
I jeszcze jedno - wywiad z Natalią Zimniewicz, znawczynią tematyki duchowości katolickiej, autorką książki "Etapy rozwoju życia duchowego", w której opiera się głównie na wiedzy dostarczonej przez katolickich mistyków - Jana od krzyża i Teresy z Avili

Jak otworzyć DUSZĘ na Bożą ŁASKĘ? Rady św. Jana od Krzyża || Jaka jest prawda?




A tu link do jej vloga, gdzie omawia skrótowo poszczególne etapy rozwoju duchowego opisane przez wyżej wymienionych mistyków

Rozwój Wewnętrzny

https://www.youtube.com/@rozwojwewnetrzny6819/videos
Ostatnio zmieniony 2023-07-15, 03:26 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Andej » 2023-07-15, 08:47

A jak Tobie poszło na tej drodze? O wiele bardziej interesuje mnie relacja bezpośrednia osoby, która skorzystała z rad i osiągnęła cel, niż opracowania na podstawie zeznań świętych.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2023-07-15, 19:07

Hildegarda pisze: 2023-07-15, 03:25 I jeszcze jedno - wywiad z Natalią Zimniewicz, znawczynią tematyki duchowości katolickiej, autorką książki "Etapy rozwoju życia duchowego", w której opiera się głównie na wiedzy dostarczonej przez katolickich mistyków - Jana od krzyża i Teresy z Avili
Jak otworzyć DUSZĘ na Bożą ŁASKĘ? Rady św. Jana od Krzyża || Jaka jest prawda.
A tu link do jej vloga, gdzie omawia skrótowo poszczególne etapy rozwoju duchowego opisane przez wyżej wymienionych mistyków
Rozwój Wewnętrzny
Czytałem książkę, wysłuchałem wywiadu i obejrzałem vlogi. Tak, pani Natalia posiada wiedzę z zakresu mistyki, ale z pewnością nie chciałaby aby nazywać ją znawczynią :)
Przywoływałem ją w tym temacie ponad rok temu gdy prosiłem ją korespondencyjnie o wypowiedź na forum.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 765
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 87 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: pom » 2023-07-16, 00:12

Wiara, miłość, miłosierdzie, pokój, pokora, czystość, nadzieja, praca w służbie Bożej ...
Ale czy posłuszeństwo powinno dotyczyć każdej Duszy na ziemi i w jakim stopniu i gdzie go szukać?
Ostatnio zmieniony 2023-07-16, 00:13 przez pom, łącznie zmieniany 1 raz.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2023-07-16, 04:59

sądzony pisze: 2023-07-15, 19:07 Czytałem książkę, wysłuchałem wywiadu i obejrzałem vlogi. Tak, pani Natalia posiada wiedzę z zakresu mistyki, ale z pewnością nie chciałaby aby nazywać ją znawczynią :)
Przywoływałem ją w tym temacie ponad rok temu gdy prosiłem ją korespondencyjnie o wypowiedź na forum.
Trafiłam na wywiad z nią, bo chciałam dowiedzieć się więcej o Janie od Krzyża z perspektywy człowieka współczesnego (wiadomo Jan i Teresa pisali dla ludzi swoich czasów ). Na swoim vlogu Natalia omawia w skrócie poszczególne etapy rozwoju (mieszkania opisane przez Teresę) i według niej ich twórczość była dla wszystkich przeciętnych ludzi i związana była z tzw. "mistyką zwyczajną", którą przechodzą wszyscy na poszczególnych etapach, a nie z mistyką nadzwyczają, jaka się zdarza tylko nielicznym (np. stygmaty, objawienia itp.).

Evelyn Underhill też dość ciekawie to opisuje, np. opisuje szczegółowo nawrócenie, które nazywa przebudzeniem jaźni i kolejny etap oczyszczenie jaźni. Sporo osób doświadcza takiego nawrócenia, zdarzają się również tacy wśród zatwardziałych ateistów i rzadko to następuje tylko po zapoznaniu się z przesłankami rozumowymi, częściej z doświadczeniem duchowym. Tutaj Evelyn omawia ten stan

przebudzenie jaźni (tylko po angielsku)
https://www.ccel.org/ccel/underhill/mys ... iv.ii.html

A u ciekawie omówione oczyszczenie, które chyba idzie w parze z tym co mówi Jan, zresztą ona korzystała z wiedzy mistyków chrześcijańskich przy omawianiu tych tematów

"Oto zatem stoi nowo przebudzona jaźń: po raz pierwszy świadoma rzeczywistości, reagująca na nią głębokimi poruszeniami miłości i podziwu . Jednak widzi siebie nie tylko jako wrzuconą w nowy świat, ale także na początku nowej drogi. Aktywność ma być teraz jej hasłem przewodnim, pielgrzymka biznesem jej życia. „To, że misja istnieje i koniec, to jedyny wyjawiony sekret”. Pod tym czy innym symbolem obecna jest w jej świadomości potrzeba tego długiego, powolnego procesu transcendencji, budowania charakteru, dzięki któremu ma ona osiągnąć wolność, stać się zdolną do życia na wysokich poziomach rzeczywistości. Ci, u których ten wzrost nie jest zapoczątkowany, nie są mistykami w dokładnym znaczeniu, w jakim użyte jest tutaj to słowo; jakkolwiek wielkie mogło być ich tymczasowe oświecenie.

Jaki musi być pierwszy krok jaźni na tej drodze do doskonałego zjednoczenia z Absolutem? Najwyraźniej pozbycie się wszystkich tych elementów normalnego doświadczenia, które nie są w zgodzie z rzeczywistością: iluzji, zła, wszelkiego rodzaju niedoskonałości. Przez fałszywe pragnienia i fałszywe myśli człowiek zbudował sobie fałszywy wszechświat: podobnie jak mięczak, przez celowe i uporczywe wchłanianie wapna i odrzucanie wszystkiego innego, może zbudować sobie twardą skorupę, która odcina go od świata zewnętrznego i reprezentuje tylko w zniekształconą i nierozpoznawalną formę oceanu, z którego została uzyskana. Ta twarda i całkowicie pozbawiona wartości odżywczych skorupa, ta jednostronna wydzielina powierzchniowej świadomości, tworzy jakby małą jaskinię iluzji dla każdej oddzielnej duszy. Dosłowne i przemyślane wyjście z jaskini musi być dla każdego mistyka, podobnie jak dla więźniów Platona, pierwszym krokiem w indywidualnym polowaniu na rzeczywistość.

Używając prostego języka staromodnej teologii, „grzech człowieka odciska piętno na ludzkim wszechświecie”. Widzimy fałszywy świat, ponieważ żyjemy fałszywym życiem. Nie znamy siebie; stąd nie znamy prawdziwego charakteru naszych zmysłów i instynktów; stąd przypisują błędne wartości ich sugestiom i deklaracjom dotyczącym naszego stosunku do świata zewnętrznego. Ten świat, który zniekształciliśmy, utożsamiając go z naszymi własnymi samolubnymi układami jego elementów, musi ponownie przyjąć dla nas charakter Rzeczywistości, Boga. W oczyszczonych oczach wielkich mistyków przybrała ponownie ten charakter: ich muszle były szeroko otwarte, znali przypływy Wiecznego Morza. To jasne zrozumienie Prawdy jest tym, co mamy na myśli, gdy mówimy o Oświeceniu, które wynika z wiernego przyjęcia prób Drogi Oczyszczającej.

To, co nazywamy „naturalnym” ja, jakie istnieje w „naturalnym” świecie – „stary Adam” św. Pawła – jest całkowicie niezdolne do nadzmysłowej przygody. Wszystkie jego działania są zgrupowane wokół ośrodka świadomości, który odpowiada światu materialnemu. W momencie przebudzenia nagle uświadamia sobie tę niepełnosprawność. Wie, że jest skończone. Teraz dąży do nieskończoności. Jest zamknięty w twardej skorupie indywidualności: aspiruje do zjednoczenia z większą jaźnią. Jest spętany: tęskni za wolnością. Każdy jego zmysł jest dostrojony do iluzji: pragnie harmonii z Prawdą Absolutną. „Bóg jest jedyną Rzeczywistością”, mówi Patmore, „a my jesteśmy prawdziwi tylko na tyle, na ile jesteśmy w Jego porządku, a On jest w nas”. Bez względu na to, jaką formę przyjmie mistyczna przygoda, musi ona rozpocząć się od zmiany postawy podmiotu; zmianę, która wprowadzi go w porządek Rzeczywistości i umożliwi nawiązanie trwałych relacji z Obiektem, który normalnie nie jest częścią jego wszechświata. Dlatego, chociaż cel mistycyzmu nie jest odpowiednio zdefiniowany jako dobroć, pociąga za sobą osiągnięcie dobra. Cnoty są „ozdobą małżeństwa duchowego”, ponieważ małżeństwo to jest zjednoczeniem z Dobrem w nie mniejszym stopniu niż z Pięknem i Prawdą.

Przede wszystkim zatem jaźń musi zostać oczyszczona ze wszystkiego, co stoi między nią a dobrem: przywdziać charakter rzeczywistości zamiast charakteru iluzji lub „grzechu”. Gorąco pragnie to zrobić od pierwszej chwili, w której widzi siebie we wszechobjawiającym blasku Niestworzonego Światła. "Kiedy miłość otwiera wewnętrzne oczy duszy, aby mogła zobaczyć tę prawdę” — mówi Hilton — „wraz z innymi okolicznościami, które się z tym wiążą, dusza zaczyna ukoić, by była niezwykle łagodna. Bo wtedy na widok Boga czuje i widzi siebie takim, jakim jest, i wtedy dusza porzuca patrzenie i pochylanie się ku sobie”."

Tak więc, u Dantego, pierwszy taras Góry Czyśćca poświęcony jest oczyszczeniu pychy i wytworzeniu pokory: nieuniknionemu – można by rzec prawie mechanicznemu – rezultatowi wizji, choćby przelotnej, Rzeczywistości i niezniekształconego widoku. ziemskiego ja. Przez całe życie to ja mierzyło swój blask świec innymi świecami. Teraz po raz pierwszy jest na świeżym powietrzu i widzi słońce. „To jest droga”, powiedział głos Boga do św. Katarzyny ze Sieny w ekstazie. „Jeśli chcesz dojść do doskonałej wiedzy i radości ze Mnie, Wiecznej Prawdy, nigdy nie powinieneś wychodzić poza poznanie siebie; a uniżając się w dolinie pokory, poznasz Mnie i siebie, z tej wiedzy zaczerpniesz wszystko, co jest konieczne. . . . Ukorzysz się więc w samopoznaniu;

Ciąg dalszy: https://www.ccel.org/ccel/underhill/mys ... v.iii.html
Ostatnio zmieniony 2023-07-16, 05:06 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ