Kontemplacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2024-02-21, 03:55

Zainteresowałam się ostatnio tematem niedualności w różnych religiach i przy okazji trafiłam na księdza, który trochę wokół tego tematu się kręci i założył Ruch Odnowy Kontemplacyjnej, to Wam wrzucę jego filmy, może kogoś zainteresuje O:-)

CHRYSTUSOWA RZECZYWISTOŚĆ W NAS - o. Wojciech Drążek CMM


Boga NIE obchodzą twoje myśli - o. Wojciech Drążek


A tu cały kanał Ruchu Odnowy Kontemplacyjnej

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2024-02-21, 10:01

Hildegarda pisze: 2024-02-21, 03:55 Zainteresowałam się ostatnio tematem niedualności w różnych religiach i przy okazji trafiłam na księdza, który trochę wokół tego tematu się kręci i założył Ruch Odnowy Kontemplacyjnej, to Wam wrzucę jego filmy, może kogoś zainteresuje O:-)
A miło, żeś się pani zainteresowała ;)
W wolnej chwili rzucę okiem na filmy. A Twoim zdaniem co "niedualność" ma wspólnego z kontemplacją?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2024-02-21, 10:17

@sądzony chodzi tu o doświadczenie, które w chrześcijaństwie określimy zjednoczeniem z Bogiem, które opisywał np. Jan od Krzyża, może pamiętasz taki jego cytat, w którym mówi o pozbyciu się różnych form i pojęć, gdy pozostaje "nic". Gdzieś tu wrzucałam, może później poszukam. I chodzi o to, że jest to zbieżne z opisami różnych mistyków na świecie, mówi o tym też hinduska advaita vendata, która właśnie dotyczy tej niedualności.

A księdza wrzucam, bo trafiłam na jego dyskusje z Nityą, która jest przedstawicielką tej strony pozareligijnej mówiącej o niedualności (coś jak Eckhart Tolle i tego typu nauczyciele), a on omawiał to od strony chrześcijańskiej i mieli wiele punktów wspólnych w tych omówieniach.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2024-02-21, 10:23

Hildegarda pisze: 2024-02-21, 10:17 @sądzony chodzi tu o doświadczenie, które w chrześcijaństwie określimy zjednoczeniem z Bogiem, które opisywał np. Jan od Krzyża, może pamiętasz taki jego cytat, w którym mówi o pozbyciu się różnych form i pojęć, gdy pozostaje "nic". Gdzieś tu wrzucałam, może później poszukam. I chodzi o to, że jest to zbieżne z opisami różnych mistyków na świecie, mówi o tym też hinduska advaita vendata, która właśnie dotyczy tej niedualności.

A księdza wrzucam, bo trafiłam na jego dyskusje z Nityą, która jest przedstawicielką tej strony pozareligijnej mówiącej o niedualności (coś jak Eckhart Tolle i tego typu nauczyciele), a on omawiał to od strony chrześcijańskiej i mieli wiele punktów wspólnych w tych omówieniach.
Rozumiem. Nie szukaj, znam św. Jana od Krzyża i wiem czym jest "niedualność".
Zgadzam się na pewnych płaszczyznach, na tyle na ile znam religie dalekowschodnie, pewne rzeczy są lub mogą wydawać się zbieżne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2024-02-21, 10:29

@sądzony mi tu oczywiście bliższy jest mistycyzm chrześcijański niż dalekowschodni czy taki uniwersalny, pozareligijny, ale wydaje mi się, że ci pozareligijni trochę prościej to omawiają, językiem bardziej współczesnym i łatwiej zrozumieć o co chodzi w porównaniu np do opisów Jana.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2024-02-21, 10:38

Hildegarda pisze: 2024-02-21, 10:29 @sądzony mi tu oczywiście bliższy jest mistycyzm chrześcijański niż dalekowschodni czy taki uniwersalny, pozareligijny, ale wydaje mi się, że ci pozareligijni trochę prościej to omawiają, językiem bardziej współczesnym i łatwiej zrozumieć o co chodzi w porównaniu np do opisów Jana.
Z pewnością łatwiej to omawiają. Wiesz, jeszcze nie spotkałem osobiście nikogo komu pasowałoby czytanie św. Jana od Krzyża, a zatem masz rację.
Jednakże św. Jan od Krzyża właśnie dlatego "trafia w punkt", bo jest tak "niełatwo rozumiany", poetycki, alegoryczny, metaforyczny, niejednoznaczny, często wręcz chaotyczny, wydawać by się mogło czasami niekonsekwentny. Gdy go czytam często mam wrażenie, że już kumam, już witam się z gąską. I gdy tylko uświadomię sobie tę myśl "czar zrozumienia pryska". Dlaczego, bo to co pisze nie jest kierowane do rozumu, a głębiej ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2024-02-21, 10:50

@sądzony może to już zależy od człowieka, co do kogo bardziej trafia. Ja jestem prosta baba i trzeba mi tłumaczyć łopatologicznie :P, dlatego łatwiej było mi załapać te współczesne omówienia ludzi pochodzących do tego bardziej od strony uniwersalnej, co oczywiście nie oznacza, że się ze wszystkim zgadzam, bo cały czas chrześcijaństwo jest tu priorytetowe.

Z tego co wiem to oni wszyscy właśnie próbują trafić głębiej, a nie do rozumu, tylko każdy tu używa jakiegoś swojego opakowania językowego, a język zawsze będzie ograniczający przy omawianiu doświadczeń duchowych.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2024-02-21, 11:04

Hildegarda pisze: 2024-02-21, 10:50 @sądzony może to już zależy od człowieka, co do kogo bardziej trafia. Ja jestem prosta baba i trzeba mi tłumaczyć łopatologicznie :P, dlatego łatwiej było mi załapać te współczesne omówienia ludzi pochodzących do tego bardziej od strony uniwersalnej, co oczywiście nie oznacza, że się ze wszystkim zgadzam, bo cały czas chrześcijaństwo jest tu priorytetowe.

Z tego co wiem to oni wszyscy właśnie próbują trafić głębiej, a nie do rozumu, tylko każdy tu używa jakiegoś swojego opakowania językowego, a język zawsze będzie ograniczający przy omawianiu doświadczeń duchowych.
Oj tam, oj tam troszkę "pokrzywiona" baba jesteś ;)
Duchowych może nie, ale głęboko duchowych czy ocierających się o mistykę już tak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: marcin » 2024-02-21, 11:24

Hildegarda, tu trzeba uwazac, bo rozumiejac w rozumieniu pozachrzescijanskim mozna nabrac blednego rozumienia w rozumieniu chrzescijanskim i wejsc na bledna droge. Np. gnoze, New Age i wiele innych, z ktorych moze byc ciezko wyjsc.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2024-02-21, 11:28

sądzony pisze: 2024-02-21, 11:04 Oj tam, oj tam troszkę "pokrzywiona" baba jesteś ;)
Sugerujesz, że powinnam się udać do ortopedy? :)

Co do niedualności, to u mnie zrozumienie tego tematu przynajmniej w jakimś stopniu, spowodowało, że ostatnimi czasy przestałam się już tak koncentrować na dociekaniu intelektualnym, a poszłam bardziej w stronę doświadczania zwykłej, prostej codzienności, medytacji i uważności. Pod tym względem znacznie się u mnie to odmieniło, bo ta porzeba ciągłego szukania na poziomie rozumowym znacznie zmalała.
marcin pisze: 2024-02-21, 11:24 Hildegarda, tu trzeba uwazac, bo rozumiejac w rozumieniu pozachrzescijanskim mozna nabrac blednego rozumienia w rozumieniu chrzescijanskim i wejsc na bledna droge. Np. gnoze, New Age i wiele innych, z ktorych moze byc ciezko wyjsc.
Dzięki, wiem z czym to się wiąże, ale ja mam skłonności do takiego jechania po krawędzi :)
Ostatnio zmieniony 2024-02-21, 11:30 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2024-02-21, 11:36

Hildegarda pisze: 2024-02-21, 11:28 Sugerujesz, że powinnam się udać do ortopedy? :)
Od chromych jest Chrystus, a nie ortopedy czy inne.
Hildegarda pisze: 2024-02-21, 11:28 Co do niedualności, to u mnie zrozumienie tego tematu przynajmniej w jakimś stopniu, spowodowało, że ostatnimi czasy przestałam się już tak koncentrować na dociekaniu intelektualnym, a poszłam bardziej w stronę doświadczania zwykłej, prostej codzienności, medytacji i uważności. Pod tym względem znacznie się u mnie to odmieniło, bo ta porzeba ciągłego szukania na poziomie rozumowym znacznie zmalała.
Może już tego doświadczasz, a może doświadczysz, że odpuszczając dociekanie intelektualne czy jakiekolwiek, "odpowiedź" poprzez integrację, cierpliwość, uwewnętrznienie tajemnicy "przychodzi" sama, kiedy chce ;) Zwykle jednak jest tak głęboko, że niewiele możesz o niej powiedzieć. Zresztą nawet tego nie chcesz. Łaska nie tyle daje konkretne odpowiedzi co pozwala pogodzić się z Tajemnicą.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: marcin » 2024-02-21, 11:45

Tu nie chodzi o tajemnice, tylko trudnosc rozumienia uzywajac ziemskiej materialnej logiki.
Dlatego nawet jesli ktos rozumie, to nie znajdzie odpowiednich slow-okreslen by to rozumienie opisac, wyjasnic, wytlumaczyc.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2024-02-21, 12:13

marcin pisze: 2024-02-21, 11:45 Tu nie chodzi o tajemnice, tylko trudnosc rozumienia uzywajac ziemskiej materialnej logiki.
Dlatego nawet jesli ktos rozumie, to nie znajdzie odpowiednich slow-okreslen by to rozumienie opisac, wyjasnic, wytlumaczyc.
Skoro to wiesz dlaczego próbujesz tłumaczyć używając rozumu ;)

Dodano po 53 minutach 49 sekundach:
@marcin wybacz jeżeli Cię uraziłem.
Wydaje mi się, że używanie słów "miłość, prawda, tajemnica, misterium, mistyka" jest jak najbardziej uprawnione w kontekście kontemplacji. Oczywiście również rozumowanie intuicyjne, niedualizm, logika paradoksu - to jednak pojęcia raczej (choć nie zawsze) pozachrześcijańskie.
Ostatnio zmieniony 2024-02-21, 12:13 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 661
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 62 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: marcin » 2024-02-21, 15:08

Chodzilo mi jedynie ogolnie zaznaczyc o co chodzi z tajemnicami a nie tlumaczyc jakiekolwiek tajemnice.
Po prostu to slowo tajemnica jest przez wielu blednie rozumiane.
Po prostu dla jednych tajemnica moze nie byc dla innych tajemnica.
Ostatnio zmieniony 2024-02-21, 15:15 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2024-02-25, 05:21

Na angielskiej stronie poświęconej inteligencji duchowej trafiłam na taki tytuł "O naśladowaniu Chrystusa" i widzę, że książka dostępna jest po polsku, a nawet za darmo w postaci PDF. Dostępna jest na stronie karmelitów bosych, wrzucam tutaj, bo widzę, że treść nawiązuje do kontemplacji i ogólnie życia zakonników pustelników. Gdyby link nie wyskoczył, to trzeba wpisać w google Tomasz a Kempis "O naśladowaniu Chrystusa" i darmowa wersja jest dostępna na stronie KarmeliciBosi.pl. A może ją znacie?

O książce:

"Pragniesz podążać drogą Jezusa Chrystusa, naśladować jego postępowanie oraz postawę i być dobrym człowiekiem? Jeżeli tak, to książka autorstwa Tomasza Kempisa zatytułowana “O naśladowaniu Chrystusa” z pewnością przypadnie Ci do gustu. To kolejne już wydanie uwspółcześnionego przekładu.

Książka jest najbardziej rozpowszechnioną, zaraz po Biblii, księgą chrześcijańską. Cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród katolików, jak i wśród protestantów. Tekst przedstawiony jest w formie dialogu ucznia z niewidzialnym mistrzem. Wielu świętych oraz duchownych przeczytało “O naśladowaniu Chrystusa”, co zainspirowało ich do czynów pełnych miłości, współczucia i miłosierdzia.

Warto przeczytać książkę "O naśladowaniu Chrystusa" bardzo dokładnie i skrupulatnie, aby wyciągnąć z niej jak najwięcej. Wielu Czytelników dzięki tej pozycji może odnaleźć sens, którego poszukują. Ta publikacja będzie wspaniałym kompasem naszej życiowej wędrówki. Choć napisana została już kilkaset lat temu, to wciąż jest aktualna i bardzo wartościowa. Pozycja obowiązkowa dla wszystkich chętnych by podążać ścieżką naznaczoną przez Chrystusa."


Link do książki:
https://www.zwola-old.karmelicibosi.pl/ ... ystusa.pdf

ODPOWIEDZ