Kontemplacja chrześcijańska

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-08-22, 10:15

Marku, czy to pod opieka czy nie, bedzie to ciagle modlitwa pod dyktando, jak nie opiekuna, to instrukcji medytacji.
Tak czy innaczej bedzie to wtedy nie nasza modlitwa, tylko cos jak recytowanie wierszyka w szkole.
Po prostu, praktycznie nie bedzie to modlitwa, tylko jakis sztuczny twor w ktorym uwaga osoby bedzie bardziej skierowana na instrukcje, a nie na Boga.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-22, 10:28

No nie, czym innym jest opieka duchowa a czym innym dyktowanie czegokolwiek.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-22, 10:54

Andej pisze: 2022-08-22, 09:05 Proszę, zamiast przegadywać, udowodnij. Znajdź w Biblii słowo medytacja lub słowa pochodne, np. medytować. Słowa posiadające rdzeń medyt.
Nie powołuję się na Biblię, a na biskupa. Nie znam hebrajskiego.

Obrazek

Całość dostępna w sieci w PDF.

PS: temat dotyczy kontemplacji

Dodano po 6 minutach 14 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 09:35 Osoba medytująca powinna być pod ścisłą opieką ojca duchowego.
Uzasadnij.
Chcesz powiedzieć, że osoba praktykująca modlitwę wewnętrzną, powinna być pod opieką "ojca duchowego"?
Kto to "ojciec duchowy"?
Co to "opieka"?

Piszesz, nawiązujesz, odwołujesz się do modlitwy Jezusowej. Czy ona jest wg Ciebie medytacją? Czy jest modlitwą myślną? Wewnętrzną? Jak ją rozumiesz?

Dodano po 30 minutach 30 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 09:35 "Święty Ojciec Pustyni (uznawany również przez Kościół katolicki) Sisoes Wielki, żyjący w V wieku, przestrzega w kontekście Modlitwy Jezusowej (która jest bliska praktykom, o jakich tu mówimy): "(...) jest bardzo wzniosła! Jednak ta wysokość jest bardzo niebezpieczna, gdy drabina do niej nie jest oparta na solidnej skale pokory""
Chcesz powiedzieć, że chrześcijaństwo, modlitwa, relacja z Bogiem mogą być niebezpieczne?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-08-22, 12:24

Marku, Ale te wszystkie instrukcje i uczenie sie medytacji, kontemplacji itp. to to samo co dyktowanie.

Dodano po 5 minutach 1 sekundzie:
Sadzony , to nie Chrzescijanstwo, modlitwa , czy relacja z Bogiem moga byc niebezpieczne tylko bledne tego rozumienie.
Jak widac z twoich odpowiedzi to wykrecasz wszystko co inni pisza, tak by twoje bylo na wierzchu, zamiast dyskutowac i wyciagac wnioski.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Andej » 2022-08-22, 12:47

sądzony pisze: 2022-08-22, 11:30 Nie powołuję się na Biblię, a na biskupa. Nie znam hebrajskiego.
Ucieczka. Biskupa też nie zacytowałeś. Ale nie o to mi chodziło. Gdybyś uważnie przeczytał mój poprzedni post, to byś się zorientował. Na wszelki wypadek jeszcze raz wkleję, to co tam wklejałem.
========================================================
sądzony pisze: 2022-08-21, 23:55
tropiciel pisze: 2022-08-21, 17:19 upraszczając /w Piśmie swiętym nie zaistniało słowo medytacja
Twoje słowo przeciwko słowu biskupa.
A teraz wyjaśnię, jak należały interpretować mój post.

Otóż czytając uważnie zauważyłbyś, że odnoszę się do do zaprzeczenia. Tropiciel postawił tezę, że w Piśmie swiętym nie zaistniało słowo medytacja. Ty natomiast zaprzeczyłeś temu twierdząc, że jest inaczej, bo jakiś anonimowy biskup, jakiejś nieautoryzowanej i nieznanej wypowiedzi tak stwierdził.

Skoro zadałeś komuś kłam, to powinieneś uzasadnić. Nie na zasadzie, że jedna baba, drugiej babie.

Nieprawdą jest, że Twoje słowo przeciwko słowu biskupa. Albowiem to Ty, a nie biskup zaprzeczył rozmówcy. To Ty, a nie biskup zabrał głos w dyskusji.

Na marginesie: Podejrzewam, że biskup powiedział cos, a Ty usłyszałeś coś innego. Usłyszałeś to, czego oczekiwałeś, a nie to, co mówił.

PS. W ten sposób obnażyłem błąd swój. Bo mi się też zdarza, że słuchając lub czytając, słyszę to co chciałbym usłyszeć, lub odczytuję to, co chciałbym odczytać. Wstydzę się tego, ale z wiekiem zdarza mi się to coraz częściej. Nie wynika to ze złej woli. Ani też nikogo w takich wypadkach nie pomawiam o złą wolę. Po prostu zwykła ludzka przypadłość. To taka werbalna pareidolia (nie wiem, czy istnieje medyczny termin na to zjawisko, dlatego posłużyłem się paralelnym z dziedziny optyki, a właściwie postrzegania).

A w Biblii rzeczywiście nie ma słowa medytacja (IV wydanie Biblii Tysiąclecia).
Ostatnio zmieniony 2022-08-22, 12:51 przez Andej, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-22, 13:16

Andej pisze: 2022-08-22, 12:47 Biskupa też nie zacytowałeś.
A kogo Twoim zdaniem zacytowałem?
Andej pisze: 2022-08-22, 12:47 Ty natomiast zaprzeczyłeś temu twierdząc, że jest inaczej, bo jakiś anonimowy biskup, jakiejś nieautoryzowanej i nieznanej wypowiedzi tak stwierdził.
Nie "kompromisuj się.
Biskup Andrzej Siemianowski, polecam:
http://digital.fides.org.pl/Content/153 ... ternet.pdf

Mi polecił to opracowanie @Marek_Piotrowski


(I nie powołuj się na innego uczestnika dyskusji. Teraz rozmawiam z Tobą.)
Andej pisze: 2022-08-22, 12:47 PS. W ten sposób obnażyłem błąd swój. Bo mi się też zdarza, że słuchając lub czytając, słyszę to co chciałbym usłyszeć, lub odczytuję to, co chciałbym odczytać. Wstydzę się tego, ale z wiekiem zdarza mi się to coraz częściej. Nie wynika to ze złej woli. Ani też nikogo w takich wypadkach nie pomawiam o złą wolę. Po prostu zwykła ludzka przypadłość. To taka werbalna pareidolia (nie wiem, czy istnieje medyczny termin na to zjawisko, dlatego posłużyłem się paralelnym z dziedziny optyki, a właściwie postrzegania).
Tak obnażyłeś.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-08-22, 13:20

Tak czy innaczej nie ma tego slowa w Biblii.
A to czy biskup, czy nawet Papiez porownal by jakies modlitwy czy inne slowa, lub opisy w Biblii do medytacji, to i tak nie znaczy ze to slowo tam jest.
To sa jedynie porownania do, czy z, medytacja. Nic poza tym.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Andej » 2022-08-22, 13:23

sądzony pisze: 2022-08-22, 13:16 Tak obnażyłeś.
Ino co? W dalszym ciągu w Biblii nie pojawiło się wspomniane słowo.

Możesz dalej zaklinać rzeczywistość. Bo nie znalazłem też stwierdzenia, że biskup znalazł to słowo w Biblii.
Jak miałby znaleźć, skoro go tam nie ma.

Tropiciel napisał prawdę!
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

tropiciel

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: tropiciel » 2022-08-22, 13:25

sądzony cyt (Twoje słowo przeciwko słowu biskupa ) to żaden argument zwłaszcza teraz gdy w kościele katolickim w niemczech nastąpiła schizma /mogę rtylko zapytać czy katolik musi słuchać biskupa czy nawet kardynała gdy ten wygłasza swoje nauki popierające związki homoseksualne itd czy też nie ?( oczywiście pytam w kontekscie tego co wydarzyło się w niemczech /dodam tylko że w kościele katolickim w polsce również wielu świeckich i osób duchownych popiera tezy goszone przez drogę synodalną w niemczech / dlatego twój post uraża mnie jako katolika / w żadnym Piśmie świętym nie ma słowa medytacja a to jak je rozumie biskup jest jego prywatną sprawą i ego prywatnym osądem . wprowadzenie tego słowa jest nadużyciem ponieważ można zmienić słowo które w miarę upływu czasu utraciło swoje pierwotne znaczenie - jednak slowo rozmyślanie czy rozważanie jest wciąż takie samo i oznacza wciąż to samo . - tak jak dobro czy zło .mogę jeszcze przywołac psalm 4 jego urywek cy t (Zadrżyjcie i nie grzeszcie,
rozważcie na swych łożach i zamilknijcie!) . rozwa zanie ale to dalej nie medytowanie .
sądzony cyt (Nie znam wszystkich mistyków, ale obecnie słowo „medytacja” jest powszechne wśród duchownych, księży, biskupów, papieży.) jal słusznie zauważyleś - obecnie - ważne stwierdzenie w myśl zasady obecnie jest moda na to czy tamto / jednak ta moda nie zmieni faktu że w modlitwie uzywano inadal się używa słowa rozmyslanie .
sądzony cyt (Nie wiem co nazywacie rozmyślaniem lub modlitwą wewnętrzną.) jeżeli czyrtasz moje posty to zacytowałem ci św terese z avila - w którym to cytacie święta używa określenie rozmyślanie oraz proponuję zapoznać się z jej rozważaniami np / droga doskonałości ) lub podobne .
sądzony cyt (Oczywiście, Ty przeanalizowałeś i myślisz coś innego.) ja nie wciskam słowa medytacja tam gdzie go nie było i gdzie go nie ma i nie będzie .
sądzony cyt (Używasz różańca, klękasz, składasz dłonie, łapiesz się za głowę, zamykasz oczy … czy Twoja modlitwa nie ma formy?) nie takiej o jakim piszą medytujący / a to dlatego że modlitwa nie potrzebuje wykonania np 10 wdechów sprawdzenia jak reaguje moje ciało i wtedy mogę rozpcząć .
sądzony cyt *( „rozmyślanie może nas wprowadzić na drogę modlitwy wewnętrznej” – czym to się różni? Rozmyślanie o Bogu, z Bogiem, w Bogu, a „modlitwa wewnętrzna”. Rozróżniasz to?) teraz zaskakujesz mnie , masz wiele do napisania / przepraszam do zacytowania a nie wiesz co to modlitwa wewnętrzna albo erozmyślanie . ? chociaż możesz nie wiedziec bo w postach które piszesz nie ma ciebie / są ctyty bez twojej osoby / wiele , wiele cytatów ( czasem mniej lub barsziej trafnych ) ale same cytaty.
sądzony cyt (Nie odniosłeś się w zasadzie do niczego.) w temacie kontemplacja napisałem to co uważam ża istotne - ja a nie jakiś zacytowany człowiek .
a tutaj kwiatusze sądzony cyt ( Nie powołuję się na Biblię, a na biskupa. Nie znam hebrajskiego.) fakt słowa biskupa są bardziej znacvzące niż biblia / nie dziwota przeto ze w kościele niemieckim nastąpiłmądry człowiek powiedział ( a schizma .
w odpowiedzi dla andej zacytowałeś coś i w tym cytacie ktoś tak napisał przypomnę ---- rozmyśla dniem i nocą --- można odczytać właściwie jako -- medytuje dniem i nocą --/ koniec przywołanego tekstu / teraz ja /- w tym cytacie są dwa słowa wykluczające słowo medytacja - pierwsze słowo - ( można ) oraz drugie ( właściwie ) / - nie są pewnikami gdyby [iszący użył słów - należy odczytać tylko jako medytuje - wówczas mamy do czynienia ze znawcą bo wiemy że tylko znawca posluguje sę pewnikami // jeżeli jednak ktoś posługuje się bliżej niepewnymi okresleniami to nie przywołujemy takich cytatów bo są one niemiarodajne - mądry człowiek powiedział ( wszystkiego słuchajcie , a co dobre zachowujcie ) tyle w temacie , dzięki i pozdrawiam .

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-22, 13:26

Andej pisze: 2022-08-22, 13:23 Tropiciel napisał prawdę!
Nie napisałem nigdzie, że skłamał. Ale, że Ty tak - twierdząc, że nie zacytowałem biskupa.
To, że nie znasz opracowania biskupa, na które powoływałem się w temacie "medytacja" już kilka razy, nie oznacza, że ono nie istnieje.

Dodano po 42 sekundach:
tropiciel pisze: 2022-08-22, 13:25 sądzony cyt (Twoje słowo przeciwko słowu biskupa ) to żaden argument zwłaszcza teraz gdy w kościele katolickim w niemczech nastąpiła schizma /mogę rtylko zapytać czy katolik musi słuchać biskupa czy nawet kardynała gdy ten wygłasza swoje nauki popierające związki homoseksualne itd czy też nie ?( oczywiście pytam w kontekscie tego co wydarzyło się w niemczech /dodam tylko że w kościele katolickim w polsce również wielu świeckich i osób duchownych popiera tezy goszone przez drogę synodalną w niemczech / dlatego twój post uraża mnie jako katolika / w żadnym Piśmie świętym nie ma słowa medytacja a to jak je rozumie biskup jest jego prywatną sprawą i ego prywatnym osądem . wprowadzenie tego słowa jest nadużyciem ponieważ można zmienić słowo które w miarę upływu czasu utraciło swoje pierwotne znaczenie - jednak slowo rozmyślanie czy rozważanie jest wciąż takie samo i oznacza wciąż to samo . - tak jak dobro czy zło .mogę jeszcze przywołac psalm 4 jego urywek cy t (Zadrżyjcie i nie grzeszcie,
rozważcie na swych łożach i zamilknijcie!) . rozwa zanie ale to dalej nie medytowanie .
sądzony cyt (Nie znam wszystkich mistyków, ale obecnie słowo „medytacja” jest powszechne wśród duchownych, księży, biskupów, papieży.) jal słusznie zauważyleś - obecnie - ważne stwierdzenie w myśl zasady obecnie jest moda na to czy tamto / jednak ta moda nie zmieni faktu że w modlitwie uzywano inadal się używa słowa rozmyslanie .
sądzony cyt (Nie wiem co nazywacie rozmyślaniem lub modlitwą wewnętrzną.) jeżeli czyrtasz moje posty to zacytowałem ci św terese z avila - w którym to cytacie święta używa określenie rozmyślanie oraz proponuję zapoznać się z jej rozważaniami np / droga doskonałości ) lub podobne .
sądzony cyt (Oczywiście, Ty przeanalizowałeś i myślisz coś innego.) ja nie wciskam słowa medytacja tam gdzie go nie było i gdzie go nie ma i nie będzie .
sądzony cyt (Używasz różańca, klękasz, składasz dłonie, łapiesz się za głowę, zamykasz oczy … czy Twoja modlitwa nie ma formy?) nie takiej o jakim piszą medytujący / a to dlatego że modlitwa nie potrzebuje wykonania np 10 wdechów sprawdzenia jak reaguje moje ciało i wtedy mogę rozpcząć .
sądzony cyt *( „rozmyślanie może nas wprowadzić na drogę modlitwy wewnętrznej” – czym to się różni? Rozmyślanie o Bogu, z Bogiem, w Bogu, a „modlitwa wewnętrzna”. Rozróżniasz to?) teraz zaskakujesz mnie , masz wiele do napisania / przepraszam do zacytowania a nie wiesz co to modlitwa wewnętrzna albo erozmyślanie . ? chociaż możesz nie wiedziec bo w postach które piszesz nie ma ciebie / są ctyty bez twojej osoby / wiele , wiele cytatów ( czasem mniej lub barsziej trafnych ) ale same cytaty.
sądzony cyt (Nie odniosłeś się w zasadzie do niczego.) w temacie kontemplacja napisałem to co uważam ża istotne - ja a nie jakiś zacytowany człowiek .
a tutaj kwiatusze sądzony cyt ( Nie powołuję się na Biblię, a na biskupa. Nie znam hebrajskiego.) fakt słowa biskupa są bardziej znacvzące niż biblia / nie dziwota przeto ze w kościele niemieckim nastąpiłmądry człowiek powiedział ( a schizma .
w odpowiedzi dla andej zacytowałeś coś i w tym cytacie ktoś tak napisał przypomnę ---- rozmyśla dniem i nocą --- można odczytać właściwie jako -- medytuje dniem i nocą --/ koniec przywołanego tekstu / teraz ja /- w tym cytacie są dwa słowa wykluczające słowo medytacja - pierwsze słowo - ( można ) oraz drugie ( właściwie ) / - nie są pewnikami gdyby [iszący użył słów - należy odczytać tylko jako medytuje - wówczas mamy do czynienia ze znawcą bo wiemy że tylko znawca posluguje sę pewnikami // jeżeli jednak ktoś posługuje się bliżej niepewnymi okresleniami to nie przywołujemy takich cytatów bo są one niemiarodajne - mądry człowiek powiedział ( wszystkiego słuchajcie , a co dobre zachowujcie ) tyle w temacie , dzięki i pozdrawiam .
Znowu taki "klocek". Jak będę miał chwilkę to wezmę sią za deszyfrację. :)
Ostatnio zmieniony 2022-08-22, 13:41 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-08-22, 13:29

Andej, nie dziwil bym sie gdyby chodzilo o kogos kto z trudnoscia zaliczyl podstawowke i nie rozumie o czym sie pisze, ale jak to jest inzynier, to raczej dalsza dyskusja nie ma sensu.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-08-22, 13:29

sądzony pisze: 2022-08-22, 11:30 Dodano po 30 minutach 30 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 09:35 "Święty Ojciec Pustyni (uznawany również przez Kościół katolicki) Sisoes Wielki, żyjący w V wieku, przestrzega w kontekście Modlitwy Jezusowej (która jest bliska praktykom, o jakich tu mówimy): "(...) jest bardzo wzniosła! Jednak ta wysokość jest bardzo niebezpieczna, gdy drabina do niej nie jest oparta na solidnej skale pokory""
Chcesz powiedzieć, że chrześcijaństwo, modlitwa, relacja z Bogiem mogą być niebezpieczne?
W połączeniu z pychą? Oczywiście.
Jest to wspólne ostrzeżenie wszystkich niemal mistyków.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13689
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: sądzony » 2022-08-22, 13:43

Marek_Piotrowski pisze: 2022-08-22, 13:29 W połączeniu z pychą? Oczywiście.
Jest to wspólne ostrzeżenie wszystkich niemal mistyków.
Pycha jest grzechem. Niestety nie znam właściwszej drogi do walki z grzechem, łaski od niego uwolnienia niż relacja z Bogiem.
A Ty?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Jozek » 2022-08-22, 13:51

Ale grzeszna relacja wobec Boga to wrecz profanacja, wiec raczej trzeba pierw siebie samego wlasciwie przygotowac, a nie odwrotnie, wskakiwac w cos czego sie nie rozumie i nie jest sie przygotowanym.
Relacje z Bogiem buduje sie stopniowo, krok po kroku, a nie robic bezmyslne "copy cat" osob swietych.
Chcesz byc swiety, to idz na wlasnych nogach na szczyt, a nie uzywaj swietych jak kolejki linowej na szczyt, bo w ten sposob nie nauczysz sie wspinaczki.
Ostatnio zmieniony 2022-08-22, 13:54 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Kontemplacja chrześcijańska

Post autor: Andej » 2022-08-22, 14:01

sądzony pisze: 2022-08-22, 13:27 Nie napisałem nigdzie, że skłamał. Ale, że Ty tak - twierdząc, że nie zacytowałem biskupa.
To, że nie znasz opracowania biskupa, na które powoływałem się w temacie "medytacja" już kilka razy, nie oznacza, że ono nie istnieje.
No tak, przyznaję się do tego, że podałeś. Ale problemem jest użycie w Biblii słowa konkretnego.

Być może jestem ślepy, ale:
1. Nie znalazłem w Biblii słowa medytacja,
2. To, że słowo może cos oznaczać, nie znaczy, ze oznacza. I nie stwierdził, że oznacza. Brak wykluczenia jakiegoś znaczenia nie jest potwierdzeniem użycia w danym znaczeniu. To nadinterpretacja. To przykład odczytywania tego co się chce odczytać, zamiast ego, co jest napisane. Dlatego też podobnie postąpię. Nie znajduję w wypowiedzi biskupa stwierdzenia, ze w Biblii użyto słowa medytacja.
A nawet więcej, bo coś dopowiedział o wersach greckiej i łacińskiej ... Co też warto wziąć pod uwagę.

Nudzi mnie to zaklinanie rzeczywistości. I tak uznasz, że wiesz lepiej. I choć nie jesteś w stanie odnaleźć w Biblii rzeczonego słowa, to będziesz twierdził, że tam jest. Bo bliska Ci medytacja. Medytuj zatem dalej.

Ja się wyłączam chwilowo, gdyż w tej chwili jest już przegadywanie i odskakiwanie do zasadniczej kwestii jak było stwierdzenie o zapisaniu słowa, na rzecz uwag dotyczących dyskutanta. W czym niestety też moja wina. Nie chcę eskalować. Porzucam temat.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ