Czy mogę pójść do komunii?

ODPOWIEDZ
Gepard123
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 14 kwie 2022

Czy mogę pójść do komunii?

Post autor: Gepard123 » 2022-04-14, 21:17

Szczęść boże,
Wczoraj mialam bardzo szczera spowiedz po latach, lecz mam wyrzuty sumienia i niepewnosci co do ponizszych rzeczy:

- Gdy ksiadz dla pewnosci pod koniec zapytal czy te zatajone we wczesniejszych spowiedziach grzechy byly te nieczystosci to ja przytaknelam lecz zapomnialam dodac, ze oprocz grzechow nieczystosci zatajalam we wczesniejszych spowiedziach rowniez kradziez.

- Przed spowiedzia mialam takie mysli, ze nawet jesli okaze sie ze musialam w jednym grzechu „klamalam mojej mamie o moim stanie zdrowia, przez co placila za lekarzy” powiedziec co jest nie tak z moim zdrowiem, to i tak wezme komunie, a jak sie okaze ze spowiedz byla niewazna to powtorze. Ksiadz pytal jednak tylko o to czy jest juz z moja mama to rozwiazane i powiedzialam ze tak i po cichu powiedxialam ten moj problem ze zdrowiem, ale nie wiem czy slyszal. Jednak grzechem jest fakt, ze klamalam do mamy, a nie ten stan zdrowia wiec nir o to sie martwie, dlatego odrzucilam to myslenie i po spowiedzi mam wyrzuty ze mialam takie mysli.

- nie wiedzialam, ze jezdzenie bez biletow komunikacja miejska jest grzechem i nie wpadlo mi do glowy by to mowic na spowiedzi. Wracajac ze spowiedzi rowniez pojechalam autobusem bez biletu. Dopiero w domu doczytalam ze to grzech

- juz czekajac na spowiedz zastanawialam sie jak wytlumaczyc pani moje spoznienie na zajecia, (ktore byly po spowiedzi) by nie powiedziec, ze bylam u spowiedzi. Spoznilam sie na nie ze wzgledu na dluga kolejke w kosciele do spowiedzi. W rezultacie powiedzialam, ze „bylo pare problemow”. Czy spowiedz jest wazna? Czy moge przystapic do komunii?
-
- bardzo zalezy mi, by dotrwac w stanie laski uswiecajacej do jutrzejszej mszy i moze dlatego pojawiaja mi sie w glowie natretne nieczyste mysli. Nie podniecaja mnie i walcze z nimi i dzisiaj nawet w parku na widok jednej dziewczyny pojawily mi sie w glowie nieczyste i odrazajace mysli. Naprawde nie mysle tak jak te mysli mi pokazuja. Czy to grzech?
-
- mialam tez niedawno takie mysli, ze jak nir wiedzialam czy powyzsze rzeczy bylyby grzechem to myslalam sobie, ze „moge pojsc do komunii, a jak okaże sie, ze to jednak sa grzechy to sie wyspowiadam”. Sumienie jednak jie pozwolilo mi tak dluzej myslec i przestalam z wyrzutami sumienia.

Czy popelnilam grzech ciezki? Czy moge isc do komunii?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy mogę pójść do komunii?

Post autor: Dezerter » 2022-04-14, 22:20

Najwyraźniej jesteś skrupulantem
Nie psuj sobie Triduum Paschalnego i Świat - przeproś Boga w myślach i na kolanach za wszystko i obiecaj że po Świętach porozmawiasz z księdzem na temat wątpliwości w konfesjonale
Przeczytaj ten wątek - jest dla ciebie i o tobie
viewtopic.php?p=278545&hilit=skrupulantyzm#p278545
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy mogę pójść do komunii?

Post autor: Andej » 2022-04-14, 22:28

Gepard123 pisze: 2022-04-14, 21:17 bardzo zalezy mi, by dotrwac w stanie laski uswiecajacej do jutrzejszej mszy
Przykro mi, ale nie masz na to żadnej szansy. Jutro nie będzie mszy. Nigdzie. To znaczy w Kościele Katolickim. Jedyny dzień w roku, w którym nie są odprawiane msze święte. Musisz zaczekać do soboty.
Ale do komunii świętej możesz przystąpić jutro w tracie nabożeństwa wielkopiątkowego.

Wprawdzie nie mam prawa orzekać o wadze grzechu, jednak gdybym był w takiej sytuacji, to przystąpiłbym do komunii. Ale też, wyspowiadałbym się przy najbliższej okazji.

Gepard123 pisze: 2022-04-14, 21:17juz czekajac na spowiedz zastanawialam sie jak wytlumaczyc pani moje spoznienie na zajecia, (ktore byly po spowiedzi) by nie powiedziec, ze bylam u spowiedzi.
I to chyba jest największym z grzechów. Czy wiesz co Mateusz na ten te=mat napsiał? Przekazł na, co Jezus myśli na ten te,at. Mt 10.32i33 Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ