Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Niezapominajka
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 644
Rejestracja: 28 wrz 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 157 times
Been thanked: 160 times

Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: Niezapominajka » 2022-04-22, 11:59

Cześć wszystkim.
Chciałabym zapytać o kwestię dziesięciny.

Czy składacie dziesięcinę? Ile ona ma wynosić - dokładnie 10% dochodów?
Czy osoby samotne są zobowiązani płacić dziesięcinę? Czy tylko rodziny/małżeństwa?
Co jeśli nie przekazuję dziesięciny, a np. odkładam pieniądze na życie? Bo nie wiem co będzie za rok, dwa.
Czy mam ją przekazywać co miesiąc czy mogę raz w roku - jako 10% rocznych dochodów?

Zapraszam wszystkich do wyrażenia swojej opinii, podzielenia się radami, doświadczeniami z tym związanymi.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
Oz 11:4 bt5 ~ Pociągnąłem ich ludzkimi więzami, a były to więzy miłości. Byłem dla nich jak ten, co podnosi do swego policzka niemowlę - schyliłem się ku niemu i nakarmiłem je.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4447
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-04-22, 12:39

Jaka dziesięcina? To było chyba jakieś dawne prawo mojżeszowe. Nikt teraz raczej już tego nie praktykuje. Było mnóstwo szczegółowych przepisów zawartych w Starym Testamencie, ale nas, jako chrześcijan, obowiązuje z tego jedynie Dekalog. A nie wszelkie te nakazy związane z tradycją żydowską.
Niech się ktoś jeszcze wypowie. Czy jest tu ktoś, kto składa dziesięcinę?
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: Tek de Cart » 2022-04-22, 13:02

to zależy jak to rozumieć :) tzn. nie składam dziesięcyny w sensie prawa mojżeszowego, ale podjąłem osobiste zobowiązanie prywatne że będę się starał część dochodów przeznaczać na Boże cele. Kiedyś jak byłem jeszcze sam to po prostu w pracy poprosiłem, żeby 10% mojej pensji przelewali od razu na konto fundacji (firma miała podpisaną z nią umowę o współpracy czy coś takiego, że jak pracownik z pensji przelewał jakieś pieniądze im to firma dorzucała od siebie jeszcze raz tyle). Napiszę szczerze że w księgowości dosyć mocno się zdziwili... :) bo chyba mało kto tak robi, żeby od razu pozbywać się 10% pensji...
później miałem działalność gospodarczą i starałem się w miarę liczyć ile to jest te moje 10% zarobków, ale po jakimś czasie odechciało mi się takiej szczegółowej księgowości... :) bo Bóg to nie księgowy przecież :)
a dziś po prostu tak 'mniej więcej' to szacuję, w ciągu roku pomagam na bieżąco i na koniec roku robię jeszcze darowiznę przelewem, którą odliczam sobie od podatku.

Dodano po 7 minutach 39 sekundach:
i żeby była jasność - NIE MA TAKIEGO OBOWIĄZKU.
wszystko co mamy należy przede wszystkim do Boga - i jeśli takie podejście potrafisz utrwalić w swoich zachowaniach - to właśnie o to chodzi. Ofiarowywanie swojego czasu też jest formą ofiarowania się Bogu - więc jeśli komuś pomagasz => "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"
niektórzy mówią 'portfel nawraca się ostatni' ;) więc dawanie datków pieniężnych jest dobrym wyznacznikiem na ile są to nasze pieniądze, a na ile są to pieniądze Boże ofiarowane nam w zarząd.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: Andej » 2022-04-22, 13:15

Niestety, jestem skąpcem i dusigroszem. Na dodatek musze ukrywać wszelkie wydatki związane z celami charytatywnymi. Żadnych śladów nie mogę zostawiać. Nie potrafię dotrzeć do 10%. To co mogę, to głównie docelowo, konkretnej ubogiej wielodzietnej rodzinie.

W Odnowie składa się deklaracje 10% odprowadzania dochodów na cele charytatywne, społeczne. Lecz nie jest to obowiązkowe. Acz oczekiwane.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2488
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 936 times

Re: Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: Susanna » 2022-04-22, 15:56

Nie żałowałabym ale jak dostaje pit w lutym to zanoszę od razu do jednej pani kadrowej i ona mi go rozlicza i wysyła pocztą elektroniczną tak dla mnie jest wygodniej i szybciej a pani przy okazji może sobie zarobić.
Jednak od czasu do czasu wysyłam jakiś "grosz" na rozne zrzutki
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: inżynier » 2022-04-22, 18:25

Andej pisze: 2022-04-22, 13:15Na dodatek musze ukrywać wszelkie wydatki związane z celami charytatywnymi.
Bóg widzi wszystko, także Twoją jałmużnę i zapewne odda Tobie w swym czasie. :)

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14976
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: Dezerter » 2022-04-24, 22:52

Niezapominajka pisze: 2022-04-22, 11:59 Cześć wszystkim.
Chciałabym zapytać o kwestię dziesięciny.

Czy składacie dziesięcinę? Ile ona ma wynosić - dokładnie 10% dochodów?
Czy osoby samotne są zobowiązani płacić dziesięcinę? Czy tylko rodziny/małżeństwa?
Co jeśli nie przekazuję dziesięciny, a np. odkładam pieniądze na życie? Bo nie wiem co będzie za rok, dwa.
Czy mam ją przekazywać co miesiąc czy mogę raz w roku - jako 10% rocznych dochodów?

Zapraszam wszystkich do wyrażenia swojej opinii, podzielenia się radami, doświadczeniami z tym związanymi.

Pozdrawiam i życzę miłego dnia :)
Ja jak byłem we wspólnocie i była ta propozycja to byłem przeciw
moje argumenty:
- 10cina w ST była jedynym podatkiem jaki płacili żydzi a teraz płacimy ich ok 50% , więc jeszcze 10% to byłaby zdecydowana przesadza i byli byśmy bardziej święci od ludu ST
ale zapewne prawdziwe jest też powiedzenie Teka
wszystko co mamy należy przede wszystkim do Boga - i jeśli takie podejście potrafisz utrwalić w swoich zachowaniach - to właśnie o to chodzi. Ofiarowywanie swojego czasu też jest formą ofiarowania się Bogu - więc jeśli komuś pomagasz => "Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili"
niektórzy mówią 'portfel nawraca się ostatni' ;) więc dawanie datków pieniężnych jest dobrym wyznacznikiem na ile są to nasze pieniądze, a na ile są to pieniądze Boże ofiarowane nam w zarząd.
- podziwiam tych, którzy tak bardzo zawierzyli Bogu, że nie martwią się o to , czy starczy im pieniędzy na wszystko, tylko płacą 10cinę - jest to poziom godny pochwały do , którego może kiedyś dorosnę
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pytający
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 587
Rejestracja: 12 gru 2021
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: Pytający » 2022-04-28, 18:59

Oczywiście dziesięcina stanowiła istotny "dochód" wielu wyznań. Nie inaczej było w katolicyzmie, w wielu krajach, w tym i naszym. Wystarczy zajrzeć do "Wikipedii"i mamy tam, dane odnośnie dziesięciny.
Zawsze istnieją powody do "dawania", jak i cele "dawania". Wydaje się jednak, że chrześcijan nie obowiązuje "dziesięcina". Nad obowiązek dawania, ważniejsze jest szczere pragnienie dawania. I nie koniecznie oddania dziesiątej części dochodów na podstawie umowy o pracę wyliczone od wynagrodzenia, czy w przypadku przedsiębiorcy, od zysku. Chyba, że ktoś sobie tak postanowi w sercu.
Czytamy o tym w 2 Kor.9:6-7Tak bowiem jest: kto skąpo sieje, ten skąpo zbiera, kto hojnie sieje, ten hojnie zbierać b ę d z i e. Każdy niech przeto postąpi tak, jak mu nakazuje jego własne serce, nie żałując i nie czując się przymuszonym, albowiem radosnego dawcę miłuje Bóg".
Ostatnio zmieniony 2022-04-28, 19:13 przez Pytający, łącznie zmieniany 1 raz.

hektolitr
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 303
Rejestracja: 13 maja 2022
Has thanked: 22 times
Been thanked: 157 times

Re: Dziesięcina - jak to jest w praktyce?

Post autor: hektolitr » 2023-06-18, 19:29

Witam,

Zastanawiam się nad dziesięciną dość poważnie. Chciałbym jeszcze to przemodlić, ale planuję od lipca zacząć wpłacać na jakąś fundację wspomniane 10 procent moich zarobków.

Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”