Czy to grzech - Hejjj

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Czy popełnilem świętokradztwo?

Post autor: Hejjj » 2022-04-04, 17:21

Dzień dobry mam pytanie, kilka lat temu przy pierwszej Spowiedzi Świętej wyznając grzechy przyszedl mi na mysl grzech nieszystej myśli. Lecz strasznie sie balem go wyznac i nie wyznalem go. Czy popełnilem wtedy świętokradztwo? I czy powinieniem sie teraz z niego wyspowiadać? Podkreśle że byłem wtedy mały i bardzo słabo sobie to wyobrazałem ponieważ nie wiedziałem jak to działa w zasadzie nie wiem czy mozna nazwac to nieczystą myślą. Pozdrawiam i życze miłego dnia

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy popełnilem świętokradztwo?

Post autor: Andej » 2022-04-04, 17:31

Hejjj pisze: 2022-04-04, 17:21 Dzień dobry mam pytanie, kilka lat temu przy pierwszej Spowiedzi Świętej wyznając grzechy przyszedl mi na mysl grzech nieszystej myśli. Lecz strasznie sie balem go wyznac i nie wyznalem go. Czy popełnilem wtedy świętokradztwo? I czy powinieniem sie teraz z niego wyspowiadać? Podkreśle że byłem wtedy mały i bardzo słabo sobie to wyobrazałem ponieważ nie wiedziałem jak to działa w zasadzie nie wiem czy mozna nazwac to nieczystą myślą. Pozdrawiam i życze miłego dnia
Wątpliwości może rozwiać jedynie spowiednik.
Jeśli Cię to dręczy, to znaczy, że powinieneś, jak najszybciej, iść do spowiedzi i wyznać wątpliwości. Zrzuć z siebie tan ciężar. Natychmiast, jak znajdziesz trochę czasu. Po co się męczyć. Lepiej żyć w miłości i jedności z Bogiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Czy to grzech?

Post autor: Hejjj » 2022-04-06, 14:25

Dzień dobry mam pytanie moze troche to glupie ale pytam. Czy stanięcie/naprężenie(niewiem jak to nazwac) miejsca intymnego w kosciele to grzech? Wydarzylo sie to bez mojej woli , jutro ide do spowiedzi takze jezeli to grzech to jak to powiedziedziec spowiednikowi?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Czy to grzech?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-06, 14:29

Nie ma grzechów popełnianych bez woli człowieka. Jak miałbyś odpowiadać za coś, na co nie masz wpływu (zakładam, że się intencjonalnie nie podniecałeś).

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Czy powinienem sie z tego wyspowiadać?

Post autor: Hejjj » 2022-04-06, 18:05

Dzień dobry mam pytanie na przedostatniej spowiedzi wyznając grzechy mialem grzech nieczystości lecz zabardzo niewiedzialem jak go powiedziec i powiedzialem ,,niestosownie sie zachowalem" czy cos w tym stylu. Czy to grzech i czy powininem sie teraz z tego wyspowiadac?

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Czy to grzech?

Post autor: Hejjj » 2022-04-18, 18:54

Dzień dobry mam pytanie dzis przypomnialem sobie o grzechu nieczystości który popelnilem jakieś pół roku temu i przez moze 2/4sekundy tkwilem w tej myśli lecz po tych 2/4sekundach uswiadomilem sobie ze tkwie w tej mysli. Zrobilem to chyba nieswiadomie. Czy to grzech? I czy mogę przyjmowac Komunie Świętą? Życze Wesołych Świąt.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy to grzech?

Post autor: Andej » 2022-04-18, 19:24

Hejjj pisze: 2022-04-18, 18:54 Dzień dobry mam pytanie dzis przypomnialem sobie o grzechu nieczystości który popelnilem jakieś pół roku temu i przez moze 2/4sekundy tkwilem w tej myśli lecz po tych 2/4sekundach uswiadomilem sobie ze tkwie w tej mysli. Zrobilem to chyba nieswiadomie. Czy to grzech? I czy mogę przyjmowac Komunie Świętą? Życze Wesołych Świąt.
1. Przez pół roku nie spowiadałeś się? Uważam, że tego należy się wyspowiadać.
2. Przez 6 miesięcy przystępowałeś do komunii świętej bez spowiedzi?
3. Kilkusekundowa myśl, która przyszła znienacka i została odgoniona jest nic nieznaczącym pyłkiem wobec unikania sakramentu pojednania i eucharystii.
4. Jeśli jednak spowiadałeś się regularnie, to nie utraciłeś łaski. Najważniejsze jest regularne przystępowanie do sakramentów pojednania i eucharystii.
A, aby wątpliwości odgonić, możesz o tym powiedzieć przy najbliższej spowiedzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Czy to grzech - Hejjj

Post autor: Hejjj » 2022-04-22, 18:03

Dzień dobry dzisiaj ogladając serial natrafilem tam na scene w ktorej bylo pokazane miejsce imtymne. Zaczynajac ogladać ten serial nie wiedzialem ze taka scena tam bedzie. Czy to grzech i czy mogę przystępować do Komuni? Pozdrawiam i życze miłego dnia
Ostatnio zmieniony 2022-04-25, 20:31 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy to grzech?

Post autor: lambda » 2022-04-22, 21:02

Hejjj pisze: 2022-04-22, 18:03 Dzień dobry dzisiaj ogladając serial natrafilem tam na scene w ktorej bylo pokazane miejsce imtymne. Zaczynajac ogladać ten serial nie wiedzialem ze taka scena tam bedzie. Czy to grzech i czy mogę przystępować do Komuni? Pozdrawiam i życze miłego dnia
Grzech ciężki to świadomy i dobrowolny czyn. Więc sam sobie odpowiedź.

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Co powinien zrobić

Post autor: Hejjj » 2022-05-01, 19:45

Dzień dobry. Na poczatku kwietnia koleżanka powiedziała mi że w styczniu piła alkohol (nie jest pełnoletnia) gdy powiedziałem jej że to grzech zdziwiła się i powiedziała że niewiedziała i powiedziała ze przy nastepnej Spowiedzi powie spowiednikowi o tym grzechu, lecz chyba po dowiedzeniu sie przyjmowała Komunie Świętą (od momentu picia alkoholu spowiadała się kilka razy). Czy mogła przyjmować wtedy Komunię? Jeżeli nie mogła to czy mam grzech że jej nie powiedziałem że nie można? Jeżeli mam grzech to czy moge przyjmować Komunie Świętą (dzisiaj sie Spowiadałem ale zapomniałem o tym powiedzieć) Pozdrawiam i życze miłego dnia.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Co powinien zrobić

Post autor: Morkej » 2022-05-01, 20:11

Hejjj pisze: 2022-05-01, 19:45 Dzień dobry. Na poczatku kwietnia koleżanka powiedziała mi że w styczniu piła alkohol (nie jest pełnoletnia) gdy powiedziałem jej że to grzech zdziwiła się i powiedziała że niewiedziała i powiedziała ze przy nastepnej Spowiedzi powie spowiednikowi o tym grzechu, lecz chyba po dowiedzeniu sie przyjmowała Komunie Świętą (od momentu picia alkoholu spowiadała się kilka razy). Czy mogła przyjmować wtedy Komunię? Jeżeli nie mogła to czy mam grzech że jej nie powiedziałem że nie można? Jeżeli mam grzech to czy moge przyjmować Komunie Świętą (dzisiaj sie Spowiadałem ale zapomniałem o tym powiedzieć) Pozdrawiam i życze miłego dnia.
Powiem tak - dla mnie kwestia wiekowa przy spożywaniu alkoholu jest czymś tylko umownym, choć oczywiście po coś ona istnieje. Trzeba jednak pamiętać, że za jego spożywaniem w takim wieku ciągną się dwie ryzykowne rzeczy: ryzyko zdrowotne, ponieważ organizm dalej się rozwija, i ryzyko nałogu.
Jeśli to spożywanie trzyma się zdrowego rozsądku, czyli są to zdecydowanie nie duże ilości i ma to miejsce okazyjnie, to ja osobiście nie widzę w tym nic złego.
Znam kilkanaście młodszych osób, które jednak tą linię rozsądku dawno przekroczyły, ponieważ podchodzi to już pod częstą pijatykę. W takich przypadkach bardzo możliwe, że już mowa o możliwości popełnianiu grzechu.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Czy moge przyjąć Komunię Świętą?

Post autor: Hejjj » 2022-05-02, 16:35

Dzień dobry mam wątpliwość czy moge przyjąć Komunię Świętą
Jakis czas temu ogladałem filmy z netflixa na cda i innych tego typu stronkach. Dzisiaj gdy chciałem poogladać(jednak nie poogladałem) to przyszła mi myśl że to chyba grzech oglądać tam filmy ponieważ one chyba nie znajdują sie tam legalnie (wczoraj się Spowiadałem) ale w rachunku sumienia nie pomyślałem że to może być grzech. Czy mogę przystąpić do Komunii Świętej?
Pozdrawiam i życze miłego dnia

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Proszę o szybką odpowiedz

Post autor: Hejjj » 2022-05-02, 19:14

Dzień dobry mam pytanie w niedziele na Mszy Świętej po Spowiedzi przyszła myśl która nie chciałem, ta myśl brzmiała coś w stylu "ale z was głupcy że sie modlicie" i kilka sekund myślałem nad tą myślą, naprawde nie chciałem tej myśli. I do tego nie myślę tak. Czy moge przyjmować nadal Komunię Świętą? Strasznie nie chce popełnić świętokradztwa dlatego pytam. Pozdrawiam i życze miłego dnia.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2199 times

Re: Proszę o szybką odpowiedz

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 19:26

Moim zdaniem możesz przyjmować komunię.
Ja nie będąc skrupulantem sam miewam chwile zwątpienia i świadome myśli poddające w wątpliwość moją wiarę. Bywa również, że i innych.
Oczywiście to nie do końca właściwe, ale moim zdaniem pole wiary obsiane jest również chwastem wątpliwości.

Piszę to z własnej perspektywy. Decyzje podejmij sam.
Ja nie stawałbym w kolejce do konfesjonału.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4439
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1079 times
Been thanked: 1149 times

Re: Proszę o szybką odpowiedz

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-02, 21:02

Możesz przyjąć komunię. Myśli, które są niechciane i bez udziału Twojej woli, nie są grzechem.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

ODPOWIEDZ