Czy to grzech - Hejjj

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4447
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: Czy to grzech - Hejjj

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-07-02, 19:39

Hejjj pisze: 2022-07-02, 19:01 1. Ostatnio sobie myślałem i stwierdzilem że Pan Bóg mnie Kocha a ja Kocham Go więc jesteśmy razem. Teraz wydaje mi się że to było trochę głupie.
Było bardzo mądre.
Hejjj pisze: 2022-07-02, 19:01 2. Ostatnio na zakończeniu roku szkolnego Mama była ze mną i niewiem czy się przypadkiem troszkę nie wstydziłem że jest ze mną teraz wydaje mi się że nie było to okej i wogule.
Nawet, gdybyś się wstydził, to tylko uczucie, a nie grzech.
Hejjj pisze: 2022-07-02, 19:01 3. Mam 2 pieski i dzisiaj gdy były razem jeden wskoczył na drugiego i chyba chciał z nim współżyć jednak do niczego nie doszło, ale to widziałem.
Czy te rzeczy mogą być grzechem?
Żadna z tych trzech powyższych sytuacji nie była grzechem.


Hejjj pisze: 2022-07-02, 19:01 Mam jeszcze pytanie o grzechu ciężkim ponieważ żeby był grzech ciężki musi być świadomość, dobrowolność i chyba materia ciężka albo poważna albo w ważnej sprawie nie pamiętam dokładnie czyli żeby był grzech ciężki musimy być świadomi że jest to grzech ciężki ale i tak go popełniamy z pełną dobrowolnością, czy tak określa się grzech ciężki?
Materia ciężka, czyli ten grzech musiałby łamać któreś z przykazań Dekalogu albo przykazanie kościelne. Żeby popełnić grzech ciężki trzeba być świadomym zła i świadomym tego co się robi. Musi być dobrowolny, czyli nie może być przymusu i dana osoba musi mieć jakąś kontrolę nad czynem.
Przeanalizujmy to na przykładzie niektórych Twoich pytań:
Sytuacja 1) Byłeś na zakończeniu roku szkolnego z mamą i chyba się jej wstydzileś. Nie ma tu w ogóle ciężkiej materii. Nawet, gdybyś naprawdę się jej emocjonalnie wstydził. Poza tym wstyd jest tylko uczuciem, na które nie masz wpływu, więc nie ma dobrowolności. Jest świadomość , ale co z tego, że jest, skoro nie zrobiłeś nic złego. A żeby był grzech ciężki musi być ciężka materia, dobrowolność, świadomość - wszystkie te 3 czynniki jednocześnie.
Sytuacja 2) Spojrzałeś na kobietę (pomijam że to nie jest żaden grzech, ale użyłam jako przykład z Twoich pytań) Nie jest to żaden grzech, więc oczywiście nie ma ciężkiej materii (żadnej nie ma), nawet jeśli patrzyłeś jej na biust, bo nie miałeś złej intencji. Nie masz wpływu na swój wzrok, nie ma więc dobrowolności.
Sytuacja 3) Czytałeś książkę i nie wiedzialeś, że były w niej nieodpowiednie fragmenty. W ogóle nie ma świadomości zła, więc nie ma w ogóle możliwości, aby był to grzech ciężki.
Jeśli któregoś z tych trzech czynników (świadomość, dobrowolność, ciężka materia) nie ma w danym czynie, to ten czyn nie jest grzechem ciężkim.


Jeśli coś źle napisałam w tym poście, nieprawidłowo wyjaśniłam, to bardzo proszę czytających o poprawienie mnie, bo nie chciałabym jakoś namieszać, czy zaszkodzić
Ostatnio zmieniony 2022-07-02, 19:53 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Re: Czy to grzech? - Hejjj

Post autor: Hejjj » 2022-07-02, 20:18

Dzień dobry przepraszam że znów zadaje pytanie ale poprostu nie umiem określić czy to grzech. Ponieważ raz sobie tak jakby wyobraziłem że ktoś załatwił swoje potrzeby fizjologiczne na Komunię Świętą bardzo mi wstyd z powodu tej sytuacji czy to jest grzech ciężki? Pozdrawiam i życze miłego dnia.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1923
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy to grzech - Hejjj

Post autor: Andy72 » 2022-07-02, 20:25

Pytanie , czy _celowo_ sobie wyobrażałeś, czy to była niechciana, dręcząca myśl, I na spowiedzi na temat bluźnierczych myśli nie mówi się dokładnie jaka to była myśl, tylko jakiej kategorii dotyczyła.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Re: Czy to grzech - Hejjj

Post autor: Hejjj » 2022-07-02, 20:47

Andy72 pisze: 2022-07-02, 20:25 Pytanie , czy _celowo_ sobie wyobrażałeś, czy to była niechciana, dręcząca myśl, I na spowiedzi na temat bluźnierczych myśli nie mówi się dokładnie jaka to była myśl, tylko jakiej kategorii dotyczyła.
No właśnie teraz nie umiem określić czy celowa czy niechciana

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy to grzech - Hejjj

Post autor: lambda » 2022-07-04, 22:11

Hejjj pisze: 2022-07-02, 20:47
Andy72 pisze: 2022-07-02, 20:25 Pytanie , czy _celowo_ sobie wyobrażałeś, czy to była niechciana, dręcząca myśl, I na spowiedzi na temat bluźnierczych myśli nie mówi się dokładnie jaka to była myśl, tylko jakiej kategorii dotyczyła.
No właśnie teraz nie umiem określić czy celowa czy niechciana
To natrectwo. Jak ktoś nie ma nerwicy to rączej nie ma problemu z takimi myślami. Zignoruj.
Ostatnio zmieniony 2022-07-04, 22:12 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Re: Czy to grzech? - Hejjj

Post autor: Hejjj » 2022-07-05, 14:51

Dzień dobry mam pytanie. Zbliżają się urodziny mojego kolegi i kupiłem mu książkę "nasz ostatni dzień" która opowiada o śmierci ostatnim dniu itp ale nie o to mi chodzi, występuję w tej książce związek 2 chłopaków co prawda dopiero na końcu książki ale no. W tej książce nie ma nic nieodpowiedniego jak coś to ewentualnie jakiś pocałunek ale tego nie jestem pewien bo dawno ją czytałem. Dodatkowo ksiażka wydaje mi się że jest odpowiednia dla jego wieku. Czy podarowanie tej książki mogłoby być grzechem? Pozdrawiam i życze miłego dnia.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy to grzech? - Hejjj

Post autor: lambda » 2022-07-05, 15:12

Hejjj pisze: 2022-07-05, 14:51 Dzień dobry mam pytanie. Zbliżają się urodziny mojego kolegi i kupiłem mu książkę "nasz ostatni dzień" która opowiada o śmierci ostatnim dniu itp ale nie o to mi chodzi, występuję w tej książce związek 2 chłopaków co prawda dopiero na końcu książki ale no. W tej książce nie ma nic nieodpowiedniego jak coś to ewentualnie jakiś pocałunek ale tego nie jestem pewien bo dawno ją czytałem. Dodatkowo ksiażka wydaje mi się że jest odpowiednia dla jego wieku. Czy podarowanie tej książki mogłoby być grzechem? Pozdrawiam i życze miłego dnia.
Lepiej kup mu inną książkę a nie taka promującą sodomię.

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Re: Czy to grzech? - Hejjj

Post autor: Hejjj » 2022-07-05, 15:53

Dodano po 57 sekundach:
lambda pisze: 2022-07-05, 15:12
Hejjj pisze: 2022-07-05, 14:51 Dzień dobry mam pytanie. Zbliżają się urodziny mojego kolegi i kupiłem mu książkę "nasz ostatni dzień" która opowiada o śmierci ostatnim dniu itp ale nie o to mi chodzi, występuję w tej książce związek 2 chłopaków co prawda dopiero na końcu książki ale no. W tej książce nie ma nic nieodpowiedniego jak coś to ewentualnie jakiś pocałunek ale tego nie jestem pewien bo dawno ją czytałem. Dodatkowo ksiażka wydaje mi się że jest odpowiednia dla jego wieku. Czy podarowanie tej książki mogłoby być grzechem? Pozdrawiam i życze miłego dnia.
Lepiej kup mu inną książkę a nie taka promującą sodomię.
Sytuacja wygląda tak że nie mam za bardzo jak ponieważ tą książkę kupiła mu moja mama, a moi rodzice obecnie nie mają jakoś niewiadomo jak dużo środków finansowych i tak trochę średnio że musiałbym pójść do mamy i powiedzieć że nie możemy mu jednak dać tej książki i musimy kupić nową. A po drugie to za bardzo nie mam chyba jak kupić nowej ponieważ do jego urodzin nie będę chyba w żadnej księgarni itp. W zasadzie to niewiem czy on wogule przeczyta tą książkę. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?
Ostatnio zmieniony 2022-07-05, 15:54 przez Hejjj, łącznie zmieniany 1 raz.

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Re: Czy to grzech? - Hejjj

Post autor: Hejjj » 2022-07-05, 19:39

Dzień dobry mam pytanie czy jeżeli serial jest np. 16+ a nie ma się tylu lat jest to wtedy grzechem? Pozdrawiam i życze miłego dnia

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy to grzech? - Hejjj

Post autor: lambda » 2022-07-05, 23:43

Hejjj pisze: 2022-07-05, 15:54 Dodano po 57 sekundach:
lambda pisze: 2022-07-05, 15:12
Hejjj pisze: 2022-07-05, 14:51 Dzień dobry mam pytanie. Zbliżają się urodziny mojego kolegi i kupiłem mu książkę "nasz ostatni dzień" która opowiada o śmierci ostatnim dniu itp ale nie o to mi chodzi, występuję w tej książce związek 2 chłopaków co prawda dopiero na końcu książki ale no. W tej książce nie ma nic nieodpowiedniego jak coś to ewentualnie jakiś pocałunek ale tego nie jestem pewien bo dawno ją czytałem. Dodatkowo ksiażka wydaje mi się że jest odpowiednia dla jego wieku. Czy podarowanie tej książki mogłoby być grzechem? Pozdrawiam i życze miłego dnia.
Lepiej kup mu inną książkę a nie taka promującą sodomię.
Sytuacja wygląda tak że nie mam za bardzo jak ponieważ tą książkę kupiła mu moja mama, a moi rodzice obecnie nie mają jakoś niewiadomo jak dużo środków finansowych i tak trochę średnio że musiałbym pójść do mamy i powiedzieć że nie możemy mu jednak dać tej książki i musimy kupić nową. A po drugie to za bardzo nie mam chyba jak kupić nowej ponieważ do jego urodzin nie będę chyba w żadnej księgarni itp. W zasadzie to niewiem czy on wogule przeczyta tą książkę. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?
Daj mu książkę A w przyszłości sam wybieraj prezenty

Hejjj
Bywalec
Bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 4 kwie 2022
Been thanked: 1 time

Re: Czy to grzech? - Hejjj

Post autor: Hejjj » 2022-07-06, 12:19

lambda pisze: 2022-07-05, 23:43
Hejjj pisze: 2022-07-05, 15:54 Dodano po 57 sekundach:
lambda pisze: 2022-07-05, 15:12
Hejjj pisze: 2022-07-05, 14:51 Dzień dobry mam pytanie. Zbliżają się urodziny mojego kolegi i kupiłem mu książkę "nasz ostatni dzień" która opowiada o śmierci ostatnim dniu itp ale nie o to mi chodzi, występuję w tej książce związek 2 chłopaków co prawda dopiero na końcu książki ale no. W tej książce nie ma nic nieodpowiedniego jak coś to ewentualnie jakiś pocałunek ale tego nie jestem pewien bo dawno ją czytałem. Dodatkowo ksiażka wydaje mi się że jest odpowiednia dla jego wieku. Czy podarowanie tej książki mogłoby być grzechem? Pozdrawiam i życze miłego dnia.
Lepiej kup mu inną książkę a nie taka promującą sodomię.
Sytuacja wygląda tak że nie mam za bardzo jak ponieważ tą książkę kupiła mu moja mama, a moi rodzice obecnie nie mają jakoś niewiadomo jak dużo środków finansowych i tak trochę średnio że musiałbym pójść do mamy i powiedzieć że nie możemy mu jednak dać tej książki i musimy kupić nową. A po drugie to za bardzo nie mam chyba jak kupić nowej ponieważ do jego urodzin nie będę chyba w żadnej księgarni itp. W zasadzie to niewiem czy on wogule przeczyta tą książkę. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?
Daj mu książkę A w przyszłości sam wybieraj prezenty
Zapomniałem napisać że to ja wybrałem książkę a Mama ją kupiła. Czy w takiej sytuacji nadal mam dać mu książkę?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy to grzech - Hejjj

Post autor: Jozek » 2022-07-06, 12:28

Czlowieku, idz do ksiedza by dolaczyl cie do jakiejs grupy , czy klasy szkolnej bys mogl uczestniczyc w katechezach.
Forum nie jest najlepszym miejscem do nauki podstaw religii Chrzescijanskiej.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy to grzech - Hejjj

Post autor: lambda » 2022-07-06, 12:48

Jozek pisze: 2022-07-06, 12:28 Czlowieku, idz do ksiedza by dolaczyl cie do jakiejs grupy , czy klasy szkolnej bys mogl uczestniczyc w katechezach.
Forum nie jest najlepszym miejscem do nauki podstaw religii Chrzescijanskiej.
Jak on chodzi do szkoly to ma religie. Nie denrwuj się tak. To młody człowiek i ma problemy ze skrupulami.
Wrzuć na luz.

Dodano po 1 minucie 10 sekundach:
Re: Czy to grzech? - Hejjj
Hejjj pisze: 2022-07-06, 12:19
lambda pisze: 2022-07-05, 23:43
Hejjj pisze: 2022-07-05, 15:54 Dodano po 57 sekundach:
lambda pisze: 2022-07-05, 15:12
Hejjj pisze: 2022-07-05, 14:51 Dzień dobry mam pytanie. Zbliżają się urodziny mojego kolegi i kupiłem mu książkę "nasz ostatni dzień" która opowiada o śmierci ostatnim dniu itp ale nie o to mi chodzi, występuję w tej książce związek 2 chłopaków co prawda dopiero na końcu książki ale no. W tej książce nie ma nic nieodpowiedniego jak coś to ewentualnie jakiś pocałunek ale tego nie jestem pewien bo dawno ją czytałem. Dodatkowo ksiażka wydaje mi się że jest odpowiednia dla jego wieku. Czy podarowanie tej książki mogłoby być grzechem? Pozdrawiam i życze miłego dnia.
Lepiej kup mu inną książkę a nie taka promującą sodomię.
Sytuacja wygląda tak że nie mam za bardzo jak ponieważ tą książkę kupiła mu moja mama, a moi rodzice obecnie nie mają jakoś niewiadomo jak dużo środków finansowych i tak trochę średnio że musiałbym pójść do mamy i powiedzieć że nie możemy mu jednak dać tej książki i musimy kupić nową. A po drugie to za bardzo nie mam chyba jak kupić nowej ponieważ do jego urodzin nie będę chyba w żadnej księgarni itp. W zasadzie to niewiem czy on wogule przeczyta tą książkę. Co w takiej sytuacji powinienem zrobić?
Daj mu książkę A w przyszłości sam wybieraj prezenty
Zapomniałem napisać że to ja wybrałem książkę a Mama ją kupiła. Czy w takiej sytuacji nadal mam dać mu książkę?
Nie wiem. Ja bym nie dała tylko kupiła jakaś wartościową.
Np. taką
"Idź do nieba! Duchowa mapa do wieczności - https://www.empik.com/droga-do-nieba-du ... lsrc=aw.ds
Ale ja mam pieniądz ei mogę sobie ma to pozwolić. A Ty pewnie nie.
Choć 18 zł to dość mała kwota.
Ostatnio zmieniony 2022-07-06, 12:51 przez lambda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy to grzech - Hejjj

Post autor: Jozek » 2022-07-06, 12:52

Ja caly czas jestem na luzie, nawet kiedy daje takie rady. ;)
Jesli ma lekcje religii to powinien pytac osobe prowadzaca te lekcje, zwlaszcza jesli prowadzi je osoba konsekrowana.
To jest ciagle zakres nauczania i powinien z tego kozystac, bo nauka tego samego w dwu roznych miejscach zrobi mu wiecej zamieszania niz pozytku.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Czy to grzech - Hejjj

Post autor: lambda » 2022-07-06, 13:48

Jozek pisze: 2022-07-06, 12:52 Ja caly czas jestem na luzie, nawet kiedy daje takie rady. ;)
Jesli ma lekcje religii to powinien pytac osobe prowadzaca te lekcje, zwlaszcza jesli prowadzi je osoba konsekrowana.
To jest ciagle zakres nauczania i powinien z tego kozystac, bo nauka tego samego w dwu roznych miejscach zrobi mu wiecej zamieszania niz pozytku.
Forum to nie nauka a zwykle pytania skrupulantow. Zresztą z rozmową z prowadzącym też może być problem, bo to trzeba po lekcji a tu zaraz może następna. A pytanie na forum klasy o takie rzeczy może narazić na śmiech.
Więc ja go rozumiem.

ODPOWIEDZ