Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-05, 18:29

Jozek pisze: 2022-04-30, 12:55 Dez, mie raczej chodzi o pewne zaleznosci miedzy tymi wszystkimi wymienionymi w tytule watku Duchami.
Cos sie w tym zmienilo od czasu Wniebowstapienia Jezusa Chrystusa.
Pierwsza zmiana jest wprowadzenie do Nieba miedzy te wszystkie Duchy Ciala Czlowieczego poprzez Jezusa Chrystusa.
Druga jest argument przeciwko szatanowi ze Czlowiek moze byc Swiety i byc w Niebie.
Ale glownie chodzi o to kim jest Duch Sw. Dlaczego nie bylo go wczesniej w takiej osobowej postaci jak jest od Piecdziesiatnicy?
O widzę, że tutaj się też nad tym tematem zastanawiasz. Myślisz, że Duch Święty (rozumiany jako 3 Osoba), a Duch Prawdy pochodzący od Jezusa mogą się różnić?
Jozek pisze: 2022-05-02, 01:18 Dlatego uwazam ze Duch Sw. po Wniebowstapieniu to 3 Duchy w jednym. Ojca, Syna i Czlowieka.
Nie tylko nam umozliwia to zbawienie, ale takze Duchowi Sw. dzialanie bezposrednie w nas, co najwyrazniej widoczne bylo podczas Piecdziesiatnicy.
To jest Twój pomysł, czy gdzieś przeczytałeś?
Ostatnio zmieniony 2022-06-05, 18:42 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-06-05, 21:30

Nie sadze by sie roznili, jednak tak samo jak ze zbawieniem przez Jezusa, bo wczesniej nikt nie mogl byc zbawiony, tak i sadze ze Duch Sw. nie tyle byl ograniczony na ziemi, co nie mogl dzialac w taki sposob jak podczas Piecdziesiatnicy.
Mysle ze tak jak swietosc nie mogla zamieszkiwac w grzesznym ciele czlowieka, tak i Duch Sw. nie mogl, dopiero po Niepokalanym Poczeciu Maryji, mogl Duch Sw. zaczac dzialac, i z Niej moglo zrodzic sie Swiete- Jezus, a dopiero meczenska smierc na krzyzu, Zmartwychwstanie, odkupilo grzesznikow- uswiecilo ich, a po Wniebowstapieniu Duch Jezusa zjednoczony z Bogiem Ojcem, stal sie tym Duchem Sw. nie majacym przeszkod zamieszkiwania, przebywania i dzialania w czlowieku w dniu Piecdziesiatnicy.
Tak to w uproszczeniu widze.
Jest tylko jedna niescislosc, bo oficjalnie podane jest ze NMP zostala zachowana od grzechu pierworodnego, a sadze ze cos w tym kierunku musialo wyjsc od czlowieka, innaczej nie bylo by to w pelni sprawiedliwe.
Mooze jedynie w nauczaniu oficjalnym nie jest to doprecyzowane to zachowanie od grzechu pierworodnego, w jaki sposob to sie stalo.
Ostatnio zmieniony 2022-06-05, 22:17 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-06, 05:31

Jozek pisze: 2022-06-05, 21:30 Nie sadze by sie roznili, jednak tak samo jak ze zbawieniem przez Jezusa, bo wczesniej nikt nie mogl byc zbawiony, tak i sadze ze Duch Sw. nie tyle byl ograniczony na ziemi, co nie mogl dzialac w taki sposob jak podczas Piecdziesiatnicy.
Mysle ze tak jak swietosc nie mogla zamieszkiwac w grzesznym ciele czlowieka, tak i Duch Sw. nie mogl
No ale jeśli przeniesiemy to na otaczającą nas rzeczywistość (szukając prawdy lubię różne przeczytane rzeczy odnosić do rzeczywistości jaka realnie nas otacza, prawdziwa treść duchowa nie może być od tej rzeczywistości oderwana) to przecież też u większości wierzących nie ma jakiegoś mocno odczuwalnego działania Ducha Świętego, wiele ludzi nie traktuje religii poważnie, tylko jako dodatek do życia.
Co do tego rozróżnienia działania Ducha Świętego, mówimy oczywiście cały czas o jednym Bogu, więc w takim rozumieniu jest jeden Duch. Tyle, że mówimy też o Bogu w Trójcy, co już jest o wiele trudniejsze do zrozumienia i być może ta forma/działanie Ducha u każdej z Osób z Trójcy jest na innym poziomie duchowym. Przytoczyłam wyżej Twój wpis, że Duch wylany po Wniebowstąppieniu to połączenie Ducha Ojca i Syna, podobną informację sama też przeczytałam. Skoro wylanie tego Ducha nastąpiło dopiero po Wniebowstąpieniu, to oznacza, że nie nastąpiło wcześniej, czyli wcześniejsze wersety nie mogą mówić o tym samym wydarzeniu.
Widzę to tak, że Duch Święty jako 3 Osoba, działa tak ogólnie w świecie, również wśród ludzi mało wierzących, czy nawet niewierzących dając jakieś delikatne natchnienia, inspiracje, korzystając z okazji, gdzie osoba zaczyna w jakiś sposób zaczyna myśleć o Bogu, poszukiwać itp.
Natomiast ten Duch Jezusa, który został wylany po Wniebowstąpieniu, to jest Duch, który działa że tak powiem "z pompą", przy Jego działaniu są nawrócenia, uzdrowienia, charyzmaty, wypędzanie demonów, ludzie zaczynają wierzyć w sposób bardzo świadomy i stabilny, następuje duchowe odrodzenie. Co o tym sądzisz?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-06-06, 08:00

Hildegarda pisze: 2022-06-06, 05:31 mówimy też o Bogu w Trójcy, co już jest o wiele trudniejsze do zrozumienia
Absolutnie, nie. To zupełnie nie jest do zrozumienia. To kwestia wiary. Nie wiem, czy po zbawieniu będziemy mogli zrozumieć tajemnicę Trójcy. To dotyczy istoty Boga. Dopóki nie osiągniemy Jego poziomu, nie zrozumiemy. A Jego poziomu nigdy nie osiągniemy.
Hildegarda pisze: 2022-06-06, 05:31 forma/działanie Ducha u każdej z Osób z Trójcy jest na innym poziomie duchowym.
Dość karkołomny pomysł z tym działaniem Ducha i Ojca, Syna i Ducha. I całkowicie niezrozumiały. Zacytowanie zdanie jednocześnie potwierdza i sprzeciwia się Trójcy świętej.
Trójca Święta, choć to Jeden Bóg, to jednak Trzy Osoby. Nie cztery. Nie ma czwartego osobowego/nieosobowego Ducha, który krąży i oddziałuje na każda z Osób Trójcy w inny sposób. Trójca to Jedno.
------------------------
Nie ma sensu usiłowania zrozumienia tego, co nie jest do zrozumienia. Łatwiej jest nauczyć mrówkę rachunku różniczkowego, albo pantofelka trzech prawd dynamiki, niż pojąć tajemnicę istoty Boga.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Hildegarda » 2022-06-06, 08:08

Andej pisze: 2022-06-06, 08:00 A Jego poziomu nigdy nie osiągniemy.
A jak rozumiesz ten werset?

„Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”

Andej pisze: 2022-06-06, 08:00 Dość karkołomny pomysł z tym działaniem Ducha i Ojca, Syna i Ducha. I całkowicie niezrozumiały. Zacytowanie zdanie jednocześnie potwierdza i sprzeciwia się Trójcy świętej.
Trójca Święta, choć to Jeden Bóg, to jednak Trzy Osoby. Nie cztery. Nie ma czwartego osobowego/nieosobowego Ducha, który krąży i oddziałuje na każda z Osób Trójcy w inny sposób. Trójca to Jedno.
------------------------
Nie ma sensu usiłowania zrozumienia tego, co nie jest do zrozumienia. Łatwiej jest nauczyć mrówkę rachunku różniczkowego, albo pantofelka trzech prawd dynamiki, niż pojąć tajemnicę istoty Boga.
Nie chodziło mi czwartego Ducha, tylko o to, że każda z Osób Boskich działa inaczej, w innej hmm formie/postaci, na innym poziomie duchowym. Opieram się tu też na przekazie biblijnym, no bo skoro było zesłanie Ducha po Wniebowstąpieniu Jezusa, to wcześniej nie mogło być to samo, wyraźnie chodzi tam o coś innego

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-06-06, 08:21

Hildegarda pisze: 2022-06-06, 08:08 „Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”
Nakaz doskonalenie się. Dążenia do ideału. Ciągłego wzbogacania się. Kreatywności.
To określa kierunek ludzkich działań. Wcale nie dotyczy możliwości zrównania się z Bogiem.
Hildegarda pisze: 2022-06-06, 08:08 Nie chodziło mi czwartego Ducha, tylko o to, że każda z Osób Boskich działa inaczej, w innej hmm formie/postaci, na innym poziomie duchowym.
Nie rozumiem. W jakiej formie/postaci działa Ojciec, w jakiej Syn, a w jakiej Duch święty?
Rzeczywiście, na innym poziomie duchowym. Zawsze na poziomie duchowym danego człowieka, którego działanie to dotyczy.
Hildegarda pisze: 2022-06-06, 08:08 Opieram się tu też na przekazie biblijnym, no bo skoro było zesłanie Ducha po Wniebowstąpieniu Jezusa, to wcześniej nie mogło być to samo, wyraźnie chodzi tam o coś innego
Masz rację, wcześniej nie było spektakularnego zadziałanie Ducha świętego. Wydaje mi się, że dopóki Jezus był z nimi fizycznie, Duch święty działał w apostołach dyskretnie. Tak jak w nas teraz. Ten sam Duch działał i działa od samego POCZĄTKU. Tak, jak Jezus jest ponad i poza czasem. Tak jak Ojciec jest ponad i poza czasem.

J 1.1-3 Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, co się stało.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-06-06, 09:20

Hildegarda pisze: 2022-06-06, 08:08
Andej pisze: 2022-06-06, 08:00 A Jego poziomu nigdy nie osiągniemy.
A jak rozumiesz ten werset?

„Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”

Andej pisze: 2022-06-06, 08:00 Dość karkołomny pomysł z tym działaniem Ducha i Ojca, Syna i Ducha. I całkowicie niezrozumiały. Zacytowanie zdanie jednocześnie potwierdza i sprzeciwia się Trójcy świętej.
Trójca Święta, choć to Jeden Bóg, to jednak Trzy Osoby. Nie cztery. Nie ma czwartego osobowego/nieosobowego Ducha, który krąży i oddziałuje na każda z Osób Trójcy w inny sposób. Trójca to Jedno.
------------------------
Nie ma sensu usiłowania zrozumienia tego, co nie jest do zrozumienia. Łatwiej jest nauczyć mrówkę rachunku różniczkowego, albo pantofelka trzech prawd dynamiki, niż pojąć tajemnicę istoty Boga.
Nie chodziło mi czwartego Ducha, tylko o to, że każda z Osób Boskich działa inaczej, w innej hmm formie/postaci, na innym poziomie duchowym. Opieram się tu też na przekazie biblijnym, no bo skoro było zesłanie Ducha po Wniebowstąpieniu Jezusa, to wcześniej nie mogło być to samo, wyraźnie chodzi tam o coś innego
Wiesz, jak ktos ulegnie wypadkowi i caly jest w blocie, to chirurg nie bedzie operowal dopuki pacjent nie zostanie dokladnie umyty.
Moze troszke dzialac, np. zatamowac krwawienie, ale do operacji nie przystapi. Ciagle to bedzie jeden i ten sam chirurg, ale przed umyciem pacjenta niewiele moze zrobic.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 361
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Adam01 » 2024-01-16, 08:20

Kiedyś miałem dostęp do portalu, na którym rejestracja była możliwa tylko za poręczeniem jej użytkownika. Były na nim podstrony do różnych kultów, a w nich setki książek, publikacji nagrań wideo i audio. Był też bardzo rozwinięty kult Ducha Świętego, prowadzony z bardzo dużą powagą i namaszczeniem. Poniżej przedstawię kilka ciekawostek, które zapamiętałem.
Duch Święty mieszkający w człowieku jest bardzo tajemniczą Osobą. W większości nie wykazuje własnej woli, zdaje się na wolę (wybory) człowieka lub raczej dzieli spokojnie z nim wspólny los, nawet ten niezbyt dobry i coraz gorszy, choć są przypadki, czasem dość gwałtowne, że to się zmienia.
Możliwa jest komunikacja człowieka z Duchem Świętym. Wymaga ona czasu, cierpliwości i rozwoju, żeby uzyskać od Niego odpowiedzi coraz bardziej złożone. Osobiście tego nie próbowałem, ale było sporo identycznych doniesień z różnych źródeł, żeby uznać to tylko za czyjś wymysł. Nie wszystkie pytania do Ducha Świętego były dopuszczalne. Czasem w odpowiedzi ludzie dostawali odmowę lub nawet zakaz dalszych pytań. Te niedopuszczalne pytania dotyczyły głownie pytań o intencje Boga lub jego dalsze zamierzenia wobec jakichś osób.
Duch Święty jest jedyną drogą człowieka do Boga. Tylko przez Niego prośby człowieka docierają do Boga, który zawsze je spełnia oprócz zmian praw fizyki, choć w szczególnych przypadkach były od tego wyjątki. Aby Duch Święty przekazał prośbę człowieka do Boga muszą być spełnione pewne warunki. Oprócz właściwego życia są to pewne szczególne stany skupienia podczas modlitwy. Kiedyś te warunki były pewnie dla chrześcijan naturalne, ale dzisiaj są już tylko przypadkowo, sporadycznie i nieświadomie spełniane. Są też przypadki, że Duch Święty odmawia przekazania prośby, zwykle z powodu grzechów popełnionych przeciw Niemu. Czasem nie łatwo jest zmazać te grzechy.
Duch Święty uczestniczy w życiu człowieka zawsze i w każdej chwili. Jego standardowy nieuświadomiony tryb działania pozwala cieszyć się względnym zdrowiem i dobrym losem. Zakłócenie tego trybu przynosi choroby i nieszczęścia.
Człowiek od dziecka buduje mur między sobą, a Duchem Świętym w nim mieszkającym. Mur ten z wiekiem rośnie. Raz postawiony już nigdy nie zostanie całkowicie zburzony. Najbardziej i najszybciej mur ten buduje poczucie winy i niska samoocena. Są to kardynalne grzechy przeciwko Duchowi Świętemu. Stąd dzieci wychowane w dobrych rodzinach mają w życiu zdecydowanie lepiej niż np. DDA, które swoje traumy czasem tak głęboko spychają w podświadomość, że ciężko potem do nich dotrzeć, a co dopiero je pokonać. Dlatego chcąc żyć zgodnie z Duchem Świętym trzeba mieć zawsze przynajmniej poczucie swojej godności, wszelkie winy przypomnieć, odpokutować i zadośćuczynić, aż znikną, a doznane przykrości pogodzić w sobie.
Czasem mur ten może zostać gwałtownie zmniejszony poprzez różne sytuacje. Np. nawrócenie. Jestem katolikiem od urodzenia, cała moja rodzina i znajomi to katolicy, więc nie bardzo wiem, jak można się nawrócić i nie podam tu przykładu. Ale innym przykładem był mężczyzna DDA, którego pokochała jakaś wspaniała kobieta. Uważał się za bezwartościowego, początkowo nie mógł uwierzyć, że taka osoba może go pokochać, a gdy to zaakceptował to jego samoocena poszybowała tak w górę, że już długo cieszył się łaską Ducha Świętego. Być może to była ingerencja Ducha Świętego w życie tego człowieka, który postawił tą szczególna osobę na jego drodze.
Można byłoby z powyższego wywnioskować, że wystarczy doprowadzić do coraz większej harmonii z Duchem Świętym i cieszyć się każdą prośbą spełnioną przez Boga. Niestety chyba nie bardzo. Było na tym portalu kilka osób z różnych części świata, które były jakby ekspertami w tym sprawach. Posiadali tyle informacji, że chyba sam Duch Święty musiał ich do nich doprowadzić. Nawet z NASA, która kiedyś testowała zwiększenie przychylności Dycha Świętego na swoich astronautach. Paru z tych ekspertów udało mi się znaleźć w necie, ale ich życie nie było już tak wspaniałe, jak podczas swoich publikacji. Nie było złe, wydawali się szczęśliwi w pracy i w życiu rodzinnym, ale wyglądało to tak, że ich życie bardzo się rozwijało, odnosili coraz większe sukcesy, aż nagle coś się stało, nie wiem co, jednak ich pasmo sukcesów zostało przerwane i ich życie sprowadzone do bardzo przeciętnego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2024-01-16, 08:49

Zajmij się Słowem, duchowością głębi, mistyką, a nie "sekciarskimi" portalami.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 361
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Adam01 » 2024-01-16, 08:58

sądzony pisze: 2024-01-16, 08:49 Zajmij się Słowem, duchowością głębi, mistyką, a nie "sekciarskimi" portalami.
Poczułeś się administratorem i sędzią?
(...) - przeginasz! - Dez Posty przeniosłem do viewtopic.php?t=15023&start=195
Ostatnio zmieniony 2024-01-16, 22:53 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2024-01-16, 22:37

Adam - bywałem na takich portalach - to co opisujesz, to nie chrześcijaństwo, tylko jakaś gnoza, ezoteryka (może i o zabarwieniu chrześcijańskim) itp
przykłady
- Był też bardzo rozwinięty kult Ducha Świętego, prowadzony z bardzo dużą powagą i namaszczeniem. - kult w oderwaniu od Syna i Ojca nie jest chrześcijaństwem


błędy
- Duch Święty mieszkający w człowieku - tylko ochrzczonym, lub wybranym jak prorok ST,
- ale było sporo identycznych doniesień z różnych źródeł, żeby uznać to tylko za czyjś wymysł. - takie relacje są na każdym forum ezoterycznym i na każdy temat, nawet jeśli tematy się wzajemnie wykluczają :!: to i tak jest wiele relacji zwolenników wzajemnie się potwierdzających - prześledziłem wiele i wszędzie były relacje, że to jest właśnie prawda i jest skuteczne - a guzik prawda - o wielu dziś już nikt nie pamięta :p
-
Duch Święty jest jedyną drogą człowieka do Boga.
- chyba wiem czemu tak piszesz, ale nie mogę nie zareagować, że to Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem i nie ma w innym Imieniu zbawienia jak tylko w Jezus
Ostatnio zmieniony 2024-01-16, 22:38 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 361
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Adam01 » 2024-01-16, 23:07

Tak coś czułem Dez, że się zepniesz. Z owoców Ducha Świętego korzystają wszyscy, także nieochrzczeni - Ga 5,22-23.
Duch Święty jest jedyną drogą człowieka do Boga podczas jego żywota.
Proście, a będzie wam dane - Mt 7,7-12
Chrystus jest jedyną droga do zbawienia.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: konserwa » 2024-01-16, 23:38

Chyba to nie tak do konca, bo Bog jest jedyna droga zbawienia. A ta droga sklada sie z roznorakich mozliwosci ...
Ale to sa zawilosci bardziej teologikalne ...

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2024-01-17, 08:00

"Upodobnienie do Chrystusa odbywa się na płaszczyźnie moralnej (przez naśladowanie) i metafizycznej (przez przemianę łaską Bożą)."

ks. dr Piotr Nikolski (duchowny prawosławy)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-17, 08:10

Trochę to sensu nie ma - Bóg (Duch Święty) drogą do Boga?
W przypadku Jezusa jest trochę inaczej, bo jest Pośrednikiem jako człowiek, i to człowieczeństwo jest podkreślone w Piśmie (1Tm 2,5; Rz 5,15).
To, że Duch Święty nas prowadzi do komunii z Bogiem i do Nieba, to inna sprawa.

I następna rzecz: każde dzieło Boże jest działaniem całej Trójcy.

ODPOWIEDZ