Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 22:29

Taki byl plan, jednak nie wszyscy sa tego samego zdania by cokolwiek do konca wszystkim wyjasniac, zniechecajac do tego.
A jesli chodzi o IQ, to przy dobrych checiach, i bez osob zniechecajacych do zrozumienia, to wystarczy IQ 30, tak ze nawet dziecko zrozumie.
Niestety, ulkady miedzyludzkie i system forum, a szczegolnie bledne rozumienie czym jest dyskusja, czesto na to nie pozwala, a gronolotne piekne slowa i obudowa cytatami z Pisam robi wrazenie ze bez wysokiego IQ nie da sie czegos zrozumiec.

To tak jak w tym humorze zagadce "ilu bosow potrzeba do wymiany zarowki?"
"Ani jednego, oni wola trzymac swoich podwladnych w ciemnosci". (czytaj, ciemnocie).
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 22:42 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-05-04, 06:46

Zatem autorytatywnie stwierdzasz, że wszyscy, poza Tobą mają złe chęci. W tej sytuacji musisz poprzestać na dyskusji z jedyną osobą, która rozumie i ma dobre chęci.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-04, 07:39

Józku, wyjechałeś z czymś, opisałeś to w sposób nader niejasny, a teraz nie chcesz sprecyzować o co Ci chodzi i jak zwykle winni są ci, którzy pytają (w dodatku mają ponoć złą wolę i "robią zamieszanie".
Kurcze, ogarnij się.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-04, 08:11

Andej pisze: 2022-05-03, 22:23 Wydaje mi się, że to akurat sądzony najbardziej Ciebie rozumie. Obaj poruszacie z w pewnej klasie abstrakcji.
A wiesz, że przez chwilkę pomyślałem podobnie jak Ty :)
Andej pisze: 2022-05-03, 22:23 Ja, bez tłumacza nie jestem w stanie zrozumieć. Do kupy tego nie da się zebrać.
Tak to trudne. Brzmi nieco jak wypowiedzi kogoś w "psychozie". Oczywiście przerysowuję. Nie obraź się @Jozek.
Andej pisze: 2022-05-03, 22:23 Ale, gdy tłumacz też niezbyt ogarnia i to pomimo wielkiego zapału i wielkich chęci, to jest to raczej nie do ogarnięcia dla osób poniżej 140 IQ.
Oj tam. Nie sądzę by była to kwestia IQ. Gdy je badałem w wieku 20-kilku lat to miałem chyba w okolicy 120, a mój mózg raczej się kurczy. Więc bez rewelacji.
Andej pisze: 2022-05-03, 22:23 Tym bardziej, że niespójna forma, pełna niedomówień jest szczególnym wyzwaniem. Nie wiem, czy jest to celowym zabiegiem? Czy przypadłością?
Moim zdaniem Jozkowi brakuje pojęć, by wyrazić to co myśli. Ale z drugiej strony się nie dziwię, bo to (jak mniemam) o czym chce mówić jest możliwe do wyrażenia jedynie za pomocą przenośni, metafor, symboli, niedomówień, paradoksów lub najlepiej milczenia.
Andej pisze: 2022-05-03, 22:23 Wydaje mi się, że autor sam powinien rozwiązać problem i potem podać go na tacy prostaczkom.
Poniekąd.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-04, 12:47

Autor nie ma zadnego problemu do rozwiazywania.
Ani obowiazku wyjasniania czegokolwiek.
wystarczy czytac ze zrozumieniem, zamiast szukac czegos czego tam nie ma.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-04, 13:09

Niestety, z tego co napisałeś nie mam pojęcia o co Ci chodzi. Z wpisów innych wnioskuję, że też nie za bardzo.
Więc właśnie, aby nie "szukać czegoś, czego tam nie ma" pytam od kilku już stron. I inni pytają.
A Ty odpowiadasz, że nie masz obowiązku wyjaśniania.
Skoro nie chcesz wyjaśniać, ani sprecyzować o co pytasz, to po co zawracasz głowę?
I jeszcze przypisujesz nam złe chęci...
Ostatnio zmieniony 2022-05-04, 13:10 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-04, 13:18

wiesz gdy dyskusja jest dyskusja to mozna dyskutowac i wyjasniac, ale gdy zmienia sie w robienie sobie jaj z wypowiedzi w ktorej nie bylo oczywistych oczywistosci dla kazdego wierzacego, to taka dyskusja przestaje miec jakikolwiek sens.
No chyba ze uwazsz mnie za idiote ktory bedzi dalej sie angazowal w bezsensowna dyskusje i odbieral robote syzyfowi.
Dla mnie ten temat zostal naznaczony wysmianiem i to juz pozostanie do konca, chocbym nie wiem co napisal i jak dokladnie wyjasnial.
Ostatnio zmieniony 2022-05-04, 13:31 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-05-04, 13:30

- Houston, mamy problem!
- Co?
- Nic, nie ważne.
- Co się stało?
- Nic...
- No mów.
- Nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-04, 13:36

Andej pisze: 2022-05-04, 13:30 - Houston, mamy problem!
- Co?
- Nic, nie ważne.
- Co się stało?
- Nic...
- No mów.
- Nie.
Andej chcesz powiedziec ze kosmonauci zobaczyli Ducha?
Bo tak by wynikalo z twojego wpiu w temacie o Duchu Sw.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-04, 13:37

Jozek pisze: 2022-05-04, 13:18 Dla mnie ten temat zostal naznaczony wysmianiem i to juz pozostanie do konca, chocbym nie wiem co napisal i jak dokladnie wyjasnial.
Zdystansuj się. Nawet jeśli coś zostało wyśmiane to nie Ty, a sposób wypowiedzi. To, że ktoś czegoś nie rozumie lub nie bardzo jest jak o tym powiedzieć nie oznacza, że jest błędne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-04, 13:38

Jozek pisze: 2022-05-04, 13:36
Andej pisze: 2022-05-04, 13:30 - Houston, mamy problem!
- Co?
- Nic, nie ważne.
- Co się stało?
- Nic...
- No mów.
- Nie.
Andej chcesz powiedziec ze kosmonauci zobaczyli Ducha?
Bo tak by wynikalo z twojego wpiu w temacie o Duchu Sw.
Nie, to kawał o tym, co by było, gdyby w misji APollo13 leciały żony kosmonautów. Ja znałem w wersji, że na końcu następuje jeszcze:
-ale powiedźcie, o co chodzi?
- sam się powinieneś domyśleć!


Dodano po 1 minucie 27 sekundach:
Jozek pisze: 2022-05-04, 13:18 wiesz gdy dyskusja jest dyskusja to mozna dyskutowac i wyjasniac, ale gdy zmienia sie w robienie sobie jaj z wypowiedzi w ktorej nie bylo oczywistych oczywistosci dla kazdego wierzacego, to taka dyskusja przestaje miec jakikolwiek sens.
Czy możesz zasygnalizować, którą z moich wypowiedzi w tym temacie uznałeś za "robienie sobie jaj"?
Oto one:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 13:11
Jozek pisze: 2022-04-30, 12:55 Ale glownie chodzi o to kim jest Duch Sw. Dlaczego nie bylo go wczesniej w takiej osobowej postaci jak jest od Piecdziesiatnicy?
To znaczy jaką osobową postać masz na mysli?
Bo przemawiał także w ST, o czym np.pisze Paweł:
Poróżnieni między sobą zabierali się do odejścia. Wtedy Paweł powiedział to jedno: Trafnie rzekł Duch Święty do ojców waszych przez proroka Izajasza:
<<Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie>>
(Dz 28,25-26).
Marek_Piotrowski pisze: 2022-04-30, 13:36 Przyznam, że dalej nie czaję o jakie zmiany Ci chodzi.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-01, 13:28 Kilka rzeczy uniemożliwia taką bezpośrednią identyfikację. Oto niektóre z nich:
  • "Ludzkimi" Autorami poszczególnych ksiąg biblijnych są różne osoby i terminy nie są przez nie stosowane konsekwentnie w tym samym znaczeniu. Dlatego w Biblii NIE występuje jednoznaczna identyfikacja pomiędzy użytym terminem a znaczeniem (to samo określenie może czasem oznaczać Ducha Świętego, czasem Jego działanie albo nawet nastawienie człowieka). Jeszcze wyraźniej to występuje pomiędzy księgami NT i ST.
    Przykładem tego zjawiska są takie określenia jak "skała" (stosowane do Jezusa, do Jahwe w ogóle, w stosunku do Abrahama i w stosunku do św.Piotra jako papieża).
    .
  • Opisy biblijne działań Osób Bożych są tylko przybliżeniem (trochę antropomorfizacją). Natura Trójcy jest dla nas niepojmowalna, dlatego wydaje się nam niekiedy sprzeczne przedstawianie tego samego działania jako czynu różnych Osób Trójcy. Tymczasem, choć działanie jest "specjalizowane" (tak jakby każda z Osób miała swoją "dziedzinę") to jednak każde działanie jest wspólnym dziełem Trójcy Świętej.
    .
  • Czytanie pod tym kątem Starego Testamentu jest jest jeszcze bardziej utrudnione, gdyż często bezpośrednie objawienie Boga bywa przedstawiane terminem "anioł". Dziś utożsamiamy to słowo jedynie z duchami niebieskimi, jednak - szczególnie w ST - nie jest to znaczenie jedyne. Pierwotne znaczenie to mniej-więcej tyle co "wysłannik" - bardzo podobne do nowotestamentowego "Słowo" (!).
    Na przykład kiedy Jahwe objawił się Mojżeszowi, pismo określa Go słowem... Anioł Pański:
    "Wtedy ukazał mu się Anioł Pański w płomieniu ognia, ze środka krzewu. [Mojżesz] widział, jak krzew płonął ogniem, a nie spłonął od niego."/Wj 3,2/ (kto ma wątpliwości, że był to Jahwe, niech spojrzy na wers 6: "Powiedział jeszcze Pan: Jestem Bogiem ojca twego, Bogiem Abrahama, Bogiem Izaaka i Bogiem Jakuba. Mojżesz zasłonił twarz, bał się bowiem zwrócić oczy na Boga.")

    Albo weźmy zdarzenie pod dębami Mamre:
    "Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. (2) Abraham, spojrzawszy, dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich, podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, (3) rzekł: O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi!"/Rdz 18, 1-3/
    W wierszu 1 czytamy w tłumaczeniu, że ukazał się "Pan" - ale w oryginale mamy tu Jahwe (tetragram יהוה).
    W wierszu 2 czytamy, że pojawił się pod postacią trzech (sic! Trójca w Starym Testamencie!) ludzi (w oryginale אנשים czyli "ludzi", "osób" lub - co chyba najbardziej prawdopodobne - "mężowie".
    Jednak kiedy mowa w następnym rozdziale, iż dwu z tych trzech "mężów" przybywa do Sodomy z wizytą do Lota, nazywani są המלאכים, czyli... aniołami:
    "Owi dwaj aniołowie przybyli do Sodomy wieczorem, kiedy to Lot siedział w bramie Sodomy. Gdy Lot ich ujrzał, wyszedł naprzeciw(...)"/Rdz 19,1/
    Swoją drogą, ciekawe dlaczego do Lota przyszli tylko we dwójkę? ;)
    Anioł jest więc nie tylko nazwą duchów niebieskich, ale także pewnej funkcji. Na przykład zarówno św.Jan Chrzciciel jak i sam Jahwe przybywający (a więc zapewne Jezus) zostali w Księdze Malachiasza nazwany właśnie "aniołami" (niewątpliwie):
    "Oto Ja wyślę anioła mego, aby przygotował drogę przede Mną, a potem nagle przybędzie do swej świątyni Pan, którego wy oczekujecie, i Anioł Przymierza, którego pragniecie. Oto nadejdzie, mówi Pan Zastępów."/Ml 3:1/

    Tymczasem Jan Chrzciciel jest też zaraz obok też nazwany Eliaszem ("Oto Ja poślę wam proroka Eliasza przed nadejściem dnia Pańskiego (...)"/Mk 3,23/) co doprowadziło nawet do pewnego nieporozumienia (zaprzeczenie Jana Chrzciciela "Zapytali go: Cóż zatem? Czy jesteś Eliaszem? Odrzekł: Nie jestem. Czy ty jesteś prorokiem? Odparł: Nie."/J 1:21/ choć zaraz potem odwołał się do zapowiedzi z Malachiasza i Izajasza "Kim jesteś, abyśmy mogli dać odpowiedź tym, którzy nas wysłali? Co mówisz sam o sobie? Powiedział: Jam głos wołającego na pustyni: Prostujcie drogę Pańską, jak rzekł prorok Izajasz./J 1,22-23/ a Jezus oświadczył o nim: "A jeśli chcecie wiedzieć, to właśnie on jest Eliaszem, którego oczekiwano."/Mt 11:14 PAU/ - patrz też Mt 11,10)

    Podobnie z nazwaniem Boga objawiającego się "Anioł" widzimy w Jego rozmowie z niewolnicą Hagar na pustyni (Rdz 16,7 kontra Rdz 16,13).

    Jeżeli w Biblii jest takie nagromadzenie określeń symbolicznych, których znaczenia wzajemnie się krzyżują i przenikają, czy można mówić, że w ST Duch Święty bardziej lub mniej jest zaakcentowany? Chyba byłoby to bardzo trudno ocenić.
    .
  • No i czwarta sprawa, może najbardziej oczywista: w ST są wprawdzie pewne aluzje do Jednego Boga w trzech Osobach, ale w zasadzie prawda ta nie była wówczas jawnie objawiona. Działanie przypisuje się Bogu, bez rozróżniania. Zatem chyba trudno oczekiwać określeń, jakich szukasz, Józku.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-03, 11:27 Nauka o Trójcy każe nam jednocześnie podziwiać jedność, jak i przyjmować do wiadomości odrębność Osób Trójcy.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-03, 14:41 Cały czas nie kumam o czym właściwie rozmawiamy.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-03, 14:55
Dlatego uwazam ze Duch Sw. po Wniebowstapieniu to 3 Duchy w jednym. Ojca, Syna i Czlowieka.
Nie tylko nam umozliwia to zbawienie, ale takze Duchowi Sw. dzialanie bezposrednie w nas[...]
Rzeczywiście tajemnicza wypowiedź. Co to właściwie ma znaczyć?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-04, 13:42

Tym gorzej jesli w tym temacie to nie ja bylem wysmiany.

Co do dystanowania sie to ja wlasnie to zrobilem, zdystansowalem sie calkowicie od tej dyskusji w tym temacie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-04, 13:48

Jozek pisze: 2022-05-04, 13:42 Tym gorzej jesli w tym temacie to nie ja bylem wysmiany.

Co do dystanowania sie to ja wlasnie to zrobilem, zdystansowalem sie calkowicie od tej dyskusji w tym temacie.
Więc ja powinienem przestać rozmawiać o medytacji.
To nie dystans, a "obrona/ucieczka". Nikt z nas nie jest doskonały.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-04, 14:18

Moze dla ciebie jest to obrona-ucieczka.
Ja po prostu przestaje sie wyjasnianiem interesowac jesli widze ze nie ma to sensu.
Anglicy mowia " lost the plot."
Jak widzisz pisze tu jeszcza, ale z innego powodu i innych wyjasnien, bo one mimo ze sa offtopem maja jeszcze jakis sens .
Ostatnio zmieniony 2022-05-04, 14:22 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-04, 14:22

Spoko.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ