Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-05-03, 20:28

On jeden tylko?
Ode mnie na pewno. Ale czy od tych, którzy Go rozumieją, wzgl. znają Jego naturę, też?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 20:31

Z pewnoscia tez, chocby z tego wzgledu ze jest jednym z naszych dazen i pragnien by Go zrozumiec.
Zwlaszcza ze jak mowil Jezus, jest On, nie kto inny do nas poslany.
Jest jakby bezcielesnym Eliaszem, ktory moze sobie wybrac cialo ktorego uzyje. Ae to pewnie jeszcze trudniejsze do zrozumienia niz to wysmiane o Duchu Sw.
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 20:53 przez Jozek, łącznie zmieniany 3 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-05-03, 20:59

sądzony pisze: 2022-05-03, 20:12
Dezerter pisze: 2022-05-03, 19:37 Ja chyba zrozumiałem to zdanie Jozka- chodzi mu o to, że skoro Jezus zjednoczył w swojej Osobie ducha ludzkiego i Ducha Świętego, to poprzez to zjednoczenie ducha i Ducha - Duchowi Świętemu "umożliwia"/ułatwia działanie z nas ludziach, poprzez naszego ludzkiego ducha, bo go teraz zna doskonale.
Ale tak naprawdę to raczej to nie było potrzebne Duchowi, bo jako Istota Boska mógł i potrafił to wszystko już przed Zmartwychwstaniem.
...a może Jozkowi chodzi o to, że teraz nam jest łatwiej "kontaktować" się z Duchem od czasy przebustwienia naszego ducha w Jezusie Chrystusie?
Czy "duch" z małej to "dusza"?
Bo gubię się wśród tych <duchów>.
Jesteś z nami już tyle na forum, że powinieneś wiedzieć, że człowiek to jedność ciała, dusza/psyche i duch
Jezus umierając powiedział
Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mego (Łk 23,46)
jak widać z małej litery, więc nie chodziło o Ducha a o ducha ludzkiego Jezusa - i ja i ty mamy tego samego

Jozek co się nie odzywasz?, czy moja próba zrozumienia twojego enigmatycznego wpisu jest właściwa?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 21:01

Dezerter pisze: 2022-05-03, 20:59 Jesteś z nami już tyle na forum, że powinieneś wiedzieć, że człowiek to jedność ciała, dusza/psyche i duch
Jezus umierając powiedział
Ojcze, w Twoje ręce powierzam ducha mego (Łk 23,46)
jak widać z małej litery, więc nie chodziło o Ducha a o ducha ludzkiego Jezusa - i ja i ty mamy tego samego
Czym jest więc Duch, bo rozróżniasz go od Ducha Świętego?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-05-03, 21:04

Nie rozróżniam - jasno pisze we wcześniejszych postach, a nawet w temacie tego wątku (pytanie retoryczne), że jest Jeden
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 21:05 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 21:05

Dezerter pisze: 2022-05-03, 21:04 Nie rozróżniam - jasno pisze we wcześniejszych postach, a nawet w temacie tego wątku, że jest Jeden
Ok rozumiem i przepraszam za zamieszanie. Raz jeszcze spróbuję zrozumieć Twoje tłumaczenie.

Dodano po 14 minutach :
Dezerter pisze: 2022-05-03, 19:37 Ja chyba zrozumiałem to zdanie Jozka- chodzi mu o to, że skoro Jezus zjednoczył w swojej Osobie ducha ludzkiego i Ducha Świętego, to poprzez to zjednoczenie ducha i Ducha - Duchowi Świętemu "umożliwia"/ułatwia działanie z nas ludziach, poprzez naszego ludzkiego ducha, bo go teraz zna doskonale.
Rozumiem. Jednakże wydaje mi się, że Jezus wskazał drogę do zjednoczenia (zintegrowania) ciała, duszy i ducha. To pełnia człowieczeństwa. Zjednoczenie to przygotowuje do otwarcia na łaskę czyli działanie Ducha Świętego.
Dezerter pisze: 2022-05-03, 19:37 Ale tak naprawdę to raczej to nie było potrzebne Duchowi, bo jako Istota Boska mógł i potrafił to wszystko już przed Zmartwychwstaniem.
Zgadza się. Jednakże czy przez zmartwychwstaniem człowiek oczekiwał łaski?
Dezerter pisze: 2022-05-03, 19:37 ...a może Jozkowi chodzi o to, że teraz nam jest łatwiej "kontaktować" się z Duchem od czasy przebustwienia naszego ducha w Jezusie Chrystusie?
Nasz duch jest przebóstwiony? Pytam poważnie, bo nie wiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 21:21

Dez, takie wpisy jakie zauwazyles, nie sklaniaja mnie do pisanie czegokolwiek wiecej, a tym bardziej wyjasniania czyichs insynuacji.
Twoje wyjasnienie jest glownie takie jak powinno byc, ale wiele szczegolow powinno byc wyjasnionych do czego obecnie nie mam najmniejszej ochoty.
Sprobuj pomyslec o Duchu Sw po Wniebowstapieniu Jezusa, ajko o Eliaszu, jak pisalem w odpowiedzi do Andeja, to powinienes troche wiecej zrozumiec o czym chcalem pisac w tym temacie.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 21:24

Jozek pisze: 2022-05-03, 21:21 Sprobuj pomyslec o Duchu Sw po Wniebowstapieniu Jezusa ...
Wybacz, że się wpierdzielam, ale uważasz, że Istota Ducha Świętego uległa zmianie po wniebowstąpieniu Jezusa?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 21:27

Poczytaj caly temat i wszystkie wpisy od poczatku, to bedziesz choc troche rozumial o czym tu piszemy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 21:30

Jozek pisze: 2022-05-03, 21:27 Poczytaj caly temat i wszystkie wpisy od poczatku, to bedziesz choc troche rozumial o czym tu piszemy.
Gdybym nie przeczytał to bym nie pisał.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 21:38

A jesli pytasz i zadajesz takie pytanie, to znaczy ze czytales bez zrozumienia.
Pozbadz sie pierw swoich mysli poprzedzajacych ten temat i czytaj, a wtedy zobaczysz sens i tresc wpisow.
Jesli rozumiesz Buddyzm, to to co pisze jest wielokrotnie prostrze i latwiejsze do zrozumienia.
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 21:40 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-05-03, 21:41

sądzony pisze: 2022-05-03, 21:19
Dezerter pisze: 2022-05-03, 19:37 Ja chyba zrozumiałem to zdanie Jozka- chodzi mu o to, że skoro Jezus zjednoczył w swojej Osobie ducha ludzkiego i Ducha Świętego, to poprzez to zjednoczenie ducha i Ducha - Duchowi Świętemu "umożliwia"/ułatwia działanie z nas ludziach, poprzez naszego ludzkiego ducha, bo go teraz zna doskonale.
Rozumiem. Jednakże wydaje mi się, że Jezus wskazał drogę do zjednoczenia (zintegrowania) ciała, duszy i ducha. To pełnia człowieczeństwa. Zjednoczenie to przygotowuje do otwarcia na łaskę czyli działanie Ducha Świętego.
Bardzo ciekawe, nigdy tak o tym nie myślałem, ale nie widzę przeciwwskazań by tak było
Dezerter pisze: 2022-05-03, 19:37 Ale tak naprawdę to raczej to nie było potrzebne Duchowi, bo jako Istota Boska mógł i potrafił to wszystko już przed Zmartwychwstaniem.
Zgadza się. Jednakże czy przez zmartwychwstaniem człowiek oczekiwał łaski?
Znów ciekawe i odkrywcze pytanie - jak się nad tym zastanawiam to rzeczywiście w czasach ST człowiek wierzący miał i wypełniał Prawo i oczekiwał za to Sprawiedliwości na Sądzie, ... ale Łaski chyba też :-?
Dezerter pisze: 2022-05-03, 19:37 ...a może Jozkowi chodzi o to, że teraz nam jest łatwiej "kontaktować" się z Duchem od czasy przebustwienia naszego ducha w Jezusie Chrystusie?
Nasz duch jest przebóstwiony? Pytam poważnie, bo nie wiem.
Mój jeszcze nie choć się staram i proszę o to Ducha Św., ale Jezusa już na pewno tak, i o tym pisałem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13759
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2196 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: sądzony » 2022-05-03, 21:47

@Jozek nie atakuję Cię, a pytam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 21:51

Ja, jak pewnie zuwazyles po ostatnich wpisach nie jestem w nastroju do wyjasniania czegokolwiek.
Po prostu uwazam ze nie ma to zadnego sensu, bo ciagle znajdzie sie ktos kto zrobi zamieszanie i nic z tego nie bedzie, a syzyfowej pracy nie mam zamiaru syzyfowi odbierac.
I tak napisalem wiecej niz chcialem piszac o Paraklecie i Eliaszu.
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 21:55 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-05-03, 22:23

Jozek pisze: 2022-05-03, 21:27 Poczytaj caly temat i wszystkie wpisy od poczatku, to bedziesz choc troche rozumial o czym tu piszemy.
Wydaje mi się, że to akurat sądzony najbardziej Ciebie rozumie. Obaj poruszacie z w pewnej klasie abstrakcji.

Ja, bez tłumacza nie jestem w stanie zrozumieć. Do kupy tego nie da się zebrać.
Ale, gdy tłumacz też niezbyt ogarnia i to pomimo wielkiego zapału i wielkich chęci, to jest to raczej nie do ogarnięcia dla osób poniżej 140 IQ. Tym bardziej, że niespójna forma, pełna niedomówień jest szczególnym wyzwaniem. Nie wiem, czy jest to celowym zabiegiem? Czy przypadłością?

Wydaje mi się, że autor sam powinien rozwiązać problem i potem podać go na tacy prostaczkom.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ