Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-04-26, 23:23

Jozek pisze: 2022-04-26, 23:19 Dez, mam pytanie takie dosc dziwne, bo piszesz o czynieniu cudow moca Ducha Sw. a Jezus powiedzial ze jak wroci do Ojca, to Ten "przysle wam Perakleta".
Czyli to raczej wymaga wyjasnienia, kto to Peraklet, a kto to Duch Sw. skoro wczesniej , nie bylo perakleta, tylko po Wniebowstapieniu, to chyba Duch Sw. to raczej nie to samo co peraklet? O co w tym chodzi?
Oczywiscie nie chce robic zamieszania, i sam nie chce tego wyjasniac, zwlaszcza ze mamy tu osoby bardziej kompetentne odemnie.
Ostatnio zmieniony 2022-04-26, 23:24 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-04-26, 23:26

No, wlasnie, jesli nie mi to komukolwiek innemu moglo to sie skojarzyc, ze cos tu nie jest do konca jasne.
Moglbys troche przyblizyc temat?
Dosc szybko zareagowales na moj wpis w sasiednim temacie i juz myslalem ze go wykasowales, bo nie moglem zrobic poprawek, by jasniej sie wyrazic.
Ostatnio zmieniony 2022-04-26, 23:28 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-04-26, 23:29

Jezus co najmniej od chrztu Janowego w Jordanie miał Ducha
a nam wszystkim chrześcijanom zesłał "na stałe" od 50-tnicy dla Kościoła
choć okazjonalnie i zadaniowo apostołowie i 12 i 72 dostawali go wcześniej
a jeszcze wcześniej mieli go prorocy ST
a w sposób szczególny Maryia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-04-26, 23:32

Ale to i tak nie jest zbyt wyraziste. Uwazam ze jest w tym duzo glebszy sens, szczegolnie w kontekscie Ofiary Jezusa i zbawienia.
Cos w rodzaju polaczenia ST, z NT, oraz roznic w dzialaniu Boga. Dlaczego Jezus jest Pierwszym i Ostatnim, roznica miedzy ofiara calopalna, a Eucharystia, miedzy Prorokiem, a kaplanem czy innym wierzacym, itd, itp. Dla mnie to wszystko sie laczy w jedna konkretna, sensowna i piekna, zadziwiajaca calosc. Kiedys pisalem o tym, ale na tyle nieudolnie, ze zostalo to zignorowane.
Nie podejme sie jednak wyjasniania tego, dlatego pytam, by ktos madrzejszy to wyjasnil. ja najwyzej zadam wiecej "glupich " pytan. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-27, 00:58 przez Jozek, łącznie zmieniany 6 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Andej » 2022-04-27, 09:17

Aż się boję cokolwiek napisać.

Może jeno zadam jakieś pytanie.

Od kiedy Duch święty JEST?
Od kiedy Jezus JEST?
Od kiedy Bóg JEST Trójcą, i do kiedy Trzy Osoby Boskie nie były JEDNOSCIĄ w Trójcy?

i znacznie lżejsze.
Ilu jest Duchów świętych?

Prośba.
Józku, jeśli możesz, to wypunktuj pytania. A potem zajmijmy się każdym z nich po kolei. Po jednym.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-04-27, 09:32

Twoje pytania maja sens. Moich tez troche jest. ;)

Na twoje pytania odpowiedzia byla by "roznica czasowa" ;) Miedzy Niebem a ziemia. ;)
Dlaczego dzialanie Boga bylo jakby ograniczone do Prorokow w ST?
Dlaaczego w ST Bog posylal Aniolow, a nie Ducha Sw?
Co sie stalo ze w NT Duch Sw. dziala nawet i szczegolnie wsrod grzesznikow?
Czym sie rozni czlowiek z ST, od czlowieka NT?

Pewnie gdy ktos zacznie wyjasniac, pojawi sie wiecej pytan. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-04-27, 10:23 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-27, 12:16

Dla mnie też to niejasne, ale spróbuję skatalogować (na razie Twoje @Andej pytanie, bo pytania @Józka mają nieco inny charakter i wymagają chyba innego rodzaju odpowiedzi:
  1. Od kiedy Duch święty JEST? - rozumiem, że pytanie retoryczne
  2. Od kiedy Jezus JEST?Od momentu Wcielenia (w więc chyba od tego, w którym Maryja stała się brzemienna za sprawą Ducha Świętego). Wcześniej istniał Syn Boży, II Osoba Trójcy, ale nie Jezus - bowiem Jezus to Bóg wcielony.
  3. Od kiedy Bóg JEST Trójcą, i do kiedy Trzy Osoby Boskie nie były JEDNOSCIĄ w Trójcy? - rozumiem, że pytanie retoryczne
  4. Ilu jest Duchów świętych? - rozumiem, że pytanie w zasadzie retoryczne jednak problem jest - i o tym chyba pisał @Dezerter że w Piśmie czytamy o "Duchu Świętym" i zamiennie "Paraklecie", "Duchu Prawdy" (np.Łk 1:41 czy J 15:26), "Duchu Jezusa" (np. Dz 16:7), "Duchu Ojca" (np. Mt 10:20) - już nie mówiąc o "duchu człowieka", "duchu antychrysta" itd).
    W dodatku chwilami słowo to oznacza osobę, a chwilami jej działanie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-04-27, 22:29

Widze ze odeszlismy juz od moich pytan i chyba juz ciezko bedzie wrocic, bo dyskusja poszla w innym kierunku.
A juz mialem nadzieje ze tak istotna kwestia zostanie wspolnie wyjasniona. :(

Dodano po 1 godzinie 37 minutach 28 sekundach:
Moze sprobuje odnowic temat, bo jest nie tyle istotny, co wazny, by lepiej rozumiec zbawienie poprzez Jezusa.
Co takiego sie przez to zmienilo, w czlowieku, dlaczego nie musi juz skladac ofiar calopalnych za grzechy, dlaczego Swietosc moze zagoscic w grzesznym ciele, Duch Sw. Bog Ojciec i Syn? Dlaczego kiedys w ST nie mogl, poza nielicznymi wyjatkami?

Moze cos od siebie napisze, by cos sie poruszylo w temacie.
Jesli chodzi o sam tytul tematu, to nic z tych wyszczegolnionych Duchow, nie jest tym samym z zadnym innym.
Jedne sa podstawa, a inne pochodna. A rezultatem jest osobowy Duch Sw. jako trzecia osoba Boska.
By to zrozumiec, musimy spojzec na to od strony ziemskiej, nie Niebianskiej, w ktorej wszystko bylo poza czasem, ale na ziemi, musialo sie stac i dziac w czasie. Dlatego innaczej bylo w ST, a innaczej w NT. Mieszajac Niebianska rzeczywistosc, z ziemska niewiele zrozumiemy, tym bardziej ze nasze rozumienie glownie opiera sie na ziemskiej rzeczywistosci.
Tu w pewnym sensie dogmaty niemal ze przeszkadzaja, bo scisle lacza rzeczywistosc Niebianska z ziemska, w rozumieniu wielu fragmentow Pism i ich dokladniejszego rozumienia.
Nie chodzi tu o negowanie dogmatow, tylko spojzenie na ich tresci z obu stron, Niebianskiej i ziemskiej nie mieszajac ich ze soba.
Bo mieszajac je wychodzi nam bardzo wiele tzw. tajemnic, ktore praktycznie nie sa tajemnicami i mozna je zrozumiec, jedynie wtedy gdy nie bedziemy mieszali 2 roznych rzeczywistosci. Niebianskiej i ziemskiej.
Ostatnio zmieniony 2022-04-28, 01:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 7 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-04-29, 00:42

Czy mozemy wrocic do tematu watku?
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-04-30, 12:25

Wracamy, bo wart jest tego
Jozku, by temat omówić całościowo podzielę się z wami w odcinkach moim wykładem z Kursu Alfa jaki prowadziliśmy w Areszcie a ja miałem temat o Duchu Świętym. Temat jest opracowany na podstawie materiałów z Kursu, ale jest to moja wersja autorska tylko nieco zmieniona, ale w całości, by i Marek mógł rzucić swym ortodoksyjnym okiem i ocenić poziom pentakostalizacji ;)
KIM JEST DUCH ŚWIĘTY?

Witam serdecznie. Wiecie czemu jesteśmy tu z Wami już 8 spotkanie?
Bo czujemy takie przynaglenie, by się dzielić z ludźmi Dobrą Nowiną, o Zbawicielu Jezusie Chrystusie i o tym, którego nam zesłał, po swoim wniebowstąpieniu o Duchu Świętym. Jak tu jesteśmy w różnych miast i wiosek i z rożnych wspólnot, tak łączy nas jeden fakt, jedno wydarzenie i doświadczenie wspólne - ktoś kiedyś pomodlił się nad nami o napełnienie Duchem Świętym i stało się!
Odmieniło to nasze myślenie, nasze serca, nasze życie i Chwała Bogu Najwyższemu za to! Dzisiaj chcemy tego samego dla Was!

Ale przedtem poznajmy Ducha Świętego, którego Apostołowie w swoim języku nazywali Ruach Ha Kodesz, a po gr. Ruach Ha Gion, inna nazwa grecka to Parakletos.
Jak czytamy NT, Dzieje Apostolskie, to pełno tam opisów, jak to Apostołowie z Duchem Świętym, lub natchnieni Duchem, lub prowadzeni Duchem czynili cuda, wypędzali demony, uzdrawiali i głosili z mocą! - tak było przez pierwsze 300 lat a później powoli w Kościele coraz ciszej było o Nim, był raczej pomijany, zapominany – dużo uwagi poświęcano Bogu Ojcu i Bogu Synowi. Dopiero ostatnie 100 a w KRK od 50 lat, znów coraz głośniej o Duchu Świętym.

Nie jest to jednak Duch, którego należało by się bać.
Bóg jest Duchem i nadprzyrodzonym dobrem, i Miłością i tak samo jest z Jego Duchem.
Duch Święty jest opisywany jak Osoba - myśli, mówi, prowadzi, może być zasmucony, Nazywany jest Duchem Chrystusa, Duchem Jezusa
. Myślę, że często również Duch Święty napotykał na opór, podobnie jak charyzmatycy, którzy są krytykowani za swoje głośne i radosne zachowanie.


1. BYŁ ZAANGAŻOWANY W STWORZENIE i świata i człowieka

Duch Święty był obecny dosłownie od stworzenia świata. W trakcie tych trzech dzisiejszych sesji przyjrzymy się Duchowi Świętemu oczami Biblii.

Rdz 1,1: Duch Święty uczestniczył w stwarzaniu:
Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię. Ziemia zaś była bezładem i pustkowiem: ciemność była nad powierzchnią bezmiaru wód, a Duch Boży unosił się nad wodami.

Jak ptak unosił się nad gniazdem, w oczekiwaniu. Duch Boży, miał właśnie pobudzić coś nowego do istnienia. Cała Trójca uczestniczyła w dziele stworzenia. Bóg Ojciec, Stworzyciel, stworzył świat poprzez Jezusa i przez Swego Ducha zwanego w ST często Mocą Bożą. Oto Duch Święty unosi się, czekając, by stworzyć coś nowego.

Tak samo dziś Duch Święty jest tutaj i czeka, by tworzyć nowe rzeczy w naszym życiu. Kiedy Duch Święty przychodzi, zawsze przynosi nowość – nowe nastawienie, nowe pragnienia, nowe sposoby oddawania czci Bogu, nowe pomysły na Twoje życie.
Myślę, że wszyscy jesteśmy z natury konserwatywni i podejrzliwie podchodzimy do wszelkich zmian, w naszym życiu i w Kościele. Ale te zmiany przynoszą nam porządek i pokój ale taki duchowy w miejsce pogmatwania!,
uwolnienie od szkodliwych nałogów uzależnień,
prostuje drogi rozpadających się związków pełnych chaosu i bałaganu
chcesz tego?, chcesz tej zmiany?
Nie proponujemy wam randki w ciemno, bo my już to przeszliśmy i chcemy tym dobrem dzielić się z wami.

Moje świadectwo o uwolnieniu z palenia

II. Jest stwórcą człowieka.

Rdz 2, 7: Wtedy to Pan Bóg ulepił człowieka z prochu ziemi i tchnął w jego
nozdrza tchnienie życia, wskutek czego stał się człowiek istotą żywą.


Neszama – ma wspólne cechy z Duchem Św – jest Tchnienie Pana – Tchnienie życia, tchnienie, duch, tchnienie dające zrozumienie, mądrość, poznanie.
Jezus również tchnął w swoich uczniów i powiedział: "przyjmijcie Ducha Świętego".

Co dzieje się, gdy Duch Święty zamieszkuje w nas, gdy go odkryjemy i napełnimy się nim?
- Rodzi się szczególna więź z tymi, którzy są chrześcijanami, z tymi, którzy oddali swe życie Chrystusowi – Duch Święty przychodzi, by żyć w ich wnętrzu, by z naszym duchem współdziałać i nas przemieniać na swój obraz i podobieństwo, przebustwiać nas.


Czasami można to niemal dostrzec w ludzkiej twarzy. Czasem czyjeś oczy najpierw są martwe, a kiedy Duch Święty przychodzi i zamieszkuje w tej osobie, wtedy wraca do niej życie. Jej wyraz twarzy zupełnie się zmienia – jest to niemal fizyczna przemiana.
Marta i Wiola – puenta – jak dobrze, że tu są sami faceci ;)
To samo dotyczy kościołów. Niektóre kościoły wydają się nam suche i jakby zakurzone, ale gdy Duch Święty przychodzi nagle pojawia się nowe życie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-04-30, 12:55

Dez, mie raczej chodzi o pewne zaleznosci miedzy tymi wszystkimi wymienionymi w tytule watku Duchami.
Cos sie w tym zmienilo od czasu Wniebowstapienia Jezusa Chrystusa.
Pierwsza zmiana jest wprowadzenie do Nieba miedzy te wszystkie Duchy Ciala Czlowieczego poprzez Jezusa Chrystusa.
Druga jest argument przeciwko szatanowi ze Czlowiek moze byc Swiety i byc w Niebie.
Ale glownie chodzi o to kim jest Duch Sw. Dlaczego nie bylo go wczesniej w takiej osobowej postaci jak jest od Piecdziesiatnicy?
Ostatnio zmieniony 2022-04-30, 13:06 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14811
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Dezerter » 2022-04-30, 13:09

Jozek pisze: 2022-04-30, 12:55 Dez, mie raczej chodzi o pewne zaleznosci miedzy tymi wszystkimi wymienionymi w tytule watku Duchami.
Cos sie w tym zmienilo od czasu Wniebowstapienia Jezusa Chrystusa.
Pierwsza rzecza jest wprowadzenie do Nieba miedzy te wszystkie Duchy Ciala Czlowieczego poprzez Jezusa Chrystusa
Ok ale pamiętajmy, że jest to ciało uduchowione/przemienione/przebustwione tak naprawdę nie wiemy jakie, bo Jezus mógł się manifestować bardziej fizycznie apostołom - jak jadł rybę, czy pokazywał rany
ale czemu to cię zajmuje? to sprawy Boże, których nam trudno ogarnąć jak to w świecie duchowym wygląda - ja się nie podejmuje, bo nic nie wiem, a nawet ci co byli w świecie duchowym to opisują to
"jakby we śnie", "porwany w duchu" itp zaznaczając, że to co opisują jest przybliżone i jest próbą opisania tej niezwykłości.
Ja tam wolę zająć się tym co wiemy o Duchu ze ST:



2. ZSTĘPUJE NA KONKRETNYCH LUDZI, W KONKRETNYM MOMENCIE,
W KONKRETNYM CELU


1. W Starym Testamencie Duch Święty napełniał określonych ludzi, w określonych momentach i dla wykonania określonych zadań. Na przykład, Besaleela

Wj 31,1- 5: I rzekł Pan do Mojżesza: «Oto wybrałem Besaleela, syna Uriego,
syna Chura z pokolenia Judy. I napełniłem go Duchem Bożym,
mądrością i rozumem, i umiejętnością wykonywania wszelkiego
rodzaju prac, pomysłowością w pracach w złocie, w srebrze,
w brązie i w rzeźbieniu kamieni do oprawy, i w rzeźbieniu drzewa
oraz wykonaniu różnych dzieł».


Mamy tu osobę, którą Duch Święty napełnia do wykonania pracy artystycznej. Widzimy to również dzisiaj, gdy Duch Święty zstępuje na kobietę lub mężczyznę i ich dziełom nadaje jakąś inną wartość. Tu akurat chodziło o dzieło artystyczne, ale to samo dotyczy każdego rodzaju pracy. Duch Święty może nadać nowy wymiar naszej pracy, dać konkretne uzdolnienia.
Świadectwo - Dar nauczania dla zawstydzonej.

2. Następnie Gedeona dla sprawowania przywództwa.

Sdz 6,14-15: Pan zaś zwrócił się ku niemu [to jest do Gedeona] i rzekł do niego:
«Idź z tą siłą, jaką posiadasz, i wybaw Izraela z ręki Madianitów.
Czyż nie Ja ciebie posyłam?» Wybacz, Panie mój! - odpowiedział
Mu - jakże wybawię Izraela? Ród mój jest najbiedniejszy w
pokoleniu Manassesa, a ja jestem ostatni w domu mego ojca».

Naród był podbity przez Madianitów. Kraj rozpaczliwie potrzebował pomocy, więc Bóg powołał Gedeona na przywódcę. A Gedeon odpowiedział: „O Panie, wybrałeś niewłaściwą osobę! W życiu temu nie podołam. Jak mam ocalić Izraela? Mój ród jest najsłabszy, a ja jestem najmniejszy w mojej rodzinie.
Czuł się osobą nieodpowiednią, nieprzygotowaną, bał się dokonać pierwszego kroku!
A jak jest u ciebie?, czy też czujesz się taki? - jeśli tak, to jesteś jak Gedeon!
A Bóg mówi do niego: „Nie! Właśnie ciebie posyłam! Chcę, żebyś to ty poszedł i uwolnił mój lud.”
W jaki sposób miał tego dokonać?

Sdz 6,34: Ale Duch Pana ogarnął Gedeona,

i to właśnie uczyniło go wielkim wodzem. Ponownie widzimy, jak zdumiewające jest działanie Ducha Świętego. Kiedy Duch Święty napełnia mężczyznę lub kobietę, wtedy ta osoba doświadcza przemiany.

3. Następnie zstępuje na Samsona z mocą i siłą –

Sdz 15,14. …opanował go Duch Pana, i powrozy, którymi był związany w
ramionach, stały się tak słabe jak lniane włókna spalone ogniem, a
więzy poczęły pękać na jego rękach.


Często odkrywamy, że Starotestamentalne opisy zdarzeń ze świata fizycznego w Nowym Testamencie rozumiane są w sposób duchowy.
I tu właśnie mamy Samsona związanego fizycznie. Ale gdy Duch Święty zstąpił na niego, Samson był w stanie się uwolnić.

I podobnie wielu z nas może doświadczać zniewolenia poprzez złe nawyki, schematy myślenia, uzależnienia. Ale Duch Święty, przychodząc do nas sprawia, że możemy się uwolnić. Czasem są to rzeczy oczywiste – uzależnienie od narkotyków, alkoholu; ale mogą to też być inne rzeczy – zły charakter, zawiść, zazdrość, złość, niemoralność, nieczystość jakiegoś rodzaju, nieprzebaczenie.
Ale Duch Boży chce nas wyzwolić.
U niektórych ludzi dzieje się to natychmiastowo i w niektórych proces wyzwalania może trwać całe życie. Ale Duch Święty przychodzi do nas i daje nam swoją moc do tego, byśmy mogli prowadzić takie życie, za jakim gdzieś w głębi serca naprawdę tęsknimy.


4 Kolejny przykład to Izajasz – wielki prorok i wizjoner

Iz 61,1-3: Duch PANA BOGA nade mną, bo PAN mnie namaścił. Posłał mnie, by
głosić dobrą nowinę ubogim, by opatrywać rany serc złamanych,
by zapowiadać wyzwolenie jeńcom i więźniom swobodę,
aby obwieszczać rok łaski PAŃSKIEJ,
i dzień pomsty naszego Boga;
aby pocieszać wszystkich zasmuconych,
by rozweselić płaczących na Syjonie,
aby im wieniec dać zamiast popiołu,
olejek radości zamiast szaty smutku,
pieśń chwały zamiast zgnębienia na duchu.



Doświadczenie Ducha jest nam dane po to, byśmy zostali przemienieni i szli przemieniać świat, jak Izajasz głoszę dobrą nowinę ubogim, opatruję rany serc złamanych, zapowiadam więźniom swobodę, ogłaszam dzień łaski Pana!, dzisiaj, tutaj, dający pocieszenie, uzdrowienie duchowe, radość, chwałę dzieci Bożych – dla wszystkich za darmo
– jarmark Łaski ogłaszam!, darmowe zbawienie i życie wieczne.
Amen!

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-30, 13:11

Jozek pisze: 2022-04-30, 12:55 Ale glownie chodzi o to kim jest Duch Sw. Dlaczego nie bylo go wczesniej w takiej osobowej postaci jak jest od Piecdziesiatnicy?
To znaczy jaką osobową postać masz na mysli?
Bo przemawiał także w ST, o czym np.pisze Paweł:
Poróżnieni między sobą zabierali się do odejścia. Wtedy Paweł powiedział to jedno: Trafnie rzekł Duch Święty do ojców waszych przez proroka Izajasza:
<<Idź do tego ludu i powiedz: Usłyszycie dobrze, ale nie zrozumiecie, i dobrze będziecie widzieć, a nie zobaczycie>>
(Dz 28,25-26).

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Jozek » 2022-04-30, 13:22

Dobry przyklad podales, bo wlasnie on pokazuje ze to jednak Duch Bozy, tylko jednak nie dzialal On tak jak po Wniebowstapieniu Jezusa Chrystusa.
Ciagle chodzi mi wlasnie o te zmiany, ze sie tak wyraze, zmiany w Niebie i dostepnosci dla czlowieka.
Do tego tez dochodzi fakt ze zmarli w ST czekali w otchlani, zamiast jesli byli wierzacy i sprawiedliwi, wstapic do Nieba.
Ostatnio zmieniony 2022-04-30, 13:26 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Duch Święty, Paraklet, Duch Jezusa, Duch Boży - czy to to samo?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-04-30, 13:36

Przyznam, że dalej nie czaję o jakie zmiany Ci chodzi.

ODPOWIEDZ