Co robić ze skrupulantami?

Napisz tutaj jaką masz propozycje, sugestie odnośnie forum, jakie zauważyłeś błędy, zadaj pytanie, administracja odpowie.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Dezerter » 2022-05-01, 21:36

Lambda pisze
@Dezerter może warto przemyśleć zamykanie wątków typu, czy to grzech, jaki itd nie wiem czy komukolwiek to służy a najmniej chyba pytającym skrupulantom. Zamiast szukać pomocy u spowiednika pytają ma forum.
Miałam kiedyś krótki problem ze skrupułami i jedynie co mi pomogło to rozmowy ze spowiednikiem.
Przedyskutujmy ten temat i spróbujmy dojść do konstruktywnych i wspólnych wniosków
ja jestem bardzo daleki od skrupulantyzmu, więc mało mogę ocenić
Ja wiem tyle i to robię:
odsyłać do spowiednika i do wątku o skrupulantyzmie
Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć
viewtopic.php?t=12589
Ostatnio zmieniony 2022-05-01, 21:39 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: sądzony » 2022-05-01, 22:00

"Teologia chrześcijańska nie wyklucza naturalnych przyczyn występowania tego zjawiska (jak zaburzenia psychiczne), jednak bierze również pod uwagę przyczyny nadprzyrodzone (jak działalność demonów)".

https://pl.wikipedia.org/wiki/Skrupulatyzm#cite_note-2

Wg encyklopedii to również spowiednik nie jest właściwy do pomocy w tym zaburzeniu/opętaniu.
Psychoterapia lub egzorcyzm.
Spowiedź jest jedynie "zaklejaniem" dziury, "narzędziem" rozładowania.

Oczywiście bywają wyjątkowi duchowni w konfesjonale.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Andej » 2022-05-01, 22:01

Pomagać. Bez poniżania, bez wyśmiewania. A miłością.
Podkreślać to, co dobre. Ukierunkowywać.
Dezerter pisze: 2022-05-01, 21:36 odsyłać do spowiednika i do wątku o skrupulantyzmie
Z tym, byłbym ostrożny, gdyż skrupulant wciąż przystępuje do sakramentu spowiedzi. Gdy tylko ma wątpliwość.

Z jednej strony uważam, że odesłanie do spowiednika jest zawsze dobre. Ale, gdy ktoś przystępuje do tego sakramentu częściej niż co tydzień, to już nie jestem przekonany, że powinno się namawiać do częstszej spowiedzi.

Nie ma reguł. Do każdego trzeba podejść indywidualnie. Zrozumieć, powiedzieć dobre słowo, wzmocnić. Wytłumaczyć jak z tym żyć. Jak sobie radzić. Wyjaśniać, jak rozpoznawać.

Skrupulantyzm jest męczący nie tylko dla skrupulanta, ale też dla spowiednika.

Każdy człowiek ma skrupuły. Nie znaczy to, że z nimi przesadza. Ale, gdy wątpliwość, to dręczy. Nie raz już usłyszałem od spowiednika: To nie grzech. Lub: To grzech powszedni. Kwestia istotna, co się robi z taką info? Czy uznaje się, że taka wykładnia dotyczy całej gamy podobnych zdarzeń? Czy, gdy choć minimalna różnica, to od razu panika.

Jestem przekonany, że z czasem przyjdzie rozeznania. Ale trzeba podać rękę, a nie wyśmiewać.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Jozek » 2022-05-01, 22:05

Zamykac skrupulantow w konfesjonale z ksiedzem, i wypuszczac dopiero jak juz nic nie moga sobie przypomniec. ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4433
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 1149 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-01, 22:07

Dezerter pisze: 2022-05-01, 21:36 Lambda pisze
@Dezerter może warto przemyśleć zamykanie wątków typu, czy to grzech, jaki itd nie wiem czy komukolwiek to służy a najmniej chyba pytającym skrupulantom. Zamiast szukać pomocy u spowiednika pytają ma forum.
Miałam kiedyś krótki problem ze skrupułami i jedynie co mi pomogło to rozmowy ze spowiednikiem.
Technika z zamykaniem wątków z takimi pytaniami jest nie w porządku wobec ich Autorów. Piszą, aby uzyskać odpowiedź, jakieś wsparcie, dobre słowo. Niektórzy twierdzą, że im to pomaga, że czują się wspierani. Myślę, że prawo do takiej decyzji (odnośnie zamykania ich wątków bez ważnej przyczyny) mają skrupulanci, a nie my. Nie zakładajmy, że wiemy lepiej od nich, czego potrzebują.
Ostatnio zmieniony 2022-05-01, 22:09 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 2 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Abstract » 2022-05-02, 08:34

można popaść w skrupulantyzm w zamykaniu wątków ;)
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-02, 08:45

Dezerter pisze: 2022-05-01, 21:36 odsyłać do spowiednika
Generalnie tak, choć czasem nie jest to konieczne (ale rzadko)
i do wątku o skrupulantyzmie
Koniecznie.

Co do zamykania:
Ci ludzie często są na pograniczu załamania nerwowego (wiem po swoim stanie kiedyś), a więc
potrzebują pocieszenia, czasem powtórzenia itd. - wsparcia po prostu. Nie zawsze otrzymują je w konfejonale.
Proponuję rozegrać to na dwa wątki:
  1. pierwszy ten co mamy - z poradami itd
  2. Drugi, do których bedziemy przeklejać (zamiast zamykać) maile zakładające wątki, których autorami są "pytający skrupulanci".
    W ten sposób będą mieli dostęp do poprzednich rad, ale i do wątpliwości zgłaszanych - daje to perspektywę, że jest to problem wielu osób, że nie jest się jakimś dziwadłem.
I jeszcze jedno - ważne, by powstrzymać tych forumowiczów, którzy (niewątpliwie w dobrej wierze, ale w całkowitej nieznajomości zagadnienia) dają rady w rodzaju "jak masz skrupuły, to znaczy, ze zgrzeszyłeś" itd.
Ostatnio zmieniony 2022-05-02, 08:46 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Dezerter » 2022-05-02, 09:01

Ale jak powstrzymać?
zrobimy listę osób, które mają zakaz wypowiadania się w tych watkach, czy jak? nie bardzo sobie wyobrażam
Ja nie znam się na skrupulantyzmie, więc nie zawsze potrafię ocenić czy pyta skrupulant, czy nie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-02, 14:09

Dezerter pisze: 2022-05-02, 09:01 Ale jak powstrzymać?
zrobimy listę osób, które mają zakaz wypowiadania się w tych watkach, czy jak? nie bardzo sobie wyobrażam
Ja też nie bardzo :-\ , ale może ktoś coś wymyśli.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Jozek » 2022-05-02, 14:17

Ja chcialbym pierwszy wpisac sie na ta liste, bo uwazam ze skrupulantyzm to nie tylko tzw. waskie sumienie, ale glownie grzesznosc i sklonnosci do grzechu.
Leczac skrupulantyzm, nie mozna znieczulac sumienia, bo skutek bedzie gorszy niz sam skrupulantyzm.
Obawiam sie ze zjawisko skrupulantyzmu i jego definicja, jest po prostu wykozystywane, by usprawiedliwic swoje sklonnosci do grzechu i brak woli do wyjscia z grzechu.
Cos w rodzaju dzisiejszej mentalnosci i nastawienia pretensjonalnego do zycia.
Ostatnio zmieniony 2022-05-02, 14:31 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18854
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2600 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-02, 15:26

Raczej mało prawdopodobne. Szerokie sumienie to zupełnie inny kierunek, problem bardziej związany z duchowością: skrupulantyzm to owszem, też problem wiary, ale przede wszystkim przypadłość psychologiczne (nerwica natręctw).

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Jozek » 2022-05-02, 15:44

Wiekszosc problemow psychologicznych, wynika wlasnie z grzesznosci, a szukanie usprawiedliwien to typowa postawa zwlaszcza dzisiejszego czlowieka, co dosc scisle wiaze sie z historia, ze wczesniej takie problemy nie byly az tak powszechne jak dzis.
Nie chodzi mi o negowanie samego skrupulantyzmu, bo on rzeczywiscie jest i wymaga pomocy, jednak problem jest w jego interpretacji i uznawaniu czyjegos skrupulantyzmu, co w wielu przypadkach bedzie prosta droga prowadzio do znieczulenia sumienia.
Trzeba by tu brac poprawke na to ze wiele problemow, schorzen, to nie sa realne problemy i schorzenia, tylko cos w rodzaju symulanctwa i drogi usprawiedliwiana sie.
Jesli takiej osobie powie sie to samo co realnemu skrupulantowi, to bedzie on nawet wiekszym grzesznikiem na konto sumienia pomagajacego mu czlowieka.
Ostatnio zmieniony 2022-05-02, 15:49 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 20:02

Jozek pisze: 2022-05-02, 15:44 Wiekszosc problemow psychologicznych, wynika wlasnie z grzesznosci,
«Rabbi, kto zgrzeszył (...) - on czy jego rodzice?» J 9.2
Jozek pisze: 2022-05-02, 15:44 ... a szukanie usprawiedliwien to typowa postawa zwlaszcza dzisiejszego czlowieka, ...
Wydaje mi się, że "typowy" dzisiejszy człowiek nie szuka usprawiedliwienia, bo nie ma kontaktu ze swoim sumieniem.
Ewentualnie gardło sumienia jest zbyt szerokie w przeciwieństwie do skrupulanta.
Jozek pisze: 2022-05-02, 15:44 ... co dosc scisle wiaze sie z historia, ze wczesniej takie problemy nie byly az tak powszechne jak dzis.
Wszystkich zaburzeń jest obecnie "więcej", bo ich nie wypieramy, nie tłumiły.
Jozek pisze: 2022-05-02, 15:44 Nie chodzi mi o negowanie samego skrupulantyzmu, bo on rzeczywiscie jest i wymaga pomocy, jednak problem jest w jego interpretacji i uznawaniu czyjegos skrupulantyzmu, co w wielu przypadkach bedzie prosta droga prowadzio do znieczulenia sumienia.
Jakieś dane masz? W sensie ile % symuluje skrupulatyzm?
Jozek pisze: 2022-05-02, 15:44 Trzeba by tu brac poprawke na to ze wiele problemow, schorzen, to nie sa realne problemy i schorzenia, tylko cos w rodzaju symulanctwa i drogi usprawiedliwiana sie.
Skąd masz takie poglądy, dane, przekonania. W sensie z obserwacji czy literatury?
Jozek pisze: 2022-05-02, 15:44 Jesli takiej osobie powie sie to samo co realnemu skrupulantowi, to bedzie on nawet wiekszym grzesznikiem na konto sumienia pomagajacego mu czlowieka.
Myślę, że wykwalifikowany psychoterapeuta odróżni symulanta szukającego usprawiedliwienia od skrupulanta.
Wydaje mi się, szukanie usprawiedliwienia wynika z poczucia winy (to naturalne nawet dla niewierzącego), skrupulantyzm jest formą nerwicy związanej z "obsesją" grzechu. Zwykle poczucie winy jest "zaburzone".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Dezerter » 2022-05-02, 21:23

Jozek pisze: 2022-05-02, 14:17 Ja chcialbym pierwszy wpisac sie na ta liste, bo uwazam ze skrupulantyzm to nie tylko tzw. waskie sumienie, ale glownie grzesznosc i sklonnosci do grzechu.
Leczac skrupulantyzm, nie mozna znieczulac sumienia, bo skutek bedzie gorszy niz sam skrupulantyzm.
Obawiam sie ze zjawisko skrupulantyzmu i jego definicja, jest po prostu wykozystywane, by usprawiedliwic swoje sklonnosci do grzechu i brak woli do wyjscia z grzechu.
Cos w rodzaju dzisiejszej mentalnosci i nastawienia pretensjonalnego do zycia.
To już jest pierwszy na liście *-:) - pisze poważnie Jozku
z takim podejściem proszę omijaj wątki , które nawet trącą skrupulantyzmem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Co robić ze skrupulantami?

Post autor: Jozek » 2022-05-02, 21:41

A ja na forum nie radzil bym doradzac skrupulantom, tylko odsylac do psychologa lub ksiezy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Propozycje, sugestie, błędy, pytania”