Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
Retro
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 2 maja 2022

Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Retro » 2022-05-02, 20:32

Witam!

Czy związek z osobą bezpłodną oraz w przyszłości ewentualny ślub oraz adopcja dziecka nie są sprzeczne z wolą Pana Boga? Według prawa kanonicznego KK taki ślub może się odbyć. Natomiast w Księdze Rodzaju (Rdz 1,28) jest napisane: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię". Mam poważny dylemat względem bliskiej mi osoby, zależy mi bardzo na jej dobru. Czy da się założyć Katolicką rodzinę w takiej sytuacji. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Andej » 2022-05-02, 20:49

Retro pisze: 2022-05-02, 20:32 Czy związek z osobą bezpłodną oraz w przyszłości ewentualny ślub oraz adopcja dziecka nie są sprzeczne z wolą Pana Boga?
Cóż odpowiedzieć? Jeśli uznajesz Naukę Kościoła, jeśli wierzysz, że litera prawa zawarta w KPK jest zgodna z wolą Boża, to masz odpowiedź. Niestety dwojaką. Nie i Tak.
Jeśli związek ma mieć charakter niesakramentalny i seksualny, to jest w świetle Para Kanonicznego sprzeczny z wolą Bożą.
Uczciwie wzięty ślub jest zgodny z wolą Bożą.
Adopcja dziecka też.
Żadnego z tych dwóch prawo nie zabrania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: sądzony » 2022-05-02, 20:57

Wydaje mi się, że istotą jest wola, otwarcie, chęć posiadania potomstwa, a nie możliwości.
Ale może się mylę.
Jak wiemy dla Boga nie ma osób bezpłodnych.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2634 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-02, 23:18

Przeszkodami małżeńskimi są m.in. niemożność odbycia aktu małżeńskiego, oraz decyzja o nie posiadaniu dzieci w małżeństwie, a nie niepłodność.
Księga Rodzaju (życzenie Boga, byśmy się rozmnażali) nie stanowi kryterium do zawarcia małżeństwa w przypadku niepłodności - nic takiego z zacytowanego zdania nie wynika.
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 00:48 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 104
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 82 times
Been thanked: 49 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Arletta Bolesta » 2022-05-03, 03:40

Witam,
gdyby taki ślub był nieważny, to byłby zakaz małżeństwa pomiędzy osobami, które - przykładowo - z racji wieku nie mogą mieć potomstwa.
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Jozek » 2022-05-03, 09:09

Zalezy tez czy taki slub nie jest wlasnie ze strony osoby plodnej wlasnie unikaniem posiadania potomstwa.
Takze czy ta osoba bezplodna nie stala sie celowo bezplodna. No ale to juz niieco inna kwestia.
Ostatnio zmieniony 2022-05-03, 09:12 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Tek de Cart » 2022-05-03, 10:48

małżeństwo sakramentalne jest możliwe, adopcja jest piękną drogą miłości
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Viridiana » 2022-05-03, 12:39

Retro pisze: 2022-05-02, 20:32 Witam!

Czy związek z osobą bezpłodną oraz w przyszłości ewentualny ślub oraz adopcja dziecka nie są sprzeczne z wolą Pana Boga? Według prawa kanonicznego KK taki ślub może się odbyć. Natomiast w Księdze Rodzaju (Rdz 1,28) jest napisane: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię". Mam poważny dylemat względem bliskiej mi osoby, zależy mi bardzo na jej dobru. Czy da się założyć Katolicką rodzinę w takiej sytuacji. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Biorąc pod uwagę, że istnieje adopcja, da się założyć rodzinę z osobą bezpłodną. Co więcej, wtedy z takiego związku może być sporo dobra, bo dziecku /dzieciom na pewno lepiej będzie z dobrymi i kochającymi rodzicami zastępczymi niż w domu dziecka. W dodatku można w ten sposób dawać świadectwo innym ludziom.
Inną sprawą jest to, że małżeństwo oprócz wydania potomstwa ma na celu także zbawienie małżonków, a więc to nie jest tak, że jak jedna osoba jest bezpłodna, to ten związek zupełnie nie ma sensu.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Retro
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 2 maja 2022

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Retro » 2022-05-04, 00:17

Dziękuję wszystkim bardzo za odpowiedzi.

użytkowniczka123
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 8 gru 2023
Been thanked: 6 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: użytkowniczka123 » 2024-02-27, 13:24

Retro pisze: 2022-05-02, 20:32 Witam!

Czy związek z osobą bezpłodną oraz w przyszłości ewentualny ślub oraz adopcja dziecka nie są sprzeczne z wolą Pana Boga? Według prawa kanonicznego KK taki ślub może się odbyć. Natomiast w Księdze Rodzaju (Rdz 1,28) jest napisane: "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię". Mam poważny dylemat względem bliskiej mi osoby, zależy mi bardzo na jej dobru. Czy da się założyć Katolicką rodzinę w takiej sytuacji. Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam
Wydaje mi się, że gdy jedno z narzeczonych jest bezpłodne i oboje mają świadomość tego, że jest mała szansa na ciążę lub, że jej nie ma wcale - to mogą potraktować zdanie "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się" jako błogosławieństwo.

Domyślam się, że to musi być przykre słyszeć takie słowa podczas ślubu "Bądźcie płodni i rozmnażajcie się" gdy narzeczeni wiedzą, że przyszła żona lub przyszły mąż nie może mieć dzieci. No smutne. Ale jeśli podejdzie się do tego inaczej - potraktuje się te słowa jako Błogosławieństwo to zmienia się perspektywa - bo cud zawsze może się przecież zdarzyć.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-27, 19:04

Można adoptować.

użytkowniczka123
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 8 gru 2023
Been thanked: 6 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: użytkowniczka123 » 2024-02-27, 21:13

CiekawaXO pisze: 2024-02-27, 19:04 Można adoptować.
tak można ale dopiero 5 lat po ślubie

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 710 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: CiekawaXO » 2024-02-27, 21:15

o lol. Nie wiedziałam...

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 201 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: Tek de Cart » 2024-02-28, 17:40

procedury adopcyjne w Polsce są dosyć ostre, i para pragnąca zaadoptować dziecko 'musi się wykazać', ale bardziej chodzi o stabilność / trwałość małżeństwa niż staż - nigdzie nie znalazłem informacji że konieczne jest akurat powyżej 5 lat stażu

https://www.gov.pl/web/rodzina/oooinformacje-ogolne
https://mcps.com.pl/piecza-zastepcza/ad ... dopcyjnej/
https://adopcja.sosnowiec.pl/etapy-procedury/
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

użytkowniczka123
Przybysz
Przybysz
Posty: 15
Rejestracja: 8 gru 2023
Been thanked: 6 times

Re: Związek/ ślub z osobą bezpłodną

Post autor: użytkowniczka123 » 2024-02-29, 12:21

Tek de Cart pisze: 2024-02-28, 17:40 procedury adopcyjne w Polsce są dosyć ostre, i para pragnąca zaadoptować dziecko 'musi się wykazać', ale bardziej chodzi o stabilność / trwałość małżeństwa niż staż - nigdzie nie znalazłem informacji że konieczne jest akurat powyżej 5 lat stażu

https://www.gov.pl/web/rodzina/oooinformacje-ogolne
https://mcps.com.pl/piecza-zastepcza/ad ... dopcyjnej/
https://adopcja.sosnowiec.pl/etapy-procedury/
https://www.childadoption.eu/wyobrazenia-o-adopcji/

"Część ośrodków adopcyjnych faktycznie zwraca uwagę na staż małżeństwa osób starającego się o adopcję. Bywa, że kandydaci na rodziców adopcyjnych muszą być małżeństwem już od 5 lat. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze tak jest, niektóre ośrodki adopcyjne po rozmowie z przyszłymi rodzicami mogą zweryfikować to kryterium, a dla części z nich w ogóle staż małżeński nie jest tak ważny."

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”