Stary a Nowy Testament-niekonsekwencje

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Stary a Nowy Testament-niekonsekwencje

Post autor: Tek de Cart » 2022-05-05, 09:43

jeśli rozumiemy kamienowanie jako wykonanie wyroku kary śmierci za popełnione przestępstwo - to nie jest to grzechem
jeśli natomiast ktoś by zabił człowieka niewinnego używając do tego kamieni (czyli kamienując go) - to byłoby to grzechem
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Stary a Nowy Testament-niekonsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-05, 12:36

Dokładnie tak.
Tak jak strażnik więzienny nie popełnia grzechu zamykając kogoś w celi, jak kat nie popełniał grzechu wykonując wyrok śmierci, tak Żydzi kamienując osądzonego za przestępstwo człowieka nie popełniali grzechu. A kamienowała cała społeczność właśnie dlatego, by każdy osądzający brał za to odpowiedzialność.
Dzięki prawu karnemu - surowemu, bo i surowi byli ludzie - zostało opanowane wzajemne wyżynanie się pod byle pretekstem, to ustawa była dobra i sprawiedliwa.

Można się rzecz jasna zagłębiać w niuanse (np. czy nie było grzechem, jeśli ktoś kamienował z nienawiści albo dlatego, że czerpał przyjemność z zabijania), ale takie rozważania nie należą już do istoty zagadnienia.
Ostatnio zmieniony 2022-05-05, 12:37 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Stary a Nowy Testament-niekonsekwencje

Post autor: Hildegarda » 2022-05-19, 21:08

I to są właśnie takie tematy, gdzie potrzebna jest wiedza historyczna na temat tamtych czasów, na temat tego jak od strony historycznej kształtowała się Biblia. Takie dyskusje o Bogu i Prawie ST nie mają sensu, jeśli tego Boga odczytuje się dosłownie.

Polecam stronę testimonia.pl, gdzie Biblia jest opisywana naukowo/historycznie i ok. 14 tematów o bóstwach kananejskich pisanych przez historyka katolickiego, znawcę starożytnych kultur

a poniżej o pochodzeniu Jahwe, początkowo Jahwe był Bóstwem plemiennym

https://testimonia.pl/jahwe-z-poludnia/

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Stary a Nowy Testament-niekonsekwencje

Post autor: Abstract » 2022-05-20, 09:42

Nie wyobrażam sobie brania udziału w kamieniowaniu, choćby nie wiem co zrobiła oskarżona osoba. Jeśli mi nie zagraża, nie musi umierać. To jest jak z karą śmierci, temat rzeka.
Ludzie odruchowo odwracają wzrok od scen śmierci kogoś w pobliżu, np wypadki komunikacyjne i ect. Podczas kamieniowania patrzyli jak komuś zalewa głowę krew, pęka czaszka, mieli kamienie w dłoniach i brali w tym udział, kompletnie niezrozumiałe. Nawet jeśli miałbym pracować na SOR i był przyzwyczajony do różnych widoków, branie udział w czymś takim jest poza moim wyobrażeniem.

Pamiętajmy, że nikt nie zmusza kata do tej pracy, to jest jego dobrowolny wybór. Raczej nie doszukiwałbym się wyższej moralności u takiej osoby, a jakiś skłonności które jest w stanie w pewnym stopniu zaspakajać w świetle prawa.
Zabijanie w obronie, na wojnie jestem w stanie zrozumieć, ale nie wyobrażam sobie po tym braku piętna psychicznego. Jeśli pozostaje, tzn że nosi znamiona zła i nie jest czymś naturalnym dla naszej psychiki, sumienia.
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 10:04 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1412
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 541 times
Been thanked: 779 times

Re: Stary a Nowy Testament-niekonsekwencje

Post autor: AdamS. » 2022-05-20, 10:41

PawelKrakow pisze: 2022-05-03, 13:01 Jedyne wytłumaczenie jakie odnalazłem(a które zupełnie do mnie nie przemawia), mówi o tym że wtedy kontekst historyczny był inny i że ludzie nie byli jeszcze gotowi do tak dużego "skoku moralnego" i musieli do tego dojrzeć. Nie przemawia to do mnie bo Jezus pokazał że to nie Bóg ma dopasowywać się ze swoim prawem do ludzi, tylko na odwrót, ludzie mają sie dopasować do prawa Bożego.
To prawda, że jedynym źródłem prawa jest Bóg, ale dane nam Słowo nie mogło wykraczać poza aktualną mentalność, bo byłoby niezrozumiałe. Bóg właśnie dlatego uwzględnia naszą aktualną wrażliwość i mentalność, że szanuje wolność człowieka, traktując go podmiotowo. Dzięki temu sami podejmujemy wybór, stopniowo do niego dojrzewając. Boża wola nie jest nam narzucana z góry, bo wtedy byłaby niewolą. Dlatego Stary Testament jest wspaniałym rejestrem duchowego dojrzewania człowieka do Nowego Testamentu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18945
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Stary a Nowy Testament-niekonsekwencje

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-20, 14:46

Abstract pisze: 2022-05-20, 09:42 Nie wyobrażam sobie brania udziału w kamieniowaniu, choćby nie wiem co zrobiła oskarżona osoba.
...bo żyjesz w kulturze przez 2000 lat kształtowanej przez chrześcijaństwo.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Stary a Nowy Testament-niekonsekwencje

Post autor: Abstract » 2022-05-20, 17:59

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 14:46
Abstract pisze: 2022-05-20, 09:42 Nie wyobrażam sobie brania udziału w kamieniowaniu, choćby nie wiem co zrobiła oskarżona osoba.
...bo żyjesz w kulturze przez 2000 lat kształtowanej przez chrześcijaństwo.
I oby tak dalej się działo.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”