Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-12, 10:36

Jozek pisze: 2022-05-12, 10:15 widzisz, z rurka to tak by bylo, bo sama rurka tworzy uklad zamkniety , bo wszystkie oddzialywania sa w niej , jednak jesli zamiast rurki uzyjesz scierke to bedzie to uklad otwarty.
Nic podobnego. Jeśli koniec szmaty będzie wyżej niż powierzchnia cieczy, ani kropla z niej nie wycieknie w dół. Wypróbowane.

Co do "wznoszenia" cieczy w szmacie (lub kapilarze) bez wylewania, po prostu energia powierzchniowa zwilżania cieczy zamienia się w energię potencjalną. Kto ciekaw, tu jest szczegółowa rozkmina: https://pbc.gda.pl/Content/23965/holown ... ria_dr.pdf

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Jozek » 2022-05-12, 10:42

Krystian, tak, ale nie ma zadnego oddzialywanie o jakim pisal Marek i jakie wystepuja w rurce ze woda splywajac z rurki zasysa kolena porcje wody i stanowi rownowage dzieki ktore woda splywa grawitacyjnie.

Dodano po 2 minutach 55 sekundach:
Marek, zrob po prostu ten prosty eksperyment zamiast mieszac rozne uklady oddzialywan
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-12, 11:11

Jozek pisze: 2022-05-12, 10:45 Marek, zrob po prostu ten prosty eksperyment zamiast mieszac rozne uklady oddzialywan
Jaki eksperyment?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Jozek » 2022-05-12, 18:49

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-12, 09:53 Jaki jest stan równowagi jeśli powiesisz szmatę nad wiadrem? Taki, że ta szmata naciągnie do pewnego poziomu przez efekt kapilarny. Więc pod tym względem istnieje energia potencjalna, zanim ona naciągnie.
Ale jak przewiesisz ta szmate przez brzeg wiaderka miejscem ponizej max. podsiakania, to to podsiakanie zmoczy reszte szmaty ktora wisi poza wiaderkiem, z tym ze w czesci szmaty poza wiaderkiem, kierunek podsiakania bedzie skierowany w dol i tak jak w czesci wewnatrz wiaderka, podsiakanie jest ograniczane grawitacja, tak poza wiaderkiem jest zwielokrotniane grawitacja.
Szmata po prostu bedzie mocniej nasiakala a nadmiar ktorego higroskopijnosc szmaty nie bedzie w stanie utrzymac, bedzie po prostu kapal poza wiarerkiem.

Marek, nie wiem jak ty to robiles, ale mi wielokrotnie zdarzalo sie wlasnie pozostawienie wody we wiaderku i scierka przelozona przez brzeg wiaderka i zawsze woda byla poza wiaderkiem gdy wracalem rano do pracy.
Wystarczy ze scierka bedzie zwisala z 10 cm, a drugi koniiec siegal dna wiaderka.
Woda po prostu podsiakala i skapytala z tej zwisajacej przesaczonej wiszacej poza wiaderkiem czesci scierki na podloge.
Jesli scierka nie siegala dna, to wody w wiaderku ubywalo tylkko do poziomu scierki wewnatrz wiaderka.
Skoro twierdzisz innaczej, ze to niemozliwe, to znaczy ze po prostu fizycznie tego nie sprawdziles, tylko opierasz sie na oklepanych opiniach i porownaniach z rurka.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-12, 18:53

Jozek pisze: 2022-05-12, 18:49 Marek, nie wiem jak ty to robiles, ale mi wielokrotnie zdarzalo sie wlasnie pozostawienie wody we wiaderku i scierka przelozona przez brzeg wiaderka i zawsze woda byla poza wiaderkiem gdy wracalem rano do pracy.
Wystarczy ze scierka bedzie zwisala z 10 cm, a drugi koniiec siegal dna wiaderka.
Nie wystarczy. Ścierka musi zwisać poniżej poziomu cieczy w naczyniu.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Jozek » 2022-05-12, 18:57

Niestety nie. Wystarczy ze podsiakanie przeniesie ja poza obreb wiaderka i wtedy ta czesc poza wiaderkiem bedzie przesaczona i woda zacznie kapac poza wiaderko.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-12, 19:15

Nie. Ta sama włosowatość, jaka wyciąga wilgoć z wiaderka do szmaty, nie pozwoli na to.
Były już takie próby zbudowania na tej podstawie perpetuum mobile - oczywiście, nieudane.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 19:32

Co wy o tych ściekach?!
miał być eksperyment z mlekiem i figurkami w domu *-:) - kto zrobił i figurki piły?
Nikt :!: :-o
więc dziękuję :p
hinduiści mieli cud
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-12, 20:46

@Dezerter
Nie ma tam nic co by wykraczało poza zdolności natury i ludzkie więc nie cud (oczywiście nie wykluczam działalności hinduskiego bożka jak mówiłem więc w takim sensie może być "cud")

Równie dobrze można by powiedzieć:
Mietek robi cud, jak się nie zgadzasz to pokaż że potrafisz tak samo.
[(...) Sorry, ale zabluzga bardzo - Dez]
Ostatnio zmieniony 2022-05-12, 21:54 przez Dezerter, łącznie zmieniany 6 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Jozek » 2022-05-12, 21:27

Dez, mam Figure gipsowa Jezusa, ktora przywiozlem z Francji i obawiam sie ze wchlonela by pewnie z 5 litrow mleka. ;) Zanim zaczelo by wyciekac na zewnatrz. ;)

Dodano po 20 minutach 13 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-12, 19:15 Nie. Ta sama włosowatość, jaka wyciąga wilgoć z wiaderka do szmaty, nie pozwoli na to.
Były już takie próby zbudowania na tej podstawie perpetuum mobile - oczywiście, nieudane.
Mylisz sie, bo po zewnetrznej stronie wiaderka bedzie juz nie podsiakanie, tylko nasaczanie, wspomagane grawitacja.
A co do okreslenia perpetum mobile to to nie bylo stwierdzenia faktu, tylko okreslenie mozliwosci takiej kwalifikacji zjawiska, wiec nie chodzi tu o jakies udowadnianie istnienia perpetum mobile, tylko o przedstawienie zjawiska ktore moglo by pod takie okreslenie podchodzic, na podstawie aktualnej wiedzy. To ze nie rozumiemy czegos do konca dokladnie, nie oznacza ze cos jest tym niemal przyslowiowym perpetum mobile, bo samo to okreslenie jest wewnetrznie sprzeczne i wyklucza istnienie czegos takiego, nawet bez naukowych dowodow. Dales sie zlapac w typowy dla dzisiejszego myslenia slepy zaulek, ktorego tak naprawde nie rozumiesz, na czym polega. ;)
A taki wniosek wychodzi z tego ze w ogole probujesz udowadniac ze perpetuum mobile nie moze dzialac. ;)
Ostatnio zmieniony 2022-05-12, 21:56 przez Jozek, łącznie zmieniany 2 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 21:56

Jozek ty nie teoretyzuj tylko grzej do Biedronki po to mleko ...
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Jozek » 2022-05-12, 21:59

Dezerter pisze: 2022-05-12, 21:56 Jozek ty nie teoretyzuj tylko grzej do Biedronki po to mleko ...
Duch Sw. mi powiedzial ze figura Jezusa nie potrzebuje tego mleka, tylko sasiadka staruszka ktora zlamala reke. ;)
Zona wczoraj zalatwila ta kwestie. ;)
Z reszta, od 3 tygodni zanosi jej codziennie swieze obiady, bo ze zlamana reka w gipsie nie moze sama gotowac.
Podczas gdy jej maz walczacy z Parkinsonem spadl ze schodow i od 2 miesiecy jest w szpitalu.
Prawdopodobnie nie bedzie mogl chodzic w ogole, a glownym problleem jest zalatwienie mu windy schodoowej od urzedu miasta, co jest naglasniane wsrod sasiadow, by swoja opinia wspomogli sprawe. Wiec chyba raczej nie teoretyzuje. Zdaje sobie sprawe z tego ze nie jestesmy w stanie spelnic wszystkich zapotrzebwan tych ludzi, ale probujemy temu zaradzic.
jedni maja problem z akceptacja tresci wpisow, w wirtualnej rzeczywistosci, podczas gdy inni fizycznie robia to co do nich nalezy, w realnej rzeczywistosci.
Teraz ide spac, bo jutro czekaja mnie dyskusje dziksze niz najdziksze dotychczas na forum.
Mam nadzieje ze nie oobudze sie w nocy spocony i przestraszony realiami tego co sie dzieje.
Ostatnio zmieniony 2022-05-12, 23:00 przez Jozek, łącznie zmieniany 8 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-13, 08:13

Jozek pisze: 2022-05-12, 21:47 Mylisz sie, bo po zewnetrznej stronie wiaderka bedzie juz nie podsiakanie, tylko nasaczanie, wspomagane grawitacja.
Nie.
A co do okreslenia perpetum mobile to to nie bylo stwierdzenia faktu, tylko okreslenie mozliwosci takiej kwalifikacji zjawiska, wiec nie chodzi tu o jakies udowadnianie istnienia perpetum mobile, tylko o przedstawienie zjawiska ktore moglo by pod takie okreslenie podchodzic, na podstawie aktualnej wiedzy. To ze nie rozumiemy czegos do konca dokladnie, nie oznacza ze cos jest tym niemal przyslowiowym perpetum mobile, bo samo to okreslenie jest wewnetrznie sprzeczne i wyklucza istnienie czegos takiego, nawet bez naukowych dowodow.
Nie. "Na podstawie aktualnej wiedzy" nie ma nic tajemniczego w tym zjawisku, jest ono całkowicie wytłumaczone.
A taki wniosek wychodzi z tego ze w ogole probujesz udowadniac ze perpetuum mobile nie moze dzialac. ;)
Bo nie może. A taki transport jaki proponujesz byłby właśnie perpetuum mobile.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Argument Hume'a o cudach i jego zastosowanie

Post autor: Jozek » 2022-05-13, 09:11

A ja bym powiedzial ze istnieje perpetum mobile. ;)
Chocby w formie wielu dyskusji na forum. :)) "A jednak sie kreci". =))
Ostatnio zmieniony 2022-05-13, 09:12 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

ODPOWIEDZ