APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
Zablokowany
Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6018
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: Albertus » 2023-04-15, 12:21

CiekawaXO pisze: 2023-04-15, 12:17 Albertus nie że tak przeprosić, bo nie zrobił nic złego bo nie może zrobić nic złego. Wyobraziłam sobie raczej sytuację, że Bóg na Sądzie Szczegółowym pokaże czemu stało się tak, jak się stało, dlaczego spotkały Arka te wszystkie rzeczy, czemu np. nie mógł zareagować. Czy wytłumaczenie sytuacji robi tu jakąś różnice.
Dzięki za wyjaśnienia. Szkoda tylko że nie wyjaśniłaś tego Arkadio bo on mógł pomyśleć że to Bóg powinien go przepraszać.

I obawiam się że na razie pozostał w takim przekonaniu.
Ostatnio zmieniony 2023-04-15, 12:23 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-15, 12:30

Albertus nie sądzę. Jakby nie odszedł to bym kontynulowala temat. Może byśmy się więcej od niego dowiedzieli. I wiesz, to że Bogu trzeba czasami wybaczyć, nie jest moim wymyslonym motywem. Funkcjonuje w katosferze odkąd pamiętam. Ale zastanów się też, z czym wyszedł po twoich słowach..
Bo tego nie bierzesz pod uwagę. Bez obrazy. "Nie rzucajcie pereł przed świnie". Co to oznacza? Że czasami z nauką Jezusa trzeba poczekać. Chyba że znasz inne wytłumaczenie tych słów. Moim zdaniem on absolutnie nie jest gotowy na wiarę w tym momencie. Często używam tego cytatu i rozważam, czy jest na to czas czy nie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6018
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: Albertus » 2023-04-15, 12:43

CiekawaXO pisze: 2023-04-15, 12:30 Albertus nie sądzę. Jakby nie odszedł to bym kontynulowala temat. Może byśmy się więcej od niego dowiedzieli. I wiesz, to że Bogu trzeba czasami wybaczyć, nie jest moim wymyslonym motywem. Funkcjonuje w katosferze odkąd pamiętam. Ale zastanów się też, z czym wyszedł po twoich słowach..
Bo tego nie bierzesz pod uwagę. Bez obrazy. "Nie rzucajcie pereł przed świnie". Co to oznacza? Że czasami z nauką Jezusa trzeba poczekać. Chyba że znasz inne wytłumaczenie tych słów. Moim zdaniem on absolutnie nie jest gotowy na wiarę w tym momencie. Często używam tego cytatu i rozważam, czy jest na to czas czy nie.
Jest zasadnicza różnica między "wybaczeniem Bogu" ( w pewnym sensie to znaczy zrozumieniem że On dopuszcza dla nas różne doświadczenia nie dlatego że nas nie kocha) a oczekiwaniem tego że to Bóg powinien kogoś przepraszać.

A dosłowny sens twojej wypowiedzi skierowanej do Arkadio był właśnie taki. Mogło go to jak najbardziej utwierdzić w jego błędzie gdyby to odczytał dosłownie.

Nie ty jesteś od decydowania czy on jest gotowy na wiarę w tym momencie czy nie.

Jeśli został apostatą to znaczy że był katolikiem.

Nie mamy prawa odmawiać mu uświadomienia i przypomnienia podstawowych prawd chrześcijańskiej wiary.

Nie mamy prawa spisywać go na straty. To wbrew chrześcijańskiej miłości.

Wejście na forum katolickie było jego decyzją. Jeśli to zrobił to znaczy że czegoś szuka. I wchodzą tutaj sam poddał to o czym pisze pod wolną dyskusję i osąd forumowiczów.

Uważam że forum katolickie jest takim miejscem gdzie człowiek powinien mieć szansę poznać chrześcijańską wiarę opartą na Bożym Objawieniu zawartym w Biblii i Tradycji apostolskiej a nie tylko jakieś dyrdymały własnego pomysłu.
Ostatnio zmieniony 2023-04-15, 12:49 przez Albertus, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-15, 12:55

Wiesz,ja jestem od decydowania co ja mu powiem. I tak właśnie zdecydowałam. Zdecydowałam że mu powiem ze go rozumiem, bo go rozumiem. Nie będę przepraszać ze go rozumiem. Ok, dyrdymały. Dla Ciebie. A "nie rzucajcie pereł przed świnie", na którym oparłam swoją decyzję, jest nauką biblijną. Ale jak dyrdymały to:miej ostatnie słowo. Ja już nie będę odnosić się do tego co piszesz :) EOT for ju. ,, Przebaczyć Bogu,, - źródło :Apostoł. Pl
Spróbuj się zatrzymać teraz na przedostatnim fragmencie z Pisma Świętego. Zastanów się nad nim chwilę. Zadaj sobie pytanie, o jakie rzeczy w swoim życiu masz pretensje do Pana Boga. Spisz je w notatniku, aby później móc mówić o tych sprawach w czasie końcowej modlitwy.
„Lecz on odpowiedział ojcu: Oto tyle lat ci służę i nigdy nie przekroczyłem twojego rozkazu; ale mnie nie dałeś nigdy koźlęcia, żebym się zabawił z przyjaciółmi. Skoro jednak wrócił ten syn twój, który roztrwonił twój majątek z nierządnicami, kazałeś zabić dla niego utuczone cielę. Lecz on mu odpowiedział: Moje dziecko, ty zawsze jesteś przy mnie i wszystko moje do ciebie należy. A trzeba się weselić i cieszyć z tego, że ten brat twój był umarły, a znów ożył, zaginął a odnalazł się”. (Łk 15,29–32)
Czasem towarzyszy mi syndrom drugiego syna. Wszystkim wkoło się udaje, a mnie nie. Inni obok wyglądają atrakcyjniej, są przystojniejsi. Im jakoś wszystkie rzeczy przychodzą tak łatwo, a dla mnie to straszna męczarnia. Przecież Bóg stworzył każdego człowieka, obdarzając go swoimi darami. Dlaczego ja otrzymałem gorsze możliwości?

o. Robert Wawrzeniecki OMI
Ostatnio zmieniony 2023-04-15, 13:08 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: Andej » 2023-04-15, 13:48

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Wydaje mi się, że to sposób zniewolenia. Apostazja jest rodzajem zniewolenia.
Teraz mogę to napisać, skoro inicjator tematu porzucił definitywnie ten wątek.

Dlaczego zniewolenie? Bo jest to zatrzaśnięciem drzwi. Apostazja jest wyrzeczeniem się drogi. Jest zrezygnowaniem z jakiejś opcji.
Wyrzeczenie się czegoś, w tym wypadku wiary, jest działaniem niewolnika. Jest zrzuceniem czegoś, co uważa za jarzmo. Nie widzi sensu w dziele, które wykonuje. Pozbywa się czegoś zupełnie nie zauważając, że coś traci.
Wolność, to wolność do wyboru. Dowolnego wyboru. Zatem apostazja jest tego zaprzeczeniem, bo ogranicza wybór.
Byłbym w stanie zrozumieć, gdyby "wybierający drogę do faktycznej wolności" stał się agnostykiem. Bo agnostyk nie zamyka przed sobą żadnej alternatywy, wyboru, drogi. Jest otwarty na wszystko. Na dobro i zło. Może odkładać dokonanie wyboru drogi. Ale żadnej nie wyklucza. Nie staje się niewolnikiem swojej frustracji.

Słyszałem o osobach, które porzuciły wiarę w sposób świadomy. Ale jeszcze ani razu nie zetknąłem się z osoba, o której mógłbym powiedzieć (być przekonanym, że tak było), że była osobą wierzącą. Wszyscy "porzucający wiarę" byli niewierzącymi, tylko o tym nie wiedzieli. Nigdy nie dowiedzieli się, co to jest wiara. Nigdy nie uwierzyli Bogu. Żyli złudzeniami, własnymi wyobrażeniami. Ich obraz Boga, Kościoła i wiary jawił mi się zawsze jakąś straszną karykaturą. Były to obrazy na miarę ich rozwoju duchowego. Tak, jak wiara ich była karłowata, tak też ich wyobrażenia Boga były karłowate. Niedorozwinięte, ale nie sensie początkowego etapu rozwoju. Niedorozwinięte, bo rozwój wiary zatrzymał się, gdy rozwój osobowości następował. I powstawał rozdźwięk, między niedorozwiniętą wiarą i rozwijającym się intelektem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-15, 14:00

No, możliwe. Ja spotkałam się że ktoś porzucał Boga bo się na niego gniewał, nie widział w Bogu dobra. Często ludzie wierzący też nie widzą w Bogu dobra, oskarżają Go o coś. Mi się zdarzyło nie raz oskarżać, nie rozumieć. Co do Arka myślę że kiedyś gniew minie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6018
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: Albertus » 2023-04-15, 14:10

CiekawaXO pisze: 2023-04-15, 12:55 Wiesz,ja jestem od decydowania co ja mu powiem. I tak właśnie zdecydowałam.

No oczywiście że tak. I masz do tego pełne prawo. Tak jak i ja mam prawo zdecydować co powiem jemu i tobie. Czyż nie?

Dodano po 13 minutach 32 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-04-15, 12:55 Ok, dyrdymały. Dla Ciebie. A "nie rzucajcie pereł przed świnie", na którym oparłam swoją decyzję, jest nauką biblijną.
Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały” (Mt 7,6).

Jak widzimy Pan Jezus podaje tutaj uzasadnienie tego dlaczego mamy nie rzucać pereł przed wieprze.

Powodem jest to że pewni ludzie mogą zaszkodzić i głoszonej Ewangelii i tym którzy ją im głoszą. Poza tym "rzucanie pereł" zdaje się sugerować że te osoby prawdy ewangelicznej nie szukają a jest im ona niejako wpychana na siłę.

Może i masz rację że Arkadio zalicza się do takich osób. Tego nie wiem. Czy możesz to jakoś uzasadnić? Czy to tylko tak na wyczucie i intuicję rozeznajesz?

Jednak forum katolickie jest takim specyficznym miejscem gdzie wchodzą jednak ludzie którzy czegoś szukają a tak w każdym razie powinniśmy wstępnie zakładać.
I jest miejscem gdzie każdy kto szuka powinien usłyszeć prawdę.
Co z nią zrobi to już jego decyzja.

Jednak czasem człowiek może żyć całe życie w błędzie a na koniec życia może sobie przypomnieć to że może i powinien się zwrócić do Pana o miłosierdzie nad nim bo zrozumie że błądził bo słowa prawdy które kiedyś usłyszał będą w nim jakoś pracować.
Ostatnio zmieniony 2023-04-15, 14:28 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-15, 15:58

Wyraźnie Arek nie chce słuchać teraz o dobrym Bogu, ani o złym. O żadnym nie chce. Nie musiałam używać intuicji. Przeczytałam to uważnie co napisał. Jest silnie wzburzony, pisanie Prawdy nic nie da. Nie trzeba mu jej nawet pisać, gdyż jako były katolik on wie o potencjalnych skutkach apostazji. Się pisze jak ktoś nie wie. Nie można też pisać o potępieniu bo jeszcze bardziej utrwalamy w jego głowie wizerunek Boga jako kogoś kto tylko karze. Trzeba dać mu czas i jak będzie miał wolną głowę, to i emocje opadną. Czas, zrozumienie, towarzyszenie. Dolewanie oliwy do ognia nic tu nie da. Piszesz ze coś mu zostanie w głowie, że się może nawrócić bo będą mu brzęczały w głowie słowa o piekle. Nie uważam ewangelizacji podszytej strachem za ewangelizacje

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4454
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1081 times
Been thanked: 1150 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2023-04-15, 16:47

CiekawaXO pisze: 2023-04-15, 15:58 Piszesz ze coś mu zostanie w głowie, że się może nawrócić bo będą mu brzęczały w głowie słowa o piekle.
A mi się wydaje, że Albertus napisał coś przeciwnego:
Albertus pisze: 2023-04-15, 14:23 może sobie przypomnieć to że może i powinien się zwrócić do Pana o miłosierdzie nad nim bo zrozumie że błądził bo słowa prawdy które kiedyś usłyszał będą w nim jakoś pracować
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-04-15, 17:10

Kiedy ma się wątpliwości, należy po prostu mówić prawdę (najlepiej to robić również, gdy się wątpliwości nie ma... :) )
Kombinowanie jak koń pod górę nikomu nie pomoże.
I błagam, nie gadajmy o "emocjach" i "ochłonięciu" w przypadku dorosłego człowieka rok później. Owszem, można mieć uraz - ale sugerowanie afektu nie ma sensu.

W ogóle na forum jest zbyt dużo gadania o tym, co kto "powinien" a co "nie powinien" napisać i koncentrowania się na sobie i rozmówcach, a za mało rozmów na konkretne tematy.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6284
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: CiekawaXO » 2023-04-15, 17:41

@miłośniczka Faustyny Ja nie pisałam o żadnym konkretnym fragmencie, a o słowach Prawdy, a w tym się zawiera nauka o piekle. Ale możesz podyskutować o danym fragmencie z Albertusem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: Dezerter » 2023-04-15, 21:54

Koniec tematu - zamykam, bo autora nie ma z nami więc nie będziemy pisać o nieobecnych, bo to słabe
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: APOSTAZJA - TO DROGA DO FAKTYCZNEJ WOLNOSCI>>????

Post autor: Dezerter » 2023-04-21, 22:57

Na meila dostałem taką informację, którą jak domyślam się mogę się z wami podzielić
Czesc Dezerterze

Dziekuje - byliscie jedynymi ludzmi przez ktorych mimo wszystko mialem kontakt z Bogiem - dlatego bylem na forum dlatego szukalem odpowiedzi ,dlatego mimo wszystko jestem wsciekly na siebie i Boga , ale tez dziekuje wam za to ze jestescie- wczoraj mialem dosc ale dzis nabralem duzo optymizmu ale i smutku odchodzac od was.

Coz czasu nie zatrzymam ale tobie i ludziom na forum dziekuje ,

Arkadio
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Zablokowany

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”