Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Dlaczego powinniśmy się modlić, jak powinniśmy to robić, za kogo, do kogo? Tutaj też możemy prosić inne osoby o modlitwę za nas, za naszych bliskich i innych ludzi.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: sądzony » 2022-05-09, 11:18

SynJana pisze: 2022-05-09, 10:46 A gdybyś miał pewność, że jeśli nie będzie, to będzie przez wieczność cierpieć?
Po pierwsze w to nie wierzę, a po drugie nie wyobrażam sobie bym kiedykolwiek miał pewność w czymkolwiek co dotyczy Boga. Oczywiście dopuszczam, że mogę się mylić i doświadczę takiej pewności, ale na razie sobie tego nie wyobrażam i w to nie wierzę.
SynJana pisze: 2022-05-09, 10:46 Ja bym swoją córkę na siłę (lub dowolną inną metodą) nawracał, aby jej tego oszczędzić. Niech sobie ma wolną wolę, jak już jej zapewnię to, aby nie cierpiała całą wieczność.
Uważam, że mógłbyś pogorszyć zarówno jej jak i swoją sytuację. Uważam, że „głębokie nawrócenie” pochodzi z relacji. „Królestwo Boga jest wewnątrz was”. Oczywiście nie mówię o „bezczynności”.
SynJana pisze: 2022-05-09, 10:46 Myślę, że to byłaby miłość czasami wymaga ograniczenia wolności drugiej osoby, aby nie zrobiła sobie krzywdy.
Poniekąd. Wydaje mi się jednak, że my myślimy głównie o krzywdzie fizycznej, psychologicznej (duszewnej – od duszy).
Bóg, wydaje mi się, dba „bardziej” o nasze bezpieczeństwo duchowe (od ducha) i duszewne (od duszy).
Nas rodzicielstwa uczyli nasi rodzice, ich dziadkowie, ich pradziadkowie, …. a ich Adam z Ewą.
Boga nikt nie uczył. On wie.

I wydaje mi się, że Bóg poniekąd ogranicza naszą wolność, ale jedynie w skrajnych wypadkach, co możesz nazwać cudem.
SynJana pisze: 2022-05-09, 10:46 Moi gracze mogą iść gdzie chcą - nie zmuszam ich do niczego. Sami dobrowolnie wybierają to, co ja chcę, bo wiem, jakie procesy rządzą ich wyborami.
Rozumiem. Ale w życiu zwykle nie wybierasz tego czego chce Bóg, a to czego chce Twoje ego.
Bóg po prostu wie co wybierzesz.
W grze chodzi o to by przeżyć i wygrać. W życiu, na płaszczyźnie fizycznej, z góry wiesz, że przegrasz. Ta płaszczyzna powinna więc gracza mało obchodzić.
SynJana pisze: 2022-05-09, 10:46 Tak samo jak Bóg wie, co wpływa na nasze decyzje.
Tak. Wie co na nie wpływa, ale to nic nie zmienia.
Moim zdaniem można użyć metafory matrixa choć to uproszczenie.
Bóg dopuszcza, iż możesz opuścić program i „zjednoczyć się” z Programistą. Ale to już mistyka.
SynJana pisze: 2022-05-09, 10:46 Jeśli trafi mi się gracz, który intencjonalnie chce iść w inną stronę niż to zaplanowałem, to trafi w miejsce, które nie było do tego przewidziane. Ciągle ma jednak wybór.
Rozumiem. A jeśli gracz się „zatrzyma” i przestanie interesować się tym co się dzieje? Po prostu zacznie medytować?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Dzik
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 430
Rejestracja: 3 kwie 2020
Has thanked: 75 times
Been thanked: 20 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Dzik » 2022-05-09, 12:28

Rafał pisze: 2022-05-08, 16:22 To ja już nic nie rozumiem albo inaczej - ile osób tyle bogów. Jedni piszą, że Bóg nie wysłuchuje modlitw bo ma swoje instrukcje w stosunku do nas. Jeszcze inni twierdzą, że Bóg nas wysłuchuje. Bądź tu mądry.
Też to zauważyłem więc dlatego proszę Boga bo może wysłucha może nie ale lepiej spróbować

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Andej » 2022-05-09, 13:51

Dzik pisze: 2022-05-09, 12:28 Też to zauważyłem więc dlatego proszę Boga bo może wysłucha może nie ale lepiej spróbować
Nie rozumiem. Przecież Bóg zawsze wysłuchuje wszystkich modlitw, próśb, podziękowań.

Zupełnie nie rozumiem przekonania, że Bóg może czegoś nie wysłuchać. Czy ktoś ma jakiś przykład, że nie wysłuchał? Jakie są podstawy takich twierdzeń?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: sądzony » 2022-05-09, 14:00

Andej pisze: 2022-05-09, 13:51
Dzik pisze: 2022-05-09, 12:28 Też to zauważyłem więc dlatego proszę Boga bo może wysłucha może nie ale lepiej spróbować
Nie rozumiem. Przecież Bóg zawsze wysłuchuje wszystkich modlitw, próśb, podziękowań.

Zupełnie nie rozumiem przekonania, że Bóg może czegoś nie wysłuchać. Czy ktoś ma jakiś przykład, że nie wysłuchał? Jakie są podstawy takich twierdzeń?
Myślę, że przez "wysłuchanie" autor rozumie "zrealizuje".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Andej » 2022-05-09, 20:54

sądzony pisze: 2022-05-09, 14:00 Myślę, że przez "wysłuchanie" autor rozumie "zrealizuje".
To dokładnie tak, jak z rozdawaniem samochodów na Placu Czerwonym w Moskwie.

Dlaczego autor nie używa słów zgodnie z ich znaczeniem?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: sądzony » 2022-05-09, 21:06

Andej pisze: 2022-05-09, 20:54 Dlaczego autor nie używa słów zgodnie z ich znaczeniem?
Każdemu się zdarza. Ja go zrozumiałem ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Andej » 2022-05-09, 21:11

sądzony pisze: 2022-05-09, 21:06
Andej pisze: 2022-05-09, 20:54 Dlaczego autor nie używa słów zgodnie z ich znaczeniem?
Każdemu się zdarza. Ja go zrozumiałem ;)
Chyba wszyscy poza mną, zrozumieli.
Głupio mi, ale tak mam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Abstract » 2022-05-09, 21:36

@Rafał @SynJana używajcie wyszukiwarki. Są wątki o sensie modlitwy, są o cierpieniu, woli Bożej i ect. Te tematy niepotrzebnie są rozwijane w innych wątkach.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4433
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1077 times
Been thanked: 1149 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-09, 21:48

Andej pisze: 2022-05-09, 20:54
sądzony pisze: 2022-05-09, 14:00 Myślę, że przez "wysłuchanie" autor rozumie "zrealizuje".
To dokładnie tak, jak z rozdawaniem samochodów na Placu Czerwonym w Moskwie.

Dlaczego autor nie używa słów zgodnie z ich znaczeniem?
Autor użył tego słowa jak najbardziej zgodnie ze znaczeniem.
Definicja ze słownika PWN:
wysłuchać — wysłuchiwać
1. «słuchając, przyjąć coś do wiadomości lub posłuchać czegoś do końca»
2. «spełnić czyjąś prośbę, czyjeś żądanie»
Ostatnio zmieniony 2022-05-09, 22:07 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Abstract » 2022-05-09, 22:08

Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Andej » 2022-05-09, 22:18

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-05-09, 21:48 2. «spełnić czyjąś prośbę, czyjeś żądanie»
Skoro tak, to wypada mi wejść pod ławę i odszczekać.
Wstyd mi. Powinienem sprawdzić, a nie polegać na tym, jak rozumiem (zbyt dosłownie).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13756
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2019 times
Been thanked: 2195 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: sądzony » 2022-05-10, 09:45

"słowa, słowa, słowa ..."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Rafał » 2022-05-10, 16:03

Abstract pisze: 2022-05-09, 21:36 @Rafał @SynJana używajcie wyszukiwarki. Są wątki o sensie modlitwy, są o cierpieniu, woli Bożej i ect. Te tematy niepotrzebnie są rozwijane w innych wątkach.
Gdybym chciał podyskutować na dany temat to bym jej faktycznie użył. Rozmowa prowadzona przez nas niejako odnosi się do powyższych zagadnień i wciąż nie wykracza poza główny sens tematu. Pasowałoby raczej połączyć ten wątek z którymś z już utworzonych, jeśli być tak skrupulatnym.
Ostatnio zmieniony 2022-05-10, 16:14 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2524
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 403 times

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Abstract » 2022-05-10, 19:30

Rafał pisze: 2022-05-10, 16:03
Abstract pisze: 2022-05-09, 21:36 @Rafał @SynJana używajcie wyszukiwarki. Są wątki o sensie modlitwy, są o cierpieniu, woli Bożej i ect. Te tematy niepotrzebnie są rozwijane w innych wątkach.
Gdybym chciał podyskutować na dany temat to bym jej faktycznie użył. Rozmowa prowadzona przez nas niejako odnosi się do powyższych zagadnień i wciąż nie wykracza poza główny sens tematu. Pasowałoby raczej połączyć ten wątek z którymś z już utworzonych, jeśli być tak skrupulatnym.
Rafale dałem linki, łapałem się na tym dawniej, wyszukiwarka do potężna maszyna, w tych wątkach są również wartościowe wpisy ludzi, których już jakiś czas nie ma na forum. Po co tworzyć setki podobnych do siebie i zarazem często nijakich wątków, zamiast czerpać z tego co już jest podane na tacy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Co robić, aby być wysłuchanym przez Pana Boga?

Post autor: Osoba » 2022-05-13, 16:01

Rafał pisze: 2022-05-06, 15:21
sądzony pisze: 2022-05-06, 15:08
Osoba pisze: 2022-05-06, 14:19 Dlaczego Bòg, gdy się modlę, wysłuchuje mnie tylko trochę, gdy jestem w trudnej sytuacji, a pòźniej znòw sytuacja się pogarsza? O co chodzi i co zrobić, aby Bòg mnie wysłuchał do końca?
Bóg słucha Cię do końca.
Wydaje mi się, że może to Ty do końca sobą nie jesteś.
W sensie nie do końca wiesz co jest dla Ciebie dobre.
A kto wie na pewno co dla niego jest dobre?
Czytając to forum, widzę to tak:
a) proszę o pomoc Pana Boga - On wie lepiej co jest dla mnie dobre - po czasie cierpienia polepsza mi się - dziękuję Bogu gdyż czuje się lepiej widzę poprawę,
b) proszę o pomoc Pana Boga - On wie lepiej co jest dla mnie dobre - nie poprawia się, a nawet pogarsza - dziękuj Bogu otrzymałeś dar cierpienia

W telegraficznym skrócie - za wszystko dziękuj Bogu.
Wyrzucą Cię z pracy za to, że kolega podłożył Ci świnię, nie masz pieniędzy na utrzymanie rodziny - dziękuj Bogu. Żona Cię zostawia - dziękuj Bogu. Piorun spali Tobie dom - dziękuj Bogu. W wypadku samochodowym zginie Twoje dziecko - dziękuj Bogu. Ruski czołg uśmierci pół wsi - Dziękuj Bogu(?)
Mam rację?
Dzięki za odpowiedź. A jeśli mogłaby to być na przykład osoba, ktòra może zachorować psychicznie, to też ma dziękować Bogu za to? Przecież po zachorowaniu psychicznym mogłaby się nieświadomie skrzywdzić fizycznie.

Dodano po 18 minutach 57 sekundach:
Osoba pisze: 2022-05-13, 16:01
Rafał pisze: 2022-05-06, 15:21
sądzony pisze: 2022-05-06, 15:08
Osoba pisze: 2022-05-06, 14:19 Dlaczego Bòg, gdy się modlę, wysłuchuje mnie tylko trochę, gdy jestem w trudnej sytuacji, a pòźniej znòw sytuacja się pogarsza? O co chodzi i co zrobić, aby Bòg mnie wysłuchał do końca?
Bóg słucha Cię do końca.
Wydaje mi się, że może to Ty do końca sobą nie jesteś.
W sensie nie do końca wiesz co jest dla Ciebie dobre.
A kto wie na pewno co dla niego jest dobre?
Czytając to forum, widzę to tak:
a) proszę o pomoc Pana Boga - On wie lepiej co jest dla mnie dobre - po czasie cierpienia polepsza mi się - dziękuję Bogu gdyż czuje się lepiej widzę poprawę,
b) proszę o pomoc Pana Boga - On wie lepiej co jest dla mnie dobre - nie poprawia się, a nawet pogarsza - dziękuj Bogu otrzymałeś dar cierpienia

W telegraficznym skrócie - za wszystko dziękuj Bogu.
Wyrzucą Cię z pracy za to, że kolega podłożył Ci świnię, nie masz pieniędzy na utrzymanie rodziny - dziękuj Bogu. Żona Cię zostawia - dziękuj Bogu. Piorun spali Tobie dom - dziękuj Bogu. W wypadku samochodowym zginie Twoje dziecko - dziękuj Bogu. Ruski czołg uśmierci pół wsi - Dziękuj Bogu(?)
Mam rację?
Dzięki za odpowiedź. A jeśli mogłaby to być na przykład osoba, ktòra może zachorować psychicznie, to też ma dziękować Bogu za to? Przecież po zachorowaniu psychicznym mogłaby się nieświadomie skrzywdzić fizycznie.
Jest nawet wiele przypadkòw, że dochodziło do samobòjstw.

ODPOWIEDZ