Czy Jezus jest Bogiem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-15, 21:52

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-15, 21:19
Czy uważasz, że Jezus przed zmartwychwstaniem „nie poradziłby sobie z drzwiami”?
Nie "normalnie" (z natury).
Co najwyżej "w trybie cudu".
Rozśmieszyłeś mnie. Chyba "terminator" miał też takie (choć nico inne) "tryby" :)
Ale rozumiem.
To oznacza, że jeżeli spotkam człowieka, który uzdrawia, chodzi po wodzie, wskrzesza umarłych, mnoży chleb to mam rozumieć, że jest w mocy Ducha Świętego, natomiast gdy przejdzie przez ścianę to mogę podejrzewać, że zmartwychwstał?

Nie pytam głupio, a poważnie.
Hipotetycznie. Jak odróżnić napełnionego Duchem od zmartwychwstałego?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-15, 22:02

Raczej nie spotkasz zmartwychwstałego.
I nie, nie sądzę, byś pytał poważnie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-15, 22:09

sądzony pisze: 2022-05-15, 21:52To oznacza, że jeżeli spotkam człowieka, który uzdrawia, chodzi po wodzie, wskrzesza umarłych, mnoży chleb to mam rozumieć, że jest w mocy Ducha Świętego, natomiast gdy przejdzie przez ścianę to mogę podejrzewać, że zmartwychwstał?
Przykro mi, gdy natrafiam na kpiny dotyczące Boga. Kpiny, bo zakładam, że nie jest to dziecięca naiwność.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-15, 22:12

Andej pisze: 2022-05-15, 22:09
sądzony pisze: 2022-05-15, 21:52To oznacza, że jeżeli spotkam człowieka, który uzdrawia, chodzi po wodzie, wskrzesza umarłych, mnoży chleb to mam rozumieć, że jest w mocy Ducha Świętego, natomiast gdy przejdzie przez ścianę to mogę podejrzewać, że zmartwychwstał?
Przykro mi, gdy natrafiam na kpiny dotyczące Boga. Kpiny, bo zakładam, że nie jest to dziecięca naiwność.
Nie kpię z Boga. Wręcz przeciwnie. I nie jest to oczywiście "dziecięca naiwność".
Czyżbyś nie wierzył w działanie Ducha Świętego i własne zmartwychwstanie?

Dodano po 4 minutach 1 sekundzie:
"A jeżeli mieszka w was Duch Tego, który Jezusa wskrzesił z martwych, to Ten, co wskrzesił Chrystusa z martwych, przywróci do życia wasze śmiertelne ciała mocą mieszkającego w was swego Ducha." Rz 8,11
O takiego fragmentu mi było trzeba.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-15, 22:27

Jak myślisz, kim był X, o którym kilka słów poniżej? Jak wynika z opisu musiał przenikac przez sciany.

X towarzyszył prymasowi Węgier, kard. Józefowi Mindszentiemu, w czasie, gdy przebywał w więzieniu. Sekretarz prymasa opowiadał, że podczas pobytu prymasa w więzieniu, w 1956 r., kardynał bardzo pragnął odprawić Mszę św. Pewnego dnia X zjawił się w jego więziennej celi, przynosząc ze sobą to, co potrzebne do sprawowania Eucharystii, służył mu do Mszy św. Odchodząc zabrał wszystko ze sobą
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-16, 07:56

Andej pisze: 2022-05-15, 22:27 Jak myślisz, kim był X, o którym kilka słów poniżej? Jak wynika z opisu musiał przenikac przez sciany.

X towarzyszył prymasowi Węgier, kard. Józefowi Mindszentiemu, w czasie, gdy przebywał w więzieniu. Sekretarz prymasa opowiadał, że podczas pobytu prymasa w więzieniu, w 1956 r., kardynał bardzo pragnął odprawić Mszę św. Pewnego dnia X zjawił się w jego więziennej celi, przynosząc ze sobą to, co potrzebne do sprawowania Eucharystii, służył mu do Mszy św. Odchodząc zabrał wszystko ze sobą
Nie znam historii, szczegółów, oraz kard.
Trudno mi powiedzieć kim był X.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-16, 08:31

[quote=sądzony post_id=287644 time=1652680609 user_id=1422]
[quote=Andej post_id=287626 time=1652646448 user_id=289]
Jak myślisz, kim był X, o którym kilka słów poniżej? Jak wynika z opisu musiał przenikac przez sciany.
X towarzyszył prymasowi Węgier, kard. Józefowi Mindszentiemu, w czasie, gdy przebywał w więzieniu. Sekretarz prymasa opowiadał, że podczas pobytu prymasa w więzieniu, w 1956 r., kardynał bardzo pragnął odprawić Mszę św. Pewnego dnia X zjawił się w jego więziennej celi, przynosząc ze sobą to, co potrzebne do sprawowania Eucharystii, służył mu do Mszy św. Odchodząc zabrał wszystko ze sobą
[/quote]
Nie znam historii, szczegółów, oraz kard.
Trudno mi powiedzieć kim był X.
[/quote]

Zatem, jeśli napisałeś poprzednio "natomiast gdy przejdzie przez ścianę to mogę podejrzewać, że zmartwychwstał?", to uznajesz X za zmartwychwstałego?
Chodziło mi o zaproponowane przez Ciebie kryterium oceniania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-16, 09:30

Właśnie okazało się, że w ogóle nie ogarniam tematu.
Umieram i jestem "sądzony"?
A kiedy zmartwychwstaje?
Kiedy idę do nieba?
Jest o tym temat?
(przepraszam za infantylność)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 09:46

W przypadku podobnych wątpliwości warto sięgnąć po katechizm - jest naprawdę dobrze napisany. W tym wypadku po kanony 1020-1041 http://apaulo.org.pl/uploads/DK/ksiazki ... ckiego.pdf

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-17, 20:20

Andej pisze: 2022-05-07, 18:59 Pytanie wydaje się być retorycznym, wszak wszyscy wierzymy. Prawie wszyscy na tym forum. Nie wierzymy, że był Bogiem, ale że jest Bogiem. Jezus, II Osoba Trójcy świętej jest dla wierzących bezsprzecznie Bogiem.
Ale trafiłem na artykuł, który mnie wciągnął. Wspomniano w nim o osobach, które usilnie starały się zaprzeczyć Jego Boskości. Nie brak też osób nie chcących uwierzyć w to, że jest postacią historyczną.
Zastanawiacie się po co piszę oczywiste i oczywistości. Ano chciałbym zachęcić do przeczytania: https://y-jesus.org/polish/lp/0-kim-jes ... gIw3vD_BwE.
Ciekawi mnie też, kto jest autorem. Co to za organizacja, towarzystwo. Jakoś nie potrafię doszukać się tego.
W kontekście pism kanonicznych można mówić co najwyżej o apoteozie człowieka Jezusa. Ustępów, na których można zbudować boskość Jezusa w trynitarnym sensie trzeba raczej szukać ze świeczką pod latarnią. Odbywa się to na ogół na zasadzie pewnego sztucznego konsensusu. Dlatego śmiało jeszcze w III wieku adopcjoniści z powodzeniem byli biskupami czy bardzo prominentnymi nauczycielami. Ta część tradycji kościoła jest mi znacznie bliższa i nie uważam Jezusa za Boga w trynitarnym sensie.
Ostatnio zmieniony 2022-07-17, 20:20 przez Artemon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-17, 21:18

Artemon pisze: 2022-07-17, 20:20 W kontekście pism kanonicznych można mówić co najwyżej o apoteozie człowieka Jezusa. Ustępów, na których można zbudować boskość Jezusa w trynitarnym sensie trzeba raczej szukać ze świeczką pod latarnią.
Nic podobnego.
Dlatego śmiało jeszcze w III wieku adopcjoniści z powodzeniem byli biskupami czy bardzo prominentnymi nauczycielami. Ta część tradycji kościoła jest mi znacznie bliższa i nie uważam Jezusa za Boga w trynitarnym sensie.
Nie "jeszcze" ale "już". III wiek to powstanie herezji Ariusza.

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-18, 19:52

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-17, 21:18 Nic podobnego.

Oczywiście, że tak.
Nie "jeszcze" ale "już". III wiek to powstanie herezji Ariusza.
Ariusz przyszedł na świat w okolicach 256 roku, a Lucjan jego nauczyciel około 250 roku, natomiast Paweł z Samosaty biskupem został około roku 260. Arianizm i atanazjanizm to hipotezy będące owocem tego samego drzewa spekulatywnego schrystianizowanego platonizmu. Trudno mówić o ortodoksji w tamtym czasie, ponieważ ona dopiero się kształtowała. Poza tym chrystologia adopcjonistyczna była obecna już na etapie redakcji NT co widać zarówno u synoptyków jak i w literaturze epistolarnej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-18, 19:59

Nic podobnego.

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-18, 20:05

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-18, 19:59 Nic podobnego.
W każdym razie Jezus o niczym takim nie wiedział.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-18, 20:41

Następne fantazje? ;)

Zablokowany