Czy Jezus jest Bogiem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-18, 20:51

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-18, 20:41 Następne fantazje? ;)
Dobra projekcja ;)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18917
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-18, 21:20

Zerknij do sąsiedniego wątku - tam są dowody.

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-18, 21:23

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-18, 21:20 Zerknij do sąsiedniego wątku - tam są dowody.
Drogi Marku wystarczy podać jeden dowód nie budzący wątpliwości, a nie odsyłać do laboratów napisanych na kolanie. Przetłumaczyłem kilka polemik z okresu reformacji dotyczących zagadnień trynitologicznych też mam Cię do tego odsyłać?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18917
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-18, 21:35

Każde słowo z pism wczesnochrześcijańskich, jakie przytoczyłem, jest takim dowodem. To co opowiadasz, to bajki, którymi Cię nakarmiono - ja podaję DOWODY w co wierzyli chrześcijanie.

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-19, 21:01

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-18, 21:35 Każde słowo z pism wczesnochrześcijańskich, jakie przytoczyłem, jest takim dowodem. To co opowiadasz, to bajki, którymi Cię nakarmiono - ja podaję DOWODY w co wierzyli chrześcijanie.
Tak tak Świadkowie Jehowy tez podają "dowody", których ciężar gatunkowy jest zbliżony do Twoich.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-07-19, 21:40

Jeśli Słowo Ewangelii nie jest dowodem, to co nim może być?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-19, 22:42

Andej pisze: 2022-07-19, 21:40 Jeśli Słowo Ewangelii nie jest dowodem, to co nim może być?
Pierwotny kościół nie był monolitem, ale barwną mozaiką. Teksty NT sumują różne tradycje niekiedy wręcz sprzeczne ze sobą. Zwyczajnie w procesie hermeneutycznym tak wtedy jak i dzisiaj możemy dochodzić do różnych wniosków.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18917
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-20, 08:50

Nic podobnego. Był trzon, wierny apostołom, i byli - owszem - odstępcy (o których czytamy w kilku Listach).

Ale, jeżeli nei uznajesz autorytetu Biblii, to nie mamy wspólnej płaszczyzny do rozmowy.
Ostatnio zmieniony 2022-07-20, 08:51 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-20, 17:49

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-20, 08:50 Nic podobnego. Był trzon, wierny apostołom, i byli - owszem - odstępcy (o których czytamy w kilku Listach).

Ale, jeżeli nei uznajesz autorytetu Biblii, to nie mamy wspólnej płaszczyzny do rozmowy.
Takie nonsensy może jedynie wygłaszać ktoś nie posiadający elementarnej wiedzy na temat kształtowania się i rozwoju doktryn. Pisarze, których zacytowałeś dzisiaj zostaliby uznani za "heretyków" na pewno odegrali rolę w rozwoju najpierw protoortodoksji, ale nawet między sobą się nie zgadzali. Problem polega na tym, że na autorytet apostołów powoływali się wszyscy co dosyć dobrze widać chociażby w Historii Kościelnej Euzebiusza, który sam lawirował i zmieniał poglądy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18917
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-20, 18:21

Zero dowodów merytorycznych, sama pusta gadka. Trudno dyskutować z niczym. I chyba nie ma po co.
Ostatnio zmieniony 2022-07-20, 19:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-20, 20:00

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-20, 18:21 Zero dowodów merytorycznych, sama pusta gadka. Trudno dyskutować z niczym. I chyba nie ma po co.
Drogi Marku odnosiłem się za każdym razem ad rem do tego co pisałeś. Uważałeś, że Justyn należał do "trzonu wiary apostolskiej", a gdy Ci pokazałem, że Justyn uważał Jezusa za drugiego Boga po Bogu Stwórcy, a za chrześcijan uważał tych, którzy uznawali w Jezusie Mesjasza chociaż odrzucali jego preegzystencję to nic nie odpowiedziałeś. Mam wrażenie, że Twoja wiedza ogranicza się do powierzchownych apologetycznych opracowań i jak Świadkowie Jehowy masz repertuar "argumentów" zawężonych, jak coś nie idzie po Twojej myśli zmieniasz temat. Nie bardzo wiem na co miałbym Ci przedstawić merytoryczne argumenty? Skoro to Ty postawiłeś tezę, że Jezus jest Bogiem ja jedynie jest co do niej bardzo sceptyczny, zatem ciężar dowodu spoczywa na Tobie. Skoro w Twoim arsenale apologetycznym aż się roi od argumentów przenikliwszych niż strzała z Eneidy Wergiliusza poprosiłem Cię o jeden tylko zwięzły. Co jak widać Cię przerosło.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18917
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-20, 20:14

Artemon pisze: 2022-07-20, 20:00
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-20, 18:21 Zero dowodów merytorycznych, sama pusta gadka. Trudno dyskutować z niczym. I chyba nie ma po co.
Drogi Marku odnosiłem się za każdym razem ad rem do tego co pisałeś. Uważałeś, że Justyn należał do "trzonu wiary apostolskiej", a gdy Ci pokazałem, że Justyn uważał Jezusa za drugiego Boga po Bogu Stwórcy, a za chrześcijan uważał tych, którzy uznawali w Jezusie Mesjasza chociaż odrzucali jego preegzystencję to nic nie odpowiedziałeś.
Są granice bzdur, na które warto odpowiadać. Nie odpowiadam na gołosłowne tezy, tylko na dowody.
Czytałeś w ogóle Justyna, czy tylko tak sobie przepisujesz ze zborowych ulotek? ;)
NAPRAWDĘ nie wiesz, co oznacza słowo "Drugi" w jego sformułowaniu? :))
Jak nie wiesz to też wyszukaj, pisałem chyba o tym na tym forum.
W każdym razie sens jest DOKŁADNIE odwrotny, jaki usiłujesz mu nadać.
W ogóle Dialog z Żydem Tryfonem, który cytujesz, jest w całości poświęcony właśnie polemiką z Żydami odrzucającymi Chrystusa jako Boga.
Żebyś nie miał wątpliwości podam parę cytatów z Justyna (ale zachęcam, byś przeczytał Jego pisma, wtedy nie będziesz wypisywał głupot jakoby rzekomo Justyn zaprzeczał bóstwu Jezusa):

Chrystus jako Bóg najpierw istniał przed wiekami, a potem zgodził się na to, by zostać człowiekiem.”

” (…)Chrystus bowiem jest Królem i Kapłanem, i Bogiem, i Panem, i Posłanym, i Człowiekiem, i Wodzem, i Skałą, i zrodzonym Synem, i najpierw został poddany cierpieniu, a następnie wstąpił do nieba i znów przybędzie w chwale, i ogłoszony został Tym, który posiadł wieczne królestwo – czego świadectwo daję na podstawie wszelkich pism.”

”(...) Chrystus został nazwany przez Ducha Świętego w przypowieści zarówno Bogiem Jakuba, jak i Panem Zastępów (...).”

” (…) w diapsalmie Psalmu czterdziestego szóstego zostało poczynione następujące odniesienie do Chrystusa: «Bóg wstępuje wśród okrzyków, Pan wstępuje przy dźwięku trąby.
Śpiewajcie naszemu Bogu, śpiewajcie; śpiewajcie naszemu Królowi, śpiewajcie,
gdyż Bóg jest Królem całej ziemi, hymn zaśpiewajcie.
Bóg króluje nad narodami. Bóg zasiadł na swym świętym tronie.
Władcy narodów złączyli się z Bogiem Abrahama,
bowiem moc Bożej potęgi rozsławiona jest po całej ziemi».”


” (…) objawienie, które miało miejsce wśród waszego ludu w Babilonie, za dni kapłana Jozuego, było zapowiedzią tych rzeczy, które wypełnią się przez naszego Kapłana, który jest Bogiem i Chrystusem, synem Boga, Ojca wszystkich.”

” (…) to, że Chrystus tak właśnie będzie działał, gdy stanie się człowiekiem, zostało zapowiedziane w misterium Jakuba walczącego z Tym, który mu się objawił, gdyż On wypełniał wolę Ojca, a mimo to sam jest Bogiem, ponieważ jest On Pierworodnym wobec wszelkiego stworzenia.”

” (…) Różne imiona Chrystusa, odpowiednie do Jego dwóch natur, ukazują, że jest On Bogiem i że objawiał się Patriarchom. ”

” (…) Tak więc wyczerpująco udowodniłem, że Chrystus jest nazwany Bogiem . ”

” (…) Ale jeśli wiedziałeś (…), kim jest Ten, który jest nazywany raz Aniołem Wielkiej Rady i Człowiekiem przez Ezechiela, i podobnie Synem Człowieczym przez Daniela, a Dzieciątkiem przez Izajasza, a znów jako Chrystus i Bóg doznaje czci od Dawida i przez wielu bywa określany jako Mesjasz i Skała, jako Mądrość przez Salomona, Józefa i Judę, a jako Gwiazda przez Mojżesza, i jako Wschód przez Zachariasza, i przez Izajasza znów jako Cierpiący i Jakub, i Izrael oraz jako Korzeń i Kwiat, i Kamień Węgielny, i Syn Boży, nie powinieneś bluźnić Temu, który teraz przyszedł i narodził się, i cierpiał, i wstąpił do nieba; który znów przyjdzie powtórnie (…). Gdybyś bowiem zrozumiał, co zostało napisane przez proroków, to nie zaprzeczałbyś, że był On Bogiem , Synem Jedynego, Przedwiecznym i Niewypowiedzianym Bogiem .”

”(…) A że Chrystus jest Panem i Bogiem , Synem Bożym, i tym, który dawniej objawiał się w mocy jako Człowiek i Anioł, i w chwale ognia w krzewie, jak też objawił się w wyroku wykonanym na Sodomie, w pełni zostało już ukazane w tym co było powiedziane. ”

"Tak więc wyczerpująco udowodniłem, że Chrystus jest nazwany Bogiem ."

"A to, że Chrystus tak właśnie będzie działał, gdy stanie się człowiekiem, zostało zapowiedziane w misterium Jakuba walczącego z Tym, który mu się objawił, gdyż On wypełniał wolę Ojca, a mimo to sam jest Bogiem , ponieważ jest On Pierworodnym wobec wszelkiego stworzenia."

„Ale jeśli wiedziałeś, Tryfonie – kontynuowałem – kim jest Ten, który jest nazywany raz Aniołem Wielkiej Rady i Człowiekiem przez Ezechiela, i podobnie Synem Człowieczym przez Daniela, a Dzieciątkiem przez Izajasza, a znów jako Chrystus i Bóg doznaje czci od Dawida i przez wielu bywa określany jako Mesjasz i Skała, jako Mądrość przez Salomona, Józefa i Judę, a jako Gwiazda przez Mojżesza, i jako Wschód przez Zachariasza, i przez Izajasza znów jako Cierpiący i Jakub, i Izrael oraz jako Korzeń i Kwiat, i Kamień Węgielny, i Syn Boży, nie powinieneś bluźnić Temu, który teraz przyszedł i narodził się, i cierpiał, i wstąpił do nieba; który znów przyjdzie powtórnie i wówczas waszych dwanaście pokoleń będzie lamentować. Gdybyś bowiem zrozumiał, co zostało napisane przez proroków, to nie zaprzeczałbyś, że był On Bogiem , Synem Jedynego, Przedwiecznym i Niewypowiedzianym Bogiem."

Mam wrażenie, że Twoja wiedza ogranicza się do powierzchownych apologetycznych opracowań i jak Świadkowie Jehowy masz repertuar "argumentów" zawężonych, jak coś nie idzie po Twojej myśli zmieniasz temat. Nie bardzo wiem na co miałbym Ci przedstawić merytoryczne argumenty? Skoro to Ty postawiłeś tezę, że Jezus jest Bogiem ja jedynie jest co do niej bardzo sceptyczny, zatem ciężar dowodu spoczywa na Tobie. Skoro w Twoim arsenale apologetycznym aż się roi od argumentów przenikliwszych niż strzała z Eneidy Wergiliusza poprosiłem Cię o jeden tylko zwięzły. Co jak widać Cię przerosło.
WIesz, czyja wiedza "ogranicza się do powierzchownych apologetycznych opracowań" to ocenią inni, nie będę się z Tobą licytował ;)
Ostatnio zmieniony 2022-07-20, 21:29 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 5 razy.

Artemon
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 17 lip 2022
Lokalizacja: Warszawa
Wyznanie: Protestantyzm

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Artemon » 2022-07-20, 21:47

Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-20, 20:14 Są granice bzdur, na które warto odpowiadać. Nie odpowiadam na gołosłowne tezy, tylko na dowody.
Czytałeś w ogóle Justyna, czy tylko tak sobie przepisujesz ze zborowych ulotek? ;)
NAPRAWDĘ nie wiesz, co oznacza słowo "Drugi" w jego sformułowaniu? :))
Właściwie w tekście greckim występuje "Heteros Theos" - Inny Bóg, nie deuteros. Tak Justyn uważał Jezusa za Boga, jednakże innego Boga niż Stwórca Wszechrzeczy o czym expressis verbis poinformował. Był dyteistą i nie miał nic wspólnego z trynitaryzmem. Zatem zgadzasz się z Justynem, że Jezus jest innym Bogiem co do liczby niż Bóg Stwórca Wszechrzeczy? :)
Ostatnio zmieniony 2022-07-20, 21:49 przez Artemon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18917
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2608 times
Been thanked: 4607 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-07-20, 21:50

Artemon pisze: 2022-07-20, 21:47
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-20, 20:14 Są granice bzdur, na które warto odpowiadać. Nie odpowiadam na gołosłowne tezy, tylko na dowody.
Czytałeś w ogóle Justyna, czy tylko tak sobie przepisujesz ze zborowych ulotek? ;)
NAPRAWDĘ nie wiesz, co oznacza słowo "Drugi" w jego sformułowaniu? :))
Właściwie w tekście greckim występuje "Heteros Theos" - Inny Bóg, nie deuteros. I to oznacza dokładnie innego Boga niż Stwórca Wszechrzeczy.
Nie. Innego, niż Bóg Ojciec. Po prostu pisał, że to jest inna Osoba.
Niech czytający sami porównają Twoją wątpliwą "egzegezę" jednego zdania z Justyna z tym, co zacytowałem z Jego dzieła i rozsądzą, kto tu ściemnia ;)
Ostatnio zmieniony 2022-07-20, 21:54 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Jozek » 2022-07-20, 22:48

Artemon pisze: 2022-07-20, 21:47
Marek_Piotrowski pisze: 2022-07-20, 20:14 Są granice bzdur, na które warto odpowiadać. Nie odpowiadam na gołosłowne tezy, tylko na dowody.
Czytałeś w ogóle Justyna, czy tylko tak sobie przepisujesz ze zborowych ulotek? ;)
NAPRAWDĘ nie wiesz, co oznacza słowo "Drugi" w jego sformułowaniu? :))
Właściwie w tekście greckim występuje "Heteros Theos" - Inny Bóg, nie deuteros. Tak Justyn uważał Jezusa za Boga, jednakże innego Boga niż Stwórca Wszechrzeczy o czym expressis verbis poinformował. Był dyteistą i nie miał nic wspólnego z trynitaryzmem. Zatem zgadzasz się z Justynem, że Jezus jest innym Bogiem co do liczby niż Bóg Stwórca Wszechrzeczy? :)
O jakiej liczby Jezusow piszesz bo nie lapie o co ci chodzi z tymi liczbami? ;)

Wiem ze Jezus jest i byl jeden, Bog Ojciec byl i jest jedem i Duch Sw. byl i jest jeden.
Czyzbys chcial Ich rozmnozyc? Jakas dziwna teologia, ktora tu probujesz wkrecic?
Ostatnio zmieniony 2022-07-20, 22:51 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Zablokowany