Czy Jezus jest Bogiem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-07, 18:59

Pytanie wydaje się być retorycznym, wszak wszyscy wierzymy. Prawie wszyscy na tym forum. Nie wierzymy, że był Bogiem, ale że jest Bogiem. Jezus, II Osoba Trójcy świętej jest dla wierzących bezsprzecznie Bogiem.
Ale trafiłem na artykuł, który mnie wciągnął. Wspomniano w nim o osobach, które usilnie starały się zaprzeczyć Jego Boskości. Nie brak też osób nie chcących uwierzyć w to, że jest postacią historyczną.
Zastanawiacie się po co piszę oczywiste i oczywistości. Ano chciałbym zachęcić do przeczytania: https://y-jesus.org/polish/lp/0-kim-jes ... gIw3vD_BwE.
Ciekawi mnie też, kto jest autorem. Co to za organizacja, towarzystwo. Jakoś nie potrafię doszukać się tego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Jozek » 2022-05-07, 19:43

Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-07, 20:32

Andej pisze: 2022-05-07, 18:59 Nie wierzymy, że był Bogiem, ale że jest Bogiem.
A ja nie rozumiem tego stwierdzenia. Mógłbyś wyjaśnić.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-07, 20:43

Czas przeszły dotyczy czegoś, czego co było. Ale niekoniecznie jest.
Czas teraźniejszy odnosi się do tego, który jest. Jest zawsze.
J 8.58 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM».
Jezus, jak sam oświadczył jest zawsze. Jest przed czasem i ponad czasem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-07, 20:50

Ok skumałem.
Napisałbym: "Nie wierzymy, że był Bogiem, ale że Jest Bogiem."
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-07, 22:58

sądzony pisze: 2022-05-07, 20:50 Ok skumałem.
Napisałbym: "Nie wierzymy, że był Bogiem, ale że Jest Bogiem."
To by sugerowała, że nie wierzymy, jakoby wcześniej też był Bogiem ;)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-08, 08:43

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-07, 22:58
sądzony pisze: 2022-05-07, 20:50 Ok skumałem.
Napisałbym: "Nie wierzymy, że był Bogiem, ale że Jest Bogiem."
To by sugerowała, że nie wierzymy, jakoby wcześniej też był Bogiem ;)
W sumie tak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Abstract » 2022-05-08, 09:03

Będąc w ciele człowieka był ograniczony czasem i materią. Jego ciało ulegało tym samym prawom, co każdego z nas ludzi. Czy wówczas jednocześnie był poza czasem i jak do tego ma się Trójca odnośnie Jego modlitwy do Ojca... Czy został na własne (całej Trójcy) życzenie "uwięziony" w ciele człowieka z możliwością emanowania cudami (łamaniem praw fizyki)i zdolnością przewidywania przyszłości. Bogiem był zawsze, natomiast w ciele człowieka oddał życie. W pewnym sensie przebywając w ciele człowieka ograniczył siebie jako Boga.
Ostatnio zmieniony 2022-05-08, 09:10 przez Abstract, łącznie zmieniany 2 razy.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-08, 11:04

Abstract pisze: 2022-05-08, 09:03 Będąc w ciele człowieka był ograniczony czasem i materią. Jego ciało ulegało tym samym prawom, co każdego z nas ludzi. Czy wówczas jednocześnie był poza czasem i jak do tego ma się Trójca odnośnie Jego modlitwy do Ojca... Czy został na własne (całej Trójcy) życzenie "uwięziony" w ciele człowieka z możliwością emanowania cudami (łamaniem praw fizyki)i zdolnością przewidywania przyszłości. Bogiem był zawsze, natomiast w ciele człowieka oddał życie. W pewnym sensie przebywając w ciele człowieka ograniczył siebie jako Boga.
Jeśli wierzymy w dwoistość natury Jezusa, to mamy odpowiedź.
Bycie w czasie nie zaprzecza, nie wyklucza, ani nie ogranicza bycia w ponad czasem.
Bycie Bogiem nie ogranicza bycie Człowiekiem (choć odwrotnie to niemożliwe).
Chrystus umniejszył się w Ciele, ale nie w Boskości.
Będąc Bogiem nie przestał być II Osobą na czas jakiś. To niemożliwe i nielogiczne. Bo musiałby przestać być Bogiem, przestać być w wieczności. Czy istnienie Boga może być przerywane? Złożone z odcinków? Czy Pan czasu może podlegać czasowi? Uważam, że nie może. Mogło natomiast Ciało, które przyjął.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Abstract » 2022-05-08, 19:56

Andej pisze: 2022-05-08, 11:04
Abstract pisze: 2022-05-08, 09:03 Będąc w ciele człowieka był ograniczony czasem i materią. Jego ciało ulegało tym samym prawom, co każdego z nas ludzi. Czy wówczas jednocześnie był poza czasem i jak do tego ma się Trójca odnośnie Jego modlitwy do Ojca... Czy został na własne (całej Trójcy) życzenie "uwięziony" w ciele człowieka z możliwością emanowania cudami (łamaniem praw fizyki)i zdolnością przewidywania przyszłości. Bogiem był zawsze, natomiast w ciele człowieka oddał życie. W pewnym sensie przebywając w ciele człowieka ograniczył siebie jako Boga.
Jeśli wierzymy w dwoistość natury Jezusa, to mamy odpowiedź.
Bycie w czasie nie zaprzecza, nie wyklucza, ani nie ogranicza bycia w ponad czasem.
Bycie Bogiem nie ogranicza bycie Człowiekiem (choć odwrotnie to niemożliwe).
Chrystus umniejszył się w Ciele, ale nie w Boskości.
Będąc Bogiem nie przestał być II Osobą na czas jakiś. To niemożliwe i nielogiczne. Bo musiałby przestać być Bogiem, przestać być w wieczności. Czy istnienie Boga może być przerywane? Złożone z odcinków? Czy Pan czasu może podlegać czasowi? Uważam, że nie może. Mogło natomiast Ciało, które przyjął.
Adeju nie piszę o zaprzestaniu bycia Bogiem, a ograniczeniu atrybutów. Nie ma żadnego problemu z tym żeby Pan czasu był od niego zależny. Gdy zawiąże swoje oczy wstęgą, nie znaczy że jestem ślepy, a tylko ograniczyłem zmysł wzroku na określony okres czasu.
Kiedyś na głupie pytanie o stworzenie kamienia którego Bóg nie potrafi udźwignąć, można było udzielić odpowiedzi, że czasowo odebrał sobie zdolność podnoszenia danego kamienia. O ile przebywanie Boga poza czasem może trochę tą odpowiedź zrewidować, o tyle Jezus jako człowiek mógł tak się samo ograniczyć.
O dzieciństwie Jezusa wiemy niewiele. Czy świadomość tego kim jest miał od razu, czy przyszła z czasem, a jeśli od razu, czy udawał to przed Maryją i zachowywał się jak normalne dziecko, czy też nie. Jeśli zawsze wszystko wiedział z góry nigdy nie odczuwał zaskoczenia, a to odbierało mu w znacznym stopniu część człowieczeństwa i naturalności. Udawanie jest raczej unikiem i nieszczerością wobec towarzyszy, a więc to też odpada. Np Prosił uczniów aby czuwali. W jakim celu? Skoro wiedział że nie będą. Możliwe, że wiedział to co miał wiedzieć (np Judasz, Piotr, Łazasz) miał kontakt z Ojcem, modlił się do Niego, wiedział że odda życie na krzyżu, ale w dialogach z ludźmi, uczniami, Piłatem, czy faryzeuszami mógł analizować i odpowiadać wszystko na bieżąco, bez całkowitej wszechwiedzy i posiadania odpowiedzi lata wcześniej.

Tutaj małe co nie co
https://misyjne.pl/czy-jezus-wiedzial-ze-jest-bogiem/
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-08, 21:26

"uniżył samego siebie" Flp 2,8
Uniżenie nie jest ograniczeniem. Moim zdaniem, w zdrowej sytuacji (gdy nie jest upokorzeniem), jest wzrostem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2516
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Abstract » 2022-05-08, 21:37

sądzony pisze: 2022-05-08, 21:26 "uniżył samego siebie" Flp 2,8
Uniżenie nie jest ograniczeniem. Moim zdaniem, w zdrowej sytuacji (gdy nie jest upokorzeniem), jest wzrostem.
tu chodzi raczej o uniżenie wobec Boga Ojca
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-08, 21:46

Abstract pisze: 2022-05-08, 21:37
sądzony pisze: 2022-05-08, 21:26 "uniżył samego siebie" Flp 2,8
Uniżenie nie jest ograniczeniem. Moim zdaniem, w zdrowej sytuacji (gdy nie jest upokorzeniem), jest wzrostem.
tu chodzi raczej o uniżenie wobec Boga Ojca
No tak, ale nadal nie jest (moim zdaniem) ograniczeniem.
Ale może coś niewłaściwie rozumiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-08, 22:12

Abstract pisze: 2022-05-08, 19:56 Czy świadomość tego kim jest miał od razu, czy przyszła z czasem, a jeśli od razu, czy udawał to przed Maryją i zachowywał się jak normalne dziecko, czy też nie.
Nie wiem. Ale sądząc na podstawie apokryfów, wiedział. Dla Maryi musiało być zaskoczeniem, bo choć wiedziała o jego Boskim pochodzeniu, zapewne nie mogła sobie do końca wyobrażać Jego roli. Jezus tez przyjmując ludzkie ciało, przyjął wszystkie ograniczenia z nim związane. Na tym polega dwoistość natury. W pełni wszedł w rolę człowieka. Ale w żaden sposób, nie ograniczył swoje Boskości. Będąc człowiekiem dla ludzi w pełni przyjął człowieczeństwo.
Jednak ja, swoim ludzkim rozumem nie potrafię ogarną Bożej tajemnicy. Korzę się przed nią. Wierzę Mu. I wielbię za to, że pokazał, jak można i należy żyć.
Uważam, że boska natura "regulowała" ludzkie istnienie.
Dla mnie liczy się to, że pokazał Drogę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-09, 07:39

Abstract pisze: 2022-05-08, 19:56 Czy świadomość tego kim jest miał od razu, czy przyszła z czasem
Częściowo z pewnością przychodziła z czasem (skoro "czynił postępy(...) w Łasce u Boga"(Łk 2:52). Zresztą nawet w trakcie swojej misji, widać pewną ewolucję - najpierw do Żydów, potem bardziej do wszystkich.
czy udawał to przed Maryją i zachowywał się jak normalne dziecko, czy też nie.
A czemu miał udawać? BYŁ normalnym dzieckiem.

Zablokowany