Czy Jezus jest Bogiem?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-14, 12:00

bezimienny pisze: 2022-05-14, 11:39 Dalej je masz, dopóki nie nastąpi jego śmierć, tyle że po zmartwychwstaniu nie utożsamiasz się z ciałem fizycznym tylko z duchowym. Zmartwychwstanie jest Świadomością tego, że twoje prawdziwe ciało to ciało duchowe a więc i wieczne. Zmartwychwstanie nie następuje po śmierci ciała fizycznego, tylko po "śmierci" tożsamości z ciałem fizycznym. Po zmartwychwstaniu ciało fizyczne jest postrzegane jako narzędzie w ręku ducha a nie jako nasze ja.
Rozumiem.
bezimienny pisze: 2022-05-14, 11:39 W "świecie" duchowym nie potrzeba nam tego narzędzia do istnienia, i na koniec jak ciało fizyczne może wejść do świata duchowego, które jest poza czasem i przestrzenią? Jak materię wynieść poza czas i przestrzeń? To jest absurd.
Nie lubisz absurdów? :)
Dla mnie Bóg jest Tajemnicą i między innymi To w Nim kocham.

Absurd, nielogiczność, niezrozumienie to ludzkie pojęcia. Nie sądzisz, że dla Boga to pikuś?
Naprawdę uważasz, że jesteś w stanie to wszystko ogarnąć rozumem?
To, że rozum, logika, rozsądek zawodzą nie oznacza, że to niemożliwe.

Masz rację. To dość absurdalne by materia "weszła" do świata duchowego, ale równie absurdalne jest to, że używając języka, komputera, palców, pojęć, słów, umysłu starasz się opowiadać za pomocą materialnych narzędzi i sprawach czysto duchowych. Czy to ma jakiś sens?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-14, 12:32

bezimienny pisze: 2022-05-14, 11:39 W "świecie" duchowym nie potrzeba nam tego narzędzia do istnienia, i na koniec jak ciało fizyczne może wejść do świata duchowego, które jest poza czasem i przestrzenią? Jak materię wynieść poza czas i przestrzeń? To jest absurd.
Nie, to nie jest absurd. To jest coś, czego ani Ty, ani ja nie pojmujemy, ale wierzymy, ponieważ tak objawił Bóg.

W kultach wschodnich ciało niejako nie należy do człowieka. W chrześcijaństwie człowiek jest istotą cielesno -duchową.

bezimienny
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 31 mar 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: bezimienny » 2022-05-14, 12:41

Masz rację. To dość absurdalne by materia "weszła" do świata duchowego, ale równie absurdalne jest to, że używając języka, komputera, palców, pojęć, słów, umysłu starasz się opowiadać za pomocą materialnych narzędzi i sprawach czysto duchowych. Czy to ma jakiś sens?


Materia nie "wejdzie" do świata duchowego, bo to jest inny poziom rzeczywistości. Materia jest nierozerwalnie związana z czasem i przestrzenią, to jest jeden mechanizm. Ale w świecie materialnym możemy używać narzędzi np. myśli i wskazać drogę do świata duchowego. Tak jak możesz wyciągnąć rękę w przestrzeń i wskazać komuś palcem na księżyc. Jesteś drogowskazem, ale by dojrzeć księżyc to trzeba drogowskaz zostawić i spojrzeć na to co on wskazuje.

Dodano po 9 minutach 29 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-14, 12:32
bezimienny pisze: 2022-05-14, 11:39 W "świecie" duchowym nie potrzeba nam tego narzędzia do istnienia, i na koniec jak ciało fizyczne może wejść do świata duchowego, które jest poza czasem i przestrzenią? Jak materię wynieść poza czas i przestrzeń? To jest absurd.
Nie, to nie jest absurd. To jest coś, czego ani Ty, ani ja nie pojmujemy, ale wierzymy, ponieważ tak objawił Bóg.


I tu się mylisz, Bóg tego nie objawił, tylko prawdopodobnie tak zostało Ci to kłamliwie przekazane, lub pewne słowa zostały źle zinterpretowane. Uważasz, że 2 tysiące lat temu ludzie określali rzeczy, zjawiska, relacje dokładnie takimi samymi słowami jak robimy to dzisiaj ? Język ewoluuje jak wszystko inne, interpretując Biblię dosłownie popełnia się masę błędów w interpretacji, ponieważ znaczenia wielu słów, myśli, wyrazów zmieniły się.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-14, 13:07

O fakty spierać się nie będziemy. W Biblii mamy wprost wstąpienie Jezusa do Nieba z ciałem.
Owszem, możesz odrzucać autorytet Biblii i Kościoła na poczet swoich mniemań, @bezimienny , ale nie wymagaj, żebym traktował to poważnie.

bezimienny
Początkujący
Początkujący
Posty: 40
Rejestracja: 31 mar 2022
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: bezimienny » 2022-05-14, 13:20

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-14, 13:07 O fakty spierać się nie będziemy. W Biblii mamy wprost wstąpienie Jezusa do Nieba z ciałem.
Owszem, możesz odrzucać autorytet Biblii i Kościoła na poczet swoich mniemań, @bezimienny , ale nie wymagaj, żebym traktował to poważnie.
Biblii nie odrzucam, wręcz przeciwnie, czytam i analizuję, by uzyskać właściwy pogląd, natomiast interpretacje innych ludzi, w tym KK podważam, jak widzę gdzieś absurdy lub sprzeczności. Nie po to Bóg dał mi "kawałek" ze swego rozumu, abym go nie używał. To by było lekceważeniem daru jaki nam dał a tylko my ludzie z miliomów istot żywych mamy to szczęście by świadomie z rozumu korzystać. Dlatego jestem jak najbardziej poważny, by Go nie zawieść.
Ostatnio zmieniony 2022-05-14, 13:59 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-14, 13:57

Popraw cytowanie.
W Biblii mamy wprost wniebowstąpienie w ciele, więc nie opowiadaj o "interpretacjach".
Nie mówiąc już o tym, że nawet, gdyby tu jakaś "interpretacja" była potrzebna (a, powtarzam, nie jest), to jakie masz kompetencje, by "interpretować" inaczej, niż przekazali nam to ci, którzy słuchali apostołów i ich uczniów?
Ciekawe, czy podobnie podszedłbyś, gdyby chodziło o matematykę albo medycynę , argumentując, że "masz swój rozum"? ;)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-14, 17:46

Demony tez majom swój rozóm. Co wińcyj widziały twarzą w twarz i zbłądziły.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-14, 17:54

bezimienny pisze: 2022-05-14, 11:39 To jest absurd.
Z tym całkowicie się zgadzam. To, co napisałeś, to absurd. Na szczęście (poniekąd) w sposób tak oczywisty sprzeczny z Biblią, że nawet można nie polemizować.

Interpretować Biblię można i trzeba. Ale z wiarą. I miłością. I w całości, a nie selektywnie. Jednak trzeba mieć do tego jakąś elementarną wiedzę. Sama umiejętność czytania, to za mało.

Przyznam rację w jeszcze jednej kwestii. Otóż też uważam, ze nie warto słuchać tego, co mówią "smutni Panowi". Też nie lubię. Wole Radosną Nowinę. Tę, którą przyniósł Chrystus. Tę, którą głosi Kościół. Te, która głoszą ludzie radośni wiarą .
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

kacperek29
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 290
Rejestracja: 12 lut 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 113 times
Been thanked: 87 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: kacperek29 » 2022-05-14, 21:53

bezimienny pisze: 2022-05-14, 11:39 ... , jak ktoś wierzy że ciało fizyczne, które umarło może znowu odżyć, to chyba sam Bóg się z tego nieszczęśnika śmieje.
To co sądzisz o wskrzeszeniu Łazarza?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-15, 08:52

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-14, 13:57 W Biblii mamy wprost wniebowstąpienie w ciele, (...)
Możesz wskazać cytat Marku, o którym piszesz?

W Obłoku niewiedzy (wiem, że to jedynie średniowieczne pismo mistyczne) również są zapisy typu:
"W obecnym jednak czasie nie możesz iść do nieba materialnie, a tylko duchowo."
"Duchowo bowiem niebo jest równie blisko (...)."
"Ktokolwiek zatem naprawdę pragnął być w niebie, jest tam, ale w niebie duchowym."

Za Pawłem: "(...) choć obecnie przebywają na ziemi, żyją w niebie."

Wynikałoby z tego, że ciało "idzie" do nieba. I nie widzę tu dla Boga jakiegoś ograniczenia.

Mam jeszcze takie pytanie. Czy w Jezusie po zmartwychwstaniu coś się zmieniło co wyraźnie jest opisane w ewangelii. Wiem, że "przechodził przez ściany", no ale wcześniej chodził po wodzie. Uczniowie nie bardzo go rozpoznawali. Czy coś jeszcze?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-15, 09:51

Wikipedia
tam czasem sa źródła ,cytaty itp.. Tak na szybko https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wniebow ... %C5%84skie

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19094
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2630 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-15, 09:54

Przecież czytamy, że Jezus zmartwychwstał w ciele, a potem mamy obraz Jego wniebowstąpienia. Co tu w ogóle wyjaśniać?!
Naprawdę mam wypisywać wersety?
Czytamy też o zmartwychwstaniu naszych ciał dla nieba albo piekła: "Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego: (29) i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie do potępienia."/J 5:28-29/
W ogóle jaki sens miałoby zmartwychwstanie ciał?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Andej » 2022-05-15, 10:11

sądzony pisze: 2022-05-15, 08:52 Czy w Jezusie po zmartwychwstaniu coś się zmieniło co wyraźnie jest opisane w ewangelii.
Co to znaczy wyraźnie opisane?
Uważam, że główną zmianą po zmartw wstaniu było to, ze już nie tyle nauczał, co umacniał.
Przestał prowadzić za rękę, ale zmusił do samodzielności.

Ale, nie jest to zmianą "czegoś" w Jezusie. To kolejny etap Jego misji.

Jak Bóg nie zmienił się. Ale Jego Ciało się zmieniło. Wiem, że zmartwychwstałe było (jest) materialne. Albo, że mogło przyjmować postać materialną. Miało inne własności fizyczne. Zdolność do translokacji. Możliwość zarówno przenikania przez materią, jak też pełnego kontaktu z materią. Może podlegać ziemskiej grawitacji, jak też jej nie podlegać. Ma formę taką, która istnieje w niebie. Uwielbione Ciało jest zależne od Ducha.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13803
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: sądzony » 2022-05-15, 10:34

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-15, 09:54 Czytamy też o zmartwychwstaniu naszych ciał dla nieba albo piekła: "Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, kiedy wszyscy, co są w grobach, usłyszą głos Jego: (29) i ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie do życia; ci, którzy pełnili złe czyny - na zmartwychwstanie do potępienia."/J 5:28-29/
Gdzie tu jest coś o ciele?

Dodano po 2 minutach 42 sekundach:
Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-15, 09:51 Wikipedia
tam czasem sa źródła ,cytaty itp.. Tak na szybko https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Wniebow ... %C5%84skie
Jeżeli to odnośnie mojego pytania to nie widzę odpowiedzi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3443
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-15, 11:41

Zmartwychwstał w ciele
jadł z nimi i pil.
Niektórzy nawet kończyny przednie mu w rany wpychali.
Nie było informacji ze powloke cielesną swoja porzucił.
Biblia wszelkie niezbędne.szczegoly. Nic poza tym.
Wniosek? Nie będzie specjalnej edycji dla sadzonych , bezimiennych grzesznikow upadajacych itd itp.

Zablokowany