Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Palladyn1
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2022

Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Palladyn1 » 2022-05-09, 10:51

Rodzice dziadka
| |
Diadek Józek. Stefka
| |
Mama Kazimierz
| |
Dawid Boguśka
|
Angelika


Pytanie jest o tym czy mogę ja Dawid być w związku z Angeliką pod względem pokrewieństwa. Zadaje to pytanie może trochę nietypowe ale zależy mi, żeby nasze życie w dalszym etapie związku mogło być przy Bogu i pokrewieństwo mogło być wskazane do zawarcia małżeństwa. Prosze o pomoc. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Załączniki
received_1424193471384528.jpeg
Ostatnio zmieniony 2022-05-09, 10:52 przez Palladyn1, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-09, 11:13

Kodeks Kanoniczny (za https://www.katolicki.net/ftp/kodeks_pr ... cznego.pdf )
Kanon 1077 § 3. Nie udziela się nigdy dyspensy od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej oraz w drugim stopniu linii bocznej.
Kan. 1091 - § 1. W linii prostej pokrewieństwa nieważne jest małżeństwo między wszystkimi wstępnymi i zstępnymi, zarówno prawego pochodzenia, jak i naturalnymi.
§ 2. W linii bocznej nieważne jest aż do czwartego stopnia włącznie.
§ 3. Przeszkoda pokrewieństwa nie zwielokrotnia się.
§ 4. Nigdy nie zezwala się na małżeństwo, jeśli istnieje wątpliwość, czy strony są
spokrewnione w jakimś stopniu linii prostej lub w drugim stopniu linii bocznej.


Wyróżnia się dwie linie pokrewieństwa: prostą i boczną. Prosta obejmuje rodziców, dzieci, wnuków.
Linia boczna obejmuje osoby niepochodzące bezpośrednio od siebie, ale mające wspólnego przodka.
W linii prostej pokrewieństwo stanowi przeszkodę we wszystkich przypadkach. W linii bocznej pokrewieństwo stanowi przeszkodę do czwartego stopnia pokrewieństwa włącznie. Przeszkoda ta zachodzi pomiędzy bratem i siostrą (II stopień), stryjem i bratanicą, wujem i siostrzenicą (III stopień), między rodzeństwem ciotecznym (IV stopień).

Pokrewieństwo jest to bliski związek zachodzący pomiędzy osobami, oparty na wspólnocie krwi, wskutek pochodzenia od siebie lub od wspólnych przodków.
Natomiast pojęciem „wspólny przodek" oznacza parę ludzką bądź tylko jedną osobę, od której krewni bezpośrednio pochodzą.
Stopień pokrewieństwa określa się według liczby urodzeń, wskutek których powstało pokrewieństwo, a oblicza się je za pomocą linii i stopni.
Linia prosta obejmuje wstępnych i zstępnych, a więc dziadków, pradziadków, rodziców, dzieci, wnuki, itp.). W linii prostej jest tyle stopni, ile urodzeń, czyli osób, nie licząc przodka.
Natomiast linia boczna są to osoby nie pochodzące bezpośrednio od siebie (tak jak w linii prostej), ale mające wspólnego przodka. W linii bocznej jest tyle stopni ile jest osób w obydwu szeregach razem, nie licząc przodka. Zgodnie z prawem kanonicznym przeszkoda ta będzie zatem dotyczyła:
a. brata i siostry (II stopień),
b. stryja i bratanicy lub wuja i siostrzenicy, ciotki i siostrzeńca, ciotki i bratanka (III stopień),
c. kuzynów ciotecznych bądź stryjecznych, mężczyzną i wnuczką jego brata lub siostry oraz między kobietą a wnukiem jej brata lub siostry (IV stopień).
Przeszkoda pokrewieństwa może ustać przez dyspensę. Nigdy nie udziela się jej od przeszkody pokrewieństwa w linii prostej i w II stopniu linii bocznej, nawet przypadku istnienia wątpliwości co do wystąpienia tej przeszkody.
( za https://www.nm-adwokat.pl/przeszkoda-po ... cznej.html )

Palladyn1
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2022

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Palladyn1 » 2022-05-09, 11:16

Dziękuję za odpowiedź, ale czy po analizie może pan stwierdzić czy możemy być razem, nie mamy wspólnego dziadka. proszę o odpowiedź...

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-09, 11:25

Palladyn1 pisze: 2022-05-09, 11:16 Dziękuję za odpowiedź, ale czy po analizie może pan stwierdzić czy możemy być razem, nie mamy wspólnego dziadka. proszę o odpowiedź...
ZNam tylko te zapisy, nie jestem bardziej kompetentny niż Pan w tej sprawie.
Może @Arletta Bolesta , która jest naszym autorytetem w tej sprawie, się wypowie?

Palladyn1
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 9 maja 2022

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Palladyn1 » 2022-05-09, 11:26

Dobrze dziękuję za pomoc

Dodano po 34 sekundach:
@Arletta Bolesta pomożesz mi w tej sprawie?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Tek de Cart » 2022-05-09, 11:50

wstępnie licząc to jesteście spokrewnieniu w 7dmym stopniu linii bocznej, więc nie jest to przeszkodą małżeńską.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 101
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 78 times
Been thanked: 47 times

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Arletta Bolesta » 2022-05-10, 03:35

Wszystko zostało powiedziane powyżej, dziękuję!
Natomiast odp. z tzw. pierwszej ręki można otrzymać chociażby w swojej Parafii, Kościele, od Proboszcza itp.
Kłaniam się
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Michał91 » 2023-01-28, 04:35

Tek de Cart pisze: 2022-05-09, 11:50 wstępnie licząc to jesteście spokrewnieniu w 7dmym stopniu linii bocznej, więc nie jest to przeszkodą małżeńską.
Troszeczkę chyba prze stopniowałeś. Aż tak daleko spokrewnieni nie są. Fachowo rzecz ujmując są spokrewnieni w piątym stopniu czyli dla niego najprościej ujmując jest to córka swojej kuzynki, dla niej prościej rzecz ujmując to kuzyn matki.
Ostatnio zmieniony 2023-01-28, 05:05 przez Michał91, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Tek de Cart » 2023-01-28, 18:03

dlaczego w 5tym stopniu? wg mnie w 7dmym... :) tzn. liczyłem każde 'zrodzenie' od wspólnego pnia, więc w jedną stronę masz 3 zrodzenia w drugą 4 więc razem 7
Kodeks Prawa Kanonicznego:
kan. 108 § pkt. 2 => w linii prostej jest tyle stopni, ile jest zrodzeń,
(kan. 108 § pkt. 3 => w linii bocznej jest tyle stopni, ile jest osób w obydwu razem liniach, nie licząc przodka
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Dezerter » 2023-01-28, 23:48

Popieram Teka mi też wychodzi 7 stopień pokrewieństwa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Michał91
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 233
Rejestracja: 17 lis 2022
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy mogę być z Angeliką,aby zawrzeć w przyszłości związek małżeński? (Pokrewieństwo)

Post autor: Michał91 » 2023-01-29, 05:12

Według prawa rzymskiego 7 stopnia, według prawa kanonicznego 4 stopnia, więc w sumie pewnie macie rację

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”