Czy spowiednik ma prawo mi zakazać takiej rzeczy?

ODPOWIEDZ
Bakuś
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2021

Czy spowiednik ma prawo mi zakazać takiej rzeczy?

Post autor: Bakuś » 2022-05-10, 07:04

Mowilem spowiednikowi o pewnej relacji, a on powiedział żebym ją zakończył, mimo wszystko nie zrobiłem tego bo mi na tej osobie bardzo zależy. Czy spowiednik ma prawo mi zakazać takiej rzeczy? Czy jeśli się do niej nie zastosuje to wpływa to na ważność spowiedzi?
Ostatnio zmieniony 2022-10-11, 16:42 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 353 times

Re: Spowiedz

Post autor: Morkej » 2022-05-10, 07:09

Wyjaśnij może co to za realacja i czy ma coś wspólnego z popełnianiem grzechu, aby postarać zrozumieć się powód dla którego spowiednik tak powiedział.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Bakuś
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2021

Re: Spowiedz

Post autor: Bakuś » 2022-05-10, 12:49

Morkej pisze: 2022-05-10, 07:09 Wyjaśnij może co to za realacja i czy ma coś wspólnego z popełnianiem grzechu, aby postarać zrozumieć się powód dla którego spowiednik tak powiedział.
Chodzi o relacje z dziewczyną (trochę zaborcza i zazdrosna) i upadki w czystości z nią

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1417
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 543 times
Been thanked: 781 times

Re: Spowiedz

Post autor: AdamS. » 2022-05-10, 12:55

Każda spowiedź jest czymś więcej, niż porada psychoanalityka. Jeśli wierzymy w rzeczywisty kontakt Jezusa, który mówi przez ułomnego człowieka, to warto się zastanowić, gdzie kończy się ludzka ułomność, a zaczyna Boże napomnienie.

Czy podtrzymywana relacja nie prowadzi do grzechu? (to pytanie, które powinieneś zadać sobie głęboko w sercu). To pytanie warto rozszerzyć - czy nie prowadzi do grzechu ani z Twej strony, ani też ze strony drugiej (bo przecież chodzi tu również o odpowiedzialność za tę drugą osobę). Jeśli nie masz takiej pewności, a dana osoba w sposób jawny dąży do sytuacji grzesznych (nie uwzględniając Twoich zahamowań), to bym jednak spowiednika posłuchał.
Ostatnio zmieniony 2022-05-10, 12:56 przez AdamS., łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Spowiedz

Post autor: sądzony » 2022-05-10, 13:18

Bakuś pisze: 2022-05-10, 07:04 Mowilem spowiednikowi o pewnej relacji, a on powiedział żebym ją zakończył, mimo wszystko nie zrobiłem tego bo mi na tej osobie bardzo zależy. Czy spowiednik ma prawo mi zakazać takiej rzeczy? Czy jeśli się do niej nie zastosuje to wpływa to na ważność spowiedzi?
Spowiednik niczego nie może Ci zakazać. Może poradzić.
Ale generalnie to Ty przychodzisz z grzechami, za które żałujesz, co do których postanawiasz poprawę i próbujesz się z nimi mierzyć.
Jeżeli odchodzisz z konfesjonału "napełniony Duchem", że "zrobisz wszystko", by grzechu nie popełnić to spowiedź jest ważna.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Bakuś
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 9 paź 2021

Re: Spowiedz

Post autor: Bakuś » 2022-05-10, 15:47

sądzony pisze: 2022-05-10, 13:18
Bakuś pisze: 2022-05-10, 07:04 Mowilem spowiednikowi o pewnej relacji, a on powiedział żebym ją zakończył, mimo wszystko nie zrobiłem tego bo mi na tej osobie bardzo zależy. Czy spowiednik ma prawo mi zakazać takiej rzeczy? Czy jeśli się do niej nie zastosuje to wpływa to na ważność spowiedzi?
Spowiednik niczego nie może Ci zakazać. Może poradzić.
Ale generalnie to Ty przychodzisz z grzechami, za które żałujesz, co do których postanawiasz poprawę i próbujesz się z nimi mierzyć.
Jeżeli odchodzisz z konfesjonału "napełniony Duchem", że "zrobisz wszystko", by grzechu nie popełnić to spowiedź jest ważna.
No odchodząc od konfesjonału miałem postanowienie, że teraz się uda żeby było dobrze i że ta relacja będzie mogła trwać w czystosci mimo ze spowiednik mowil ze lepiej abysmy zerwali

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Spowiedz

Post autor: Andej » 2022-05-10, 15:50

Bakuś pisze: 2022-05-10, 07:04 Mowilem spowiednikowi o pewnej relacji, a on powiedział żebym ją zakończył, mimo wszystko nie zrobiłem tego bo mi na tej osobie bardzo zależy. Czy spowiednik ma prawo mi zakazać takiej rzeczy? Czy jeśli się do niej nie zastosuje to wpływa to na ważność spowiedzi?
Dokonałeś wyboru. Bóg czy człowiek. Czystość czy grzech.
Po co się spowiadać, jeśli odrzuca się zalecenia? Jak można postanawiać poprawę w trakcie spowiedzi, a po niej ją odrzucać?

Tylko spowiednik może udzielić wiążącej odpowiedzi.
Zatem, idź znów do spowiedzi i opowiedz o swojej decyzji sprzeciwienia się spowiednikowi. On oceni, na ile to była świadoma decyzja, a na ile słabość lub niedojrzałość.

Uważam, że spowiedź, jeśli tylko szczerze żałowałeś i szczerze wyrzekałeś się grzechu była ważna. Ale odrzucenie tych postanowień jest według mnie ciężkim grzechem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Spowiedz

Post autor: sądzony » 2022-05-10, 20:44

Bakuś pisze: 2022-05-10, 15:47 No odchodząc od konfesjonału miałem postanowienie, że teraz się uda żeby było dobrze i że ta relacja będzie mogła trwać w czystosci mimo ze spowiednik mowil ze lepiej abysmy zerwali
To Ty decydujesz.
W zasadzie można powiedzieć, że prawie każda relacja może nieć potencjał grzechu.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ