Czy moje spowiedzi są ważne

ODPOWIEDZ
Konrad123
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2022

Czy moje spowiedzi są ważne

Post autor: Konrad123 » 2022-05-12, 09:18

Witam.
Proszę o pomoc w następującej sprawie. Ostatnio ćwiczyłem z synem formułę spowiedzi do Pierwszej Komunii Świętej i zauważyłem że ja przy swoich spowiedziach nie wypowiadam niektórych zwrotów, chyba źle się nauczyłem albo zapomniałem. Chodzi dokładnie o to że jak ksiądz udziela rozgrzeszenia i czyni znak krzyża to nie wypowiadałem na koniec "amen" i nie mówiłem " Boże bądź miłościw mnie grzesznemu" jak kapłan zachęca do żalu za grzechy. Generalnie po wyznaniu grzechów i powiedzeniu, że więcej grzechów nie pamiętam i za wszystkie serdecznie żałuję i prośbie o pokutę i rozgrzeszenie już nic nie mówiłem o ile kałan o coś nie pytał tylko na koniec " Bóg zapłać / szczęść Boże". Czy to ma wpływ na ważność moich spowiedzi? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Czy moje spowiedzi są ważne

Post autor: Tek de Cart » 2022-05-12, 10:32

są ważne. Istotą sakramentu jest wyznanie wszystkich grzechów, to jakich słów się użyje wcześniej czy później to już 'ozdobniki', które co najwyżej pomagają ale nie mają wpływu na ważność samego sakramentu.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19065
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2624 times
Been thanked: 4636 times
Kontakt:

Re: Czy moje spowiedzi są ważne

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-12, 10:38

Proszę się nie niepokoić. Do istoty sakramentu należy rozeznanie grzechów, żal za nie, postanowienie poprawy, wyznanie i pokuta.
Zresztą, gdyby był problem ze słowami, spowiednik zwróciłby uwagę.

Konrad123
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 12 maja 2022

Re: Czy moje spowiedzi są ważne

Post autor: Konrad123 » 2022-05-12, 13:05

Dziękuję za pomoc. Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ