Obszerna książka o islamie

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-13, 21:05

Iga05 pisze: 2022-05-12, 18:35 Nie, nie chcę nikogo przekabacić na islam. Wręcz odwrotnie. Książka demaskuje islam jako "reigię" wręcz satanistyczną.
Przepraszam, nie chciałem zrobić przykrości. Ale Ta książka jest jak brzytwa. Uważam, że nie każdy powinien się nią posługiwać.
Uważam, że dla osób o utrwalonej i dojrzałej wierze daje pewien obraz islamu.
Jednak uważam, że nie powinno się tego dawać do ręki bez instrukcji obsługi.
Wydaje mi się, że przytaczane wyjaśnienia, bez precyzyjnego, ale łopatologicznego, odniesienia mogą wwieść w maliny. Wystarczy, że ktoś weźmie wyjaśnienia odpowiadającego.
Wydaje mi się, że przez tę książkę czytelnik powinien być rzez kogoś prowadzony za rękę.

Zdaję sobie sprawę, że, być może, zbyt pochopnie oceniłem dzieło na podstawie kilku fragmentów, bez całościowego przeczytania jakiegoś rozdziału.
Iga05 pisze: 2022-05-12, 18:35 Niestety muzułmanie i chrześcijanie nie wierzą w tego samego Boga.
To zależy od tego, ilu jest Bogów. Jeśli jest JEDEN, to nie da się wierzyć w innego Boga. Bo jest JEDEN.
Jeśli uznać, że Allah jest Bogiem, to mamy więcej niż jednego Boga.
Osobiście uważam, że Bóg jest JEDEN. Zatem każdy wierzący w Boga, wierzy w tego samego Boga. Jednak ludzkie wyobrażenia Boga jest diametralnie różne w różnych religiach. Wydaje mi się, że to nie Bóg jest fałszywy, ale fałszywa nauka o Nim. Albo bóg, a nie Bóg.
Iga05 pisze: 2022-05-12, 18:35 Jest to dość szczegółowo opisane od strony 962.
Tak, właśnie, za pierwszym razem przeczytałem coś ze stron następujących po wskazanej.

lambda pisze: 2022-05-13, 08:20 No ale Ty w islamie szukasz potwierdzenia Trójcy Świętej?
Dość oryginalne pytanie. Odpowiem pytaniami dwoma?
1. Czego Ty szukasz w islamie?
2. Skąd pomysł, że szukam czegoś w islamie?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-13, 21:56

Andej pisze: 2022-05-13, 21:05 To zależy od tego, ilu jest Bogów. Jeśli jest JEDEN, to nie da się wierzyć w innego Boga. Bo jest JEDEN
Nie rozumiem dlaczego sam fakt, że muzułmanie wierzą, że Bóg jest jeden, ma prowadzić do wniosku, że to istniejący Bóg. To wymyślony Bóg, którego nie ma. Z perspektywy ontologicznej wszystko jedno czy wymyśli się jednego nieistniejącego, czy dwudziestu nieistniejących. Ja też mogę sobie wyobrazić jakiegoś Boga, zupełnie innego niż Ten biblijny, stwierdzić, że jest jeden, ale to nie znaczy, że on istnieje. Tak, jest jeden Bóg, ale co to ma do rzeczy? Nie ma wielu Bogów, jest Jeden , ale to w żaden sposób nie prowadzi do wniosku, że Bóg muzułmanów istnieje. Dlaczego wnioski aksjologiczne (w tym wypadku odnośnie wartości, przymiotów Boga, wyobrażeń) mają nas z niewiadomych powodów prowadzić do ontologicznych (czyli do tego, że ten Bóg istnieje, tylko dlatego, że nada mu się jedną cechę, jaką jest Jedność)?

Dezerter pisze: 2022-05-12, 19:37 Czemu jednak ignorujesz to co napisałem powyżej
Dezerter pisze: 2022-05-12, 19:07 Nie wiem jakiego boga będą mieli na myśli sikhowie
ale wiem jakiego Boga będą mieli na myśli "ludy Księgi" :
czyli Biblii, czyli żydzi, chrześcijanie, muzułmanie:
Boga Adama, Abrahama, Izaaka, Jakuba, Ezawa, Mojżesza = Boga Jedynego = Jestem, który Jestem i nie ma innego - szema Israel (ludu Boży)
Amen
(powie żyd, chrześcijanin i muzułmanin)
A że i żydzi i muzułmanie nie mają pełni poznania Boga, tylko jego ograniczony a czasem zniekształcony obraz, to pełna zgoda
A co to ma wspólnego z tym, o czym piszę, że mam się do tego odnieść? Bo nie rozumiem.

Dodano po 6 minutach 35 sekundach:
Dlaczego muzułmanie to "Lud Biblii"? Czytałeś Koran, jest taki podobny do Biblii? Z tego, co słyszałam to raczej nie jest, ale może się mylę.
EDIT: Czyli ten sam punkt wyjścia? Ale co z tego, że wierzą w "Boga Adama, Abrahama, Izaaka, Jakuba, Ezawa, Mojżesza = Boga Jedynego = Jestem, który Jestem i nie ma innego", skoro rozumieją Go całkowicie inaczej? Trudno to nazwać błędnym wyobrażeniem, bo to nie ma ze sobą prawie nic wspólnego.
Ostatnio zmieniony 2022-05-13, 22:36 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 8 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-13, 22:20

Przepraszam, nie chciałem zrobić przykrości. Ale Ta książka jest jak brzytwa. Uważam, że nie każdy powinien się nią posługiwać.
Uważam, że dla osób o utrwalonej i dojrzałej wierze daje pewien obraz islamu.
Jednak uważam, że nie powinno się tego dawać do ręki bez instrukcji obsługi.
Wydaje mi się, że przytaczane wyjaśnienia, bez precyzyjnego, ale łopatologicznego, odniesienia mogą wwieść w maliny. Wystarczy, że ktoś weźmie wyjaśnienia odpowiadającego.
Wydaje mi się, że przez tę książkę czytelnik powinien być rzez kogoś prowadzony za rękę.

Zdaję sobie sprawę, że, być może, zbyt pochopnie oceniłem dzieło na podstawie kilku fragmentów, bez całościowego przeczytania jakiegoś rozdziału.

Nie rozumiem dlaczego „nie każdy”? Jak dla mnie wszystko jest dość jasne opisane. Trochę za dużo źródeł jak dla mnie i to już na samym początku, ale generalnie przejrzyste tylko trzeba usiąść i czytać. Co lepsze: po każdej przytoczonej fatwie jest jeszcze streszczenie, więc nie trzeba nawet czytać tych fatw.

Odpowiedzi muzułmanów w tych fatwach są czasami bardzo ciekawe i dość alarmujące, ale dobrze, że właśnie takie są, bo wiem, że często muzułmanie po prostu kłamią i to nawet okłamują swoich własnych braci w wierze (np. gdy trzeba uchronić przed zbyt daleko idącymi pytaniami).
To zależy od tego, ilu jest Bogów. Jeśli jest JEDEN, to nie da się wierzyć w innego Boga. Bo jest JEDEN.
Jeśli uznać, że Allah jest Bogiem, to mamy więcej niż jednego Boga.
Osobiście uważam, że Bóg jest JEDEN. Zatem każdy wierzący w Boga, wierzy w tego samego Boga. Jednak ludzkie wyobrażenia Boga jest diametralnie różne w różnych religiach. Wydaje mi się, że to nie Bóg jest fałszywy, ale fałszywa nauka o Nim. Albo bóg, a nie Bóg.
Hm, tak, tylko że to akurat ty tak uważasz. Ale nawet jak dla ciebie jest tylko jeden Bóg, to nie oznacza to przecież, że musi być to ten sam w islamie, hinduizmie lub innych religiach. To jest bardzo niebezpieczne, bo możesz dojść do wniosku, że we wszystkich religiach występuje jeden i ten sam Bóg, tylko w różnych religiach się inaczej objawił. Bardzo ciekawie jest to właśnie opisane od strony 1166.

Pozdrawiam!
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-05-13, 22:07 Nie rozumiem dlaczego sam fakt, że muzułmanie wierzą, że Bóg jest jeden, ma prowadzić do wniosku, że to istniejący Bóg. To wymyślony Bóg, którego nie ma. Z perspektywy ontologicznej wszystko jedno czy wymyśli się jednego nieistniejącego, czy dwudziestu nieistniejących. Ja też mogę sobie wyobrazić jakiegoś Boga, zupełnie innego niż Ten biblijny, stwierdzić, że jest jeden, ale to nie znaczy, że on istnieje. Tak, jest jeden Bóg, ale co to ma do rzeczy? Nie ma wielu Bogów, jest Jeden , ale to w żaden sposób nie prowadzi do wniosku, że Bóg muzułmanów istnieje. Dlaczego wnioski aksjologiczne (w tym wypadku odnośnie wartości, przymiotów Boga, wyobrażeń) mają nas z niewiadomych powodów prowadzić do ontologicznych (czyli do tego, że ten Bóg istnieje, tylko dlatego, że nada mu się jedną cechę, jaką jest Jedność)?
Moim zdaniem Allah jest po prostu demonem. Widać to szczególnie dobrze w hadisach.
Np. te co są na samym początku:

https://sunnah.com/bukhari:6205
78 Dobre maniery oraz etykieta (Al-Adab)
(114) Rozdział: Imię, które jest najbardziej znienawidzone przez Allaha.
Przekazał Abu Huraira: Wysłannik Allaha powiedział: „Najstraszniejsze imię w oczach Allaha w Dzień Zmartwychwstania będzie imieniem mężczyzny, który zwać się będzie Malik Al-Amlak (Król Królów).


https://sunnah.com/bukhari:6206
78 Dobre maniery oraz etykieta (Al-Adab)
(114) Rozdział: Imię, które jest najbardziej znienawidzone przez Allaha.
Przekazał Abu Huraira: Prorok powiedział: „Najstraszniejsze (najbardziej nikczemne) imię w obliczu Allaha.” Sufyan powiedział więcej niż raz:
„Najstraszniejsze (najbardziej nikczemne) imię w oczach Allaha, (to) imię mężczyzny, który zwać się będzie Królem Królów.” Sufyan powiedział:
„Ktoś inny (tzn. inny niż Abu Az-Zinad, narrator pomocniczy) powiedział: 'Król Królów' to 'Shahan Shah'.”


Albo tutaj:
https://sunnah.com/abudawud:4090
34 Odzienie (Kitab Al-Libas)
(1530) Rozdział: Co zostało przekazane na temat dumy
Przekazał AbuHurayrah: Prorok powiedział: Allah, najwyższy, powiada: Duma jest moim odzieniem, a majestat jest moją spodnią szatą, i wrzucę do piekła tego, kto będzie ze mną rywalizował względem jednej z nich.


https://sunnah.com/ibnmajah:4175
37 Zuhd
(16) Rozdział: Wolność od arogancji i posiadanie pokory
Przekazano od Ibn Abbasa, że wysłannik Allaha powiedział:
„Allah, wysławiany, powiada: ‘Duma jest moim odzieniem, a wspaniałość moją szatą, i wrzucę do piekła każdego, kto będzie rywalizował ze Mną względem jednej z nich.


W tych hadisach „pride” zostało przetłumaczone jako „duma” ale jak dla mnie to jest to raczej „pycha”.

Poza tym, jednym z przymiotów Allaha jest duma/pycha a w Biblii jest do grzech

https://www.islambasics.com/chapter/11- ... mutakabbir

(11) Najbardziej DUMNY
(AL-MUTAKABBIR):

(11) Najbardziej DUMNY (AL-MUTAKABBIR)

Dumny człowiek spogląda na wszystkie rzeczy jako na nędzne i uniżone; widzi całą swoją wyższość i dumę i spogląda na każdego z góry tak, jak król spogląda na swoich poddanych. Doskonała i absolutna duma może być przypisana jedynie Allahowi. Prorok, niech modły Allaha i pokój będą z nim, mówi: „Allah powiada: Duma to moja szata, wszechwładza to moja suknia; skruszę każdego, kto będzie ze mną o nie rywalizował i nie dbam o niego” (hadis). Chwała niech będzie Jedynemu, który słusznie zasługuje na to, aby nazywać go najbardziej DUMNYM, on jest Allahem.
Ostatnio zmieniony 2022-05-13, 22:45 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-13, 22:51

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-05-13, 22:07 To wymyślony Bóg, którego nie ma.
Jeśli tak, to nie Bóg, tylko bóg. Bożek, bałwan ...
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-13, 23:22

Andej pisze: 2022-05-13, 22:51
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-05-13, 22:07 To wymyślony Bóg, którego nie ma.
Jeśli tak, to nie Bóg, tylko bóg
Dzięki, Andej, to najkrótszy, ale bardzo dużo mówiący post. I naprawdę logiczne.
To teraz już chyba bardziej rozumiem Wasze wypowiedzi. I to też wyjaśnia kwestię pisowni, co idealnie łączy się z tym, co napisał Dezerter:
Dezerter pisze: 2022-05-12, 19:07 Nie wiem jakiego boga będą mieli na myśli sikhowie
ale wiem jakiego Boga będą mieli na myśli "ludy Księgi" :
czyli Biblii, czyli żydzi, chrześcijanie, muzułmanie:
Boga Adama, Abrahama, Izaaka, Jakuba, Ezawa, Mojżesza = Boga Jedynego = Jestem, który Jestem i nie ma innego - szema Israel (ludu Boży)
Amen
(powie żyd, chrześcijanin i muzułmanin)
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-14, 08:36

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-05-13, 23:22
Andej pisze: 2022-05-13, 22:51
miłośniczka Faustyny pisze: 2022-05-13, 22:07 To wymyślony Bóg, którego nie ma.
Jeśli tak, to nie Bóg, tylko bóg
Dzięki, Andej, to najkrótszy, ale bardzo dużo mówiący post. I naprawdę logiczne.
To teraz już chyba bardziej rozumiem Wasze wypowiedzi. I to też wyjaśnia kwestię pisowni, co idealnie łączy się z tym, co napisał Dezerter:
Dezerter pisze: 2022-05-12, 19:07 Nie wiem jakiego boga będą mieli na myśli sikhowie
ale wiem jakiego Boga będą mieli na myśli "ludy Księgi" :
czyli Biblii, czyli żydzi, chrześcijanie, muzułmanie:
Boga Adama, Abrahama, Izaaka, Jakuba, Ezawa, Mojżesza = Boga Jedynego = Jestem, który Jestem i nie ma innego - szema Israel (ludu Boży)
Amen
(powie żyd, chrześcijanin i muzułmanin)
Witaj, co do komentarza dezertera (tutaj zaraz u góry), to cały problem tkwi w tym, że muzułmanie mogą wprawdzie mówić, że wierzą w tego samego Boga co my, ale niestety tak nie jest. Zresztą Jezus powiedział nawet żydom, że nie wierzą w Boga w Ewangelii wg św. Jana 8:30-59, a szczególnie tutaj: „39 (…) Rzekł do nich Jezus: «Gdybyście byli dziećmi Abrahama, to byście pełnili czyny Abrahama. 40 Teraz usiłujecie Mnie zabić, człowieka, który wam powiedział prawdę usłyszaną u Boga. Tego Abraham nie czynił. 41 Wy pełnicie* czyny ojca waszego». Rzekli do Niego: «Myśmy się nie urodzili z nierządu, jednego mamy Ojca - Boga*». 42 Rzekł do nich Jezus: «Gdyby Bóg był waszym Ojcem, to i Mnie byście miłowali. Ja bowiem od Boga wyszedłem i przychodzę. Nie wyszedłem od siebie, lecz On Mnie posłał. 43 Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. 44 Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa.” Bardzo ciekawe są również wersety 56-58, gdzie czytamy: „56 Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień - ujrzał [go] i ucieszył się»*. 57 Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» 58 Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM»*.” Jezus stwierdza tutaj m.in. to, że żydzi, którzy Go odrzucają, odrzucają również Abrahama.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-14, 10:05

Cała argumentacja o (rzekomo) innym Bogu opiera się na cytowaniu dowodów na coś zupełnie innego (a co jest oczywiste i nie jest przedmiotem sporu) - a mianowicie na to, że Mahometanie mają błędny obraz Boga.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-14, 20:49

I zdecydowanie sa od niego daleko jeśli chodzi o pewne sfery życia.
Mam pytanie. Na ile ich stosunek do Koranu jest już idolatrią.Wg naszych kryteriów?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-14, 23:11

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-14, 10:05 Cała argumentacja o (rzekomo) innym Bogu opiera się na cytowaniu dowodów na coś zupełnie innego (a co jest oczywiste i nie jest przedmiotem sporu) - a mianowicie na to, że Mahometanie mają błędny obraz Boga.
Z tym się zgadzam
Żydzi nie maja pełni Prawdy
Muzułmanie mają "najnowszą:, ale obarczoną wieloma błędami wersję, ale jednak Prawdy
SW II nazywa żydów i muzułmanów ludami księgi - to nie mój wymysł i w tej właśnie kolejności wymienia ich jako mających szansę na zbawienie, a to, że Bóg jest ten sam to też nie mój wymysł - dlatego min obchodzimy w KK (czy to się komuś podoba, czynie) oficjalnie dzień judaizmy i dzień islamu.
Ile Prawdy i Boga prawdziwego jest w islamie?
- tyle ile jest Biblii w Koranie i tyle ile nauk moralnych islamu jest zgodnych z naukami chrześcijańskimi
Mahomet moim zdaniem nie był prawdziwym prorokiem
Muzułmanów powinniśmy nawracać, głosząc im Jezusa Zmartwychwstałego Syna Bożego
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

inżynier
Bywalec
Bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 18 kwie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 101 times
Been thanked: 11 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: inżynier » 2022-05-14, 23:42

W jaki sposób? ;)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-15, 07:53

Ja tam nie wiem skąd objawienie dane Mahometowi. Czy przypadkiem Dzibril to nie.demon czy wymysl samego Mahometa. Wiem jednak ze muzulmanie jednak maja wymyślone tzw https://pl.m.wikipedia.org/wiki/99_atry ... B3w_Allaha . Taka lista gdzie sporo jest tego co myślą na temat Allaha. Lista dość zblizona sensem do określeń Boga w Biblii.

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
To oczywiście lista bardzo skrócona.wobec tego.co mamy my.

Dodano po 5 minutach 5 sekundach:
Musimy pamietc ze islam niezależnie od.charakteru " objawienia" wzrastal.w opozycji do owczeanych wielkich religii i o ile zoroastryzm wyeliminowal doszczetnie to opozycja wobec chrzescijanstwa byla krwawa i po poczatkowym okresie sukcesow bardziej opartych na sile militarnej i rezymie politycznym.sie zastopowal. Musialsie wiec odrozniac od.chrzescijanatwa

Dodano po 12 minutach 49 sekundach:
Momi skromnym.zdaniem " Dzibril" nie byl wymyslem tworem imaginacji Mahometa i nie byl tez wyslannikiem poslancem Boga Zywego. Pod.wzgledem moralnosci stanowil znazne cofniecie sie wobec chrześcijaństwa czy nawet religii politeistycznych Rzymu czy Grecji. ( stosunek do plci pięknej czy moralność seksulna, nakaz roznicowania w traktowaniu wiernych i niewiernych ) pod względem cywilizacyjnym także ( plusem było to ze udało.sie tylko połączyć wielki obszar w imperium.gdzie.mogli wymieniać sie ideami) . Co najważniejsze bardzo duza czesc społeczności odwiózł do wiary chrzescijanskiej nawet w postaci Kościołów przedchalcedonskich. Teologicznie wywalił precz Ofiarę Jezusa Chrystusa czyli zaprzeczył najwyższej miłości Boga wobec człowieka i zrobił z Boga żywego obraz Boga najwyższego osobowego ale podobnego wyobrazeniom ludzi starożytności. ( Stworca , stworzył ale wymaga poddania sie mi to najbardziej przypomina wyobrażenia na temat Atona)

Dodano po 46 sekundach:
Jeslim obraził kogoś to przepraszam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-15, 10:02

Dezerter pisze: 2022-05-14, 23:11
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-14, 10:05 Cała argumentacja o (rzekomo) innym Bogu opiera się na cytowaniu dowodów na coś zupełnie innego (a co jest oczywiste i nie jest przedmiotem sporu) - a mianowicie na to, że Mahometanie mają błędny obraz Boga.
Z tym się zgadzam
Żydzi nie maja pełni Prawdy
Muzułmanie mają "najnowszą:, ale obarczoną wieloma błędami wersję, ale jednak Prawdy
Nie wiem czy najnowszą: mają cząstkę prawdy jaką mają Żydzi - reszta to rzeczy wymyślone.
SW II nazywa żydów i muzułmanów ludami księgi
Oczywiście. Ale my (chrześcijanie) nie jesteśmy ludem Księgi (choć paradoksalnie mamy najważniejszą i najpiękniejszą Księgę. Jednak Kościół jest wspólnotą Żywego Boga, działającego Ducha Świętego, a nie tylko odczytującą spisaną kiedyś treść Objawienia.
Ile Prawdy i Boga prawdziwego jest w islamie?
- tyle ile jest Biblii w Koranie i tyle ile nauk moralnych islamu jest zgodnych z naukami chrześcijańskimi
Mahomet moim zdaniem nie był prawdziwym prorokiem
Muzułmanów powinniśmy nawracać, głosząc im Jezusa Zmartwychwstałego Syna Bożego
Niech wyjdę na betona: tyle jest w każdej wierze (a nawet w każdym wyznaniu chrześcijańskim) prawdy, ile jest w nim katolicyzmu, bowiem to w Kościele jest pełnia Objawienia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-15, 12:24

Tak dla przypomnienia czego uczy Kościół
Sobór Watykański II
Deklaracja Nostra aetate
o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich
Przeto wzywa synów swoich, aby z roztropnością i miłością przez rozmowy i współpracę z wyznawcami innych religii, dając świadectwo wiary i życia chrześcijańskiego, uznawali, chronili i wspierali owe dobra duchowe i moralne, a także wartości społeczno-kulturalne, które u tamtych się znajdują.

DRN 3. Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi; Jego nawet zakrytym postanowieniom całym sercem usiłują się podporządkować, tak jak podporządkował się Bogu Abraham, do którego wiara islamu chętnie nawiązuje. Jezusowi, którego nie uznają wprawdzie za Boga, oddają cześć jako prorokowi i czczą dziewiczą Jego Matkę Maryję, a nieraz pobożnie Ją nawet wzywają. Ponadto oczekują dnia sądu, w którym Bóg będzie wymierzał sprawiedliwość wszystkim ludziom wskrzeszonym z martwych. Z tego powodu cenią życie moralne i oddają Bogu cześć głównie przez modlitwę, jałmużny i post.

Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-15, 20:55

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-14, 10:05 Cała argumentacja o (rzekomo) innym Bogu opiera się na cytowaniu dowodów na coś zupełnie innego (a co jest oczywiste i nie jest przedmiotem sporu) - a mianowicie na to, że Mahometanie mają błędny obraz Boga.
Witaj, nie sądzię, aby mieli błędny obraz Boga, tylko mają zupełnie innego "Boga", który podszywa się pod prawdziwego Boga.
Pozdrawiam!

Dodano po 4 minutach 49 sekundach:
Dezerter pisze: 2022-05-14, 23:11
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-14, 10:05 Cała argumentacja o (rzekomo) innym Bogu opiera się na cytowaniu dowodów na coś zupełnie innego (a co jest oczywiste i nie jest przedmiotem sporu) - a mianowicie na to, że Mahometanie mają błędny obraz Boga.
Z tym się zgadzam
Żydzi nie maja pełni Prawdy
Muzułmanie mają "najnowszą:, ale obarczoną wieloma błędami wersję, ale jednak Prawdy
SW II nazywa żydów i muzułmanów ludami księgi - to nie mój wymysł i w tej właśnie kolejności wymienia ich jako mających szansę na zbawienie, a to, że Bóg jest ten sam to też nie mój wymysł - dlatego min obchodzimy w KK (czy to się komuś podoba, czynie) oficjalnie dzień judaizmy i dzień islamu.
Ile Prawdy i Boga prawdziwego jest w islamie?
- tyle ile jest Biblii w Koranie i tyle ile nauk moralnych islamu jest zgodnych z naukami chrześcijańskimi
Mahomet moim zdaniem nie był prawdziwym prorokiem
Muzułmanów powinniśmy nawracać, głosząc im Jezusa Zmartwychwstałego Syna Bożego
Hm, to jest problem, ponieważ według takiego podejścia, muzułmanie powinni mieć jednak najbardziej poprawną "wersję" Boga. A tak przecież nie jest, bo Allah islamu przeczy całemu mnóstu rzeczy, które wydarzyły się w Nowym Testamencie. Dzień islamu w KK to moim zdaniem dzień "Wpuszczenia lisa do kurnika". Druga rzecz to to, że wszelkie nauki moralne islamu są zgniłe, gdy się im bliżej przyjżeć. Islam to z daleka pałac, ale im bliżej tego pałacu tym bardziej coś zaczyna cuchnąć....

Dodano po 5 minutach 46 sekundach:
Dezerter pisze: 2022-05-15, 12:24 Tak dla przypomnienia czego uczy Kościół
Sobór Watykański II
Deklaracja Nostra aetate
o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich
Przeto wzywa synów swoich, aby z roztropnością i miłością przez rozmowy i współpracę z wyznawcami innych religii, dając świadectwo wiary i życia chrześcijańskiego, uznawali, chronili i wspierali owe dobra duchowe i moralne, a także wartości społeczno-kulturalne, które u tamtych się znajdują.

DRN 3. Kościół spogląda z szacunkiem również na mahometan, oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, Temu, który przemówił do ludzi; Jego nawet zakrytym postanowieniom całym sercem usiłują się podporządkować, tak jak podporządkował się Bogu Abraham, do którego wiara islamu chętnie nawiązuje. Jezusowi, którego nie uznają wprawdzie za Boga, oddają cześć jako prorokowi i czczą dziewiczą Jego Matkę Maryję, a nieraz pobożnie Ją nawet wzywają. Ponadto oczekują dnia sądu, w którym Bóg będzie wymierzał sprawiedliwość wszystkim ludziom wskrzeszonym z martwych. Z tego powodu cenią życie moralne i oddają Bogu cześć głównie przez modlitwę, jałmużny i post.

Jeżeli więc w ciągu wieków wiele powstawało sporów i wrogości między chrześcijanami i mahometanami, święty Sobór wzywa wszystkich, aby wymazując z pamięci przeszłość szczerze pracowali nad zrozumieniem wzajemnym i w interesie całej ludzkości wspólnie strzegli i rozwijali sprawiedliwość społeczną, dobra moralne oraz pokój i wolność.
Co do Nostra Aetate i SWII to bardzo polecam to opracowanie (od strony 19)
https://www.investigateislam.com/wp-con ... zy-Bog.pdf
Są tam też omówione wszelkie sobory....

Poozdrawiam!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-15, 21:15

Wybacz, ale "nie sądzę" i anonimowe opracowanie to słaby argument.

ODPOWIEDZ