Obszerna książka o islamie

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-12, 17:41

Szanowni

chcę wam bardzo polecić pewną ciekawą i dość obszerną książkę o islamie. Książka jest za darmo i znajduje się na google drive.
Autor omawia wiele wątków, które są dzisiaj bardzo zagmatwane/niejasne, podaje mnóstwo źródeł i demaskuje wiele mitów.

Dla pań jest również bardzo obszerny rozdział o biciu kobiet w islamie - podane są wszelkie możliwe źródła.

Jest również porównanie Allaha i Boga Biblii jak i analiza 10 przykazań w islamie.

W sumie bardzo przydatna książka, która pomoże wiele rzeczy zrozumieć i uświadomi każdemu, że muzułmanie i chrześcijanie nie modlą się do tego samego Boga.

Tutył tej książki to: "Mały poradnik niewiernego, czyli co każdy powinien wiedzieć o islamie TOM1"
Książka znajduje się na google drive, ale każdy może ją znaleźć wpisując powyższy tytuł do googla.
Tutaj podaję bezpośredni link:


Książkę można również zapisać na komputerze.

Pozdrawiam
Iga

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Andej » 2022-05-12, 18:26

Iga05 pisze: 2022-05-12, 17:41 chcę wam bardzo polecić pewną ciekawą i dość obszerną książkę o islamie.
W jakim celu polecasz? Chcesz kogoś przekabacić na islam?
Widzisz, my wierzymy w Boga Jedynego Który Jest Stwórcy Świata. Wiemy, że Mahomet zamiast dobrze poznać Boga, wymyślił swoje wyobrażenie. Wprawdzie tego samego Boga, ale zupełnie niezgodne z Boskimi objawieniami.
Bóg, w któremu wierzymy jest Bogiem Miłości. W przeciwieństwie do Allaha.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 18:31

Andej pisze: 2022-05-12, 18:26
Iga05 pisze: 2022-05-12, 17:41 chcę wam bardzo polecić pewną ciekawą i dość obszerną książkę o islamie.
W jakim celu polecasz? Chcesz kogoś przekabacić na islam?
Widzisz, my wierzymy w Boga Jedynego Który Jest Stwórcy Świata. Wiemy, że Mahomet zamiast dobrze poznać Boga, wymyślił swoje wyobrażenie. Wprawdzie tego samego Boga, ale zupełnie niezgodne z Boskimi objawieniami.
Bóg, w któremu wierzymy jest Bogiem Miłości. W przeciwieństwie do Allaha.
Andeju kochany - zanim się wypowiesz przeczytaj chociaż fragmencik ...
:-\
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-12, 18:35

Andej pisze: 2022-05-12, 18:26
Iga05 pisze: 2022-05-12, 17:41 chcę wam bardzo polecić pewną ciekawą i dość obszerną książkę o islamie.
W jakim celu polecasz? Chcesz kogoś przekabacić na islam?
Widzisz, my wierzymy w Boga Jedynego Który Jest Stwórcy Świata. Wiemy, że Mahomet zamiast dobrze poznać Boga, wymyślił swoje wyobrażenie. Wprawdzie tego samego Boga, ale zupełnie niezgodne z Boskimi objawieniami.
Bóg, w któremu wierzymy jest Bogiem Miłości. W przeciwieństwie do Allaha.
Witam serdecznie. Nie, nie chcę nikogo przekabacić na islam. Wręcz odwrotnie. Książka demaskuje islam jako "reigię" wręcz satanistyczną.
Niestety muzułmanie i chrześcijanie nie wierzą w tego samego Boga. Jest to dość szczegółowo opisane od strony 962. Allah chce na przykład, aby ludzie popełniali grzechy, czego Bóg Biblii oczywiście nie chce. Ponadto Allah nienawidzi Chrytusa, nie jest Ojcem dla nikogo, nie karci swoich dzieci (gdyż nie jest oczywiście Ojcem w żadnym sensie), Allah nie stał się również człowiekiem, gdyż byłoby to dla niego strasznym uniżeniem, przerzuca grzechy muzułmanów na niewiernych (czyli żydów i chrześcijan) itd.

Pozdrawiam! :-h

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 18:44

Nie zgodzę się z tobą - mamy temat czy Allach i Bóg to ta sama Osoba i jasno z dyskusji wynika, że tak!
więc jak masz inne zdane, dane, argumenty to zapraszam do dyskusji
viewtopic.php?t=657
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-12, 18:48

Dezerter pisze: 2022-05-12, 18:44 Nie zgodzę się z tobą - mamy temat czy Allach i Bóg to ta sama Osoba i jasno z dyskusji wynika, że tak!
więc jak masz inne zdane, dane, argumenty to zapraszam do dyskusji
viewtopic.php?t=657
Witam Pana, bardzo proszę przeczytać w książce strony 962 do 1124.
Jest to bardzo szczegółowo przedstawione, że Allah nie może i nie jest Bogiem Biblii.


Pozdrawiam serdecznie! :-h

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 18:54

Polecasz, to bądź konsekwentna i poleć konkret, na nie
.. weź sobie przeczytaj :p
wygłaszasz tezę, to ja obroń :!:
Bo nie wiem czy wiesz, ale chrześcijanie na bliskim wschodzie na Boga JHWH mówią Allach - czy ci się to podoba czy nie,
więc szanuj naszych braci z Jeruzalem, Ziemi Świętej i innych biblijnych terenów jak Galilea, Samaria, Jordania, Syria, Arabia
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-12, 18:59

Dezerter pisze: 2022-05-12, 18:54 Polecasz, to bądź konsekwentna i poleć konkret, na nie
.. weź sobie przeczytaj :p
wygłaszasz tezę, to ja obroń :!:
Bo nie wiem czy wiesz, ale chrześcijanie na bliskim wschodzie na Boga JHWH mówią Allach - czy ci się to podoba czy nie,
więc szanuj naszych braci z Jeruzalem, Ziemi Świętej i innych biblijnych terenów jak Galilea, Samaria, Jordania, Syria, Arabia
Witam Pana, tak wiem o tym i dlatego mówię, bo właśnie to jest opisane w książce na stronie 1173. Mogę oczywiście wkleić cały rozdział poświęcony temu tematowi, ale sądzę, że będzie lepiej jeśli każdy zerknie do książki, ponieważ wtedy zaoszczędzimy wiele miejsca.

Ale jeśli Pan bardzo chce:
strona 1173
Imię Boga w Koranie i w Biblii – czy słowo „Allah” oznacza „Bóg”?

Wiele osób uważa/twierdzi, że słowo „Allah” jest odpowiednikiem słowa „Bóg” lub że słowo „Allah” należy tłumaczyć jako „Bóg”. Na dowód tego przytacza się najczęściej fakt, że w arabskim wydaniu Biblii pojawia się słowo „Allah”, gdy jest mowa o „Bogu”, lub że arabscy chrześcijanie używają słowa „Allah”, gdy odnoszą się do „Boga”. Czasami można się również natknąć na tezę, że „jakiś bóg” to „ilah”, natomiast „ten Bóg” to „Allah”. Stąd niektórzy sądzą, że pierwszą część islamskiej szahady, La ilaha illallah, należy tłumaczyć jako „Nie ma boga prócz Boga”. Słowo „Bóg” nie jest jednak imieniem własnym! Tak samo w przypadku „tego Boga”.

Jakiego „Boga” będzie miał na myśli wyznawca hinduizmu, jeśli powie „Mój Boże!”?
Jakiego „Boga” będzie miał na myśli wyznawca Baala, jeśli powie „Mój Boże!”?
Jakiego „Boga” będzie miał na myśli wyznawca sikhizmu, jeśli powie „Mój Boże!”?
Jakiego „Boga” będzie miał na myśli wyznawca satanizmu, jeśli powie „Mój Boże!”?

Samo używanie słowa „Bóg” nie oznacza jeszcze, że wszyscy mają na myśli tego samego „Boga”. O jakiego „Boga” ma tutaj zatem chodzić? Czyżby rzeczywiście o tego samego? Czy tych „Bogów” można zatem jakoś od siebie odróżnić? Tak! W tym celu używa się imion własnych. Imiona własne identyfikują, odróżniają lub konkretyzują. W przypadku ludzi imiona własne pozwalają na zidentyfikowanie jakiejś osoby lub odróżnienie jednej
osoby od drugiej. (...)
Pozdrawiam serdecznie! :-h

Dodano po 4 minutach 10 sekundach:
Dezerter pisze: 2022-05-12, 18:54 Polecasz, to bądź konsekwentna i poleć konkret, na nie
.. weź sobie przeczytaj :p
wygłaszasz tezę, to ja obroń :!:
Bo nie wiem czy wiesz, ale chrześcijanie na bliskim wschodzie na Boga JHWH mówią Allach - czy ci się to podoba czy nie,
więc szanuj naszych braci z Jeruzalem, Ziemi Świętej i innych biblijnych terenów jak Galilea, Samaria, Jordania, Syria, Arabia
Polecam Panu również fatwy, które są na stronach 1175 do 1177 (tłumaczenie w książce)
https://www.islamweb.net/en/fatwa/382192/
https://www.islamweb.net/en/fatwa/392854/

Pozdrawiam serdecznie! :-h

Dodano po 4 minutach 14 sekundach:
Dezerter pisze: 2022-05-12, 18:54 Polecasz, to bądź konsekwentna i poleć konkret, na nie
.. weź sobie przeczytaj :p
wygłaszasz tezę, to ja obroń :!:
Bo nie wiem czy wiesz, ale chrześcijanie na bliskim wschodzie na Boga JHWH mówią Allach - czy ci się to podoba czy nie,
więc szanuj naszych braci z Jeruzalem, Ziemi Świętej i innych biblijnych terenów jak Galilea, Samaria, Jordania, Syria, Arabia
Na stronie 1182 w książce czytamy:
(...)
Oznacza to, że słowo „Allah” przejmuje znaczenie słowa „Bóg”, a w najlepszym przypadku staje się synonimem tego słowa. Dlatego też w fatwie 382192 osoba zadająca pytanie słusznie zauważyła, że wiele osób zaczęło używać słowa „Allah” odnosząc się do bogów innych religii, a nawet do samego szatana. Ten proces tłumaczy również, dlaczego w arabskim wydaniu Biblii pojawia się słowo „Allah”, gdy jest mowa o „Bogu”, lub dlaczego arabscy chrześcijanie odnosząc się do Boga Biblii używają słowa „Allah”. Wspomnieć należałoby jednak, że arabscy chrześcijanie, używając słowa „Allah” jako nazwy pospolitej, dodają do niego „al-ab” (Allah al-Ab  Bóg Ojciec), „al-ibn” (Allah al-ibn  Bóg Syn) oraz „ar-ruh al-quds” (Allah ar-rūḥ al-quds  Bóg Duch Święty). Pamiętajmy zatem, że słowo „Bóg” nie jest imieniem własnym, a samo używanie lub posługiwanie się słowem „Bóg” nie oznacza jeszcze, że wszyscy mają na myśli tego samego „Boga”! (...)

Pozdrawiam serdecznie! :-h
Ostatnio zmieniony 2022-05-12, 19:00 przez Iga05, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 19:07

Nie wiem jakiego boga będą mieli na myśli sikhowie
ale wiem jakiego Boga będą mieli na myśli "ludy Księgi" :
czyli Biblii, czyli żydzi, chrześcijanie, muzułmanie:
Boga Adama, Abrahama, Izaaka, Jakuba, Ezawa, Mojżesza = Boga Jedynego = Jestem, który Jestem i nie ma innego - szema Israel (ludu Boży)
Amen
(powie żyd, chrześcijanin i muzułmanin)
Ostatnio zmieniony 2022-05-12, 19:09 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-12, 19:13

Chrześcijanie nie są religią Księgi. Poza tym zgoda.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-12, 19:15

Dezerter pisze: 2022-05-12, 19:07 Nie wiem jakiego boga będą mieli na myśli sikhowie
ale wiem jakiego Boga będą mieli na myśli "ludy Księgi" :
czyli Biblii, czyli żydzi, chrześcijanie, muzułmanie:
Boga Adama, Abrahama, Izaaka, Jakuba, Ezawa, Mojżesza = Boga Jedynego = Jestem, który Jestem i nie ma innego - szema Israel (ludu Boży)
Amen
(powie żyd, chrześcijanin i muzułmanin)
Szanowny Panie, to że powie, nie oznacza jeszcze, że chodzi o tego samego Boga.
Bóg islamu nie jest Ojcem, chce, aby ludzie grzeszyli, nienawidzi Chrystusa itd.
Jak można uznać tego "Boga" za Boga Biblii?
Proszę tylko spojrzeć na te hadisy:
https://sunnah.com/bukhari:6205
https://sunnah.com/bukhari:6206
https://sunnah.com/riyadussalihin:1724
(...)
Tłumaczenie w książce od strony 996

Pozdrawiam serdecznie! :-h :-h

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 19:20

Przestań do mnie machać, bo to bardzo irytujące - proszę :)
Jezus jest drugą najważniejszą osobą w Islamie po Mahomecie i ma swoje miejsce zaszczytne po Sądzie ostatecznym, więc bez zaciemniania proszę, a matka Jezusa - Maryja jest jedną z najbardziej szanowanych i czczonych kobiet w islamie ...
... nie będę dyskutował z linkami
masz jakiś argument, to go przedstaw, bo ja podaję fakty!
Ostatnio zmieniony 2022-05-12, 19:20 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-12, 19:26

Jeśli mogę się wypowiedzieć:
Wydaje mi się, że Allach to błędne wyobrażenie Boga. Chrześcijanie i muzułmanie, nawet jeśli używają tego samego słowa, nie mają na myśli tej samej Osoby. To znaczy te wyobrażenia są sprzeczne ze sobą.
Jeśli ja zwracając się do @Dezertera powiem "Dezerter" to, czy będę miała na myśli wszystkich dezerterów świata? No nie, będzie mi chodziło o tego, jednego, konkretnego, forumowego Dezertera. Chociaż słowo jest teoretycznie to samo na określenie ich wszystkich.
Allach, w wersji islamskiej, po prostu nie istnieje. Tak ja to rozumiem.
Ostatnio zmieniony 2022-05-12, 19:27 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Iga05 » 2022-05-12, 19:29

Dezerter pisze: 2022-05-12, 19:20 Przestań do mnie machać, bo to bardzo irytujące - proszę :)
Jezus jest drugą najważniejszą osobą w Islamie po Mahomecie i ma swoje miejsce zaszczytne po Sądzie ostatecznym, więc bez zaciemniania proszę, a matka Jezus, a Maryja jest jedną z najbardziej szanowanych i czczonych kobiet w islamie ...
... nie będę dyskutował z linkami
masz jakiś argument, to go przedstaw, bo ja podaję fakty!
Dobrze już nie będę machać. Jezus w islamie nie jest tym samym, którego znamy z Biblii.
Opisane np. od strony 1030.
Cytuję:
(...)
Analiza źródeł dowodzi jednak, że nie są to te same osoby. I tak oto islamski Jezus nie urodził się w stajence, tylko pod palmami719, nigdy nie twierdził, że jest Zbawicielem oraz że musi umrzeć na krzyżu, nigdy nie umarł na krzyżu720, nigdy nie odpuszczał grzechów, nie wysyłał swoich uczniów, aby uzdrawiali chorych, nie kazał udzielać chrztu, głosić Ewangelii, a przede wszystkim nigdy nie twierdził, że jest Bogiem lub
Synem Boga721. Islamskiego Isę nie wolno również nazywać Barankiem Bożym722! Kim jest w takim razie islamski Isa? Jest on tylko i wyłącznie prorokiem islamu, który zapowiada nadejście najważniejszego proroka wszechczasów: Mahometa723. Jak więc może to być ten sam Jezus, którego znamy z Biblii?
A co z muzułmańską Maryją lub raczej Maryam? Według islamu była ona siostrą Aarona oraz Mojżesza oraz córką Amrama724, nie miała żadnego męża725, a Isę, czyli islamskiego Jezusa, urodziła w odosobnieniu pod palmami726. Co ciekawe: według muzułmańskich uczonych jej ciąża miała trwać 6, 7 lub 9 miesięcy lub tylko jedną godzinę727. Bardzo ciekawy jest również opis poczęcia Jezusa w łonie Maryi, a raczej Isy w łonie
Maryam. Przeczytajmy tutaj surę 19:16-21 (...)
To samo odnosi się do Maryi: nie jest to ta sama osobą, którą znamy z Biblii. W Koranie Maryja jest siostrą Aarona i Mojżesza oraz córką
Amrama (sura 19:27-37, 66:12, 3:35-45 oraz np. fatwa 89780) - tutaj proszę spojrzeć na stronę 918

Tak jak i w przypadku innych osób. Strona 1037-1038
Zastanówmy się zatem, który opis Jezusa i Maryi jest prawdziwy lub poprawny? Którego Jezusa i którą Maryję szanują w takim razie muzułmanie?735 To samo tyczy się wszystkich innych osób, które znamy z Biblii, a nawet niektórych miejsc! I tak np. według islamu ogród Eden, w którym żyli Adam i Ewa, nie był na ziemi, tylko gdzieś w niebie – porównaj sura 2:36736. Jeśli chodzi o muzułmańskiego Abrahama, to dopuścił się on szirku, biorąc gwiazdę, Księżyc i Słońce za swojego Pana – patrz sura 6:76-78737. Ten grzech, szirk, jest według islamu niewybaczalny, co oznacza, że muzułmański Abraham musi znajdować się teraz w muzułmańskim piekle! Ponadto dowiadujemy się, że muzułmański Abraham skłamał w obronie religii Allaha738, co z kolei oznacza, że kłamanie w obronie islamu jest usankcjonowane. Muzułmański Abraham miał również wybudować
Kabę739 wraz ze swoim synem, Izmaelem, oraz wezwać ludzkość do odbywania hadżu – patrz sura 22:26-27740.
(...)
Niezmiernie ciekawy jest również fakt, że muzułmański Abraham zamierzał złożyć w ofierze Izmaela, a nie, jak podaje Księga Rodzaju, Izaaka!742 Kolejnym ciekawym faktem jest to, że według Koranu syn Noego był niewiernym743 i się utopił, choć według Starego Testamentu został uratowany744. Różnice pojawiają się również w odniesieniu do Mojżesza, który według islamu miał zostać adoptowany przez żonę faraona, a nie – jak czytamy w Biblii – przez jego córkę745. Z Księgi Sędziów – rozdział 7 – dowiadujemy się, że Bóg kazał Gedeonowi wybrać 300 mężów, którzy mieli walczyć przeciwko swoim wrogom. W Koranie 2:249 mamy opisane podobne wydarzenie, tyle że zamiast Gedeona pojawia się tam … Saul!746 Najbardziej zdumiewającym faktem jest chyba to, że szatan (Iblis) nie jest w islamie wcale upadłym aniołem, lecz dżinem!747 Różnic pomiędzy Koranem a Biblią jest oczywiście o wiele więcej, ale sądzę, że te przykłady powinny całkowicie wystarczyć, aby uzmysłowić każdemu, że osoby pojawiające się w Koranie i w Biblii nie są tymi samymi osobami!
Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Obszerna książka o islamie

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 19:37

miłośniczka Faustyny pisze: 2022-05-12, 19:26 Jeśli mogę się wypowiedzieć:
Wydaje mi się, że Allach to błędne wyobrażenie Boga. Chrześcijanie i muzułmanie, nawet jeśli używają tego samego słowa, nie mają na myśli tej samej Osoby. To znaczy te wyobrażenia są sprzeczne ze sobą.
Jeśli ja zwracając się do @Dezertera powiem "Dezerter" to, czy będę miała na myśli wszystkich dezerterów świata? No nie, będzie mi chodziło o tego, jednego, konkretnego, forumowego Dezertera. Chociaż słowo jest teoretycznie to samo na określenie ich wszystkich.
Allach, w wersji islamskiej, po prostu nie istnieje. Tak ja to rozumiem.
Czemu jednak ignorujesz to co napisałem powyżej
Dezerter pisze: 2022-05-12, 19:07 Nie wiem jakiego boga będą mieli na myśli sikhowie
ale wiem jakiego Boga będą mieli na myśli "ludy Księgi" :
czyli Biblii, czyli żydzi, chrześcijanie, muzułmanie:
Boga Adama, Abrahama, Izaaka, Jakuba, Ezawa, Mojżesza = Boga Jedynego = Jestem, który Jestem i nie ma innego - szema Israel (ludu Boży)
Amen
(powie żyd, chrześcijanin i muzułmanin)
A że i żydzi i muzułmanie nie mają pełni poznania Boga, tylko jego ograniczony a czasem zniekształcony obraz, to pełna zgoda
ale
Nie zgodzę się z Markiem, że my (Izrael duchowy, lud nowego przymierza zawartego w Księdze!) nie jesteśmy ludem Księgi, czyli Biblii
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ