Jak wyglądają męki czyśccowe?

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Jak wyglądają męki czyśccowe?

Post autor: Osoba » 2022-05-12, 20:21

Jak wyglądają męki czyśccowe?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Jak wyglądają męki czyśccowe?

Post autor: Dezerter » 2022-05-12, 21:16

Ja tam nie wiem i wcale mnie to nie interesuję, ja jak wszyscy wiedza, wybieram się do Nieba, czego i wam życzę :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak wyglądają męki czyśccowe?

Post autor: Andej » 2022-05-12, 22:10

W pewnym sensie są pokojem 101. Różnica polega na tym, że są konstruktywne. I nie mają złamać, ale być formą zadośćuczynienia.
Będą adekwatne do naszych czynów. I będą z nimi związane.
Dodatkową dolegliwością będzie świadomość odgrodzenie od Boga i przemożne pragnienie połączenia się z Nim. Tak, jakbyś na pustyni widział w oddali wodę, ale nie mógł do niej dojść. W odległości takiej, że wydawać się będzie nieosiągalną.

A jednak czyściec, to jedyna droga do nieba dla większości z nas. Tylko wyjątki mogą ominąć. Wiemy, że Maryja nie musiała wybielać się w czyśćcu. A inni? Santo subito? Nie wiem. Wiem, że chciałbym, aby było ich jak najwięcej. I każdemu tego życzę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2515
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 401 times

Re: Jak wyglądają męki czyśccowe?

Post autor: Abstract » 2022-05-12, 22:19

Jeśli będziemy rozliczani z miłości a nie cierpienia, niektórzy mają strasznie pod górkę. Kończąc żywot i znaczne cierpienia tu na ziemi już wypatrują przyszłej męki w czyścu. Chyba nigdy nie zrozumiem przynajmniej tu na ziemi tych pokrętnych niesprawiedliwości w ludzkich losach.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak wyglądają męki czyśccowe?

Post autor: Andej » 2022-05-12, 22:34

Na czym polega sprawiedliwość? Na proporcjonalności?
Mi się ona kojarzy z przypowieścią o robotnikach, którzy otrzymali po denarze.
Sprawiedliwość polega na tym, że metą jest niebo. A nie na tym, co jest wcześniej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak wyglądają męki czyśccowe?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-13, 08:10

Tu nie chodzi o sprawiedliwość (w sensie ludzkim "wyrównania" - w Biblii termin ten ma nieco inne znaczenie).
Na czym polegają? Jedyna uczciwa odpowiedź brzmi: nie wiemy.
Choć najbardziej prawdopodobne jest to, że na tym, co piekło (tyle że w czyśćcu jest to przemijalne) na oddzieleniu od Boga (z tym, że w Czyśćcu nie jest to kara, lecz "skutki uboczne" przemiany w doskonałość zdolną do obcowania ze Świętym Bogiem). Zapraszam http://analizy.biz/marek1962/czysciec.pdf

Awatar użytkownika
bei
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 251
Rejestracja: 11 lis 2019
Has thanked: 10 times
Been thanked: 48 times

Re: Jak wyglądają męki czyśccowe?

Post autor: bei » 2022-05-14, 09:33

Wczoraj w kościele usłyszałam, że dzieci w czasie Objawień Fatimskich zapytały o dwie koleżanki które zmarły. Usłyszały, że jedna jest a niebie a druga też trafi do nieba, ale zostanie w czyści do końca świata. Dlaczego dziecko trafia do czyśćca (założyłam, że koleżanki były dziećmi)?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Jak wyglądają męki czyśccowe?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-14, 09:34

Z tego samego powodu co każdy, kto trafia.
Ostatnio zmieniony 2022-05-14, 09:34 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”