Jak to wyznać?

ODPOWIEDZ
domnia7777
Początkujący
Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 3 sie 2021
Been thanked: 3 times

Jak to wyznać?

Post autor: domnia7777 » 2022-05-14, 13:32

Nie byłam u spowiedzi już z dwa miesiące, w tym czasie zdarzały mi się dni w których miałam duża pokusę zgrzeszyc masturbacja, rozpoczynałam i w trakcie się opamietywalam. Nie doszło ani razy do pełnego grzechu. Wiem, że takie rozpoczęcie nawet bez zakończenia jest grzechem. Spytałam kiedyś księdza i powiedział, że nie ważne czy był koniec, ale samo sprawianie sobie przyjemnosci w ten sposób jest już masturbacja i grzechem ciężkim. U mnie podczas jednego dnia buło wiele takich prób, potem przerwa i za jakiś czas ponownie, (bez zaspokojenia) wiem że trzeba wyznać ilość grzechu, ale ja nie wiem jak to okreslic? Czy wystarczy powiedzieć masturbowalam się? Podobno to za mało, i księdz może dopytac, a ja co mam powiedziec?

Drwal
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 408
Rejestracja: 4 sty 2021
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 65 times

Re: Jak to wyznać?

Post autor: Drwal » 2022-07-12, 22:54

To możesz wyznać , że zdarzyło ci się to parę razy i nie wiesz dokładnie wyznaj zgodnie z rzeczywistością , a będzie dobrze.
W moich wypowiedziach mogę się mylić , jestem przecież tylko człowiekiem , ale zawsze chce pomóc.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3305
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 151 times
Been thanked: 339 times

Re: Jak to wyznać?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-07-13, 05:36

domnia7777 pisze: 2022-05-14, 13:32 Nie byłam u spowiedzi już z dwa miesiące, w tym czasie zdarzały mi się dni w których miałam duża pokusę zgrzeszyc masturbacja, rozpoczynałam i w trakcie się opamietywalam. Nie doszło ani razy do pełnego grzechu. Wiem, że takie rozpoczęcie nawet bez zakończenia jest grzechem. Spytałam kiedyś księdza i powiedział, że nie ważne czy był koniec, ale samo sprawianie sobie przyjemnosci w ten sposób jest już masturbacja i grzechem ciężkim. U mnie podczas jednego dnia buło wiele takich prób, potem przerwa i za jakiś czas ponownie, (bez zaspokojenia) wiem że trzeba wyznać ilość grzechu, ale ja nie wiem jak to okreslic? Czy wystarczy powiedzieć masturbowalam się? Podobno to za mało, i księdz może dopytac, a ja co mam powiedziec?
to co nam napisałaś. Prawdę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Jak to wyznać?

Post autor: Andej » 2022-07-13, 06:04

domnia7777 pisze: 2022-05-14, 13:32 księdz może dopytac, a ja co mam powiedziec?
1. Odpowiedzieć szczerze.
2. Czy przeciąganie rozmowy nie jest dla Ciebie i księdza kłopotliwe? Czy nie lepiej od razu określić, ile razy, jak często, dlaczego?
3. Wydaje mi się, że szczerość spowiedzi polega na dobrowolnym wyznaniu grzechów, a nie ciągnięciu za język. Bo ukrywanie ilości grzechów ciężkich jest takim sposobem na unikanie odpowiedzialności. Sposobem na umniejszenie grzechu.
4. Kwalifikacja grzechu nie należy do penitenta. Co nie znaczy, że nie należy mieć rozeznania. Jest ono konieczne. Ale to spowiednik ma prawo rozeznania.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2414
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1002 times
Been thanked: 913 times

Re: Jak to wyznać?

Post autor: Susanna » 2022-07-13, 07:44

domnia7777 pisze: 2022-05-14, 13:32 Czy wystarczy powiedzieć masturbowalam się? Podobno to za mało, i księdz może dopytac, a ja co mam powiedziec?
Lepiej powiedzieć tak jak nam napisałaś, uwierz będziesz spokojniejsza.
"Uschła winna latorośl
i zwiędło drzewo figowe,
drzewo granatowe i palma daktylowa, i jabłoń -
wszystkie drzewa polne uschły.
I zniknęła radość spośród synów ludzkich."
Ks. Joela

ODPOWIEDZ