Ewentualny grzech zaraz po Spowiedzi

ODPOWIEDZ
Uzdrowiony w duszy
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2022
Has thanked: 1 time

Ewentualny grzech zaraz po Spowiedzi

Post autor: Uzdrowiony w duszy » 2022-05-14, 19:12

Dzień dobry wszystkim!
Moje pytanie może wydawać się absurdalne, dziwne, nie na miejscu, niestety ale jednak.
Dzisiaj po Spowiedzi chciałem przyjąć Komunię, jednak w chwili ,,rozprężenia'' przypomniał mi się żart zawierający przekleństwo... Tak wiem, to tak kuriozalne... Dla bezpieczeństwa, Komunii nie przyjąłem, ale teraz pojawiło się w mojej głowie wiele wątpliwości. Czy popełniłem grzech? Czy powinienem pójść jeszcze raz do Spowiedzi? Nie przyjąłem Komunii, a więc jeszcze do tej pory nie odprawiłem Pokuty. Czy jest teraz jej odprawiania sens? Czy Spowiedź przed tym ,,grzechem'' jest ważna? Prosiłbym o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam!
Ostatnio zmieniony 2022-05-14, 19:13 przez Uzdrowiony w duszy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4436
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1078 times
Been thanked: 1149 times

Re: Ewentualny grzech zaraz po Spowiedzi

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-14, 19:51

Uzdrowiony w duszy pisze: 2022-05-14, 19:12 Czy Spowiedź przed tym ,,grzechem'' jest ważna?
Tak.
Uzdrowiony w duszy pisze: 2022-05-14, 19:12 Dzisiaj po Spowiedzi chciałem przyjąć Komunię, jednak w chwili ,,rozprężenia'' przypomniał mi się żart zawierający przekleństwo...
Nie wiem co to znaczy w "chwili rozprężenia", ale przecież to, że przypomnisz sobie jakiś niekulturalny żart, to nie jest grzech. Tak działa nasza pamięć. Nie mamy wpływu na myśli, które nam się pojawiają, jeśli ich celowo nie wywołujemy. A poza tym to tylko żart, nie Ty go ułożyłeś, więc nie jesteś odpowiedzialny za treść. Myślę, że możesz przyjmować komunię, nie ma w tym grzechu ciężkiego (a tylko grzech ciężki sprawia, że nie wolno przystępować do komunii).
Żeby grzech był ciężki musi spełniać jednocześnie trzy warunki: Być świadomy, dobrowolny i w ważnej sprawie (łamać przykazanie Boże lub kościelne). I z takiego grzechu trzeba się wyspowiadać, bo odbiera on łaskę uświęcającą. W tym, co opisałeś nie dostrzegam, aby ta sytuacja spełniała choć jeden z tych warunków. Więc to nie grzech ciężki.
A odprawienie zadanej na spowiedzi pokuty jest konieczne, więc zrób to. Ale nawet jeśli się tego nie wykona, to spowiedź i tak jest ważna. Więc nie stresuj się tak.
Ostatnio zmieniony 2022-05-14, 19:52 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 1 raz.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Uzdrowiony w duszy
Przybysz
Przybysz
Posty: 2
Rejestracja: 14 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ewentualny grzech zaraz po Spowiedzi

Post autor: Uzdrowiony w duszy » 2022-05-14, 19:54

Bardzo dziękuję ;), uspokoiło mnie to, jutro przystąpię do Komunii ;)

Pozdrawiam i dziękuję

ODPOWIEDZ