Katastrofa Smoleńska

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Jozek » 2022-05-16, 00:26

Zgadza sie, ale to nie znaczy ze do kazdej roboty musi byc az 2 kg mieszanki. A tak w ogole to nie chodzi o jakakolwiek mieszanke, bo sama mieszanka jest tu materialem wybuchowym, ktorych jest dosc duzo roznych, a jej wlasciwosci sa dobierane do roboty jaka ma ona wykonac.
Ladunki kumulacyjne to wlasnie ladunki skupione, a dokladnie kierunkowe, bo dzialaja tylko w jednym, ustalonym kierunku, dlatego cala sila detonacji i cisnienie jest skierowana w konkretnym kierunku, a nie na cala otaczajaca przestrzen.
Mozna by to porownac do soczewki, ktora skupia promienie slonca i przepala material na ktorym jest ogniskowana, a nie wszystko dookola. ;)
Sam wybuch to nie tylko cisnienie, ale takze wysoka temperatura spalania,( bo detonacja to nic innego jak szybkie spalanie), ktora jest ukierunkowana w tym samym kierunku co cisnienie. Ta szybkosc spalania mozna regulowac wlasnie proporcjami mieszanki, choc nie wszystkie materialy daja taka mozliwosc i wykozystanie roznych w tym procesie temperatur. Nie mam zamiaru tlumaczyc tu na forum calego szkolenia sapera-minera. bo to by zajelo pare lat.
To tak jak przy cieciu palnikiem acetylenowo tlenowym, spalanie topi material, a cisnienie go wydmuchuje z miejsca w ktorym zostal roztopiony.
jednymi materialami mozna roztopic i oddzielic elementy ktore chcemy rozdzielic, a innymi przeciac jak na gilotynie samym cisnieniem detonacji. Metoda i material, zalezy od rodzaju roboty do wykonania.
Najbardziej uniwersalnym materialem sa tzw. amonity, ktorych sile wybuchu mozna regulowac w zaleznosci od potrzeb, od energii i szybkosci spalania prochu dymnego niemal ze az do energii i szybkosci spalnia TNT.
Dlatego tez amonity maja najszersze zastosowanie, nie tylko w armii, ale takze w gornictwie cywilnym.
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 00:50 przez Jozek, łącznie zmieniany 4 razy.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 07:41

Gzresznik Upadający pisze: 2022-05-16, 00:10 O tym co potrafia materiały wybuchowe odpowiednio przygotowane pokazuje ładunek kumulacyjny 2 kg mieszanki RDX z czyms tam do tego wkladka miedziana i pierdut , ponad metr stali przepalone :)
Ładunek kumulacyjny jets tak ukształtowany (w uproszczeniu - dopełnienie stożka), że daje wybuch ściśle ukierunkowany - rozwala dość gruby pancerz, dając stosunkowo niewielkie efekty na otoczenie wokół. DLatego właśnie nazywa się "kumulacyjny".

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-16, 10:19

Taka z Wami rozmowa. Jeden, ogłaszając jakieś insygnia wiedzy eksperckiej zaczyna gadać o wybuchu w skrzydle, podczas gdy eksperyment tyczył się wybuchu w kadłubie. Drugi mu klaszcze i wtóruje jakimiś oskarżycielskimi pisowskimi oracjami z nurtu miesięcznice smoleńskie, które mogą być podsumowane tak, że kto mu nie wierzy ten jest za peło.
Trzeci nagle zaczyna o RDX i ładunkach przeciwpancernych, podczas gdy cały pomysł z bombą termobaryczną był potrzebny głównie dlatego, że ta bomba nie zostawia śladów, po tym jak wcześniejsze rewelacje o trotylu nie wytrzymały krytyki.

Czy ktoś z Was to w ogóle czytał? Z pacernymi oknami @Jozek to też oczywiście nieprawda, dużo jest incydentów, gdzie okno ot tak pękło albo zostało zbite np youtube.com/watch?v=h6LiQItF4dw
https://www.aerotime.aero/articles/2128 ... y-landings.
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 10:22 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 10:25

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-16, 10:19 Taka z Wami rozmowa. Jeden, ogłaszając jakieś insygnia wiedzy eksperckiej(...)
Mam rozumieć, że Ty występujesz - w przeciwieństwie do nas - z pozycji uważania, że choć mówisz, to nie masz racji? :)) :)) =))

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-16, 10:27



Z innych rzeczy pooglądałem sobie prof. Dakowskiego, którego do niedawna bliżej nie znałem, i można oddać Wam i Antkowi to, że on też prezentując zgoła inną stronę sprawy agresywnie oskarża platformersów o świadomy udział. Różnica jest taka, że w tej teorii grono umoczonych po stronie warszawskiej znacznie się rozszerza.

Dodano po 2 minutach 22 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-16, 10:25
krystian.zawistowski pisze: 2022-05-16, 10:19 Taka z Wami rozmowa. Jeden, ogłaszając jakieś insygnia wiedzy eksperckiej(...)
Mam rozumieć, że Ty występujesz - w przeciwieństwie do nas - z pozycji uważania, że choć mówisz, to nie masz racji? :)) :)) =))
Odmawiam przyznania Wam racji, że udowodniliście swój scenariusz na tyle, by kogoś publicznie oskarżać. Nikt nikogo nie może skazać ani oczernić bez dowodu, tym się różni między innymi cywilizacja łacińska od turańszczyzny i ludożerstwa.

Zacytuj więc jeszcze parę słów dalej i odpowiedz mi łaskawie dlaczego te okna poleciały.
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 10:31 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Jozek » 2022-05-16, 10:31

Krystian, nie pisalem nigdzie ze okna sa pancerne, tylko ze niemal ze pancerne, bo sa robione i montowane tak by nie pekaly i nie wylatywaly.
To ze sie zdarzaja takie wypadki nie oznacza ze kazde okno moze w kazdej chwili peknac czy wyleciec, tak samo jak urwanie kola w samochodzie, zdarzaja sie, ale wiekszosc aut jezdzi bez takich wypadkow.
Tak samo dzieje sie nawet z saperami, wiekszosc wie co robi, ale zdarzaja sie wypadki smiertelne.
Jak to starzy ludzie kiedys mowili, "jak bym wiedzial ze sie przewroce, to bym sobie usiadl". ;)
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 10:32

Nie oskarżam platformersów o świadomy udział (nie jestem pewien czy z powodu faktów - pewne rzeczywiście na to wskazują - raczej dlatego, że mimo całej mojej dezaprobaty dla tego środowiska nie chce mi się pomieścić w głowie, żeby posunęli się tak daleko), ale niewątpliwie wykorzystali sytuację.
Natomiast co do udziału Rosjan nie mam żadnych wątpliwości (no, może 1 promil dla higieny).

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Jozek » 2022-05-16, 10:34

Krystian, jak teraz zauwazylem, to ty nie dyskutujesz o faktach, tylko o jakichs oskarzeniach, a zapominasz ze podawanie faktow nie jest oskarzaniem kogokolwiek.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-16, 10:45

czesc z nich musiała wiedziec, przynajmniej tych co brała udział w bezposrednich rozmowach z Rosjanami. Choćby niesprawdzenie samolotu po remoncie. Brak reakcji na " przygotowanie wizyty 10 kwietnia " Sam Tusk mógł nie wiedzieć. Ale to moje przekonanie oparte na jego wygladzie jak obsciskiwał go Putin. Wygladał jakby miał sciskac sie z kobrą.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 10:48

Mogli wobec nich zastosować jakiś pretekst (dla Tuska i spółki to rozdzielenie wizyt było na rękę i wpisywało się w drobne złosliwostki, jakie wówczas robili - pamiętasz samolot do Brukseli?).
A po katastrofie moim zdaniem Tusk się po prostu przestraszył Putina. A że i tak wewnetrznie było mu to na rękę...
Dziwne są jednak zdarzenia przy przejmowaniu kancelarii prezydenta - natychmiast, przed potwierdzeniem zgonu, jakby byli przygotowani...
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 10:50 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Krzysiek
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 6 mar 2022
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Krzysiek » 2022-05-16, 14:37

Nie dajmy się Krystianowi sprowadzić do jego poziomu. Bo wtedy pokona nas wszystkich swoim doświadczeniem.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-16, 14:47

Nie przeginajmy. @krystian.zawistowski w wielu rzeczach pisze bardzo słuszne rzeczy. Nie ma powodu go osobiście deprecjonować.

Krzysiek
Przybysz
Przybysz
Posty: 21
Rejestracja: 6 mar 2022
Has thanked: 13 times
Been thanked: 3 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Krzysiek » 2022-05-16, 15:46

No dobra, to niech może Krystian napisze jaki jest jego scenariusz a my spokojnie to przeczytamy bez wdawania się w dyskusję. Tyle tylko, że Krystian nie ma żadnej konkretnej opinii na ten temat i zadowala się torpedowaniem wszystkiego co napiszą inni, zresztą podobnie jak prof. Dakowski. Inna sprawa, że od wielu lat spotkałem może kilku profesorów zasługujących na ten tytuł a reszta to samo dno.

Dodano po 1 minucie 42 sekundach:
Józek, nie pisałem, że cokolwiek jest proste. Uważam, że niektóre fakty są oczywiste i nie potrzeba raportów, ekspertyz i tych naszych przepychanek. Co do mechanizmów się nie wypowiadam bo świat upadł tak bardzo, że wszystko jest możliwe chociaż ciągle wiele rzeczy po prostu się w pale nie mieści. Jedyny mechanizm o jakim mówię z pewnością to ten, że Bóg w końcu sprawiedliwie osądzi wszystkich a to nasze bicie piany o nieistotne szczegóły to woda na młyn szatana. On chce abyśmy się spierali o byle co aby zabrać nam czas do walki ze złem. To wszystko co tu wypisujemy nie jest potrzebne aby uwierzyć, że katastrofa smoleńska to morderstwo a doświadczenie życia codziennego mówi, że ludzka sprawiedliwość nie ukarze winnych. Co jeszcze potrzebujemy sobie udowadniać? Naszą techniczną wiedzę z dziedziny w której nie jesteśmy specjalistami? No może niektórzy są, ale inni i tak im nie uwierzą bo wszystko wiedzą lepiej. W temacie " Agresja Rosji na Ukrainę" też trudno cokolwiek już dodać bo dzieją się rzeczy niewiarygodne, śmieszne i straszne i to też nie wygląda tylko na ludzkie działania. A Józek pisze o ukrytej " grupie trzymającej władzę" , kierującej tymi okropieństwami i zapewne ma rację. Tyle tylko, że ten ciąg wydarzeń ostatnich lat sugeruje, że ludzie mogą być już tylko narzędziem a prawdziwa batalia rozgrywa się na szczeblu wyższym. Obyśmy należycie wypełniali swoje zadania w tym czasie!

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-16, 16:12

@Marek_Piotrowski no to masz podobną opinię na temat platformersów co ja. Jeśli jednak Macierewicz "udowodnił ponad wszelką wątpliwość" eksplozje, to bardzo mało prawdopodobne by oni nie mogli być winni, więc należy ich osądzić i zamknąć, co jest narracją części PiS od dawna (np Janusz Kowalski mówił w 2021 o Tusku za kratami i "milionach Polaków" co na to czekają). Ostatnio, z uwagi na korzystny kontekst geopolityczny sugeruje to sam Jarosław.

Ja to właśnie uważam za szkodliwe bicie piany i teatr, i z resztą kroplę w morzu takich zagrywek. Pamiętam grzanie nastrojów przez media propis w 2015, jak to ludzie liczyli, że już zaraz ci podli platformersi pójdą siedzieć za swoje liczne występki, (mam z tamtych czasów jeszcze książkę o Bronku Sumlińskiego). Nic takiego się oczywiście nie stało - PiS zdobył sobie władzę, a na czele tegoż pisu wypłynęli też ludzie związani wcześniej z PO jak Morawiecki czy Gowin.

Oczywiście to co zostało to patologiczne podziały społeczne zachaczające o pseudomistycyzm. @Krzysiek zasadniczo jesteś dobrym przykład tychże podziałów, wyżej uczepiłeś się np @Andej-a za wrongthink bo jak on śmie być pewny na 95% jak naczelnik rząda 100% pewności, więc o mnie w ogóle to nie ma co wspominać.
Ostatnio zmieniony 2022-05-16, 16:31 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-05-16, 16:51

Co może sie dziac to wyszło przy próbie reformy sadow. Tu raczej trzeba odstrzelic wyborczo. .Dlatego tvp tak wkurza.... Wbrew pozorom informacje typu co robil Grad. Co robil Tusk ma znaczenie. Sam byłem do niedawna zwolennikiem ze PiS sie już narządził. Ale jak wyszło do czego zdolna jest opozycja wciągając gromy na wlasna ojczyne...

ODPOWIEDZ