Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Zablokowany
Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-06-03, 08:59

On nie jest tym z Uranti. Wiesz co oznacza Jego Imię tak przetłumaczone do końca?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Andej » 2022-06-03, 09:50

Hildegarda pisze: 2022-06-03, 07:31 Moja odpowiedź Jezusowi jest od początku taka sama,
To Twój wybór.
Ale może kiedyś zmienisz zdanie i będziesz za każdym razem dawać doskonalsza odpowiedź. Tegoć życzę. Rozwoju w miłości do Boga ludzi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-03, 11:10

Hildegarda pisze: 2022-06-03, 07:31
Gzresznik Upadający pisze: 2022-06-03, 07:21 Wiec jaka będzie Twoja odpowiedz Jezusowi Chrystusowi?
Moja odpowiedź Jezusowi jest od początku taka sama, natomiast jeśli chodzi o indoktrynację religijną to już wytrzeźwiałam, dziękuję Obrazek
Mylisz się. Wpadłaś w nią po uszy.
Tyle, że zamiast Biblii masz jakąś wymyśloną (w najlepszym wypadku) lub demoniczną (co bardziej prawdopodobne) książkę, napisaną nie wiadomo przez kogo dwa tysiąclecia później.
I łykasz bzdury w niej zawarte jak kaczka kaszkę.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-06-03, 17:13

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-03, 11:10 Tyle, że zamiast Biblii masz jakąś wymyśloną (w najlepszym wypadku) lub demoniczną (co bardziej prawdopodobne) książkę, napisaną nie wiadomo przez kogo dwa tysiąclecia później.
I łykasz bzdury w niej zawarte jak kaczka kaszkę.
ale przynajmniej bzdury spójne i sensowne, takie, które mogą wybronić chrześcijaństwo w dzisiejszych czasach. Ty się opierasz tylko na Biblii, a przy trudnych tematach musisz kombinować jak koń pod górkę, żeby swoją wiarę dopasować do dzisiejszej wiedzy, przykładem jest choćby grzech pierworodny, o którym pisaliśmy wcześniej. Sam widzisz do jakich absurdów dochodzi w takich rozmowach, że się niektórzy katolicy zastanawiają czy Adam nie był człowiekiem pierwotnym zbliżonym wyglądem do małpy.
Wiemy już dzisiaj, że Jahwe nie był realnym Bogiem, tylko żydowską koncepcją Boga, rozmawiałam o tym z historykiem i antropologiem. Początkowo było to jedno z wielu Bóstw plemiennych (na początku hebrajczycy byli politeistami), potem ta koncepcja się rozwijała, aż wytworzył się monoteizm. Przy okazji tworzenia własnego Boga, korzystano z koncepcji innych kultur m.in sumeryjskiej, babilońskiej i egipskiej. Niewykluczone, że na pewnym etapie Jahwe miał żonę Aszerę, o czym świadczą odkrycia archeologiczne m.in inskrypcje z 750 r p.n.e. https://pl.wikipedia.org/wiki/Aszera
Biorąc pod uwagę, że nie był to realny Bóg, tylko żydowski pomysł na Boga, jak chcesz wybronić dziś swoją wiarę opierając się na samej Biblii?
Przecież wszystkie te historie, w których rzekomo Jahwe coś mówił do Izraelitów są tylko ich twórczością, a widziałam, że posługujesz się wersetami, w których Jahwe mówi np. o zabiciu baranka. Uważasz, że można to poważnie potraktować?
ja mam pomysł na wybronienie z tego chrześcijaństwa, bo przeczytałam w KU, a Ty co wymyślisz?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-03, 17:30

Fałsz nie broni chrześcijaństwa.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-06-03, 17:45

Co do zony Jahwe to mial wziąć popluczyny rozwodowe ? Bo tak by wynikalo z tego https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Aszera ..Pewnie ze Jahwe pojawił sie jako bóstwo opiekuńcze jednego rodu potem plemienia potem narodu potem ogarnal wszystkie dzieci Abrahama..Daje rade cwaniak jeden jak na plemienne bóstwo ognia... Bozka opiekunczego. Twardziel..Moze dlatego ze jest Bogiem Prawdziwym " Istniejacym" Żywym , Bogiem Mocnym , Ojcem wszystkiego ... Przy okazji Hildegaardo czy jesteś w stanie przetłumaczyć imię Jezus jak najbardziej oddjac sens tego co z tego imienia rozumiesz?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-06-03, 18:22

Gzresznik Upadający pisze: 2022-06-03, 17:45 Co do zony Jahwe to mial wziąć popluczyny rozwodowe ? Bo tak by wynikalo z tego https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Aszera ..
Wszystko było zależne od aktualnych poglądów Izraelitów na Boga

Aszera – małżonka Jahwe?
https://www.tygodnikprzeglad.pl/aszera-malzonka-jahwe/

Gzresznik Upadający pisze: 2022-06-03, 17:45 Pewnie ze Jahwe pojawił sie jako bóstwo opiekuńcze jednego rodu potem plemienia potem narodu potem ogarnal wszystkie dzieci Abrahama..Daje rade cwaniak jeden jak na plemienne bóstwo ognia... Bozka opiekunczego. Twardziel..Moze dlatego ze jest Bogiem Prawdziwym " Istniejacym" Żywym , Bogiem Mocnym , Ojcem wszystkiego
Jahwe to koncepcja Boga, którą tworzyli Izraelici. To historia kształtowania się Boga monoteistycznego. Nie było żadnego Boga na chmurze, który do nich mówił

Gzresznik Upadający pisze: 2022-06-03, 17:45 ... Przy okazji Hildegaardo czy jesteś w stanie przetłumaczyć imię Jezus jak najbardziej oddjac sens tego co z tego imienia rozumiesz?
Nie wiem o co Ci chodzi z tym imieniem, nie jestem w stanie przetłumaczyć

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-03, 19:02

Hildegardo, proszę, przestań kolportować te oszczercze wobec Boga bzdury. Już dość tych absurdów.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-06-03, 19:47

Marek_Piotrowski pisze: 2022-06-03, 19:02 Hildegardo, proszę, przestań kolportować te oszczercze wobec Boga bzdury. Już dość tych absurdów.
Historia też jest "szatańska"? ;)

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-06-03, 20:16

Hildegardo Jezus Jeszuah to dwa czlony Jahwe i jest wybawieniem.. Jahwe oznacza Ja jestem albo jestem...Z naszej perspektywy przyjmujemy to przez trzecia osobę..Czyli jaj dla nas TEN KTORY JEST . Składamy razem do kupy i imię naszego zbawcy brzmi TEN KTORY JEST JEST WYBAWIENIEM. Anioł mówi w zwiastowaniu Maryi ze ma Go nazwać imieniem Jezus. W tradycji hebrajskiej to ojciec nadaje imię. Prorokowi Janowi Chrzcicielowi to Zachariasz daje imię Johanan . Nie Bog prorokowi. Wiec kto sie poczuwa do ojcostwa Jezusa ? Am Jahwe. Czy syn człowieka jrst tego samego gatunku? Jest .Syn Boga kim jest? Stary testament nazywa Mesjasza Emmanuel czyli bog z nami. To jedyne określenie w starym testamencie na obecność Boga wśród swojego ludu...

Dodano po 3 minutach 23 sekundach:
Największym wrogiem Boga jest szatan prawda? Posluguje sie kłamstwem Bo nie jest równy Bogu jako jego najlepsze dzielo ale jednak stworzenie. Garnek nie pokona garncarza. Wiec co może szatan mówić o Bogu Jezusie etc? Kłamać może . A TERAZ ZADAM CI PYTANIE JAKIEGO JEZUSA GLOSI TA KSIEGA?

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Logan » 2022-06-03, 20:47

Wydaje mi się, że Hildegarda zamiast religii wyznaje pewną filozofię którą określiłbym jako teistyczny racjonalizm religijny.
Zarówno Shaftesbury, jak i deiści chcieli zachować teologię, uwalniając ją od nadprzyrodzoności; obaj zaprzeczali występowaniu cudów; obaj wzywali do swobodnej krytyki Biblii i kwestionowali absolutność jej autorytetu; obaj mieli nieufność do religii sakramentalnej i kapłańskiej
Ostatnio zmieniony 2022-06-03, 21:09 przez Logan, łącznie zmieniany 2 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-06-03, 21:11

Logan pisze: 2022-06-03, 21:01 Wydaje mi się, że Hildegarda zamiast religii wyznaje pewną filozofię którą określiłbym jako teistyczny racjonalizm religijny.
Nie wyznaje żadnej filozofii, tylko jakieś 2 lata temu trafiłam w miejsce, gdzie piszą po prostu ludzie uczciwi intelektualnie, którzy nie boją się zmierzyć z prawdą historyczną jakakolwiek by ona nie była. Są tam zarówno ateiści/agnostycy, chrześcijanie i inni, taki misz masz, a ich celem jest poznawanie historii i Biblii od strony historyczno-naukowej. Jeżeli są na coś dowody historyczne, to nie da się wierzyć, tak jak wierzyli ludzie w średniowieczu. Można się przed wiedzą bronić, bo jednak w tym przypadku ona w tą wiarę uderza, no ale taka postawa nie jest rozsądna, to takie oszukiwanie samego siebie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4605 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-03, 21:37

Hildegardo, nie trzeba wierzyć we wszystko co ci opowiadają ludzie, którzy reklamują się jako "uczciwi intelektualnie".
Podobnych zarzutów - rzekomo 'historycznych" krąży po sieci dziesiątki. Kiedyś zebrałem ich ponad 200 i poddałem dokładnej analizie.
Przytłaczająca większość okazała się wierutną bzdurą, większość pozostałych - przynajmniej grubym niedopowiedzeniem.
Przyznam, ze przystępując do tej pracy nawet nie podejrzewałem jak ogromu przeinaczeń i manipulacji było w tych, rzekomo "uczciwych intelektualnie" i "historycznych" zarzutach.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14930
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4183 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Dezerter » 2022-06-03, 22:04

A czy ja nie poddałem historycznej i krytycznej analizie tego tekstu, który mi podałaś?
czy zacytowanie Racjonalisty a nie biskupa nie było uczciwością i obiektywizmem?
mam analizować dalej i pokazać ci jak słaby i niespójny jest ten twój "objawiony " tekst ?
- poświecę się i zaczynam czytać dalej, bo przypomnę moją maksymę
Nie ma większej religii ponad Prawdę

Dodano po 17 minutach 33 sekundach:
To Grek z Egiptu tak dzielnie obstawał w Nicei i tak nieustraszenie rzucił wyzwanie tamtemu zgromadzeniu, że nie ośmieliło się ono przesłonić idei natury Jezusa w takim stopniu, aby świat utracił prawdę o jego obdarzeniu. Ten Grek nazywał się Atanazjusz i dzięki elokwencji oraz logice tego wierzącego, argumenty Ariusza przeważyły.
Kolejna nieprawda, sprzeczna z wiedzą historyczną :!: (znalezienie jej zabrało mi 2 minuty :-o :)) =; )

Atanazjusz to Atanazy Aleksandryjski (Wielki)
Urodził się w Egipcie, najprawdopodobniej w Aleksandrii, z pochodzenia był Grekiem. Władał greką oraz koptyjskim. W młodości żył w odosobnieniu na pustyni egipskiej, gdzie spotkał swojego późniejszego mistrza, św. Antoniego Pustelnika. W 319 r. przyjął diakonat. Na sobór nicejski (325) przyjechał u boku swego biskupa św. Aleksandra. Brał czynny udział w walce przeciw arianom i przyczynił się do potępienia ich poglądów.

Poglądy teologiczne
Atanazy Wielki jest znany przede wszystkim jako autor pism apologetycznych zwalczających poglądy arian na temat Wcielenia. W swych pracach bronił ortodoksyjnej nauki o współistotności Słowa Bożego (Logosu) z Bogiem Ojcem, czyli boskiej godności Chrystusa, a także dogmatycznych prawd dotyczących Wcielenia i Odkupienia. Był w tym propagatorem i interpretatorem nauczania soboru nicejskiego (325 r.), który potępił nauczanie chrystologiczne Ariusza,
Za wiki
ale każde inne źródło potwierdzi to co powyżej

Dodano po 22 minutach 36 sekundach:
Ale dajmy KU jeszcze jedną szansę i weźmy kolejny fragment:
2. Paweł i jego następcy byli skwapliwymi, przebiegłymi i bystrymi ugodowcami, jak również dobrymi kupcami teologicznymi.

195:1.5 (2071.5) W tym czasie, gdy Paweł przebywał w Atenach, nauczając o „Chrystusie i jego ukrzyżowaniu”, Grecy byli wygłodzeni duchowo; byli dociekliwi, ciekawi i naprawdę szukali nowej prawdy duchowej. Nie zapominajcie nigdy o tym, że Rzymianie z początku zwalczali chrześcijaństwo, podczas gdy Grecy je wchłonęli i że później właśnie Grecy zmusili dosłownie Rzymian do akceptacji nowej religii, tak jak była wtedy przekształcona stanowiąc część kultury greckiej.
Tak czysta prawda =))
Paweł wieziony kilka lat i ścięty - tak dla ugody i z przebiegłości zapewne :-q x_x %-(
Jego uczniowie prześladowani przez pierwsze 3 wieki, czyli okres męczeńskiego Kościoła, gdy krew męczenników za wiarę uświęcała Kościół, ale to tu na Ziemi tak było
bo w tym czasie na Uranii to
Paweł i następcy kupczyli i ugodowcami byli :p
Grecy bardzo chłodno przyjęli nauki chrześcijan, bo nie mogli zaakceptować całkowicie im obcej idei zmartwychwstania ciał, dlatego Paweł usłyszał szydercze "Posłuchamy cię kiedy indziej"
to dość podstawowa wiedza z historii religii, która łatwo możesz potwierdzić jeśli szukasz Prawdy, a nie chcesz dalej żyć w ułudzie
później właśnie Grecy zmusili dosłownie Rzymian
=)) napisz to na historycy.pl i znajdź chociaż jednego, który potwierdzi tą bzdurę.
Fakt jest taki, że upowszechnienie chrześcijaństwa zawdzięczamy Konstantynowi i jego matce, oraz ówczesnym biskupom, prorokom, apologetom i ewangelistom czyli Kościołowi prowadzonemu Duchem Świętym
Ostatnio zmieniony 2022-06-03, 22:45 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3423
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 157 times
Been thanked: 357 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Gzresznik Upadający » 2022-06-03, 22:52

Podobało mi sie zawsze, przy analizie źródeł historycznych to ze od Biblii oczrkiwano zawsze jakiegoś potwierdzenia innym źródłem historycznym a stele itp dokumenty historyczne brano na wiarę nie szukając potwierdzenia.

Zablokowany

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”