Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Andej » 2022-05-18, 12:39

Hildegarda pisze: 2022-05-18, 11:11 Jezus nie miał na celu zakładać żadnego fizycznego kościoła i nie pozostawił po sobie żadnych pism. KU nie neguje tutaj Tradycji KK, tylko przedstawia zupełnie inny punkt widzenia.
Zatem uważasz, że Jezus nie był konsekwentny w wypełnianiu swojej misji? Ze ustanawiał sakramenty tak zabawy? Że nieświadomie powołał Kościół, przekazując władzę i nakazując sukcesję?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-18, 12:56

@Hildegarda do tego co sama wkleiłaś
W Przekazie 15, Księga Urantii mówi: Sfery o niedostatecznej grawitacji. Istnieje krytyczny limit wielkości pojedynczej gwiazdy. Gdy słońce osiągnie ten limit, jeśli nie zwolni tempa obrotów, skazane jest na rozpad; następuje rozerwanie słońca i rodzi się nowa gwiazda podwójna odpowiedniej klasy. Później mogą się formować liczne małe planety, jako produkt uboczny tego gigantycznego rozerwania.[15:5.7.]
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-05-18, 13:01

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-18, 12:36 W świetle Biblii teza, iż Jezus nie założył żadnego Kościoła, wydaje się fałszywa:
Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr (…) i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą (Mt 16,18) .
Pewnie znasz opinie protestantów w tym temacie, coś tam o kamieniu, który ma być częścią Skały?

A historycznie jak to wyglądało? Teraz nie bardzo mam czas szukać, ale kojarzę, że pierwsze był Jakub i Kościół Jerozolimski, kojarzę też kościół etiopski. Chyba nie do końca tak było historycznie, że to Piotr założył Kościół i się to od niego dalej potoczyły losy kościoła, były też inne kościoły.

Potem doczytam resztę

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-18, 13:08

Do biblijnej i historycznej analizy instytucji papiestwa zapraszam tu http://analizy.biz/marek1962/prymat.pdf
Akurat sprawa kamienia jest prosta, ale nawet gdyby nie była, nie ma żadnego znaczenia, czy Piotr został nazwany skałą (o czym w linkowanym tekście).

Muszę przyznać, że kontekst znalazłem w pełni dopiero podczas wizyty w Jerozolimie. Otóż nie zdawałem sobie sprawy, jak powszechne i jednoznaczne jest u Żydów (do dziś!) określenie "Skała" (a także "kamień").
Otóż "Skała" (słyszy się, że mówią to "z dużej litery") to Wzgórze Świątynne (albo, jak kto woli, Wzgórze Moria). Jest to to samo wzgórze, na którym Abraham składał ofiarę z Izaaka. Żydzi wierzą, że od tego miejsca rozpoczęło się stwarzanie świata przez Boga.
Ku ich rozpaczy, dziś stoi na tym wzgórzu nie Świątynia, tylko meczet. Zwany... Kopułą Skały.

Świątynia Jerozolimska było oczywiście większa, niż obecny teren świątyni muzułmańskiej. Jej główne miejsce to Święte Świętych - a w nim kamień, na którym "stoi" cała świątynia (składało się na nim najważniejszą ofiarę).

A więc Święte Świętych z kamieniem jako głównym miejscem, w Świątyni, która stoi na Skale.

Pozwólcie że zacytuję - bynajmniej nie katolickiego - autora, Palla (książka Skarby Świątyni):
Arka Przymierza stała na szczytowej skale wzgó­rza Moria w Jerozolimie. Na tej skale Abraham go­tów był ofiarować swego syna Izaaka. Nad nią to wznosiła się najświętsza część przybytku Salomo­na, a później świątyni He­roda. (Miszna, Moed, Joma 5:2-3) Obecnie okrywa ją kopuła Domu Skały.
Opokę tę zwano po he-brajsku Eben ha-Shetiyah, czyli Fundament Skały.
(...)
Do Miejsca Świętego prowadził przedsionek bez drzwi oraz wysoka złota brama o podwójnych zawiasach. W Świętym stał podobny sprzęt, jak niegdyś w świątyni Salomona.
Miejsce Najświętsze było puste. Wypełniała je skała, która wznosiła się około 6 cm powyżej nadbudowanej do tej wysokości podłogi Najświętszego.Na tej skale arcykapłan kładł kadzielnicę w Dniu Pojednania.
Między Świętym i Najświętszym nie było drzwi, lecz ściana z otworem wejściowym oraz przepiękna kotara, tkana z nici w kolorach zasłony Namiotu Spotkania. Zgodnie z Ewangelią, tę właśnie grubą na kilkanaście centymentrów zasłonę rozerwała śmierć Jezusa"



Tak wyglądał kult Starego Przymierza.
Jezus nawiązał do tego obrazu, mówiąc o Nowym Przymierzu i Kościele - Ludzie Nowego Przymierza.

Tak jak "Świątynia" Starego Przymierza opierała się na Skale Moria (co ani trochę nie umniejszało tego, że gwarantem i Panem tego przymierza jest Jahwe) tak Kościół Nowego Przymierza symbolicznie opiera się na urzędzie Piotrowym (co w najmniejszym stopniu nie umniejsza Jezusa, który jest Panem tego przymierza).
Ostatnio zmieniony 2022-05-18, 13:11 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Andej » 2022-05-18, 13:10

Hildegarda pisze: 2022-05-18, 13:01 ale kojarzę, że pierwsze był Jakub i Kościół Jerozolimski, kojarzę też kościół etiopski. Chyba nie do końca tak było historycznie, że to Piotr założył Kościół
Zatem sugerujesz, że Jakub był konkurencją dla Piotra?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-05-18, 14:00

Andej pisze: 2022-05-18, 13:10 Zatem sugerujesz, że Jakub był konkurencją dla Piotra?
ja tu nie jestem od rozwiązywania katolickich zagwozdek teologicznych :p, mówię jedynie, że były inne kościoły, przed kościołem rzymskim

Tu o Jakubie

https://pl.frwiki.wiki/wiki/Jacques_le_Juste


Tu o kościele koptyjskim
https://pl.wikipedia.org/wiki/Koptyjski ... todoksyjny

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-18, 14:14

@Hildegarda
ja tu nie jestem od rozwiązywania katolickich zagwozdek teologicznych :p, mówię jedynie, że były inne kościoły, przed kościołem rzymskim
Żonglujesz znaczeniem słów, skutkiem czego nie dążysz do jasności myśli. Był jeden Kościół z Piotrem na czele wedle słów Chrystusa, była wspólnota chrześcijańska w Rzymie z tym samym Piotrem.

Postępując w ten sposób można uzasadnić cokolwiek.
Ostatnio zmieniony 2022-05-18, 14:16 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-05-18, 14:46

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-18, 14:14 Żonglujesz znaczeniem słów, skutkiem czego nie dążysz do jasności myśli. Był jeden Kościół z Piotrem na czele wedle słów Chrystusa, była wspólnota chrześcijańska w Rzymie z tym samym Piotrem.

Postępując w ten sposób można uzasadnić cokolwiek.
Postępując w jaki sposób? Podałam wyżej linki do artykułów, taka jest obecna wiedza historyczna

Jest link o Jakubie, a tu masz o kościele jerozolimskim - Kościół z Jerozolimy to nazwa pierwszej lokalnej chrześcijańskiej wspólnoty pierwotnego Kościoła . Tradycja głosi, że Kościół ten (po grecku ekklesia , zgromadzenie) został założony przez Jakuba Sprawiedliwego, który kierował tą wspólnotą po śmierci Jezusa z Nazaretu , najpóźniej w 38 roku . https://pl.frwiki.wiki/wiki/%C3%89glise ... %A9rusalem

podałam też wyżej link do kościoła koptyjskiego, gdzie napisane jest, że wywodzi się z kościoła egipskiego, wg. tradycji założonego przez św. Marka

Z czym się nie zgadzasz?

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Tek de Cart » 2022-05-18, 15:15

z mieszaniem pojęcia 'kościół'. To że wspólnota w Jerozolimie istniała to fakt, to że Kościół koptyjski wywodzi się ze wspólnoty założonej przez św. Marka to też fakt. Natomiast nie zmienia to faktu że Jezus założył JEDEN Kościół, pod jednym przewodnictwem Piotra, który jest lokalnie reprezentowany przez następców Apostołów (biskupów).
I tak można powiedzieć że istnieje Kościół Polski i Kościół Niemiecki, ale oba te 'narodowe' określenia są tylko potocznymi nazwami pewnych lokalnych fragmentów Jednego, Świętego i Powszechnego (czyli Katolickiego) i Apostolskiego Kościoła.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-05-18, 15:36

Tek de Cart pisze: 2022-05-18, 15:15 z mieszaniem pojęcia 'kościół'. To że wspólnota w Jerozolimie istniała to fakt, to że Kościół koptyjski wywodzi się ze wspólnoty założonej przez św. Marka to też fakt. Natomiast nie zmienia to faktu że Jezus założył JEDEN Kościół, pod jednym przewodnictwem Piotra, który jest lokalnie reprezentowany przez następców Apostołów (biskupów).
I tak można powiedzieć że istnieje Kościół Polski i Kościół Niemiecki, ale oba te 'narodowe' określenia są tylko potocznymi nazwami pewnych lokalnych fragmentów Jednego, Świętego i Powszechnego (czyli Katolickiego) i Apostolskiego Kościoła.
Nie będę się kłócić, wiem, że taka jest wiara katolików i przyjmuję to do wiadomości, ale patrząc na to z boku i sceptycznego podejścia, jest to trochę naciągane. Przecież pisze w podanych linkach, że to Jakub był założycielem kościoła w Jerozolimie.

Co do założenia kościoła na Piotrze, to znowu pojawia się problem często poruszany przez protestantów, odniesiesz się?

Kto jest Skałą Kościoła, Piotr czy Jezus
https://husyta.wordpress.com/2009/03/13 ... czy-jezus/

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-18, 15:53

@Hildegarda takie są słowa Chrystusa w Biblii wielokrotnie "Ty jesteś Piotr i na tej Skale zbuduję mój Kościół". "Kochasz mnie bardziej niż inni? Paś baranki moje." "Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego - cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w Niebie", a potem jeszcze Piotr jest zwierzchnikiem nowego Kościoła i inni go za takiego traktują:

z Wikipedii lista fragmentów
Szczególną rolę św. Piotra widać także w innych fragmentach Nowego Testamentu. Piotr wielokrotnie występował w imieniu wszystkich apostołów i zabierał głos jako jedyny spośród otaczających Jezusa (Mt 15, 15; Mt 16, 16; Mt 18, 21; Mt 19, 27; Mk 8, 29; Łk 8, 45; Łk 9, 20; Łk 9, 33; Łk 12, 41; J 6, 68–69; Dz 15, 7). Biblia nazywa Piotra pierwszym (Mt 10, 2) i gdy wymienia uczniów Chrystusa, to w pierwszej kolejności mówi o Piotrze (Mt 17, 1; Mt 26, 37; Mk 3, 16; Mk 5, 37; Mk 9, 2; Łk 6, 14; J 21, 2; Dz 1, 13). Pismo Święte wyróżnia Piotra spośród innych uczniów Jezusa i apostołów: „Piotr razem z Jedenastoma” (Dz 2, 14), „Odpowiedział Piotr i apostołowie” (Dz 5, 29), „Zapytali Piotra i pozostałych apostołów” (Dz 2, 37), „Powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi” (Mk 16, 7), „Apostołowie oraz bracia Pańscy i Kefas” (1 Kor 9, 5), „Pospieszył za Nim Szymon z towarzyszami” (Mk 1, 36), „Piotr i towarzysze” (Łk 9, 32), „Piotr w obecności (...) 120 osób” (Dz 1, 15), „Apostołowie i starsi (...) przemówił do nich Piotr” (Dz 15, 6–7).
No i jak zwykle można sobie wymyślić do każdego fragmentu taką historyjkę co wkleiłaś, że tam o co zupełnie innego chodzi, tylko, że to jest nieuczciwe, bo lepszy dowód (jasne słowa Chrystusa w zgodzie z całą resztą tekstu) nie może być zniszczony przez gorszy (spekulacje, że jest jakoś inaczej) - nie w sytuacji gdy KK ma całą garść takich lepszych dowodów.
Ostatnio zmieniony 2022-05-18, 15:57 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 2 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Hildegarda » 2022-05-18, 16:06

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-18, 15:53 @Hildegarda takie są słowa Chrystusa w Biblii wielokrotnie "Ty jesteś Piotr i na tej Skale zbuduję mój Kościół". "Kochasz mnie bardziej niż inni? Paś baranki moje." "Tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego - cokolwiek zwiążesz na ziemi będzie związane w Niebie", a potem jeszcze Piotr jest zwierzchnikiem nowego Kościoła i inni go za takiego traktują:

z Wikipedii lista fragmentów
Szczególną rolę św. Piotra widać także w innych fragmentach Nowego Testamentu. Piotr wielokrotnie występował w imieniu wszystkich apostołów i zabierał głos jako jedyny spośród otaczających Jezusa (Mt 15, 15; Mt 16, 16; Mt 18, 21; Mt 19, 27; Mk 8, 29; Łk 8, 45; Łk 9, 20; Łk 9, 33; Łk 12, 41; J 6, 68–69; Dz 15, 7). Biblia nazywa Piotra pierwszym (Mt 10, 2) i gdy wymienia uczniów Chrystusa, to w pierwszej kolejności mówi o Piotrze (Mt 17, 1; Mt 26, 37; Mk 3, 16; Mk 5, 37; Mk 9, 2; Łk 6, 14; J 21, 2; Dz 1, 13). Pismo Święte wyróżnia Piotra spośród innych uczniów Jezusa i apostołów: „Piotr razem z Jedenastoma” (Dz 2, 14), „Odpowiedział Piotr i apostołowie” (Dz 5, 29), „Zapytali Piotra i pozostałych apostołów” (Dz 2, 37), „Powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi” (Mk 16, 7), „Apostołowie oraz bracia Pańscy i Kefas” (1 Kor 9, 5), „Pospieszył za Nim Szymon z towarzyszami” (Mk 1, 36), „Piotr i towarzysze” (Łk 9, 32), „Piotr w obecności (...) 120 osób” (Dz 1, 15), „Apostołowie i starsi (...) przemówił do nich Piotr” (Dz 15, 6–7).
No i jak zwykle można sobie wymyślić do każdego fragmentu taką historyjkę co wkleiłaś, że tam o co zupełnie innego chodzi, tylko, że to jest nieuczciwe, bo lepszy dowód (jasne słowa Chrystusa w zgodzie z całą resztą tekstu) nie może być zniszczony przez gorszy (spekulacje, że jest jakoś inaczej) - nie w sytuacji gdy KK ma całą garść takich lepszych dowodów.

No dobra, nie brałam pod uwagę innych fragmentów NT

SynJana
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 386
Rejestracja: 11 kwie 2021
Been thanked: 17 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: SynJana » 2022-05-18, 16:09

@Dezerter
Cała księga rodzaju opisuje coś, czego nie było (wiem, że tłumaczy się to jako metafora).
Wyjście z Egiptu nie miało miejsca.
Masowe zmartwychwstania.
Wymóg podróżny na spis ludności Maryi i Józefa.
To takie 4, które przyszły mi od razu do głowy.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-18, 16:15

@SynJana A gdzie są tam "Masowe zmartwychwstania"?
Cała księga rodzaju opisuje coś, czego nie było (wiem, że tłumaczy się to jako metafora).
Wyjście z Egiptu nie miało miejsca.
Skąd wiesz, że nie było?
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ksiąga Urantii - przekaz spirytystyczny

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-18, 16:19

SynJana pisze: 2022-05-18, 16:09 @Dezerter
Cała księga rodzaju opisuje coś, czego nie było (wiem, że tłumaczy się to jako metafora).
Nie "tłumaczy się", lecz jest metaforą (a raczej przypowieścią, o czym swiadczy choćby to, ze w pierwszych 3 rozdziałach są dwa różne opisy stworzenia człowieka i jakoś nikomu to nie przeszkadza.
Wyjście z Egiptu nie miało miejsca.
Teza nie dowiedziona i prawdopodobnie fałszywa.
Wiem, ze są książki, które tak twierdzą, ale to nie pierwszyzna. Mały wykaz przykładów (daleko mu do pełniej listy) rzeczy, o których stwierdzono że "są w Biblii, a nie miały miejsca", które okazały się być prawdą.
Twierdzono na przykład że:
• nie istnieli Hetyci
• nie istniał Król Sargon
• nie istniał Baltazar
• asyria nie była wielkim państwem
• przywódca Filippi nie miał tytułu praetora (jak czytamy w Ewangelii wg św.Łukasza)
• galion nie miał tytułu prokonsula (także w Ewangelii wg św. Łukasza )
• władze Tesalonik nie używały tytułu politarch (jaki odnajdujemy w Dziejach Apostolskich)
• ikonium było miastem Likaonii
• Lizyniasz nie był tetrarchą Abilene i żył pół wieku wcześniej niż to opisał św. Łukasz
• nie istniała (wspomniana w Ewangelii wg św.Jana) Sadzawka Betezda
• nie istniała sadzawka Siloe
• nie istniał trybunał Gabbata (sądzono tam Jezusa)
• urzędowanie Poncjusza Piłata w Jerozolimie na stanowisku rzymskiego prefekta
• opis łodzi rybackiej z czasów Jezusa
• istnienie w czasach Jezusa miasta Nazaret
• istnienie miasta Kafarnaum
• w czasach Mojżesza nie istniało pismo
• miasto Ur nie istniało
• miasto Jerycho nie istniało
To oczywiście tylko niektóre ze stawianych (i obalonych) zarzutów. Wszystkie te twierdzenia zostały zanegowane przez archeologię
Masowe zmartwychwstania.
Co "masowe zmartwychwstania"?
Wymóg podróżny na spis ludności Maryi i Józefa.
Kolejna wątpliwa teza.
To takie 4, które przyszły mi od razu do głowy.
4 pudła :)

Zablokowany

Wróć do „Inne religie i ruchy parareligijne”