św Hildegarda z Bingen

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

św Hildegarda z Bingen

Post autor: Hildegarda » 2022-05-18, 06:06

Nie znalazłam tematu o niej, a to moja ulubiona święta :D

"frankońska anachoretka, wizjonerka, mistyczka, kompozytorka, uzdrowicielka, reformatorka religijna, benedyktynka (od 1136 przeorysza), uznawana przez Kościoły anglikańskie, ewangelickie, starokatolickie i rzymskokatolicki za świętą, od 2012 uznawana za doktora Kościoła katolickiego.

Jest patronką esperanto, językoznawców i naukowców"

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Hildegarda_z_Bingen


Na CDA dostępny jest film o niej "Wizja z życia Hildegardyz Bingen"

"Film nie przedstawia pełnej biografii świętej. Oglądamy ją w momentach kluczowych dla zrozumienia jej działalności i poglądów, od chwili kiedy jako ośmioletnia dziewczynka została oddana na wychowanie do klasztoru, aż do decyzji o podjęcia podróży misyjnych w wieku 60 lat. A warto zaznaczyć, że trwały one prawie 13 lat. Hildegarda podróżowała i modliła się w tym czasie w wielu klasztorach i katedrach ówczesnej Europy. Z filmu wyłania się fascynujący obraz świętej, która pokorna wobec Boga, potrafiła jednocześnie postawić na swoim spotykając się z niezrozumieniem swoich przełożonych. Jej droga do uznania wizji i świętości, podobnie jak w przypadku innych świętych nie była przecież łatwa. Często pozostawała w konflikcie z przełożonymi, z którymi nieraz wdawała się w polemikę, a jej wizje, co oglądamy w filmie, wielu uznawało za fałszywe lub pochodzące od Diabła. Oglądając film nie można nie zwrócić uwagi na jego ścieżkę muzyczną, w której wykorzystano kompozycje św. Hildegardy."

link do filmu https://www.cda.pl/video/247851848

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: św Hildegarda z Bingen

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-18, 07:59

Hildegardą bliżej zainteresowałem się przy pisaniu krytycznej książki o Odnowie w Duchu Świętym.
Trochę jest problemu z ustaleniem faktów na jej temat, bowiem są one przemieszane z przeróżnymi ludowymi legendami.
Święta Hidergarda z Bingen była kompozytorem, autorką różnych dzieł i w ogóle bardzo wykształconą osobą (jest doktorem Kościoła i patronem naukowców). Wierzyła, że twórcze natchnienie pochodzi wprost od Boga, a dzieło artysty jest w rzeczywistości boskim przekazem.
Według świętej, muzyka jest środkiem do odzyskania początkowej radości i piękna raju: przed grzechem pierwszych rodziców Adam swoim czystym głosem mógł w naturalny sposób włączać się w chóry aniołów w pieśni uwielbienia dla Boga. Po grzechu jednak potrzebna stała się muzyka jako
odrębna forma działalności człowieka, wraz z instrumentami muzycznymi. Hildegarda, jak zapewnia, spisywała teksty usłyszanych pieśni aniołów, stąd jej muzyka była dla Niej „symfonią harmonii niebiańskich objawień”.

W 1141 roku święta doświadczyła wizji, którą opisywała w następujący sposób:
„Rozwarły się niebiosa i oślepiająca światłość niespotykanej jasności oblała cały mój umysł (…) I raptem pojęłam znaczenie ksiąg, to jest psałterza, Ewangelii i innych ksiąg Starego i Nowego Testamentu”.

Fragmenty wizji mniszki odczytał Eugeniusz III (papież w latach 1145–1153) podczas synodu w Trewirze. Wspominam o świętej Hidergardzie, ponieważ z jej osobą wiąże się język nazwany lingua ignota (dosł. nieznany język) oraz 23 literowy alfabet, tzw. litterae ignotae. Lingua ignota nie jest kompletnym językiem – raczej zbiorem słów, które były stosowane w łacińskich zdaniach jako zamienniki niektórych wyrazów łacińskich . W ten sposób tekst wyglądał jak łacina „inkrustowana” nowymi słowami.
Oto jedyny zachowany fragment; wyróżnione przeze mnie wyrazy pochodzą z lingua ignota – reszta to łacina:

"O orzchis Ecclesia, armis divinis praecincta, et hyacinto ornata, tues caldemia stigmatum loifolum et urbs scienciarum. O, o etes etiam crizanta in alto sono, et es chorzta gemma"
Po przetłumaczeniu słów łacińskich, tekst brzmi mniej – więcej tak:
„O orzchis Kościół , przepasany boskimi ramionami i ozdobiony hiacyntem, jesteś caldemia ran loifolum i miastem nauk. O, O, a ty jesteś crizanta w wysokim brzmieniu, a ty jesteś chorzta klejnot."
Przypuszczalny pełny przekład na język polski wygląda następująco:
„O niezmierzony Kościele, / opasany boskimi rękami / i ozdobiony hiacyntem, / jesteś zapachem ran narodów / i miasta nauki. / O, o, i jesteś namaszczony / pośród szlachetnego dźwięku, / a ty jesteś lśniącym klejnotem ”.

Układ gramatyczny Lingua ignota sprawia wrażenie, iż język utworzono na podstawie łacińskiej gramatyki.
Nie jest do końca jasne czym miał być ten język. Niektórzy badacze wskazują, że święta Hidergarda ponoć w swojej autobiografii (Żywot) twierdziła, iż został jej objawiony. E.Gronau posuwa się nawet do (dość mało prawdopodobnego) przypuszczenia, jakoby był to to być „jezyk Nieba”, czyli „pierwotna forma wszystkich języków” którym posługiwał się w raju Adam (nasuwa się tu skojarzenie z apokryfem Księga Jubileuszy czy też dziełem Tenga bith-nua).
Inni twierdzą, że lingua ignota jest swoistym szyfrem, stworzonym jako „sztuczny język” na potrzeby zarządzania klasztorem (wydaje się, iż ta koncepcja była inspiracją do uznania świętej Hirdegardy patronką esperantystów).
Obrazek
Czy zatem święta Hirdegarda i jej lingua ignota stanowi przykład charyzmatycznej „mowy aniołów”?
Wydaje się, że na to pytanie odpowiada sama święta, pisząc w nawiązaniu do pawłowego „Gdybym mówił językami ludzi i aniołów (…)”/1 Kor 13,1/: „Aniołowie, którzy są duchami, słowami zrozumiałymi posługują się wyłącznie ze względu na ludzi, albowiem ich języki są rozbrzmiewającą chwałą”.

Nawiasem mówiąc, relacje podają, że święta Hildegarda posiadała autentyczny dar języków; miała mówić i pisać po łacinie, mimo że nigdy się tego języka nie uczyła.
Ostatnio zmieniony 2022-05-18, 07:59 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: św Hildegarda z Bingen

Post autor: Hildegarda » 2022-05-26, 06:54

Rozwój osobowości - św. Hildegarda: towarzyszka dobrej drogi




dr Alfreda Walkowska - św. Hildegarda z Bingen


Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: św Hildegarda z Bingen

Post autor: Nenderen » 2022-07-04, 18:33

Mam książkę o tej świętej i po przeczytaniu tego tematu nabrałem jeszcze większej ochoty na zapoznanie się z jej treścią.
Gdyby ludzie poznali wartość Eucharystii, kierowanie ruchem przy wejściach do kościołów musiałoby stać się obowiązkiem służb publicznych. (Św. Teresa od Jezusa)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”