Muzyka chrześcijańska

Czyli umilanie swojego wolnego czasu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Andej » 2023-12-25, 13:01

Andy72 pisze: 2023-12-24, 17:07 Koleda plynie z wysokosci
Troszkę mi głupio, że wbijam się z łyżką dziegciu. Ale wkurzają mnie artyści, którzy swoim życiem świadczą i tym, że są ateistami lub agnostykami, ale gdy przychodzi okazja zarobienie na śpiewaniu kolęd, to wszyscy ochoczo to robię. Niedawno jedna z artystek, niejaka MR (nie chodzi o masło roślinne), wyraziła swoje oburzenia na to, że ktoś ją oskarżył o związki z Kościołem. Kategorycznie się odcięła. Oświadczyła, że cały jej związek z religią, to było wysyłanie młodych ze święconką. Natomiast nie wspomniała o swoich związkach finansowy polegających na zarabianiu na śpiewaniu kolęd. Choć jak to pięknie napisał Jonasz Kofta (a spopularyzował Stuhr) śpiewać każdy może. Dla Boga, przyjemności, pieniędzy. A może nawet z miłości ... do pieniędzy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Susanna » 2023-12-25, 14:37

Pięknie zaśpiewana kolęda przez panią Teresę Werner 💙


Dodano po 4 minutach 44 sekundach:
Nie wiem czemu ale nie moge patrzeć jak są zmieniane aranżacje polskich kolęd. One są wyjątkowe w swej prostocie a do tego tańce - wtedy przełączam kanał.

Teresa Werner śpiewa jak należy ❤️ mam nadzieję ze jest więcej takich artystów którzy spiewają kolędy i na prawdę mają Jezusa w sercu.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Andej » 2023-12-25, 15:52

Była (i wciąż jest) kolęda szczególna, śpiewana niczym hymn. W latach wojny władzy z narodem, właśnie ta kolęda był czymś w rodzaju manifestu. Piękna kolęda pełna oksymoronów podkreślających wielkość i niepojętość Narodzonego. Szczególnie jedna zwrotka. Czasem śpiewana na baczność. Zawsze na stojąco. Zawierającą prośbę, błaganie, o naszą ojczyznę. Na razie nie mamy wrażenia okupacji. Na razie żaba w ciepłej wodzie. Miło, leniwie. Niektórym przeszkadza. Ale przecież w kranie powinna być ciepła woda.



(Jarosław Mańka) Któż nie zna tych wersów: „Podnieś rękę, Boże Dziecię, Błogosław Ojczyznę miłą”? Śpiewając jedną z najpiękniejszych polskich kolęd, przyszło mi do głowy pytanie: Ciekawe, co na takie słowa kolędy zaborcy czy okupanci? Przecież nikt z Polaków śpiewających w kościele za zaborów słowa „Błogosław Ojczyznę miłą” nie miał na myśli Prus czy Rosji, tym bardziej podczas okupacji nikt dobrze nie życzył III Rzeszy.
Postanowiłem sprawdzić historię powstania kolędy, która, jak się okazuje, choć przez wrogów zakazana (a konkretnie ten wers o Ojczyźnie), to przez naszych przodków traktowana była niczym hymn narodowy.
Franciszek Karpiński stworzył w 1792 r. utwór, który był potrzebą jego serca. Intencją kompozytora było podniesienie rodaków na duchu po przegranej wojnie z Rosją 1792 r. (w obronie Konstytucji 3 Maja), po powrocie na rosyjskich bagnetach „Targowicy”, czyli zdrajców, którzy stali się oficjalną władzą w Rzeczypospolitej, i po upokorzeniu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który na żądanie carycy przystąpił do Konfederacji Targowickiej, myśląc, że tylko w ten sposób Rzeczpospolita z map Europy nie zniknie. Karpiński znał osobiście polskiego monarchę, u którego zreszta bywał na słynnych obiadach czwartkowych, w czasach gdy król zmieniał Warszawę i Rzeczpospolitą, a duch reform dawał nadzieję na lepszą przyszłość. Nie wszystkim jednak reformy te się podobały…
Intencja Karpińskiego ziściła się w trudnym dla Polski czasie. Piękna kolęda funkcjonująca równolegle pod dwoma tytułami: „Pieśń o Narodzeniu Pańskim” oraz „Bóg się rodzi” rozeszła się lotem błyskawicy po całej Rzeczypospolitej. Śpiewali ją wszyscy i wszędzie, nierzadko ze łzami w oczach. W ostatnich latach I Rzeczypospolitej pieśń ta traktowana była de facto jak hymn narodowy. W tym czasie nadzieją dla upadającego kraju stał się Tadeusz Kościuszko, który podjął straceńczą walkę w obronie niepodległości w roku 1794. Po upadku insurekcji w roku następnym trzy zaborcze mocarstwa przypieczętowały los Rzeczypospolitej, dokonując jej III rozbioru.
Podpisanie trzeciego rozbioru w 1795 r. było dla Karpińskiego osobistym dramatem. Poeta na wieść o zniknięciu Polski z mapy Europy załamał się całkowicie, siwiejąc w jedną noc. Nigdy więcej nie chwycił już za pióro. Podjął decyzję o wyjeździe z Warszawy na Białostocczyznę, gdzie zajął się pracą fizyczną. Miał jedynie tę satysfakcję, że w kościele, do którego chodził, mógł usłyszeć nie tylko kolędę, którą skomponował, ale i inne znane pieśni swojego autorstwa, jak chociażby „Kiedy ranne wstają zorze”. Kompozytor zmarł w 1825 r. we wsi Chorowszczyzna koło Wołkowyska (dzisiejsza Białoruś).
Oczywiście słowo ojczyzna w kolędzie Karpińskiego stało się dla zaborców (a potem podczas hitlerowskiej okupacji) swoistym problemem. Słowo to dawało Polakom nadzieję, której – z punktu widzenia właśnie zaborców – należało ich pozbawić. Dlatego wrogowie Polski nakazywali, by słowo ojczyzna zastąpić w pieśni wyrażeniem kraina. Na niewiele się to zdało. Nawet gdy organista musiał śpiewać, jak zaborca przykazał, ludzie śpiewali „zakazane” słowo.
W 1923 roku o kolędzie tej napisał Stanisław Dobrzycki (w broszurze „O kolędach”) znamienne słowa: „I inne narody mają swoje kolędy. […] Ale chyba nigdzie te pieśni na Boże Narodzenie nie stały się czymś tak bardzo „narodowem”, tak dziwnie przez cały naród ukochanem i pielęgnowanem, jak w Polsce”.
Uznawana za najpiękniejszy z polskich utworów bożonarodzeniowych pieśń „Bóg się rodzi” dodawała otuchy Polakom nie tylko w czasach zaborów, ale także podczas okupacji hitlerowskiej i za PRL-u, gdzie zwłaszcza w czasach stanu wojennego Polacy śpiewając tę kolędę, marzyli o prawdziwie niepodległym kraju, który nie będzie musiał się liczyć z rosyjską (radziecką) supremacją.
W najbliższych dniach zapewne niemal we wszystkich kościołach w Polsce ponownie zabrzmią zakazane niegdyś wersy kolędy. I oby już tak zawsze zostało…

Podnieś rękę, Boże Dziecię,
Błogosław Ojczyznę miłą,
W dobrych radach, w dobrym bycie
Wspieraj jej siłę swą siłą…
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1929
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Andy72 » 2023-12-26, 10:45

TGD i Kuba Badach - Mario, czy już wiesz? (Mary Did You Know?)
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-26, 21:28

@Andy72 obok Cichej Nocy moja ulubiona piosenka. Dziś słyszałam ją w wersji angielskiej i była niemniej piękna, ale jednak Badach... to Badach:P

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1929
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Andy72 » 2023-12-26, 21:45

Jak słuchałem, to jakoś najbardziej wzruszyły mnie ostatnie słowa: na imię ma „Jam Jest"
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6285
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 877 times
Been thanked: 712 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-26, 21:57

Andy72 pisze: 2023-12-26, 21:45 Jak słuchałem, to jakoś najbardziej wzruszyły mnie ostatnie słowa: na imię ma „Jam Jest"
O ja też. Ciaaary za każdy razem.
Podoba mi się jeszcze fragment z wiatrem.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 775
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 88 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: pom » 2023-12-29, 06:59

1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Susanna » 2024-02-15, 20:44



Dodano po 1 minucie 47 sekundach:
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2024-02-21, 04:02

Myśli Rozczochrane Wiatrem Zapisane - Modlitwa wędrowców

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Susanna » 2024-02-23, 10:37



"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Susanna » 2024-02-24, 12:43

"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Hildegarda » 2024-02-25, 06:31

Duchu Święty napełnij serce

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: kazik95 » 2024-02-25, 20:18

O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2499
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1049 times
Been thanked: 939 times

Re: Muzyka chrześcijańska

Post autor: Susanna » 2024-02-27, 08:33

♥️

"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

ODPOWIEDZ