Opętania i zniewolenia duchowe

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 08:49

sądzony pisze: 2023-03-11, 08:29 (mogłem przegapić ten wątek)
Doświadczyłem podobnych rzeczy.
Pewne rzeczy/doświadczenia nie muszą stanowić od razu o opętaniu. Mogą potwierdzać jedynie płaszczyznę duchową człowieka.
A osoby w Twoim otoczeniu też ich doświadczały? Bo jak się drzwi same otwierają przy większej liczbie osób, to są świadkowie

sądzony pisze: 2023-03-11, 08:29 Że jej było ciepło. Mógłbym. Osobiście widywałem Szatana w ludziach, czarownice w kobietach, słyszałem odprawiane rytuały, odczuwałem przemożne zło.
Wyżej pisałeś, że kiedyś wywoływałeś duchy.
Kiedy zaczęły się Twoje problemy, kiedy się się skończyły i jaką masz pewność, że w Twoim przypadku te doświadczenia nie były powiązane z tymi doświadczeniami spirytystycznymi?
Czy Twoje problemy skończyły się wtedy, gdy stałeś się wierzący, czy uzdrowienie nie miało żadnego związku z wiarą?

sądzony pisze: 2023-03-11, 08:29 Np. ks. K. Grzywocz czy ks. Glas bo to inne bajki?
ks. Glas dokładnie opowiada o swoich doświadczeniach z demonami, nawet nagrał wywiad z osobami, które doświadczyły opętań. Wszystko to co on uważa za opętania, również dobrze mógłbyś tak samo podsumować, że to tylko choroba. Tyle, że tutaj nie widzisz zależności np. tego, że niektóre wydarzenia dzieją się po seansie spirytystycznym, albo w trakcie rytuału magicznego, a nie, że są niezależne od tego.

sądzony pisze: 2023-03-11, 08:29 No i jeszcze jedno. Naprawdę uważasz, że z opętaniem można sobie poradzić w taki sposób? W zasadzie samemu z pomocą kilku osób. Dzięki bratu i jednej modlitwie....
Chodzi o akt woli, szczere, autentyczne nawrócenie, łaskę Bożą. Czasami egzorcyści nie mogą takiej osoby "wyleczyć" latami, a czasami następuje to po jednorazowej modlitwie, tu nie ma reguły, bo zależy od tego co dzieje się w wnętrzu takiej osoby.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 08:50 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: faraon » 2023-03-11, 09:00

Hildegarda pisze: 2023-03-10, 19:32
sądzony pisze: 2023-03-10, 18:22 Przesłuchałem 2/3 i gdzie te demony? Na końcu?
Przecież od początku mówi, że zaczęło się od wywoływania duchów i omawia co się później działo

Wg. Biblii istnieją demony, wg. KK również i nie będę rozmawiać o rzeczach, które na forum katolickim, wśród katolików powinny być oczywiste ;)
Wiesz, kiedys sluchalem opowiesci o wywolywaniu duchow.
gosciu poprzywiazywal nitki do niektorych garnkow w kuchni i roznych przedmiotow w pokoju gdzie mieli zebrac sie jego znajomi na wywolywanie duchow.
te przedmioty i garnki z nitkami poustawial tak by ledwie utrzymywaly rownowage, tak ze delikatne pociagniecie nitki, nawet gdyby sie urwala powodowalo przewrocenie lub upadek danego przedmiotu.
Cale grono zebranych bylo juz od poczatku nastawione na duchy, wiec wierzyli we wszystko co sie dzialo. :))

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13792
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 09:09

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 08:49 A osoby w Twoim otoczeniu też ich doświadczały? Bo jak się drzwi same otwierają przy większej liczbie osób, to są świadkowie
Nie było nikogo, ale potrafię odróżnić omam od rzeczywistości.
Hildegarda pisze: 2023-03-11, 08:49 Wyżej pisałeś, że kiedyś wywoływałeś duchy.
Kiedy zaczęły się Twoje problemy, kiedy się się skończyły i jaką masz pewność, że w Twoim przypadku te doświadczenia nie były powiązane z tymi doświadczeniami spirytystycznymi?
To była zabawa.
Moje "problemy" zaczęły się gdy uświadomiłem sobie, że żyję. Jakieś 3 lata. Na początku była to ciekawość, trudne pytania, filozofowanie. Dalej lęk, depresja, alkohol, narkotyki, Chad, ...
Hildegarda pisze: 2023-03-11, 08:49 Czy Twoje problemy skończyły się wtedy, gdy stałeś się wierzący, czy uzdrowienie nie miało żadnego związku z wiarą?
... zaczęły się kończyć jakieś 9 lat temu (mam 44).
Tak wiara miała b. durze znaczenie. Porzuciłem ją w wieku nastu lat. Uważam jednak, że całe życie byłem "wierzący-poszukujący".
Choć jest to proces i trwa do dziś.
Nadal uważam się za chorego. Zarówno na płaszczyźnie psychicznej (wciąż biorę leki - jestem w remisji) jak i duchowej wciąż grzeszę (dzięki sakramentom - bywam w remisji :) )

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 08:49 ks. Glas dokładnie opowiada o swoich doświadczeniach z demonami, nawet nagrał wywiad z osobami, które doświadczyły opętań. Wszystko to co on uważa za opętania, również dobrze mógłbyś tak samo podsumować, że to tylko choroba. Tyle, że tutaj nie widzisz zależności np. tego, że niektóre wydarzenia dzieją się po seansie spirytystycznym, albo w trakcie rytuału magicznego, a nie, że są niezależne od tego.
Nigdzie nie napisałem, że "to tylko choroba".
Ks. Glasowi nie ufam. Przepraszam. Może nie dorosłem.

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 08:49 Chodzi o akt woli, szczere, autentyczne nawrócenie, łaskę Bożą. Czasami egzorcyści nie mogą takiej osoby "wyleczyć" latami, a czasami następuje to po jednorazowej modlitwie, tu nie ma reguły, bo zależy od tego co dzieje się w wnętrzu takiej osoby.
Czy opętanie to nie totalne zawładnięcie? Nic gorszego nie może nas w zasadzie spotkać. To naprawdę akt woli? :-?
Nie znam się na opętaniach, ale coś mi tu nie gra.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4201 times
Been thanked: 2952 times
Kontakt:

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Dezerter » 2023-03-11, 09:13

U mnie dzrzwi w domu same się otwierają lub zamykają, bo są źle wypoziomowane, a nawet skrzypią i wydają inne dziwne dźwięki, jest poza tym jeszcze coś takiego jak przeciąg
ale raz drzwi "chciały mnie wypchnąć" na korytarz na, którym ... :-ss
ale to na inną opowieść, bo jadę na Studium z Faraonem wypić kawę ~o) :-h
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 16:16 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13792
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2202 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 09:17

Dezerter pisze: 2023-03-11, 09:13 ale to na inną opowieść, bo jadę na Sesję z Faraonem wypić kawę ~o) :-h
To chyba powodzenia. Szepnę Ojcu słówko za Was. ;)
A ja na "Kota w butach" do kina z córką (która chce już nosić dzwony) i żoną.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 09:19 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 09:30

sądzony pisze: 2023-03-11, 09:09 To była zabawa.
Co z tego, że Ty to traktowałeś jako zabawę, albo, że teraz nie wierzysz, że mogło po tej "zabawie" dojść do opętania czy tam zniewolenia duchowego. Jest mnóstwo informacji o tym co Kościół mówi o demonach i opętaniach, są wywiady z egzorcystami i różne artykuły w tym temacie, masz stronę np. Roberta Tekieli, który sam tego doświadczył na własnej skórze i teraz szczegółowo omawia takie tematy, no i nic nie poradzę, że niektórzy katolicy w to nie wierzą. Niewiara katolików nie powoduje, że świat duchowy nie istnieje i że nie dochodzi autentycznie do opętań/zniewoleń

Kiedyś przypadkiem trafiłam na wywiad z dziewczyną z mojej miejscowości, która w młodości podpisała "pakt z Szatanem", a potem zaczęły się dziać u niej przeróżne problemy psychiczne, myśli samobójcze, depresje itp. Trwało to latami, po wielu latach pomógł jej dopiero jakiś egzorcysta na drugim końcu Polski. Gydby nie egzorcysta i pomoc duchowa, to być może byłoby już po niej. Wystarczyłoby, że trafi na takie osoby, ignorujące temat autentycznych zagrożeń duchowych, które wmawiały by jej, że to nie są problemy "demoniczne" powiązane z wydarzeniami z przeszłości, tylko psychiczne i niezależne od tego co podpisała.

Pozdrawiam

Dodano po 2 minutach 27 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-03-11, 09:13 U mnie dzrzwi w domu same się otwierają lub zamykają, bo są źle wypoziomowane, a nawet skrzypią i wydają inne dziwne dźwięki, jest poza tym jeszcze coś takiego jak przeciąg
Rozumiem, że to wszystko się dzieje w czasie seansów spirytystycznych ;)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 09:54

sądzony pisze: 2023-03-11, 07:35
Hildegarda pisze: 2023-03-10, 19:32 Przecież od początku mówi, że zaczęło się od wywoływania duchów i omawia co się później działo
Wg. Biblii istnieją demony, wg. KK również i nie będę rozmawiać o rzeczach, które na forum katolickim, wśród katolików powinny być oczywiste ;)
Jeżeli tak pojmujemy demony, zawładnięcia i opętania to ok.
Ty nigdy jako dziecko nie "wywoływałaś duchów"? W sensie dla jaj. Ja to robiłem. Pierwszą książką jaką sam sobie kupiłem była "Odwiedziny zza światów". Uważasz, że w ten sposób otwarłem się ja "złe moce"?
Jest to całkiem możliwe i prawdopodobne.

A ty uważasz że niemożliwe?

Otwarcie się na złe moce wcale nie musi wiązać się z jakimiś nadzwyczajnymi zjawiskami.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 09:59 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 09:56

Tu jest wywiad z egzorcystą i więcej na ten temat nie zamierzam dyskutować na forum katolickim, gdzie pewne tematy powinny być dla wszystkich oczywiste

WYRZUCA DEMONY Z LUDZI



Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
DZIEWCZYNA OPĘTANA PO IMPREZIE HALLOWEEN


Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 10:43

Uważam że do opowieści i świadectw o różnych zjawiskach nadzwyczajnych związanych z demonami trzeba podchodzić z dużą ostrożnością i sceptycyzmem bo zbyt pochopne postrzeganie demonów tam gdzie ich nie ma może przynieść wiele szkody Kościołowi i wierzącym.

Ale samo istnienie demonów jako konkretnych i realnych bytów i możliwość opętania nie powinna dla katolika być przedmiotem wątpliwości.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: konserwa » 2023-03-11, 10:44

Sadzony bardzo rozsadnie pokazal inne mozliwosci pojawienia sie takich stanow.
Wysluchajmy sie nawzajem, a nie od razu lopata po gebie ( mnie nie zaszkodzi, bo konserwa sie i tak nie otworzy, taka juz zapuszkowana, od wieczora az do rana ).
Pozdrawiam.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 11:04

konserwa pisze: 2023-03-11, 10:44 Sadzony bardzo rozsadnie pokazal inne mozliwosci pojawienia sie takich stanow.
Wysluchajmy sie nawzajem, a nie od razu lopata po gebie ( mnie nie zaszkodzi, bo konserwa sie i tak nie otworzy, taka juz zapuszkowana, od wieczora az do rana ).
Pozdrawiam.
Najlepiej jak stawiasz takie zarzuty to pisz konkretnie kogo masz na myśli.

Czy to moje pytanie skierowane do sądzonego czy uważa za niemożliwe że zabawa "w sensie dla jaj" w wywoływanie duchów może być otwarciem się na złe moce i moje stwierdzenie że uważam to za prawdopodobne, miałeś na myśli porównując je do "lopata po gebie " bez wysłuchania?

Jeśli tak to uważam to porównanie za chybione i nieadekwatne.

A ty uważasz za niemożliwe że zabawy w wywoływanie duchów tak "dla jaj" mogą być otwarciem się człowieka na złe moce?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 11:04

Albertus pisze: 2023-03-11, 10:43 Uważam że do opowieści i świadectw o różnych zjawiskach nadzwyczajnych związanych z demonami trzeba podchodzić z dużą ostrożnością i sceptycyzmem bo zbyt pochopne postrzeganie demonów tam gdzie ich nie ma może przynieść wiele szkody Kościołowi i wierzącym.

Ale samo istnienie demonów jako konkretnych i realnych bytów i możliwość opętania nie powinna dla katolika być przedmiotem wątpliwości.
Ale Kościół czy Biblia określa jasno jakie postępowanie może prowadzić do zniewolenia demonicznego, mówią o tym również egzorcyści, więc gdy ktoś się takim praktykom poddaje, to jak najbardziej może założyć, że późniejsze problemy są tego efektem. Mówi o tym egzorcysta w drugim filmie, dotyczącym zabaw na halloween i zwraca na to uwagę, że mogą wystąpić różne dziwne zjawiska po tym. A tutaj na forum próbuje się to negować, dziewczyna wywoływała duchy, brała udział w rytuale magicznym, w ciągu swojego życia poleciała całkiem po bandzie i twierdzi, że różne koszmary, obecność duchów itp. były z tym powiązane, więc nie widzę powodu negowania tego jak to ma miejsce powyżej, skoro nawet egzorcyści się jasno na ten temat wypowiadają.

Dodano po 3 minutach 38 sekundach:
konserwa pisze: 2023-03-11, 10:44 Sadzony bardzo rozsadnie pokazal inne mozliwosci pojawienia sie takich stanow.
Wysluchajmy sie nawzajem, a nie od razu lopata po gebie ( mnie nie zaszkodzi, bo konserwa sie i tak nie otworzy, taka juz zapuszkowana, od wieczora az do rana ).
Pozdrawiam.
Katolicy powinni słuchać tego co ma KK do powiedzenia w tym temacie

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 11:18

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 11:08
Albertus pisze: 2023-03-11, 10:43 Uważam że do opowieści i świadectw o różnych zjawiskach nadzwyczajnych związanych z demonami trzeba podchodzić z dużą ostrożnością i sceptycyzmem bo zbyt pochopne postrzeganie demonów tam gdzie ich nie ma może przynieść wiele szkody Kościołowi i wierzącym.

Ale samo istnienie demonów jako konkretnych i realnych bytów i możliwość opętania nie powinna dla katolika być przedmiotem wątpliwości.
Ale Kościół czy Biblia określa jasno jakie postępowanie może prowadzić do zniewolenia demonicznego, mówią o tym również egzorcyści, więc gdy ktoś się takim praktykom poddaje, to jak najbardziej może założyć, że późniejsze problemy są tego efektem. Mówi o tym egzorcysta w drugim filmie, dotyczącym zabaw na halloween i zwraca na to uwagę, że mogą wystąpić różne dziwne zjawiska po tym. A tutaj na forum próbuje się to negować, dziewczyna wywoływała duchy, brała udział w rytuale magicznym, w ciągu swojego życia poleciała całkiem po bandzie i twierdzi, że różne koszmary, obecność duchów itp. były z tym powiązane, więc nie widzę powodu negowania tego jak to ma miejsce powyżej, skoro nawet egzorcyści się jasno na ten temat wypowiadają.
Masz oczywiście rację że wszelkie praktyki okultystyczne są zawsze grzechem i zagrożeniem duchowym.

Uważam jednak że odnośnie różnych nadzwyczajnych zjawisk w których ludzie upatrują pochodzenia demonicznego to warto zachować daleko idącą ostrożność bo są ludzie którzy maja skłonność do upatrywania takich zjawisk praktycznie we wszystkim a nawet do świadomego czy podświadomego symulowania takich zjawisk.Na przykład samo wycie, tarzanie się po ziemi i wygadywanie różnych rzeczy zmienionym głosem wcale nie musi być 100% dowodem że mamy do czynienia z osobą opętaną. Choć oczywiście jest to prawdopodobne.
Podobnie różne zjawiska naturalne i przypadkowe niektórzy ludzie których psychika jest nastawiona na doszukiwanie się działania demonów mogą uznać bezpodstawnie za nadnaturalne.Mogą też być różne objawy chorób psychicznych. Lepiej zachować pewien dystans wobec takich opowieści.

Jednak samo istnienie i działanie demonów w świecie dla katolika nie może ulegać wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 11:25 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 11:25

Albertus pisze: 2023-03-11, 11:18 Masz oczywiście rację że wszelkie praktyki okultystyczne są zawsze grzechem i zagrożeniem duchowym.

Uważam jednak że odnośnie różnych zjawisk w których ludzie upatrują pochodzenia demonicznego to warto zachować daleko idącą ostrożność bo są ludzie którzy maja skłonność do upatrywania takich zjawisk praktycznie we wszystkim a nawet do świadomego czy podświadomego symulowania takich zjawisk.Na przykład samo wycie, tarzanie się po ziemi i wygadywanie różnych rzeczy zmienionym głosem wcale nie musi być 100% dowodem że mamy do czynienia z osobą opętaną. Choć oczywiście jest to prawdopodobne.
Po prostu jeśli ktoś brał udział w różnych praktykach, które są zagrożeniem duchowym, to może się spodziewać, że jego problemy są z tym powiązane, tak mówi i Kościół i Biblia i nie ma absolutnie żadnego powodu, żeby takie zjawiska na siłę negować, próbując robić z nich tylko problemy psychiczne.
Nie mówimy tu o doszukiwaniu się wszędzie demonów, a o doszukiwaniu się ich po wchodzeniu w konkretne zagrożenia duchowe np. wywoływanie duchów.
Oczywiście, nie oznacza to, żeby zaniechać leczenie psychiatryczne, czy psychologiczne i ograniczyć się tylko do egzoryzmów czy modlitw, ja tu przecież nigdzie nie mówię, żeby osoba, która ma jakieś problemy nie chodziła do lekarza.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6008
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 454 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 11:29

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 11:25
Albertus pisze: 2023-03-11, 11:18 Masz oczywiście rację że wszelkie praktyki okultystyczne są zawsze grzechem i zagrożeniem duchowym.

Uważam jednak że odnośnie różnych zjawisk w których ludzie upatrują pochodzenia demonicznego to warto zachować daleko idącą ostrożność bo są ludzie którzy maja skłonność do upatrywania takich zjawisk praktycznie we wszystkim a nawet do świadomego czy podświadomego symulowania takich zjawisk.Na przykład samo wycie, tarzanie się po ziemi i wygadywanie różnych rzeczy zmienionym głosem wcale nie musi być 100% dowodem że mamy do czynienia z osobą opętaną. Choć oczywiście jest to prawdopodobne.
Po prostu jeśli ktoś brał udział w różnych praktykach, które są zagrożeniem duchowym, to może się spodziewać, że jego problemy są z tym powiązane, tak mówi i Kościół i Biblia i nie ma absolutnie żadnego powodu, żeby takie zjawiska na siłę negować, próbując robić z nich tylko problemy psychiczne.
Nie mówimy tu o doszukiwaniu się wszędzie demonów, a o doszukiwaniu się ich po wchodzeniu w konkretne zagrożenia duchowe np. wywoływanie duchów.
Oczywiście, nie oznacza to, żeby zaniechać leczenie psychiatryczne, czy psychologiczne i ograniczyć się tylko do egzoryzmów czy modlitw, ja tu przecież nigdzie nie mówię, żeby osoba, która ma jakieś problemy nie chodziła do lekarza.
Nie ma powodu aby na siłę negować ale też nie ma powodu aby na siłę zakładać że wszystkie wynikają z działania demonów.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 11:30 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ