Opętania i zniewolenia duchowe

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: konserwa » 2023-03-11, 12:01

Albertusie i Hildegardo - po co tak iskrzyc.
Bardzo prosze - nie stawialem nikomu zarzutow ... pokazalem jedynie trend i wskazalem, ze wpis sadzonego zawiera wiele wlasciwych konkluzji.
Jesli chodzi o rozeznanie duchowe w sprawie demonow - coz, Kosciol wyraznie okresla, ze opinie ( nawet ksiedzy egzorcystow ) sa wpierw opiniami prywatnymi, a nie dogmatami; i jeszcze - najpierw nalezy przypadek rozsadzic/rozpoznac na drodze medycznej, a pozniej jesli zachodzi medyczna niewiedza co do istoty zjawisk, przekazac oficjalnie pod rozsadzenie Kosciola.
Samowolne zabieranie sie za te sprawy moze ( nie musi ) prowadzic do chorobliwego uzaleznienia sie od dziwactw, a bardzo rzadko ( cos jak mozliwosc trafienia szostki w Lotto ) moze to byc zwiazane z demonicznym duchem.
Rozwaga i madrosc - tego Kosciol oczekuje.
Konserwa tyle sie dowiedzial, co napisal to powiedzial.
serdecznosci

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 12:23

konserwa pisze: 2023-03-11, 12:01 Albertusie i Hildegardo - po co tak iskrzyc.
Normalnie sobie rozmawiamy i wymieniamy poglądy i prezentujemy argumenty.Normalnie jak to w dyskusjach na forum.

Natomiast ty, nie wiadomo dlaczego i na jakiej podstawie bo nie podajesz żadnych konkretów, wmawiasz nam jakieś "iskrzenie" i " łopatą po gębie".

Po co to robisz?

Dodano po 8 minutach 23 sekundach:
konserwa pisze: 2023-03-11, 12:01 Albertusie i Hildegardo - po co tak iskrzyc.
Bardzo prosze - nie stawialem nikomu zarzutow ... pokazalem jedynie trend i wskazalem, ze wpis sadzonego zawiera wiele wlasciwych konkluzji.
Jesli chodzi o rozeznanie duchowe w sprawie demonow - coz, Kosciol wyraznie okresla, ze opinie ( nawet ksiedzy egzorcystow ) sa wpierw opiniami prywatnymi, a nie dogmatami; i jeszcze - najpierw nalezy przypadek rozsadzic/rozpoznac na drodze medycznej, a pozniej jesli zachodzi medyczna niewiedza co do istoty zjawisk, przekazac oficjalnie pod rozsadzenie Kosciola.
Samowolne zabieranie sie za te sprawy moze ( nie musi ) prowadzic do chorobliwego uzaleznienia sie od dziwactw, a bardzo rzadko ( cos jak mozliwosc trafienia szostki w Lotto ) moze to byc zwiazane z demonicznym duchem.
Rozwaga i madrosc - tego Kosciol oczekuje.
Konserwa tyle sie dowiedzial, co napisal to powiedzial.
serdecznosci
Zarzuty oczywiście stawiałeś i stawiasz bez wyjaśnienia o co chodzi - "łopatą po gębie".

Co do potrzeby ostrożności wobec opowieści o nadzwyczajnych zjawiskach demonicznych to oczywiście się zgadzam i pisałem już o tym
.

Natomiast ocena prawdopodobieństwa częstotliwości występowania zjawisk natury demonicznej na poziomie trafienia szóstki w lotto to tylko i wyłącznie twoja opinia nie mająca oparcia w Tradycji ani nauczaniu Kościoła. Tej częstotliwości nie znamy ale Ewangelie wskazują jednak na coś innego niż twój pogląd.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 12:23 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: konserwa » 2023-03-11, 12:37

Lopata po gebie - okreslenie ogolne, przenosnia w celu zaapelowania, aby tego nie robic.
Co mam jeszcze wyjasnic?

Oczywiscie - wszystko co pisze, sa to tylko moje opinie ( pelna zgoda ) . jesli sa bledne, wykaz ze sa takie, albo wykaz, ze moga byc inaczej skorelowane ... Bo wyglad na to, ze w czyms czujesz sie urazony i ... :?:

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 12:38

konserwa pisze: 2023-03-11, 12:37 Lopata po gebie - okreslenie ogolne, przenosnia w celu zaapelowania, aby tego nie robic.
Co mam jeszcze wyjasnic?
Ale czego nie robić? I kto to robił i gdzie?

Konkretnie.

Dodano po 3 minutach 55 sekundach:
konserwa pisze: 2023-03-11, 12:37 Oczywiscie - wszystko co pisze, sa to tylko moje opinie ( pelna zgoda ) . jesli sa bledne, wykaz ze sa takie, albo wykaz, ze moga byc inaczej skorelowane ... Bo wyglad na to, ze w czyms czujesz sie urazony i ... :?:
W ogóle nie czuje się niczym urażony.

Staram się normalnie dyskutować w oparciu o argumenty.


Jeśli stawiasz tezę że zjawiska natury demonicznej są tak rzadkie jak trafienie szóstki w lotto to podaję jako argument w dyskusji to że jednak w Ewangeliach i w Dziejach apostolskich te zjawiska występują znacznie częściej.

Naprawdę nie widzę powodu aby przypisywać mi na tej podstawie jakieś negatywne a nawet w ogóle jakiekolwiek emocje. :D
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 12:44 przez Albertus, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 12:44

konserwa pisze: 2023-03-11, 12:37 Oczywiscie - wszystko co pisze, sa to tylko moje opinie ( pelna zgoda ) . jesli sa bledne, wykaz ze sa takie, albo wykaz, ze moga byc inaczej skorelowane ... Bo wyglad na to, ze w czyms czujesz sie urazony i ... :?:
W Kościele katolickim katolik powinien kierować się opinią Kościoła, ewentualnie opinią osób bardziej doświadczonych w tym temacie (w tym przypadku egzorcystów), a nie swoją. Chyba, że wypowiadający się Panowie są egzorcystami i mają takie bogate doświadczenie z demonami jak księża egzorcyści.

Dodano po 3 minutach 33 sekundach:
Albertus pisze: 2023-03-11, 12:31 wmawiasz nam jakieś "iskrzenie" i " łopatą po gębie".
jak "iskrzenie" i "łopatą po gębie", to na pewno było tylko do mnie :p

Dodano po 4 minutach 10 sekundach:
Albertus pisze: 2023-03-11, 12:42 Jeśli stawiasz tezę że zjawiska natury demonicznej są tak rzadkie jak trafienie szóstki w lotto to podaję jako argument w dyskusji to że jednak w Ewangeliach i w Dziejach apostolskich te zjawiska występują znacznie częściej.
Obecnie egzorcyści w Europie mają pełne ręce roboty, mówił o tym ks. Glas, co oznacza, że nieprawdą jest, że te zjawiska są tak rzadkie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 12:59

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 12:51
Albertus pisze: 2023-03-11, 12:42 Jeśli stawiasz tezę że zjawiska natury demonicznej są tak rzadkie jak trafienie szóstki w lotto to podaję jako argument w dyskusji to że jednak w Ewangeliach i w Dziejach apostolskich te zjawiska występują znacznie częściej.
Obecnie egzorcyści w Europie mają pełne ręce roboty, mówił o tym ks. Glas, co oznacza, że nieprawdą jest, że te zjawiska są tak rzadkie.
Akurat to nie wydaje mi się decydującym dowodem( bo może to być też efektem swego rodzaju "mody" na egzorcyzmy ) ale bardzo możliwe że jest faktycznie tak że są to zjawiska częstsze niż kiedyś.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 13:01 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 13:04

Albertus pisze: 2023-03-11, 12:59 Akurat to nie wydaje mi się decydującym dowodem( bo może to być też efektem swego rodzaju "mody" na egzorcyzmy ) ale bardzo możliwe że jest faktycznie tak że są to zjawiska częstsze niż kiedyś.
Z tego co mi wiadomo, to w KK są procedury, więc nie sądzę, żeby egzorcyści, przynajmniej katoliccy, odprawiali egzorcyzmy, bo jest na to moda

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 13:09

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 13:04
Albertus pisze: 2023-03-11, 12:59 Akurat to nie wydaje mi się decydującym dowodem( bo może to być też efektem swego rodzaju "mody" na egzorcyzmy ) ale bardzo możliwe że jest faktycznie tak że są to zjawiska częstsze niż kiedyś.
Z tego co mi wiadomo, to w KK są procedury, więc nie sądzę, żeby egzorcyści, przynajmniej katoliccy, odprawiali egzorcyzmy, bo jest na to moda
Tego nie wiem.

Natomiast wiem że egzorcyści też nie są ludźmi nieomylnymi i też są podatni na wpływy.

A wzmożone zainteresowania egzorcyzmami może wynikać z wpływów pentakostalnych.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 13:09 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 13:15

Albertus pisze: 2023-03-11, 13:09 A wzmożone zainteresowania egzorcyzmami może wynikać z wpływów pentakostalnych.
Nie można tego wykluczyć, ale moim zdaniem przyczyną jest też to, że ludzie odchodzą od chrześcijaństwa i wchodzą w różne duchowości, które są zagrożeniem duchowym. Czytałam ostatnio artykuł o osobie, która została opętana po reiki, opisywała jak wygląda osiąganie kolejnych stopni w tych praktykach i że jest to otwieranie się na demony (przyzywa się demony w czasie tych praktyk), takich tematów można wymieniać wiele, mogą to być różne praktyki szamańskie itp. Zresztą kobieta z tego filmu, który udostępniłam jest na to dobrym przykładem, zaczęło się od wywoływania duchów, a potem było wchodzenie w kolejne tematy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: konserwa » 2023-03-11, 13:17

No i doszlismy do jakiejs nici ( niteczki ) wspolnego zrozumienia.
Katolik powinien kierowac sie opinia Kosciola ( czyli nie youtubem); oraz -
dla wzmocnienia przekazu i w Ewangelii stosuje sie deklinacje ( tak to chyba sie nazywa naukowo?) wzmacniajaca - czyli: porownalem napotkanie zjwisk prawdziwie demoniczynch do trafienia w Lotto, a na sposob semicki trzeba przebaczac nie siedem , ale az 77 razy ( jest to podobne wznmocnienie/porownanie do szostki w Lotto.
Napisalem rowniez o iskrzeniu i lopatologii ;) - jest to wlasnie stylistyczna przenosnia/porownanie/ekspresja.

I tak to konserwa wraca do konserwy aby moc zaczerpnac pare minut przerwy.
Pozdrowienia w sosie konserwowym.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 13:20

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 13:15
Albertus pisze: 2023-03-11, 13:09 A wzmożone zainteresowania egzorcyzmami może wynikać z wpływów pentakostalnych.
Nie można tego wykluczyć, ale moim zdaniem przyczyną jest też to, że ludzie odchodzą od chrześcijaństwa i wchodzą w różne duchowości, które są zagrożeniem duchowym. Czytałam ostatnio artykuł o osobie, która została opętana po reiki, opisywała jak wygląda osiąganie kolejnych stopni w tych praktykach i że jest to otwieranie się na demony (przyzywa się demony w czasie tych praktyk), takich tematów można wymieniać wiele, mogą to być różne praktyki szamańskie itp. Zresztą kobieta z tego filmu, który udostępniłam jest na to dobrym przykładem, zaczęło się od wywoływania duchów, a potem było wchodzenie w kolejne tematy.
Całkiem możliwe że jest tak jak piszesz.

Ate
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 351
Rejestracja: 4 sie 2022
Has thanked: 82 times
Been thanked: 60 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Ate » 2023-03-11, 13:41

Albertus pisze: 2023-03-11, 12:31 Normalnie sobie rozmawiamy i wymieniamy poglądy i prezentujemy argumenty.Normalnie jak to w dyskusjach na forum.

Natomiast ty, nie wiadomo dlaczego i na jakiej podstawie bo nie podajesz żadnych konkretów, wmawiasz nam jakieś "iskrzenie" i " łopatą po gębie".

Po co to robisz?
Nie zajmuję stanowiska w tej konkretnej dyskusji waszej, ale to ciekawe spostrzeżenie ogólne. Zatem odnosząc się ogólnie do tego dość powszechnego zjawiska na forum, które regularnie tu widuję, w dyskusjach moich i innych - tak jest najłatwiej - a już tym bardziej, jeśli jeśli żywiołowo zareagujesz, to zaraz jest "uspokój się", "co to za agresja", 'po co te emocje" itd. Bo tak najłatwiej zdyskredytować argumentację podaną w poście, bez konieczności odniesienia się merytorycznego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 15:51

Hildegarda pisze: 2023-03-11, 09:33 Niewiara katolików nie powoduje, że świat duchowy nie istnieje i że nie dochodzi autentycznie do opętań/zniewoleń
Oczywiście, że płaszczyzna duchowa istnieje. Osobiście wierzę, że istnieje nawet "prawdziwiej" niż ta fizyczna :)
I nie mam problemu z wiarą w opętania. Wierzę w nie, ale to niezwykła rzadkość w przeciwieństwie do zwiedzeń czy "niepoukładaania" duchowego.

Dodano po 3 minutach 2 sekundach:
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 Jest to całkiem możliwe i prawdopodobne.
A ty uważasz że niemożliwe?
Wszystko jest możliwe, a więc i to.
Nie sądzę jednak, że kiedykolwiek byłem opętany.
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 Otwarcie się na złe moce wcale nie musi wiązać się z jakimiś nadzwyczajnymi zjawiskami.
Oczywiście, że nie. Wystarczy żyć.

Dodano po 2 minutach 50 sekundach:
Hildegarda pisze: 2023-03-11, 11:08 Katolicy powinni słuchać tego co ma KK do powiedzenia w tym temacie
Rozumie, że jesteś katolikiem skoro tak dobrze wiesz co powinni?

Dodano po 4 minutach 13 sekundach:
Hildegarda pisze: 2023-03-11, 12:51 Obecnie egzorcyści w Europie mają pełne ręce roboty, mówił o tym ks. Glas, co oznacza, że nieprawdą jest, że te zjawiska są tak rzadkie.
Poczytaj może ks. Grzywocza dla równowagi.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6014
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 919 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 16:06

sądzony pisze: 2023-03-11, 16:01
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 Jest to całkiem możliwe i prawdopodobne.
A ty uważasz że niemożliwe?
Wszystko jest możliwe, a więc i to.
Nie sądzę jednak, że kiedykolwiek byłem opętany.
Otwarcie się na moce demoniczne nie jest równoznaczne z opętaniem

Dodano po 4 minutach 39 sekundach:
sądzony pisze: 2023-03-11, 16:01
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 Otwarcie się na złe moce wcale nie musi wiązać się z jakimiś nadzwyczajnymi zjawiskami.
Oczywiście, że nie. Wystarczy żyć.
Nie rozumiem. Wystarczy żyć aby co?

Czy chodzi ci o to że samo życie jest równoznaczne z otwieraniem się na moce demoniczne?

Jeśli tak to jest to oczywiście nieprawda.

W życiu jesteśmy stale narażeni na ataki demoniczne ale nie jest to równoznaczne z otwieraniem się na te moce.

A takim dobrowolnym otwieraniem się na te moce jest wywoływanie duchów i inne praktyki spirytystyczno - okultystyczne.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 16:12 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 16:14

Albertus pisze: 2023-03-11, 16:06 Otwarcie się na moce demoniczne nie jest równoznaczne z opętaniem
Naprawdę? ... nie wiem jak Ty, ale ja wciąż ocieram się o demoniczne moce działające poprzez moje ciało, świat, innych ludzi.

"Opętanie – stan umysłu, w którym poszczególny człowiek (indywiduum) odczuwa, że znajduje się pod wpływem zewnętrznej, niefizycznej, najczęściej osobowej siły, lub zachowuje się w sposób sugerujący taki stan osobom trzecim. Według wielu religii oraz wierzeń ludowych opętanie może być formą zawładnięcia ciałem przez duchy lub demony."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C4%99tanie

Nigdy się tak nie czułem, a uwierz czułem wiele ... a nawet gdybym czuł pierwej udał bym się do lekarza.
Ostatnio zmieniony 2023-03-11, 16:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ