Opętania i zniewolenia duchowe

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 16:21

sądzony pisze: 2023-03-11, 16:14
Albertus pisze: 2023-03-11, 16:06 Otwarcie się na moce demoniczne nie jest równoznaczne z opętaniem
Naprawdę? ... nie wiem jak Ty, ale ja wciąż ocieram się o demoniczne moce działające poprzez moje ciało, świat, innych ludzi.

"Opętanie – stan umysłu, w którym poszczególny człowiek (indywiduum) odczuwa, że znajduje się pod wpływem zewnętrznej, niefizycznej, najczęściej osobowej siły, lub zachowuje się w sposób sugerujący taki stan osobom trzecim. Według wielu religii oraz wierzeń ludowych opętanie może być formą zawładnięcia ciałem przez duchy lub demony."

https://pl.wikipedia.org/wiki/Op%C4%99tanie

Nigdy się tak nie czułem, a uwierz czułem wiele ... a nawet gdybym czół pierwej udał bym się do lekarza.
czy przypadkiem nie odczytałeś błędnie mojej wypowiedzi w której napisałem że
otwarcie się na moce demoniczne nie jest ( jeszcze) równoznaczne z opętaniem

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19083
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-03-11, 16:22

Opętanie jest stanem, w którym wola człowieka jest zniewolona. Nie należy tego utożsamiać z z stanem grzesznosci, ani nawet opresji i obsesji szatańskich.
Opętanie zdarza się bardzo rzadko - znajomy egzorcysta mówił mi po 2 bodajże latach posługi, że spotkał się tylko z jednym czy dwoma wypadkami opętania. Natomiast problemy demoniczne to co innego i znacznie częstszego.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 16:23

Albertus pisze: 2023-03-11, 16:21 czy przypadkiem nie odczytałeś błędnie mojej wypowiedzi w której napisałem że
otwarcie się na moce demoniczne nie jest ( jeszcze) równoznaczne z opętaniem
Chyba tak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Dezerter » 2023-03-11, 16:28

Hildzia :ymhug: napomina forumowiczów, by słuchali nauki KK, Katechizmu, księży i Biblii :ymapplause:
dzięki Ci Panie, że dożyłem takich czasów
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 16:29

Dezerter pisze: 2023-03-11, 16:28 Hildzia :ymhug: napomina forumowiczów, by słuchali nauki KK, Katechizmu, księży i Biblii :ymapplause:
dzięki Ci Panie, że dożyłem takich czasów
Też mnie to cieszy :D

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 16:30

Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 Nie rozumiem. Wystarczy żyć aby co?
Chyba nie zakładasz, że jesteś bezpieczny i musisz jedynie pilnować "by się nie otworzyć"?
Moim zdaniem wciąż jesteśmy "otwarci" i musimy dbać by się "oczyszczać"
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 Czy chodzi ci o to że samo życie jest równoznaczne z otwieraniem się na moce demoniczne?
Jeśli tak to jest to oczywiście nieprawda.
W życiu jesteśmy stale narażeni na ataki demoniczne ale nie jest to równoznaczne z otwieraniem się na te moce.
Patrz wyżej.
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 A takim dobrowolnym otwieraniem się na te moce jest wywoływanie duchów i inne praktyki spirytystyczno - okultystyczne.
Naprawdę uważasz, że to największe zagrożenie duchowe.

Dodano po 6 minutach 4 sekundach:
sądzony pisze: 2023-03-11, 16:30
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 Nie rozumiem. Wystarczy żyć aby co?
Chyba nie zakładasz, że jesteś bezpieczny i musisz jedynie pilnować "by się nie otworzyć"?
Moim zdaniem wciąż jesteśmy "otwarci" i musimy dbać by się "oczyszczać"
A może jest inaczej.
Ja jestem "otwarty", a Ty "zamknięty" :)
I wszystko jest OK.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 16:41

sądzony pisze: 2023-03-11, 16:30
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 Nie rozumiem. Wystarczy żyć aby co?
Chyba nie zakładasz, że jesteś bezpieczny i musisz jedynie pilnować "by się nie otworzyć"?
Moim zdaniem wciąż jesteśmy "otwarci" i musimy dbać by się "oczyszczać"
Nie zakładam że jesteśmy bezpieczni tylko że to coś innego gdy zło sami zapraszamy i wpuszczamy.
Nie twierdzę też że nie ma innych możliwości otwierania się na moce demoniczne ale wywoływanie duchów i inne praktyki okultystyczne są taką możliwością w sposób ewidentny.

Dodano po 2 minutach 42 sekundach:
sądzony pisze: 2023-03-11, 16:36
Albertus pisze: 2023-03-11, 09:54 A takim dobrowolnym otwieraniem się na te moce jest wywoływanie duchów i inne praktyki spirytystyczno - okultystyczne.
Naprawdę uważasz, że to największe zagrożenie duchowe.
Nie wiem czy największe bo to pewnie zależy od sytuacji i osoby ale na pewno jedno z największych i potwierdza to Biblia i Tradycja Kościoła.

Dodano po 1 minucie 29 sekundach:
sądzony pisze: 2023-03-11, 16:36 A może jest inaczej.
Ja jestem "otwarty", a Ty "zamknięty" :)
I wszystko jest OK.
Można być tak pokornym że aż pysznym.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 16:46

Albertus pisze: 2023-03-11, 16:41 Nie zakładam że jesteśmy bezpieczni tylko że to coś innego gdy zło sami zapraszamy i wpuszczamy.
Nie twierdzę też że nie ma innych możliwości otwierania się na moce demoniczne ale wywoływanie duchów i inne praktyki okultystyczne są taką możliwością w sposób ewidentny.
A buntowanie się przeciwko rodzicom i całemu światu, ich wartością moralnym, sposobowi życie, łamanie zasad, kontestacja, poszukiwanie siebie i własnej drogi na etapie dojrzewania uważasz za zachowania rozwojowe kształtujące dorosłość czy "otwieranie się na zło"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6013
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 455 times
Been thanked: 918 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-03-11, 16:49

sądzony pisze: 2023-03-11, 16:46
Albertus pisze: 2023-03-11, 16:41 Nie zakładam że jesteśmy bezpieczni tylko że to coś innego gdy zło sami zapraszamy i wpuszczamy.
Nie twierdzę też że nie ma innych możliwości otwierania się na moce demoniczne ale wywoływanie duchów i inne praktyki okultystyczne są taką możliwością w sposób ewidentny.
A buntowanie się przeciwko rodzicom i całemu światu, ich wartością moralnym, sposobowi życie, łamanie zasad, kontestacja, poszukiwanie siebie i własnej drogi na etapie dojrzewania uważasz za zachowania rozwojowe kształtujące dorosłość czy "otwieranie się na zło"?
Piszesz tak jakby była alternatywa - albo to albo tamto i konkurs co jest gorsze i pytanie które wygra. ;)

Może być i to i tamto i jedno może wynikać z drugiego

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 16:50

Albertus pisze: 2023-03-11, 16:45
sądzony pisze: 2023-03-11, 16:30 Naprawdę uważasz, że to największe zagrożenie duchowe.
Nie wiem czy największe bo to pewnie zależy od sytuacji i osoby ale na pewno jedno z największych i potwierdza to Biblia i Tradycja Kościoła.
Nie będę z Tobą "walczył" na znajomość Pisma Św., ale jakoś wydaje mi się, że najgorszy jest brak miłości.
Albertus pisze: 2023-03-11, 16:45 Można być tak pokornym że aż pysznym.
To już nie pokora, a pyszałkowatość.

Dodano po 6 minutach 34 sekundach:
Albertus pisze: 2023-03-11, 16:49 Piszesz tak jakby była alternatywa - albo to albo tamto i konkurs co jest gorsze i pytanie które wygra. ;)
Może być i to i tamto i jedno może wynikać z drugiego
Tkaj już jest. Zło istnieje. W każdym z nas. Łatwiej zepchnąć je na opętanie, zawładnięcie, zwiedzenie, na zewnątrz bo wtedy pozostaję "czysty".
Jednakże to ja osobiście jestem odpowiedzialny za większość zła, które wyrządzam. Nie szatan, nie moi rodzice, bo tak mnie wychowali ...
Fakt, on próbuje nas codziennie. Wystarczy włączyć TV, youtube, radio, posłuchać ludzi czy własnego ciała.

Nie neguję jego istnienia i działań typu opętanie, ale spójrz na ten świat, na ludzi, w głąb ... czy on naprawdę musi to robić?
Wiem to smutne, ale tak to widzę.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4208 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Dezerter » 2023-03-11, 17:04

Ja wywoływałem duchy, a ty Albertusie nie?
Kto nie wywoływał duchów nawet dla wygłupu, zabawy, na osiemnastce itp zabawy dzieci i nastolatków niech się zgłosi proszę.
Takie zabawy mogą spowodować zagrożenie duchowe, nie wykluczam tego, ale wówczas gdyby to się działo za każdym razem to mielibyśmy 90% opętanych w kraju
Natomiast to co pisze Albertus o
"A takim dobrowolnym otwieraniem się na te moce jest wywoływanie duchów i inne praktyki spirytystyczno - okultystyczne. "
jeśli pisze o poważnym, profesjonalnym i intencjonalnym szukaniu kontaktów ze światem duchowym w którym to spotkaniu dochodzi do skutecznego kontaktu, który czymś tam zaowocuje, jakimś działaniem, zobowiązaniem, bądź "niedowołaniem ducha", to można popaść w kłopoty duchowe, ale nie trzeba.
Potwierdzam to co Marek pisze o % opętanych wśród osób skierowanych do egzorcysty jest to przedział 5-1%

Ponawiam apel zanim kogokolwiek skierujecie do egzorcysty opiszcie problem na forum a pomożemy rozeznać
Egzorcysta też może wyrządzić słabemu psychicznie człowiekowi krzywdę, dlatego taki człowiek powinien mieć wsparcie i kontrolę kogoś bliskiego.
Niestety egzorcyści w Polsce nie mają żadnego nadzoru podobnego do tego jaki mają psychiatrzy i psychoterapeuci myślę tu o superwizji - czas to zmienić *-:)
Ja od jakiegoś czasu prowadzę działania w tym kierunku i proszę osoby , którym dobro Kościoła leży na sercu o przyłączenie się w swoim środowisku do tego.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 17:37

Dezerter pisze: 2023-03-11, 16:28 Hildzia :ymhug: napomina forumowiczów, by słuchali nauki KK, Katechizmu, księży i Biblii :ymapplause:
dzięki Ci Panie, że dożyłem takich czasów
ale to nie jest żadna nowość, że w niektórych tematach się zgadzam z KK bardziej niż sami katolicy :p

Dodano po 6 minutach 45 sekundach:
sądzony pisze: 2023-03-11, 16:01 Rozumie, że jesteś katolikiem skoro tak dobrze wiesz co powinni?
A do tego trzeba być katolikiem? Jeśli ktoś nie uznaje nauk KK to czym się różni od protestanta czy innowiercy?

Dodano po 7 minutach 18 sekundach:
Albertus pisze: 2023-03-11, 16:45 Nie zakładam że jesteśmy bezpieczni tylko że to coś innego gdy zło sami zapraszamy i wpuszczamy.
Oczywiście, że tak, chyba w jakimś celu się przestrzega przed tymi praktykami, a nie, że to nie ma żadnego znaczenia

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 18:55

Dezerter pisze: 2023-03-11, 17:04 Egzorcysta też może wyrządzić słabemu psychicznie człowiekowi krzywdę, dlatego taki człowiek powinien mieć wsparcie i kontrolę kogoś bliskiego.
Niestety egzorcyści w Polsce nie mają żadnego nadzoru podobnego do tego jaki mają psychiatrzy i psychoterapeuci myślę tu o superwizji - czas to zmienić *-:)
Ja od jakiegoś czasu prowadzę działania w tym kierunku i proszę osoby , którym dobro Kościoła leży na sercu o przyłączenie się w swoim środowisku do tego.
Zgadzam się z krzywdą, a jak wyobrażasz sobie taki "nadzór"?

Dodano po 10 minutach 36 sekundach:
Hildegarda pisze: 2023-03-11, 17:51
sądzony pisze: 2023-03-11, 16:01 Rozumie, że jesteś katolikiem skoro tak dobrze wiesz co powinni?
A do tego trzeba być katolikiem? Jeśli ktoś nie uznaje nauk KK to czym się różni od protestanta czy innowiercy?
Nie wiem czy trzeba, ale wydaje mi się, że już z pewnością drugi, a może i trzeci raz czytam u Ciebie, iż Katolik coś musi. W moim wnętrzu, b. możliwie, że błędnie, pojawia się możliwe "dopełnienie" z Twojej strony "a ja nie muszę".

Otóż uważam się za Katolika i uważam swą wiarę i wyznanie za ciągły wybór. Nie uważam, że muszę chodzić co tydzień do kościoła. Nawet więcej zdarzyło się, odkąd wróciłem do Kościoła, że nie byłem.

Po prostu nie znoszę, jeżeli ktoś mówi mi, że muszę coś z tego powodu, że jestem Katolikiem czy chrześcijaninem.
Dla mnie to droga wolności, poprzez wiarę, często błędy i grzechy, konsekwencje, odpowiedzialność ku, mam nadzieję, coraz większej dojrzałości w Bożej Łasce i Miłości.

I dlatego ciekawi mnie czy jesteś Katolikiem?
Czy boisz się "przymusu" czy "wolności"?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2023-03-11, 19:42

sądzony pisze: 2023-03-11, 19:05 Nie wiem czy trzeba, ale wydaje mi się, że już z pewnością drugi, a może i trzeci raz czytam u Ciebie, iż Katolik coś musi. W moim wnętrzu, b. możliwie, że błędnie, pojawia się możliwe "dopełnienie" z Twojej strony "a ja nie muszę".

Otóż uważam się za Katolika i uważam swą wiarę i wyznanie za ciągły wybór. Nie uważam, że muszę chodzić co tydzień do kościoła. Nawet więcej zdarzyło się, odkąd wróciłem do Kościoła, że nie byłem.

Po prostu nie znoszę, jeżeli ktoś mówi mi, że muszę coś z tego powodu, że jestem Katolikiem czy chrześcijaninem.
Dla mnie to droga wolności, poprzez wiarę, często błędy i grzechy, konsekwencje, odpowiedzialność ku, mam nadzieję, coraz większej dojrzałości w Bożej Łasce i Miłości.

I dlatego ciekawi mnie czy jesteś Katolikiem?
Czy boisz się "przymusu" czy "wolności"?
Przepraszam jeśli Cię uraziłam, po prostu po kilku latach pisania z katolikami w różnych miejscach, czuję się zmęczona takim rozmydlaniem wiary katolickiej przez katolików, jakby KK gdziekolwiek na takie coś przyzwalał. Można się naczytać przeróżne pomysły na wiarę w KK, a przecież tu jest wszystko proste, są dokumenty i albo się to przyjmuje do wiadomości, albo nie. Ja zaczęłam doceniać katolików, którzy konkretnie stoją przy swojej wierze, bez kombinowania, wymyślania sobie swoich pomysłów na to co KK głosi, bo to jest po prostu uczciwe podejście, a szczególnie jeśli się rozmawia na forum, o tematach, które w KK są jasno określone.
Oczywiście nie ma żadnego przymusu wyznawania katolickich nauk i bycia w KK.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13802
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2022 times
Been thanked: 2204 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-03-11, 20:09

@Hildegarda przecież oboje wierzymy w opętanie. Ty jednak dostrzegasz je tam, gdzie ja go nie widzę. Pod względem wiary jesteśmy więc tacy sami. Pod względem oceny zaś się różnimy.
:ymhug:
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ