Opętania i zniewolenia duchowe

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13888
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2022-05-22, 21:33

Hildegarda pisze: 2022-05-22, 21:19 ja mam taką potrzebę mówienia o tym, po to żeby zwrócić na to uwagę, że "osobowe złe istnieje", przynajmniej tak wierzę i że to nie są żarty.
No to dobrze, że jesteś, bo ja mam troszkę z tym problem. Z "osobowym złem". Nie neguję istnienia "pana zło", ale wydaje mi się, że działa on raczej przez ludzi, a nawet, że każdy z nas ma w sobie jego cząstkę. Zapewne jest to "rachunek (bill) bramy (gates) ugryzionego jabłka".
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2022-05-22, 22:02

sądzony pisze: 2022-05-22, 21:33 No to dobrze, że jesteś, bo ja mam troszkę z tym problem. Z "osobowym złem". Nie neguję istnienia "pana zło", ale wydaje mi się, że działa on raczej przez ludzi, a nawet, że każdy z nas ma w sobie jego cząstkę. Zapewne jest to "rachunek (bill) bramy (gates) ugryzionego jabłka".
ja to widzę tak - jeśli chodzi o ludzi, to "zło" nasze naturalne, jest to nasza zwierzęca natura, którą pokonujemy rozwijając się moralnie/duchowo. To dotyczy każdego z nas, każdy musi wybierać między dobrem a złem, każdy grzeszy itp.

ale oprócz tego uważam, że działają na świecie zbuntowane byty, które wchodzą w ludzi na ich życzenie (bo zawsze musi to być poprzedzone otwarciem się człowieka na świat demoniczny, nawet jeśli to jest nie bardzo świadome) i pojawiają się różne manifestacje. Myślę, że opętań jest niewiele, zresztą rozróżnia się opętanie od zniewolenia i takie opętania jak czasami widać na filmach to niewielki procent, no ale jednak jest.

Na fb Robert Tekieli ma swoje konto i tam w galerii pod wieloma zdjęciami są szczegółowe opisy co może prowadzić do zniewoleń i są różne świadectwa ludzi, którzy tego doświadczyli.
Tu nie chodzi o to, żeby się bać i tak jak czasami robią Świadkowie Jehowy, widzieć diabła wszędzie, na każdym kroku, no ale warto mieć świadomość tego, że istnieją zagrożenia duchowe i w co się lepiej nie bawić. Tym bardziej, że Biblia tez opisuje opętania demoniczne, więc jest jakaś podstawa.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: konserwa » 2022-05-22, 22:40

Jedna trzecia aniolow zostala stracona na ziemie z powodu buntu przeciwko Bogu. Nazywamy ich demonami.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2022-05-23, 13:51

Egzorcyzmy - opętanie i uwolnienie - świadectwo nawrócenia Kasi


Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2022-05-25, 19:49

Świadkowie - Opętany przez szatana

Poznaj niesamowite wyznania mężczyzny, który fascynację ciemnymi mocami, satanizmem i okultyzmem nieomal przypłacił życiem.






Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2022-05-28, 05:49

Niebezpieczna joga A Gryncewicz


konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: konserwa » 2022-05-28, 11:39

A olimpiada tez jest niebezpieczna ( wszak wywodzi sie z tradycji poganskiej i byla kierowana mentalnie ku bozkom)? :?:
Ostatnio zmieniony 2022-05-28, 12:05 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2022-05-28, 15:43

konserwa pisze: 2022-05-28, 11:39 A olimpiada tez jest niebezpieczna ( wszak wywodzi sie z tradycji poganskiej i byla kierowana mentalnie ku bozkom)? :?:
Nie wiem, to już by trzeba zapytać panią z tego filmu :p

Z tego co wiem, to rodzaje jogi są różne i jest taka, gdzie autentycznie człowiek otwiera się na inną duchowość. Z tego co mówił Robert Tekieli to ci jogini się śmieją z ludzi Zachodu, że traktują jogę tylko jako formę ćwiczeń, bo u nich to jest ściśle powiązane z duchowością.

To tak ja z chłopakiem z pierwszego filmu, dopóki ćwiczył capoeire jako sztuki walki, wszystko było ok, ale jak przeszedł chrzest w religii candomble, powiązanej z capoeirą, gdzie przyzywa się różne duchy, to został zniewolony.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: konserwa » 2022-05-28, 20:03

Czyli nie w tym problem, ze cwiczyl, ale w tym, ze przeszedl na inna wiare

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Hildegarda » 2022-07-10, 19:43

Ksiądz z Osiedla - "Wezwali mnie do opętanej kobiety"


Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13888
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-01-16, 19:14

Ciekawe spojrzenie na opętanie.

„Istnieją dwa modele rozumienia opętania i egzorcyzmu. Według pierwszego, patologicznego, diabeł ni stąd, ni zowąd wskakuje w człowieka po czym przychodzi egzorcysta i diabła wyrzuca.” (…) Drugi model jest oparty na głębszym rozumieniu człowieka, paradygmatu zła, a także na myśleniu według procesu. (…) Największą wartością chrześcijaństwa jest zdolność do budowania relacji, miłości do Boga, do bliźniego i do siebie samego. (…) Dlatego (…) opętaniem nazywa się dzisiaj w teologii głęboką niezdolność człowieka do budowania więzi, zniewolenie przez tę nieumiejętność.

ks. K. Grzywocz
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15102
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Dezerter » 2023-01-16, 22:13

opętaniem nazywa się dzisiaj w teologii głęboką niezdolność człowieka do budowania więzi, zniewolenie przez tę nieumiejętność.”
Jeśli w przenośni i poetycko to ok
księdzu chyba nie trzeba przypominać, że w każdej diecezji jest egzorcysta i raczej nie jest to nauczyciel budowania więzi ;)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-01-16, 23:50

Budowanie więzi jest ważne, ale takie postawienie sprawy jest dziwne (chyba, że cytat wyrwany z kontekstu). Tak mówi, jakby osobowego zła nie było.
Choć oczywiście opętanie nie następuje ni stąd ni zowąd.
Ostatnio zmieniony 2023-01-16, 23:51 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6107
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 466 times
Been thanked: 929 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: Albertus » 2023-01-17, 06:06

opętaniem nazywa się dzisiaj w teologii głęboką niezdolność człowieka do budowania więzi, zniewolenie przez tę nieumiejętność.
Można się zgodzić z tym że przyczyną, albo jedną z przyczyn opętania może być głęboka niezdolność człowieka do budowania więzi, zniewolenie przez tę nieumiejętność ale jeśli to samo w sobie miałoby być opętaniem to porządny kawał Tradycji Kościoła do kosza....
Ostatnio zmieniony 2023-01-17, 06:36 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13888
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Opętania i zniewolenia duchowe

Post autor: sądzony » 2023-01-17, 07:20

Dezerter pisze: 2023-01-16, 22:13
opętaniem nazywa się dzisiaj w teologii głęboką niezdolność człowieka do budowania więzi, zniewolenie przez tę nieumiejętność.”
Jeśli w przenośni i poetycko to ok
księdzu chyba nie trzeba przypominać, że w każdej diecezji jest egzorcysta i raczej nie jest to nauczyciel budowania więzi ;)
Z tego co wiem to ks. Grzywocz był egzorcystą diecezjalnym i "nauczycielem budowania więzi" więc chyba nie trzeba przypominać ;)

Dodano po 8 minutach 9 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-01-16, 23:50 Budowanie więzi jest ważne, ale takie postawienie sprawy jest dziwne (chyba, że cytat wyrwany z kontekstu). Tak mówi, jakby osobowego zła nie było.
Choć oczywiście opętanie nie następuje ni stąd ni zowąd.
Dla mnie osobiście nie jest dziwne. Choć nie przyjmuję tego jako "prawdy niezłomnej", bo raczej jestem otwarty i bywa, że podważam samego siebie, to wpisuje się to w moje pojęcie "opętania", które buduje się we mnie od wielu lat. Oczywiście nie wykluczam opętania rozumianego w sposób, jak nazwał to Grzywocz, "patologiczny", ale nawet jeżeli takie występuje są to bardzo sporadyczne przypadki.

Co do osobowego zła.
Osobową Miłością jest Bóg i działa albo poprzez innych albo poprzez nas. Czyż zły nie działa podobnie?
Czyż czasem "owładnięty" Duchem Świętym nie razi "opętaniem"?

Dodano po 3 minutach 12 sekundach:
Albertus pisze: 2023-01-17, 06:06
opętaniem nazywa się dzisiaj w teologii głęboką niezdolność człowieka do budowania więzi, zniewolenie przez tę nieumiejętność.
Można się zgodzić z tym że przyczyną, albo jedną z przyczyn opętania może być głęboka niezdolność człowieka do budowania więzi, zniewolenie przez tę nieumiejętność ale jeśli to samo w sobie miałoby być opętaniem to porządny kawał Tradycji Kościoła do kosza....
Rozumiem, że masz na myśli tradycję egzorcyzmu?
Tak jak już pisałem, wydaje mi się, że opętani jesteśmy "nieumiejętnością miłowania". Tak działa zły. Cichutko, podstępnie, powolutku, przebiegle.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ