Męczennik Święty Andrzej Bobola

Rozmowa na temat świętych, także błogosławionych, postaci biblijnych, ich życia, czego możemy się nauczyć z ich życia.
ODPOWIEDZ
Widziałam Boga
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 214
Rejestracja: 16 mar 2022
Has thanked: 43 times
Been thanked: 34 times

Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: Widziałam Boga » 2022-05-19, 07:56

Na Mszy Świętej ostatnio kapłan mówił o męczenniku Świętym Andrzeju Bobola. Wspomniał o tym, że objawił się kilkukrotnie i domagał się, żeby brać go za patrona Polski, żeby modlić się za niego i przez niego wypraszać łaski u Boga. Trochę zdziwiłam się, Święty sam się domaga jego kultu. Takie egoistyczne to, odbiega to od obrazu świętego jaki mam w głowie. Jak to widzicie?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-19, 08:20

Przecież nie domaga się dla swojej korzyści. "Kult" świętych nie jest ani skierowany do świętych ani ku ich korzyści (to my mamy "korzyść" z proszenia go o wstawiennictwo).

Warto napisać sobie o kim mówimy - i czy pasuje do obrazu egoisty, bo Andrzej Bobola zupełnie nie przystaje w niczym do kultu bylejakości, wyluzowania i wszechmocnego zawołania „nie przesadzaj”. Nie przystaje do modnych trendów pewnych grup w Kościele, które zdają się mówić : „właściwie cośmy się tak uparli na te jakieś prawdy wiary, niech każdy wierzy jak mu wygodnie”.
Andrzejowi nie było wygodnie i bynajmniej nie był wyluzowany. Za to współcześni poznali pasję, z jaką głosił w połowie XVII wieku Ewangelię na Polesiu (były to wówczas tereny graniczne Rzeczypospolitej, zamieszkane przez bardzo biedną ludność). Schwytany przez oddział kozacki został skatowany, następnie przywiązany między końmi i zawleczony do Janowa Poleskiego. W czasie czterokilometrowego, wyczerpującego biegu święty był bity i dźgany lancami.
Na miejscu starszyzna przywitała Andrzeja szablą odcinając palce prawej ręki, a następnie został on poddany specyficznej formie „przekonywania” do zmiany wiary. Bezbronnego więźnia ułożono na rzeźnickim stole i poddano przypiekaniu ogniem, zrywano także płaty skóry z piersi, rąk i głowy a także ściskano głowę dębowym wieńcem. Mimo takiego traktowania Bobola nie wyrzekł się wiary – przeciwnie, wzywał oprawców do opamiętania.
W odpowiedzi wykłuto mu oko, odcięto nos i wargi a przez otwór w szyi wyrwano język. Wreszcie więźnia powieszono głową w dół i po dwu godzinach dobito.
300 lat temu św.Andrzej przypomniał o sobie objawiając się wzywającemu ratunku przełożonemu jezuitów, o.Marcinowi Godebskiemu. Dokonano wówczas ekshumacji i okazało się iż mimo upływu 50 lat od chwili śmierci ciało świętego wyglądało jakby pogrzeb odbył się wczoraj – nie tylko nie uległo rozkładowi, ale wyraźnie były widoczne obrażenia i oparzenia zadane w trakcie tortur, a także ślady po ciosach lancą.
Co dziwne, relikwie świętego stały się z czasem obiektem pielgrzymek nie tylko katolików, ale również prawosławnych, co jest niezwykłym przykładem tego, iż Bóg ze zła jest w stanie wyprowadzić dobro. Święty, którego zabito w imię walki z katolicyzmem stał się osobą jednoczącą.
W 1920 roku do sanktuarium dotarły wojska bolszewickie. Żołnierze nie mogli uwierzyć w zachowanie ciała od zepsucia – na próbę wyjęli je z sarkofagu i kilkukrotnie uderzyli o ziemię. Ponieważ to nic nie dało uznali zjawisko za ciekawe i umieścili w... Ludowym Komisariacie Zdrowia jako eksponat „Wystawy Higienicznej”.
Był to błąd. Na wystawę zaczęli przybywać wierni nie tyle by oglądać dziwne zjawisko, co raczej w celu pomodlenia się o wstawiennictwo do świętego. W tej sytuacji władze sowieckie z dużą ulgą przekazały relikwie do Watykanu, skąd w 1938 roku trafiły do Polski.
Wreszcie, w maju 2002 roku św. Andrzej Bobola został uznany za patrona Polski – co ciekawe, przepowiedział to – wraz z niepodległością Ojczyzny - niemal 200 lat wcześniej, objawiając się o.Alojzemu Korzeniewskiemu w Wilnie.
Myślę że jest to święty bardzo aktualny – człowiek twardy, człowiek niezłomnych zasad, gorliwy ewangelizator a przy tym patriota.
Bardzo aktualny i – w najlepszym tego słowa znaczeniu - cholernie niedzisiejszy facet.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: Andej » 2022-05-19, 08:52

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-19, 08:20 Co dziwne, relikwie świętego stały się z czasem obiektem pielgrzymek nie tylko katolików, ale również prawosławnych, co jest niezwykłym przykładem tego, iż Bóg ze zła jest w stanie wyprowadzić dobro. Święty, którego zabito w imię walki z katolicyzmem stał się osobą jednoczącą.
No nie wiem. Wielkie opory i presja była, aby nie kanonizować, aby nie uznawać patronem Polski. Prawosławni wciąż uznają go za wroga.
Choć wynika to z nieznajomości stanu rzeczy, bo on nie tyle odbierał wiernych prawosławiu, co nawracał ludzi zapomnianych przez jakikolwiek Kościół.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-19, 08:20W W tej sytuacji władze sowieckie z dużą ulgą przekazały relikwie do Watykanu,
Chyba niezupełnie, bo po wieloletnich staraniach dyplomacji polskiej i watykańskiej.
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-19, 08:20 Na szczególna uwagę zasługuje to, jak wyglądał jego powrót do Polski. W sieci jest film. Teraz na moment wpadłem, aby sprawdzić trasę i pogodę. Później wrzucę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1406
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 539 times
Been thanked: 773 times

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: AdamS. » 2022-05-19, 10:17

Widziałam Boga pisze: 2022-05-19, 07:56 Trochę zdziwiłam się, Święty sam się domaga jego kultu. Takie egoistyczne to, odbiega to od obrazu świętego jaki mam w głowie. Jak to widzicie?
Dziękuję za poruszenie tego ważnego tematu, bo muszę tu się przyznać, że i ja się wzdrygałem, gdy czytałem o tych nocnych odwiedzinach proboszcza Strachociny i domagania się kultu. Trzeba z zupełnie innej perspektywy spojrzeć na te sprawy, aby je zrozumieć.

I tu dziękuję za mocny wywód Markowi, bo on w dużej mierze rozwiewa te wątpliwości. W jednym tylko bym się wahał za Andejem - czy faktycznie świat prawosławny jest już gotowy do przyjęcia św. Andrzeja Boboli? Myślę, że musi jeszcze trochę czasu upłynąć. Nie to jednak jest najważniejsze. Kult tego Świętego to zwrócenie się ku radykalnej formie Ewangelii, a zatem nie ku człowiekowi, lecz ku samemu Bogu. Tak jak Andrzej Bobola był gwałtownikiem w tej sprawie (choć jego gwałtowna natura nigdy nie używała przemocy!), tak i my w dzisiejszym świecie powinniśmy się nim stawać - w zakresie jednoznaczności słowa, odwagi głoszenia światu Prawdy "w porę i nie w porę" - tj, bez oglądania się na to jak nas świat przyjmie.

Widziałam Boga
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 214
Rejestracja: 16 mar 2022
Has thanked: 43 times
Been thanked: 34 times

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: Widziałam Boga » 2022-05-19, 11:36

Wyjątkowy człowiek mimo tak strasznego bólu i cierpienia został z Bogiem. Ciekawe ilu ludzi dziś by tak postąpiło? Ksiądź go w skrócie przedstawił i powstało trochę złe wyobrażenie. Już inaczej to widzę dzięki.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-19, 20:27

@Widziałam Boga Myśl o tym tak, że Łaska Boża przemienia ludzi. Męczennicy starożytni wspominali o Eucharystii jako źródle swojej odwagi, czytałem o tym u Scotta Hahna.

@Andej
No nie wiem. Wielkie opory i presja była, aby nie kanonizować, aby nie uznawać patronem Polski. Prawosławni wciąż uznają go za wroga.
Choć wynika to z nieznajomości stanu rzeczy, bo on nie tyle odbierał wiernych prawosławiu, co nawracał ludzi zapomnianych przez jakikolwiek Kościół.
To chyba standard tam, oni na papierze mają te same w większości dogmaty i sakramenty co KK, ale w praktyce to wygląda mocno inaczej praktykowanie ww religii. Ostatnia statystyka:
https://www.pewresearch.org/religion/20 ... to-church/
Ile jest w Rosji prawosławnych: 72%.
Ile wierzy w życie po śmierci: 32%
Ile chodzi do kościołą co najmniej raz na miesiąc 7%.

W 1920 bp Pelczar (Święty) pisał tak:
Liturgia wschodnia mimo zewnętrznego przepychu, nie wywiera prawie żadnego wpływu na życie wiernych, tak, że w wielu cerkwiach cały udział ludu w nabożeństwie polega na śpiewaniu Hospodi pomiłuj, o uprawę zaś cnót chrześcijańskich nawet kler mało się troska.
Warstwy wykształcone albo w nic nie wierzą albo zadowalają się (...) mrzonkami tołstoizmu. (...). Słowem sami autorzy rosyjscy biadają nad opłakanym położeniem prawosławia
(Obrona Religii Katolickiej, s. 103, r. II. XVII)

Mówię tu ofc o Rosji
Ostatnio zmieniony 2022-05-19, 20:30 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 4 razy.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14928
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4179 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: Dezerter » 2022-05-19, 22:28

Zapraszam do wątku o nim - warto przeczytać a może nawet połączyć wątki
viewtopic.php?p=276283&hilit=Andrzej+Bobola#p276283
- zgadzasz się?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: Andej » 2022-05-20, 01:23

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-19, 20:27 Ile jest w Rosji prawosławnych: 72%.
Ile wierzy w życie po śmierci: 32%
Ile chodzi do kościołą co najmniej raz na miesiąc 7%.
Ile jest w Polsce katolików?.
Ile wierzy w życie po śmierci?
Ile chodzi do kościoła co najmniej raz na miesiąc?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18862
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 4598 times
Kontakt:

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-20, 08:13

Niestety, nie jest najlepiej, nie ma się co wynosić nad Prawosławie (choć jest parę aspektów.... ale to nie ten wątek).
Parę slajdów, jakie zrobiłem na zeszłoroczną sesję apologetyczną:
Obrazek
.
Obrazek
.
Obrazek
.
Obrazek

Z tym że... nigdy w chrześcijaństwie nie było tak, że duże grupy były bardzo wierzące. Niemal od początku był to problem:


Zresztą nie tylko w chrześcijaństwie. Wydawałoby się, że Islam jest tak "ortodoksyjny", ale jest tam identycznie - sam to widziałem.
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 08:13 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-20, 10:17

Andej pisze: 2022-05-20, 01:23
krystian.zawistowski pisze: 2022-05-19, 20:27 Ile jest w Rosji prawosławnych: 72%.
Ile wierzy w życie po śmierci: 32%
Ile chodzi do kościołą co najmniej raz na miesiąc 7%.
Ile jest w Polsce katolików?.
Ile wierzy w życie po śmierci?
Ile chodzi do kościoła co najmniej raz na miesiąc?
Według danych z 2019 w mszach świętych uczestniczyło 36,9% wiernych (więc raz na miesiąc przynajmniej chodzi więcej). W życie pozagrobowe wierzy 66% wiernych wedle powyższych danych.
Ostatnio zmieniony 2022-05-20, 10:18 przez krystian.zawistowski, łącznie zmieniany 1 raz.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-21, 20:36

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-20, 08:13 Niestety, nie jest najlepiej, nie ma się co wynosić nad Prawosławie (choć jest parę aspektów.... ale to nie ten wątek).

Pomyślałem o tym po konferencji której słuchałem i macie całkowitą rację, szczerze mówiąc.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 835
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 197 times

Re: Męczennik Święty Andrzej Bobola

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-30, 00:12

Widziałam Boga pisze: 2022-05-19, 07:56 Na Mszy Świętej ostatnio kapłan mówił o męczenniku Świętym Andrzeju Bobola. Wspomniał o tym, że objawił się kilkukrotnie i domagał się, żeby brać go za patrona Polski, żeby modlić się za niego i przez niego wypraszać łaski u Boga. Trochę zdziwiłam się, Święty sam się domaga jego kultu. Takie egoistyczne to, odbiega to od obrazu świętego jaki mam w głowie. Jak to widzicie?
Polecam bardzo przeczytać "Invicti Athletae Christi", bardzo piękna i budująca encyklika.
https://teologiapolityczna.pl/pius-xii- ... eja-boboli

Pod tym kapłanem co mówisz podpisuję się obiema rękami, oczywiście.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

ODPOWIEDZ

Wróć do „Święci i postacie biblijne”