Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6267
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 873 times
Been thanked: 709 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-28, 19:56

@Marek_Piotrowski :
CiekawaXO pisze: ↑2023-05-26, 15:12
A ja mam duże przekonanie, że gdyby Bogu Ojcu, Synowi, ani Duchowi o taką wiarę nigdy nie chodziło, to Jezus nie przyszedłby na ziemię, aby oddać za nas swoje życie.
Ja tego nie napisałam.
Zresztą my rozmawiamy o sytuacji z posta, to nie wybór między NPR a antykoncepcją, a skrajną sytuacją zagrożenia życia. Czyli najlepiej-połączeniu tych dwóch sposobów.

Dodano po 36 minutach 51 sekundach:
MArek tak, mówię to w Credo. Ale nie mówię: poświęcę swoją rodzinę w imię przykazań. Dla mnie wiara w Boga i w przykazania, nie jest poświęceniem cudzego życia i tak do tego nie podchodzę.
Jeśli mam możliwość podbicia bezpieczeństwa, jeśli ktoś podjął decyzję o współzyciu w czasie chemioterapii,to nie potępiam, wręcz przeciwnie, uważam że to nie jest grzech ciężki w żadnym razie.
Rozeznawać. Nie zawsze grzech ciężki jest grzechem ciężkim, bo "tak jest napisane".
Jeśli nie dostanę rozgrzeszenia za wspieranie się antykoncepcją w czasie leczenia? A nie jest powiedziane że nie dostanę, bo księża i tak rozgrzeszają indywidualnie, no to trudno. Nie będę się czuła potępiona.
W latach 80-tych jeszcze osoby które weszły w powtórny, niesakramentalny związek małżeński, były ekskomunikowane. A teraz nie są. Więc tamte dusze też nie były. Kościół więc-nie miał racji. Kościół w wielu przypadkach, nie miął racji. To cały czas ewoluuje, a że wolniej niż ewolucja :D
Jak z tym gwałtem-dopuszczasz antykoncepcję , sam tak napisałeś, w tej okoliczności, jako prewencję. Na jakiej podstawie? Terlikowski napisał, że w Kongo w sytuacji z tymi zakonnicami, to papież nic o tym nie wiedział. To jest raczej plotka że papież to dopuścił.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 20:39 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14973
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4202 times
Been thanked: 2953 times
Kontakt:

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Dezerter » 2023-05-28, 21:28

Andej pisze: 2023-05-28, 12:51 Miłość małżeńska czasem wymaga rezygnacji z seksu.
A kto o tym powinien decydować małżonkowie, czy ksiądz?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Andej » 2023-05-28, 21:34

Dezerter pisze: 2023-05-28, 21:28 A kto o tym powinien decydować małżonkowie, czy ksiądz?
A kto decyduje o tym, czy popełniasz jakiś grzech? Ksiądz, żona, sąsiad czy policjant?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-05-28, 21:36

BEDAC SPOWIEDNIKIEM TAKIEJ OSOBY ZAPYTAŁBYM CZY CHCE SMIERCI SWEGO MAŁZONKA CZY MOZE JEGO SMIERCI WIECZNEJ CZY MOZE JEDNAK ZYCIA .

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Andej » 2023-05-28, 21:42

Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:36 BEDAC SPOWIEDNIKIEM TAKIEJ OSOBY ZAPYTAŁBYM CZY CHCE SMIERCI SWEGO MAŁZONKA CZY MOZE JEGO SMIERCI WIECZNEJ CZY MOZE JEDNAK ZYCIA .
I co bys odpowiedział, gdyby ten ktoś odpowiedział na to pytanie:
1. Tak,
2. Nie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2532
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 406 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Abstract » 2023-05-28, 21:48

Andej pisze: 2023-05-28, 21:34
Dezerter pisze: 2023-05-28, 21:28 A kto o tym powinien decydować małżonkowie, czy ksiądz?
A kto decyduje o tym, czy popełniasz jakiś grzech? Ksiądz, żona, sąsiad czy policjant?
Obecnie dzieci pierwszokomunijne uczą się w dekalogu 5 przykazania które według niektórych nie istnieje.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6267
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 873 times
Been thanked: 709 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-28, 21:51

Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:36 BEDAC SPOWIEDNIKIEM TAKIEJ OSOBY ZAPYTAŁBYM CZY CHCE SMIERCI SWEGO MAŁZONKA CZY MOZE JEGO SMIERCI WIECZNEJ CZY MOZE JEDNAK ZYCIA .
Spowiednik tak nie spyta w takiej sytuacji, bo byłby zwykłym kretynem. Sorry.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-05-28, 21:51

Andej pisze: 2023-05-28, 21:42
Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:36 BEDAC SPOWIEDNIKIEM TAKIEJ OSOBY ZAPYTAŁBYM CZY CHCE SMIERCI SWEGO MAŁZONKA CZY MOZE JEGO SMIERCI WIECZNEJ CZY MOZE JEDNAK ZYCIA .
I co bys odpowiedział, gdyby ten ktoś odpowiedział na to pytanie:
1. Tak,
2. Nie.
Całe szczescie nie jestem , ale sam po sobie wiem ze tak skonstruowane pytanie podczas spowiedzi porzadkuje

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6267
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 873 times
Been thanked: 709 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-28, 21:54

Serio w ochronie życia współmałżonka widzicie grzech i łamanie przykazań?
Prawo dla Prawa?
Powinien decydować nie ksiądz, bo ksiądz nie jest od DECYDOWANIA ZA MAŁŻONKÓW, a małżonkowie.
Ksiądz jest aby pomóc rozeznawać grzech i jego RANGĘ.
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 21:56 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-05-28, 21:57

CiekawaXO pisze: 2023-05-28, 21:51
Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:36 BEDAC SPOWIEDNIKIEM TAKIEJ OSOBY ZAPYTAŁBYM CZY CHCE SMIERCI SWEGO MAŁZONKA CZY MOZE JEGO SMIERCI WIECZNEJ CZY MOZE JEDNAK ZYCIA .
Spowiednik tak nie spyta w takiej sytuacji, bo byłby zwykłym kretynem. Sorry.

seks bez zabezpieczenia bylby w tej sytuacji narazeniem na utrate zycia , osierocenie dzieci itp czyli przykazanie piate
pojscie w antykoncepcje to niebezpieczenstwo popelnienia grzechu ciezkiego przykazanie szóste a dazenie w usprawiedliwienie to zabawa w okolicach grzechow przeciw Duchowi Sw. przykazanie pierwsze i drugie ( bo swój autorytet stawiamy ponad magisterium oraz sciagamy ku temu Boga powołujac sie na Niego przy usprawiedliwianiu.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Andej » 2023-05-28, 21:58

Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:51 Całe szczescie nie jestem , ale sam po sobie wiem ze tak skonstruowane pytanie podczas spowiedzi porzadkuje
Może tak by było, gdyby nie było bez sensu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6267
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 873 times
Been thanked: 709 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: CiekawaXO » 2023-05-28, 22:06

Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:57
CiekawaXO pisze: 2023-05-28, 21:51
Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:36 BEDAC SPOWIEDNIKIEM TAKIEJ OSOBY ZAPYTAŁBYM CZY CHCE SMIERCI SWEGO MAŁZONKA CZY MOZE JEGO SMIERCI WIECZNEJ CZY MOZE JEDNAK ZYCIA .
Spowiednik tak nie spyta w takiej sytuacji, bo byłby zwykłym kretynem. Sorry.

seks bez zabezpieczenia bylby w tej sytuacji narazeniem na utrate zycia , osierocenie dzieci itp czyli przykazanie piate
pojscie w antykoncepcje to niebezpieczenstwo popelnienia grzechu ciezkiego przykazanie szóste a dazenie w usprawiedliwienie to zabawa w okolicach grzechow przeciw Duchowi Sw. przykazanie pierwsze i drugie ( bo swój autorytet stawiamy ponad magisterium oraz sciagamy ku temu Boga powołujac sie na Niego przy usprawiedliwianiu.
Szkoda że mówiąc o grzechu, nie mówisz NIC A NIC o tym, że grzechy mają sytuacje łagodzące i usprawiedliwiające. Z ciężkiego staje się lekki. Wiesz o tym w ogóle?
Ostatnio zmieniony 2023-05-28, 22:07 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3442
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 359 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-05-28, 22:22

CiekawaXO pisze: 2023-05-28, 22:06
Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:57
CiekawaXO pisze: 2023-05-28, 21:51
Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:36 BEDAC SPOWIEDNIKIEM TAKIEJ OSOBY ZAPYTAŁBYM CZY CHCE SMIERCI SWEGO MAŁZONKA CZY MOZE JEGO SMIERCI WIECZNEJ CZY MOZE JEDNAK ZYCIA .
Spowiednik tak nie spyta w takiej sytuacji, bo byłby zwykłym kretynem. Sorry.

seks bez zabezpieczenia bylby w tej sytuacji narazeniem na utrate zycia , osierocenie dzieci itp czyli przykazanie piate
pojscie w antykoncepcje to niebezpieczenstwo popelnienia grzechu ciezkiego przykazanie szóste a dazenie w usprawiedliwienie to zabawa w okolicach grzechow przeciw Duchowi Sw. przykazanie pierwsze i drugie ( bo swój autorytet stawiamy ponad magisterium oraz sciagamy ku temu Boga powołujac sie na Niego przy usprawiedliwianiu.
Szkoda że mówiąc o grzechu, nie mówisz NIC A NIC o tym, że grzechy mają sytuacje łagodzące i usprawiedliwiające. Z ciężkiego staje się lekki. Wiesz o tym w ogóle?
a umiesz czytac ? Napisałem o niebezpieczenstwie popełnienia grzechu ciezkiego , napisałem tak czy nie ?

Dodano po 2 minutach 28 sekundach:
Andej pisze: 2023-05-28, 21:58
Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:51 Całe szczescie nie jestem , ale sam po sobie wiem ze tak skonstruowane pytanie podczas spowiedzi porzadkuje
Może tak by było, gdyby nie było bez sensu.
co jest bez sensu ? przeciez w poczatkowym zapytaniu na poczatku watku sa trzy rozpatrywane warianty postepowania i ich ewentualne kosekwencje...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Andej » 2023-05-28, 22:34

To może prościej: czy chcesz popełnić grzech śmiertelny i nie uzyskać rozgrzeszenia, czy chcesz żyć zgodnie z nauką Chrystusa i Kościoła?
Albo, albo.
Dla katolika nie ma dylematu. Najpierw jest Bóg, o którym naucza Kościół. Najpierw miłość do Boga, potem do bliźniego.

Mt 5.17-20 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.

Jezus nie zmienił żadnej litery prawa. A Ty masz większa władzę niż On, skoro chcesz zmieniać?

Jeszcze inaczej może spowiednik spytać: Czy chcesz iść za Chrystusem, czy sprzeciwiać się Mu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2532
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 152 times
Been thanked: 406 times

Re: Seks a zagrożenie życia żony w ciąży

Post autor: Abstract » 2023-05-28, 23:11

Gzresznik Upadający pisze: 2023-05-28, 21:57 seks bez zabezpieczenia bylby w tej sytuacji narazeniem na utrate zycia , osierocenie dzieci itp czyli przykazanie piate
pojscie w antykoncepcje to niebezpieczenstwo popelnienia grzechu ciezkiego przykazanie szóste a dazenie w usprawiedliwienie to zabawa w okolicach grzechow przeciw Duchowi Sw. przykazanie pierwsze i drugie ( bo swój autorytet stawiamy ponad magisterium oraz sciagamy ku temu Boga powołujac sie na Niego przy usprawiedliwianiu.
Jeszcze znajdzie kogoś w otoczeniu kto to zrozumie i nie chwyci się za głowę.

Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”