Czy Mahomet kłamał?

Rozmowy na temat wyznawców islamu, których głównym prorokiem jest Muhammad a Bogiem Allah.
Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Iga05 » 2022-05-25, 22:11

Skoro wierzycie w to, że bóg islamu jest tym samym Bogiem co Bóg Biblii, to zastanawiam się KTO, według was, przyczynił się do tego, że Mahomet kłamał o prawdziwym Bogu?
Czy on sam, czy może było to za przyczyną "anioła" Dżibrila?

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18957
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-27, 16:12

To samo pytanie, więc ta sama odpowiedź: a jaka to niby różnica?
Ostatnio zmieniony 2022-05-27, 16:13 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Iga05 » 2022-06-06, 21:07

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-27, 16:12 To samo pytanie, więc ta sama odpowiedź: a jaka to niby różnica?
no raczej kolosalna...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Dezerter » 2022-06-06, 21:51

Iga05 pisze: 2022-05-25, 22:11 Skoro wierzycie w to, że bóg islamu jest tym samym Bogiem co Bóg Biblii, to zastanawiam się KTO, według was, przyczynił się do tego, że Mahomet kłamał o prawdziwym Bogu?
Czy on sam, czy może było to za przyczyną "anioła" Dżibrila?
Nie zastanawiałem się
ale na tyle na ile poznałem Mahometa, to nie był to prostolinijny człowiek, więc mógł sam stworzyć własna religię z premedytacją
równie dobrze mógł mieć wizje i słyszeć głosy i zapewne nie stwierdzimy, czy to była choroba psychiczna, zwiedzenie
a może fatalna pamięć tylko
nie wykluczam
ale to na szczęście nie nasz problem
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Iga05 » 2022-06-06, 21:54

Dezerter pisze: 2022-06-06, 21:51
Iga05 pisze: 2022-05-25, 22:11 Skoro wierzycie w to, że bóg islamu jest tym samym Bogiem co Bóg Biblii, to zastanawiam się KTO, według was, przyczynił się do tego, że Mahomet kłamał o prawdziwym Bogu?
Czy on sam, czy może było to za przyczyną "anioła" Dżibrila?
Nie zastanawiałem się
ale na tyle na ile poznałem Mahometa, to nie był to prostolinijny człowiek, więc mógł sam stworzyć własna religię z premedytacją
równie dobrze mógł mieć wizje i słyszeć głosy i zapewne nie stwierdzimy, czy to była choroba psychiczna, zwiedzenie
a może fatalna pamięć tylko
nie wykluczam
ale to na szczęście nie nasz problem
No ktoś musiał kłamać: albo Mahomet, albo anioł, który go nawiedzał, albo Allah...

Albertus
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5977
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 452 times
Been thanked: 910 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Albertus » 2022-06-06, 22:20

Iga05 pisze: 2022-05-25, 22:11 Skoro wierzycie w to, że bóg islamu jest tym samym Bogiem co Bóg Biblii, to zastanawiam się KTO, według was, przyczynił się do tego, że Mahomet kłamał o prawdziwym Bogu?
Czy on sam, czy może było to za przyczyną "anioła" Dżibrila?
Jedno drugiego nie wyklucza.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Andej » 2022-06-06, 22:36

Iga05 pisze: 2022-06-06, 21:54No ktoś musiał kłamać: albo Mahomet, albo anioł, który go nawiedzał, albo Allah...
Bóg nie mógł kłamać.
A czy anioł? Wierzysz, że ten anioł to rzeczywistość? Że Mahomet w rzeczywistości się z nim spotkał?

Ja nie mam podstaw do dawania wiary temu. Nie wierzę, aby Boski wysłannik przekazał to, co w Koranie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: konserwa » 2022-06-07, 04:25

Ludzie mysla, ze sa kims wazniejszym, od innych ...
wowczas powstaje koran albo ksiega mormona albo cialo kierownicze ...
jedynie apostolowie jakims dziwnym trafem ida w zapomnienie.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Iga05 » 2022-06-07, 09:03

Andej pisze: 2022-06-06, 22:36
Iga05 pisze: 2022-06-06, 21:54No ktoś musiał kłamać: albo Mahomet, albo anioł, który go nawiedzał, albo Allah...
Bóg nie mógł kłamać.
A czy anioł? Wierzysz, że ten anioł to rzeczywistość? Że Mahomet w rzeczywistości się z nim spotkał?

Ja nie mam podstaw do dawania wiary temu. Nie wierzę, aby Boski wysłannik przekazał to, co w Koranie.
Witam. Nie no Andeju, bądźmy poważni. Albo anioł Dżibril rzeczywiście istniał i rzeczywiście dusił Mahometa i rzeczywiście mu się ukazywał, albo nie.
Jeśli "coś" dusiło Mahometa w jaskini hira, to co to było? Anioł czy demon?

Pozdrawiam!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Andej » 2022-06-07, 09:57

Skoro masz podstawy, aby wierzyć w istnienie Dżibrila i jego kontakty z Mahometem, to wierzysz. Ja nie mam podstaw do takiej wiary.
Nie wiem, czy taki anioł istnieje. Wybacz, ale Twoje świadectwo, to dla mnie za mało, aby w to uwierzyć.

Nie mam żadnych podstaw, aby wierzyć w to, że archanioł Gabriel zmuszał do czegoś Mahometa. Nie mam podstaw do wiary, że taki fakt miał miejsce. Tylko Koran (którem nie wierzę, ani nie uznaję za świętą księgę), ani Tobie (przepraszam, ale nie jesteś dla mnie autorytetem w dziedzinie wiary, ani religii).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Iga05 » 2022-06-07, 10:25

Andej pisze: 2022-06-07, 09:57 Skoro masz podstawy, aby wierzyć w istnienie Dżibrila i jego kontakty z Mahometem, to wierzysz. Ja nie mam podstaw do takiej wiary.
Nie wiem, czy taki anioł istnieje. Wybacz, ale Twoje świadectwo, to dla mnie za mało, aby w to uwierzyć.

Nie mam żadnych podstaw, aby wierzyć w to, że archanioł Gabriel zmuszał do czegoś Mahometa. Nie mam podstaw do wiary, że taki fakt miał miejsce. Tylko Koran (którem nie wierzę, ani nie uznaję za świętą księgę), ani Tobie (przepraszam, ale nie jesteś dla mnie autorytetem w dziedzinie wiary, ani religii).
1. Dlaczego uważasz, że anioł Gabriel to Dżibril?
2. Czy zatem Mahometa coś dusiło w jaskini hira, czy to tylko jego wyobraźnia? A jeśli to tylko jego wyobraźnia, to dlaczego tak panicznie się bał tego "czegoś"?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Andej » 2022-06-07, 12:26

Iga05 pisze: 2022-06-07, 10:25 1. Dlaczego uważasz, że anioł Gabriel to Dżibril?
2. Czy zatem Mahometa coś dusiło w jaskini hira, czy to tylko jego wyobraźnia? A jeśli to tylko jego wyobraźnia, to dlaczego tak panicznie się bał tego "czegoś"?
Ad. 1. Może z powodu brzmienia. A może dlatego, że osoby interesujące się tym tematem tak uważają. A może na zasadzie analogii Issa - Jezus? Sama zgadnij.

2. Musisz spytać Mahometa. Mnie przy tym nie było. Nie znam żadnych wiarygodnych źródeł takich informacji. Nie wiem, czy hira, czy chora (prawie homofon) wyobraźnia, czy może też patologiczna premedytacja. A może tamtejsza odmiana dusiołka? Bo metoda duszenie inna.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Iga05 » 2022-06-07, 13:35

Andej pisze: 2022-06-07, 12:26
Iga05 pisze: 2022-06-07, 10:25 1. Dlaczego uważasz, że anioł Gabriel to Dżibril?
2. Czy zatem Mahometa coś dusiło w jaskini hira, czy to tylko jego wyobraźnia? A jeśli to tylko jego wyobraźnia, to dlaczego tak panicznie się bał tego "czegoś"?
Ad. 1. Może z powodu brzmienia. A może dlatego, że osoby interesujące się tym tematem tak uważają. A może na zasadzie analogii Issa - Jezus? Sama zgadnij.

2. Musisz spytać Mahometa. Mnie przy tym nie było. Nie znam żadnych wiarygodnych źródeł takich informacji. Nie wiem, czy hira, czy chora (prawie homofon) wyobraźnia, czy może też patologiczna premedytacja. A może tamtejsza odmiana dusiołka? Bo metoda duszenie inna.
No ale Andeju...czemu mam zgadywać?

1. Z brzmienia to moża uzasadnić wiele rzeczy.
1a. Czy osoby, które interesują się tym tematem, powiedziały Ci, kto uznał, że Dżibril ma być Garbielem?
2. Nie ja mam pytać Mahometa. Wiarygodne źródła to Koran, sunna, sira, egzegezy itd. Albo przyjmujemy, że źródła muzułmańskie podają jednak pewną "prawdę", albo możemy całkowicie zakończyć wszelkie dochodzenia w sprawie islamu, również i te, że muzułmanie wierzą w tego samego "B"oga, tylko Mahomet o Nim skłamał....

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Andej » 2022-06-07, 16:56

Iga05 pisze: 2022-06-07, 13:35 Albo przyjmujemy, że źródła muzułmańskie podają jednak pewną "prawdę", albo możemy całkowicie zakończyć wszelkie dochodzenia w sprawie islamu, również i te, że muzułmanie wierzą w tego samego "B"oga, tylko Mahomet o Nim skłamał....
Nie ma takiej alternatywy.
Jedno nie wyklucza drugiego. Nie mieszaj dwóch oddzielnych kwestii.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Iga05
Bywalec
Bywalec
Posty: 171
Rejestracja: 12 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 10 times

Re: Czy Mahomet kłamał?

Post autor: Iga05 » 2022-06-07, 17:36

Andej pisze: 2022-06-07, 16:56
Iga05 pisze: 2022-06-07, 13:35 Albo przyjmujemy, że źródła muzułmańskie podają jednak pewną "prawdę", albo możemy całkowicie zakończyć wszelkie dochodzenia w sprawie islamu, również i te, że muzułmanie wierzą w tego samego "B"oga, tylko Mahomet o Nim skłamał....
Nie ma takiej alternatywy.
Jedno nie wyklucza drugiego. Nie mieszaj dwóch oddzielnych kwestii.
Jakich dwóch różnych kwestii?
Albo wierzymy źródłom muzułmańskim, jakie by nie były, albo nie. Można oczywiście bawić się w muzułmanów i twierdzić, że uznajemy tylko to, co jest zgodne z Biblią a wszystko inne odrzucamy - takie jest stanowisko muzułmanów: uznają tylo to, co jest zgodne z Koran i sunną a wszystko inne uznają za fałsz.

ODPOWIEDZ