Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: Hildegarda » 2022-05-26, 05:08

Być może komuś pomogą informacje na temat WWO, osoby wysoko wrażliwe często szukają pomocy u specjalistów, nie mogą się odnaleźć w dzisiejszym świecie, okazuje się, że za wszystko odpowiedzialny jest ukształtowany ewolucyjnie mózg, wrażliwszy niż u osób u przeciętnej wrażliwości. Pogłębienie wiedzy w tym temacie, może takiej osobie znacznie ułatwić życie, przede wszystkim pomoże w odpowiednim "dbaniu" o mózg, o jego odpoczynek, żeby w dzisiejszym świecie nie zwariować. Osoba WWO przez tak ukształtowany mózg jakby z góry ma narzuconą konieczność życia w stylu "slow life", czyli w zwolnionym tempie.


Wysoko wrażliwi ludzie czują „za dużo” i „zbyt głęboko”. Silnie przeżywają stres i wchłaniają nastroje ludzi dookoła. Ale mają też bogatą wyobraźnię, wspaniałe poczucie humoru i są prawdziwymi estetami.
Co piąta z nas to tzw. Osoba Wysoko Wrażliwa. Jak to wpływa na ich codzienne funkcjonowanie? W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 mln różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe, które przyswajają ich znacznie więcej. Kiedyś ta niezwykła cecha dawała przewagę ewolucyjną, dziś może utrudniać funkcjonowanie.
Czytaj dalej: "Wyczuleni na życie" https://www.focus.pl/artykul/wyczuleni-na-zycie


Co rozgrywa się w mózgu osoby wysoko wrażliwej? Mózg osoby wysoko wrażliwej w odmienny sposób reaguje na dopaminę, Neurony lustrzane osób wysoko wrażliwych są bardziej aktywne. Czytaj dalej: https://zwierciadlo.pl/psychologia/5130 ... liwej.read


Tutaj też temat fajnie przedstawiła Jola Szymańska, z tego co widziałam wysokiej wrażliwości poświęciła kilka filmów

30 konsekwencji wysokiej wrażliwości


konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: konserwa » 2022-05-26, 08:49

Bylem szkolony na zwiekszenie odbioru bodzcow i spostrzeganie zaleznosci .
Widze tutaj nadinterpretacje i robienie z igly widly ...
odnosze wrazenie, ze koniecznosc znalezienia nowych zawodow wymusza tworzenie nowych problemow.
Tak to widze.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: Hildegarda » 2022-05-26, 09:18

konserwa pisze: 2022-05-26, 08:49 Bylem szkolony na zwiekszenie odbioru bodzcow i spostrzeganie zaleznosci .
Widze tutaj nadinterpretacje i robienie z igly widly ...
odnosze wrazenie, ze koniecznosc znalezienia nowych zawodow wymusza tworzenie nowych problemow.
Tak to widze.
Drugi artykuł mówi o zmianach w mózgu u takich osób, na podstawie badań

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: konserwa » 2022-05-26, 10:14

Tu moim zdaniem nie ma co wyolbrzymiac - wszelkie dzialania, nawet te prozaiczne powoduja zmiany w mozgu - to jest tak, jakby mozg "rzezbil" kolejna informacje, aby moc pozniej bezzwlocznie wykorzystac potrzebne "bity"
Z kolei rezygnacja z bycia w stalej gotowosci do podjecia wysilku "informacyjnego" powoduje, ze mozg "gubi" balast ...
U mnie np. doszlo do tego, ze zatracilem zdolnosc poslugiwania sie rosyjskim ( nie uzywam tego jezyka juz od ok.50 lat ), zas jezyk polski jako drugi jezyk stal sie moim ojczystym ( chociaz tak naprawde udalo mi sie polskiego opanowac jakies 10 lat temu, od kiedy zaczalem duzo pisac na forum katolik.us)

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: adampiotr » 2022-05-26, 10:18

A ja to widzę tak,ze wszyscy są wrażliwi na swój sposób w raz ze mną :). Od kiedy wynaleziono internet to mam wrażenie,ze każdy jest wrażliwy ,bo się przejmujemy jakimś komentarzem w internecie. Jeśli taka osoba np nie lubi drastycznych scen, to jak ona funkcjonuje np w internecie ?? Tutaj dopiero ma problem.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: konserwa » 2022-05-26, 10:29

Nie na temat. Odczuwanie na bodzce zewnetrzne nie jest tym samym co wrazliwosc sensomotoryczna, nie mowiac juz o typach psychologicznych.
To tak, jakby choleryk wsciekal sie na flegmatyka, ze nie jest cholerykiem.
Ostatnio zmieniony 2022-05-26, 10:30 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: adampiotr » 2022-05-26, 10:37

Acha, Czyli co osoba wrażliwa bardziej analizuje decyzje które ma podjąc, to o to chodzi ?? Nie przejmuje się jakimiś uwagami ??

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: Hildegarda » 2022-05-26, 10:43

adampiotr pisze: 2022-05-26, 10:18 A ja to widzę tak,ze wszyscy są wrażliwi na swój sposób w raz ze mną :). Od kiedy wynaleziono internet to mam wrażenie,ze każdy jest wrażliwy ,bo się przejmujemy jakimś komentarzem w internecie. Jeśli taka osoba np nie lubi drastycznych scen, to jak ona funkcjonuje np w internecie ?? Tutaj dopiero ma problem.
Oczywiście, każdy ma jakąś wrażliwość, u jednych jest ona bardziej rozwinięta, u innych mniej. U ludzi WWO jest ona bardzo wysoka i nie chodzi tu o jakieś przewrażliwienie na swoim punkcie, albo nawet te drastyczne obrazy. To jest problem taki, że np. taka osoba może mieć w różnym stopniu wyostrozne zmysły i płacz dziecka może odbierać jakby ktoś rozcinał mózg piłą mechaniczną, inna osoba ma tak wrazliwy węch, że dostaje mdłości w różnych miejscach, gdzie ludzie o przeciętnej wrazliwości funkcjonują normalnie. Inna osoba ma duże problemy ze snem, bo każdy szmer potrafi ją obudzić, jeszcze inna nie da rady za długo czytać nic w internecie, bo już jest przemęczona. Chodzi ogólnie o bardzo dużą wrazliwość na róźne bodźce, przez co mózg też się szybciej męczy, potrzeba więcej i częściej odpocząć. Tacy ludzie mają problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie, kiedyś byłam na grupach dla WWO to wiele z tych osób często ląduje u psychiatrów i muszą jechać na różnych lekach.
Oczywiście wwo ma też swoje pozytywne strony, tam gdzie doświadcza się różnych pozytywnych bodźców, one też są bardziej odczuwalne.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: lambda » 2022-05-26, 13:40

Hildegarda pisze: 2022-05-26, 05:08 Być może komuś pomogą informacje na temat WWO, osoby wysoko wrażliwe często szukają pomocy u specjalistów, nie mogą się odnaleźć w dzisiejszym świecie, okazuje się, że za wszystko odpowiedzialny jest ukształtowany ewolucyjnie mózg, wrażliwszy niż u osób u przeciętnej wrażliwości. Pogłębienie wiedzy w tym temacie, może takiej osobie znacznie ułatwić życie, przede wszystkim pomoże w odpowiednim "dbaniu" o mózg, o jego odpoczynek, żeby w dzisiejszym świecie nie zwariować. Osoba WWO przez tak ukształtowany mózg jakby z góry ma narzuconą konieczność życia w stylu "slow life", czyli w zwolnionym tempie.


Wysoko wrażliwi ludzie czują „za dużo” i „zbyt głęboko”. Silnie przeżywają stres i wchłaniają nastroje ludzi dookoła. Ale mają też bogatą wyobraźnię, wspaniałe poczucie humoru i są prawdziwymi estetami.
Co piąta z nas to tzw. Osoba Wysoko Wrażliwa. Jak to wpływa na ich codzienne funkcjonowanie? W ciągu każdej sekundy organizm wysyła do mózgu 11 mln różnych informacji, ale do naszej świadomości dociera zaledwie 50. Wyjątkiem są osoby wysoko wrażliwe, które przyswajają ich znacznie więcej. Kiedyś ta niezwykła cecha dawała przewagę ewolucyjną, dziś może utrudniać funkcjonowanie.
Czytaj dalej: "Wyczuleni na życie" https://www.focus.pl/artykul/wyczuleni-na-zycie


Co rozgrywa się w mózgu osoby wysoko wrażliwej? Mózg osoby wysoko wrażliwej w odmienny sposób reaguje na dopaminę, Neurony lustrzane osób wysoko wrażliwych są bardziej aktywne. Czytaj dalej: https://zwierciadlo.pl/psychologia/5130 ... liwej.read


Tutaj też temat fajnie przedstawiła Jola Szymańska, z tego co widziałam wysokiej wrażliwości poświęciła kilka filmów

30 konsekwencji wysokiej wrażliwości

Nie ma to jak cytaowac była katoliczkę. Która robiła fame z tego że odchodzi z Kościoła.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: Hildegarda » 2022-05-26, 13:52

lambda pisze: 2022-05-26, 13:40 Nie ma to jak cytaowac była katoliczkę. Która robiła fame z tego że odchodzi z Kościoła.
Nie znalazłam obecnej katoliczki mówiącej o WWO, niestety ;)

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1707
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 554 times
Been thanked: 419 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: Viridiana » 2022-05-26, 15:36

Hmm... Przyznam szczerze, że nie wiem, co mam sądzić o koncepcie WWO. Z jednej strony nie chcę całkowicie negować możliwości istnienia takiej osobowości, z drugiej strony cały czas nie jest to w pełni potwierdzone naukowo. Przypomina mi się tutaj fragment interesującego artykułu na temat kultury terapeutycznej:
Fenomenem współczesnej kultury terapeutycznej jest pojawienie się pojęcia „Osobowość Wysoko Wrażliwa” (WWO). Popularność tego terminu zapoczątkowała amerykańska psycholożka i pisarka Elaine N. Aron w książce „Wysoko wrażliwi” wydanej w 1996 roku, która okazała się światowym bestsellerem. Tymczasem wciąż nie ma żadnych dowodów naukowych potwierdzających istnienie WWO. W psychologii funkcjonuje taki termin jak „wrażliwość przetwarzania sensorycznego”, jednak nie jest on tożsamy z Osobowością Wysoko Wrażliwą. O tym, że nie ma czegoś takiego jak WWO, pisały w swoich relacjach na Instagramie influencerki – studentka psychologii Matylda Kozakiewicz (Segritta) i psychiatrka Ewa Bujacz (Lewogram). Nie bez powodu tego pojęcia próżno szukać zarówno w polskiej, jak i w anglojęzycznej Wikipedii. O ile funkcjonujący w psychologii termin wrażliwości przetwarzania sensorycznego opisuje zespół objawów związanych z nieprawidłowym przyswajaniem bodźców zmysłowych (zdolność reagowania na bodźce o małej wartości stymulującej), o tyle na temat Osób Wysoko Wrażliwych z artykułów w mediach głównego nurtu na pierwszej stronie w Google możemy przeczytać, że są: „ponadprzeciętne”, „wyjątkowo wyjątkowe”, „widzą więcej”, „widzą różnice, które dla innych są niedostrzegalne”, „mają żywsze sny, bogatszą wyobraźnię i błyskotliwe poczucie humoru”, „są bardziej empatyczne, silnie reagują na sztukę”.
https://magazynkontakt.pl/na-instagramo ... eutycznej/

Termin ten jest dla mnie problematyczny także ze względu na to, że jego popularność zakrzywia obiektywność jej oceny. Czasami mam wrażenie, że teraz nie ma ludzi po prostu wrażliwych, bo jeśli ktoś jest wrażliwy, to na pewno jest od razu WWO. Jednak powtarzam, że nie chcę od razu odrzucać tego pojęcia - po prostu na razie brakuje mi danych do tego, by ocenić, czy rzeczywiście jest zasadna i uważam, że ta kwestia wymaga jeszcze wielu badań naukowych.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2488
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1046 times
Been thanked: 936 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: Susanna » 2022-05-26, 16:32

Ja jestem Wysoko Wrażliwa do tego Osobowość lękliwa.
"Jak łania pragnie
wody ze strumieni,
tak dusza moja pragnie
Ciebie, Boże!
Dusza moja pragnie Boga,
Boga żywego:
kiedyż więc przyjdę i ujrzę
oblicze Boże?"

Psalm 42.

Awatar użytkownika
lambda
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2577
Rejestracja: 7 gru 2019
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 162 times
Been thanked: 369 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: lambda » 2022-05-26, 16:33

Hildegarda pisze: 2022-05-26, 13:52
lambda pisze: 2022-05-26, 13:40 Nie ma to jak cytaowac była katoliczkę. Która robiła fame z tego że odchodzi z Kościoła.
Nie znalazłam obecnej katoliczki mówiącej o WWO, niestety ;)
Serio nie ma nikogo innego ?
W takim razie problem nie istnieje skoro tylko Pani Jola Szymańska go porusza

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: Jozek » 2022-05-26, 16:42

to identyczny sztuczny problem jak z LGBT.
jak ktos sie z soba cale zycie piescil to bedzie na wszystko wrazliwy.
Lekarstwo jest takie same jak z histerykami, wiaderko zimnej wody na glowe lub klaps na zabki i odwrazliwieje
Ostatnio zmieniony 2022-05-26, 16:43 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Wysoka Wrażliwość WWO - o ludziach, którzy widzą więcej

Post autor: Hildegarda » 2022-05-26, 16:59

Viridiana pisze: 2022-05-26, 15:36 Hmm... Przyznam szczerze, że nie wiem, co mam sądzić o koncepcie WWO. Z jednej strony nie chcę całkowicie negować możliwości istnienia takiej osobowości, z drugiej strony cały czas nie jest to w pełni potwierdzone naukowo.

Termin ten jest dla mnie problematyczny także ze względu na to, że jego popularność zakrzywia obiektywność jej oceny. Czasami mam wrażenie, że teraz nie ma ludzi po prostu wrażliwych, bo jeśli ktoś jest wrażliwy, to na pewno jest od razu WWO. Jednak powtarzam, że nie chcę od razu odrzucać tego pojęcia - po prostu na razie brakuje mi danych do tego, by ocenić, czy rzeczywiście jest zasadna i uważam, że ta kwestia wymaga jeszcze wielu badań naukowych.
Ciężko mi się tutaj szczegółowo odnieść do osobowości WWO, a wrażliwości przetwarzania sensorycznego, tutaj np. pisze, że "osoby wwo posiadają wysokie nasilenie cechy o nazwie wrażliwość przetwarzania sensorycznego" https://highlysensitive.eu/wysoko-wrazliwy-mozg/
jednak nie jestem psychologiem i nie znam się na tym.

Dla mnie uświadomienie sobie bycia WWO, albo tej wrażliwości przetwarzania (zwał jak zwał), może znacznie ułatwić życie, bo po pierwsze człowiek uświadamia sobie, że to raczej nie jest problem związany z zaburzeniem psychicznym, tylko cecha ewolucyjnie ukształtowana, a po drugie moża zdobyć wiedzę w jakim kierunku dalej iść, tzn. jak starać się dostosować życie do potrzeb wrażliwego mózgu, żeby móc normalnie funkcjonować w dzisiejszym zabieganym społeczeństwe, gdzie bardzo łatwo ulec przebodźcowaniu. Uświadomienie sobie tego jest konieczne, by poprawić jakość swojego życia, bo dopóki nie znajdzie się źródła problemu, to ciężko cokolwiek zrobić. Istotny też jest fakt, że tego nie da się już zmenić, nie da się tego wyleczyć, trzeba po prostu z tym żyć i robić wszystko, by to życie mogło być jak najbardziej normalne.

Co do tego, że ludzie sobie czasami dopisują różne definicje, nawet jeśli problem ich faktycznie nie dotyczy, to niewykluczone, że tak się dzieje, choć nie wiem czy akurat ta wysoka wrażliwość jest czymś wyjątkowym i przyjemnym, raczej przysparza więcej cierpienia i trudności we współczesnym świecie.

lambda pisze: 2022-05-26, 16:33 Serio nie ma nikogo innego ?
W takim razie problem nie istnieje skoro tylko Pani Jola Szymańska go porusza
Wuczuwam jakiś niezrozumiały dla mnie, agresywny ton. W materiale podałam też inne linki oprócz filmu Joli.
Skoro Jola odeszła od KK, to może dobrze się za nią pomodlić? Widziałam jej drogę odejścia od wiary, wiem że odeszła całkiem od chrześcijaństwa i też jest mi przykro z tego powodu, ale nie widzę problemu w tym, by nie móc udsotępnić jej filmu o wwo.
Życzę więcej miłości i wyrozumiałości do ludzi ;)
Ostatnio zmieniony 2022-05-26, 17:03 przez Hildegarda, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”