Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: sądzony » 2022-05-27, 14:44

Hildegarda pisze: 2022-05-27, 14:35 Myślę, że to jest kwestia bardzo indywidualna. ....
Generalnie nie miałem na myśli jedynie seksualności, a przyjemnościach w ogóle.
Co do seksualności jest tak jak piszesz z tym, że ja uważam, że tę energię seksualną można przekierować, przesublimować w miłość.
:)
(to chyba nie było w tym wątku :-? )
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-27, 14:47

sądzony pisze: 2022-05-27, 14:44 Generalnie nie miałem na myśli jedynie seksualności, a przyjemnościach w ogóle.
Myślę, że życie już samo w sobie jest wystarczająco trudne i pełne cierpienia, żeby jeszcze całkowicie odbierać sobie jakiekolwiek przyjemności. Byleby wszystko było zdroworozsądkowe, z umiarem, bez wpadania w uzależnienia.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: sądzony » 2022-05-27, 16:10

Hildegarda pisze: 2022-05-27, 14:47 Myślę, że życie już samo w sobie jest wystarczająco trudne i pełne cierpienia, żeby jeszcze całkowicie odbierać sobie jakiekolwiek przyjemności. Byleby wszystko było zdroworozsądkowe, z umiarem, bez wpadania w uzależnienia.
Rozumiem. Choć bardziej cenię sobie Radość, która jest dawana.
:)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-27, 17:09

sądzony pisze: 2022-05-27, 16:10 Rozumiem. Choć bardziej cenię sobie Radość, która jest dawana.
:)
Dawanie radości innym też jest przyjemnością :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Andej » 2022-05-27, 17:28

Hildegarda pisze: 2022-05-27, 05:59 KK spisał całą listę grzechów,
Okazuje się, że jestem w ciemnej. Nie znam tego dokumentu. Nawet o nim nie słyszałem. Będę wdzięczny za podanie tego spisu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-27, 17:33

Andej pisze: 2022-05-27, 17:28 Okazuje się, że jestem w ciemnej. Nie znam tego dokumentu. Nawet o nim nie słyszałem. Będę wdzięczny za podanie tego spisu.
Poczytaj w książeczce pierwszokomunijnej :p

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: sądzony » 2022-05-27, 17:52

Hildegarda pisze: 2022-05-27, 17:09
sądzony pisze: 2022-05-27, 16:10 Rozumiem. Choć bardziej cenię sobie Radość, która jest dawana.
:)
Dawanie radości innym też jest przyjemnością :)
Ja to rozróżniam. Przyjemność możesz sprawić sobie lub komuś, głęboka wewnętrzna radość jest swego rodzaju łaską. Możesz jej w jakiś sposób pomóc, ale jest raczej darem. Ja przynajmniej tak jej doświadczam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Hildegarda » 2022-05-27, 18:21

sądzony pisze: 2022-05-27, 17:52 Ja to rozróżniam. Przyjemność możesz sprawić sobie lub komuś, głęboka wewnętrzna radość jest swego rodzaju łaską. Możesz jej w jakiś sposób pomóc, ale jest raczej darem. Ja przynajmniej tak jej doświadczam.
ja chyba tej łaski za bardzo nie dostałam, bo z tą radością głęboką to tak u mnie różnie, średnio na jeża :p
ale zawsze mogę się pocieszyć tym wersetem, żeby mi się przyjemniej zrobiło "Ten, kto kocha swoje życie, traci je, a kto nienawidzi swego życia na tym świecie, zachowa je na życie wieczne"

Za to z łask jakie odczułam, jest taka większa wolność wewnętrzna jeśli chodzi o kwestie egzustencjalne, mam pod tym względem wewnętrzny pokój, nie czuję strachu przed śmiercią, mam też większą wolność jeśli chodzi o życie, codzienność, nie przejmuję się za bardzo tymi przyziemnymi sprawami, choć wiadomo, nie zawsze się tak da, zwłaszcza jak jest rodzina, obowiązki itp.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Dezerter » 2022-05-27, 18:26

domnia7777 pisze: 2022-05-26, 21:29 Mam do was pytanie. Czy w takiej kwestii zachodzi odpowiedzialność indywidualna czy księdza przed Bogiem?
Wyjasniam: Mam koleżankę po ślubie. Stosuje antykoncepcję i zazwyczaj przed świętami chodzi do spowiedzi do ksiedza i spowiada się, że w małżeństwie stosuje prezerwatywy i nie zamierza się poprawić, bo nie uważa, to za grzech/zle/nie chce się ograniczać w pozycii małżeńskim. Mówi w konfesjonał, że skoro kościół uważa, to za grzech to się spowiada, ale nie poprawi się. Księdz ja rozgrzesza i potem idzie do komunii. Czy w takiej chwili ksiądz bierze na siebie odpowiedzialność i ona jest zwolniona jakby z grzechu (ewetulanego, bo jak wiemy nauka w tej sprawie może być w każdej chwili zmieniona)?
To jest bardzo ciekawy temat, kto w opisanej sytuacji grzeszy?
Osoba spowiadająca się zachowuje się uczciwie poddając się pod ocenę o decyzję księdza - a komu odpuścicie są im odpuszczone - mówi Słowo jednoznacznie. Skoro ksiądz ma prawo zatrzymać to ona prawo odpuścić więc moim zdaniem komunie przyjmuję godnie.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13688
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2004 times
Been thanked: 2176 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: sądzony » 2022-05-27, 18:56

Dezerter pisze: 2022-05-27, 18:26 To jest bardzo ciekawy temat, kto w opisanej sytuacji grzeszy?
Osoba spowiadająca się zachowuje się uczciwie poddając się pod ocenę o decyzję księdza - a komu odpuścicie są im odpuszczone - mówi Słowo jednoznacznie. Skoro ksiądz ma prawo zatrzymać to ona prawo odpuścić więc moim zdaniem komunie przyjmuję godnie.
Zgadzam się. Tym bardziej, że (moim zdaniem) to co odbywa się w konfesjonale nie jest jedynie tym co można o Tym opowiedzieć.
W końcu to sakrament, łaska Boża, tajemnica ma więc wymiar Duchowy.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Andej » 2022-05-27, 20:15

Hildegarda pisze: 2022-05-27, 17:33 Poczytaj w książeczce pierwszokomunijnej
Na poważnie pytałem. Powołujesz się na stanowisko Kościoła. Dlatego oczekuję, że podasz oficjalny dokument.

Uważam, że są dwie możliwości: albo napisałaś głupotę z której powinnaś się wycofać, albo powinnaś podać oficjalny spis grzechów sporządzony przez Kościół.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Logan » 2022-05-28, 00:15

Dezerter pisze: 2022-05-27, 18:26 To jest bardzo ciekawy temat, kto w opisanej sytuacji grzeszy?
Osoba spowiadająca się zachowuje się uczciwie poddając się pod ocenę o decyzję księdza - a komu odpuścicie są im odpuszczone - mówi Słowo jednoznacznie. Skoro ksiądz ma prawo zatrzymać to ona prawo odpuścić więc moim zdaniem komunie przyjmuję godnie.
Ksiądz jest mądrzejszy od magisterium Kościoła? Ksiądz nakazuje Duchowi Świętemu odpuszczać grzechy bez nawrócenia? Aż taką władzę Jezus im przekazał?

Pojednanie z Bogiem zakłada i obejmuje wyraźne i zdecydowane oderwanie się od grzechu, w który się popadło. Zakłada i obejmuje zatem czynienie pokuty w najpełniejszym tego słowa znaczeniu: żal, okazanie skruchy, przyjęcie postawy skruszonej, czyli wkroczenie na drogę powrotu do Ojca. Taka jest ogólna zasada, którą każdy winien zachować w konkretnej sytuacji, w jakiej się znajduje.

Warunkiem koniecznym jest przede wszystkim prawość i przejrzystość sumienia penitenta. Człowiek nie wchodzi na drogę prawdziwej i szczerej pokuty tak długo, jak długo nie dostrzeże, że grzech sprzeciwia się normie etycznej, zapisanej w głębi jego jestestwa; jak długo nie uzna, że dopuścił się tego sprzeniewierzenia osobiście i w sposób odpowiedzialny; jak długo nie powie nie tylko: „istnieje grzech”, ale „ja zgrzeszyłem”; nie przyzna, że grzech wprowadził w jego sumienie podział, który następnie przenika cały jego byt, oddziela go od Boga i braci.

Zasadniczym aktem Pokuty ze strony penitenta jest jednak żal, czyli jasne i zdecydowane odrzucenie popełnionego grzechu i postanowienie niegrzeszenia na przyszłość, z miłości do Boga, która odradza się przez skruchę. Tak pojęty żal jest więc podstawą i duszą nawrócenia, owej ewangelicznej metanoia, która przyprowadza człowieka do Boga, jak syna marnotrawnego powracającego do ojca[...]
ADHORTACJA JANA PAWŁA II
RECONCILIATIO ET PAENITENTIA
Ostatnio zmieniony 2022-05-28, 00:44 przez Logan, łącznie zmieniany 5 razy.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
miłośniczka Faustyny
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 4384
Rejestracja: 26 sie 2018
Lokalizacja: Ulica Sezamkowa
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 1149 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: miłośniczka Faustyny » 2022-05-28, 00:37

Logan, ale z drugiej strony w takiej sytuacji, gdy ktoś deklaruje, że nie zrezygnuje z grzechu ciężkiego, powinien rozgrzeszenia odmówić. Jeśli jednak go udziela, a penitent niczego nie zataił, nie zataił tych intencji, to chyba sprawa nie jest taka oczywista. Nie spełnia warunków spowiedzi, tu masz rację, że teoretycznie powinna spowiedź być nieważna, ale czy na pewno nieważna, skoro ksiądz o tym wie, a i tak udziela rozgrzeszenia? Jakby penitent to zataił, wtedy na pewno by była nieważna. A tak to dość dziwna sytuacja. Ale jeśli odchodzi od konfesjonału z zamiarem dalszego trwania w grzechu to chyba i tak go popełnia, więc czy cokolwiek zmienia to rozgrzeszenie?
Ostatnio zmieniony 2022-05-28, 00:48 przez miłośniczka Faustyny, łącznie zmieniany 3 razy.
Odkąd umiłowałam Boga całą istotą swoją, całą mocą swego serca, od tej chwili ustąpiła bojaźń, i chociażby mi nie wiem już jak mówiono o Jego sprawiedliwości, to nie lękam się Go wcale, bo poznałam Go dobrze: Bóg jest Miłość a Duch Jego- jest spokój"

Awatar użytkownika
Logan
Gaduła
Gaduła
Posty: 991
Rejestracja: 24 paź 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 253 times
Been thanked: 447 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: Logan » 2022-05-28, 00:44

Kapłan jest wyłącznie szafarzem, więc nie może udzielić łaski temu, kto nie jest w stanie jej przyjąć. Nieuznawanie grzechu ciężkiego za zła, brak chęci poprawy, brak żalu czyni spowiedź nieważną bo nie warunków na otrzymanie łaski. Duch Święty posługuje się kapłanem, nie na odwrót.
My decydujemy tylko o tym jak wykorzystać czas, który nam dano. ~J.R.R Tolkien

Awatar użytkownika
majka77
Bywalec
Bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 5 wrz 2021
Has thanked: 111 times
Been thanked: 31 times

Re: Czy ksiądz bierze grzech na siebie?

Post autor: majka77 » 2022-05-28, 02:02

Nie będę się rozpisywać,ale jeżeli podczas spowiedzi nie żałuję się za grzechy,spowiedź jest nie ważna,kiedyś rozmawiałam o tym z księdzem.
Jezu podaj mi rękę

ODPOWIEDZ