Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-05-29, 15:50

Czy możba komuś pomòc eutanazją i jak?

Dodano po 10 minutach 21 sekundach:
I jakie są leki do eutanazji?
Ostatnio zmieniony 2022-05-29, 15:51 przez Osoba, łącznie zmieniany 2 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3053
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 318 times
Been thanked: 466 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: konserwa » 2022-05-29, 16:04

Eutanazja to samobojstwo rozszerzone ( z drugiej reki czyli zabojstwo na wlasna prosbe ). Dla chrzescijaniny czyli wyznawcy Chrystusa jest to niedopuszuczalne.
jest to forum katolickie i dlatego wiara jest motywem dzialania, eutanazja sprzeciwia sie wierze chrzescijanskiej.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-29, 17:08

Pozwolę sobie przytoczyć tekst mojej Żony (pracuje w hospicjum):
Marzena pisze:Tak się składa, że od 10 lat (dziś to już jest 21 lat - przyp.Marek) pracuję w Hospicjum Św.Wawrzyńca w Gdyni i mogę powiedzieć z własnego doświadczenia, że każdy nasz chory potrzebuje pomocy w zwalczeniu dolegliwości bólowych, przykrych dolegliwości związanych z leczeniem onkologicznym, takich jak nudności, wymioty, brak apetytu, osłabienie, ale również pomocy psychologicznej, duchowej oraz najczęściej obecności drugiego człowieka.

P.Andrzej podał,że o swoim losie powinien decydować wolny człowiek...

Tylko, że ten człowiek, który często jest opuszczony, załamany usłyszaną diagnozą, udręczony terapią, widzący bezradność rodziny, na pewno nie jest w takim momencie wolny.
Tak naprawdę prośba o eutanzję jest błaganiem o pomoc!
A jeśli niektórzy twierdzą, że człowiek ma prawo sam powiedzieć "dość", to dlaczego ratujemy samobójców? Czyż oni nie piszą w listach, że chcą odejść?
A pacjent ma prawo odmówić terapii uporczywej. Tak właśnie postąpił bł. Jan Paweł II, kiedy odmówił przewiezienia do szpitala i poprosił najbliższych o wspólną modlitwę i ostatnie rozmowy. Właśnie o te godną śmierć w otoczeniu bliskich chodzi.
Tylko, że nasze pokolenie nie potrafi się zatrzymać i przy tym łóżku bliskiego wytrwać. Łatwiej powiedzieć, że nic nie można już zrobić i pozwolić, a pewnie wkrótce już po prostu wymóc eutanazję.
Jeśli to się uda i takie prawo zostanie usankcjonowane, to jak postąpią z nami nasze dzieci lub wnuki?
Jakie wartości im chcemy wpoić?
(...) niestety mamy w wielu krajach nie tylko eutanazję na żądanie, ale nawet eutanazję pomimo żądania, a nawet wbrew woli pacjenta-eutanazję samowolkę lekarza-boga, który myśli, że wie lepiej, czego chce chory, czego chce dziecko niepełnosprawne, czego chcą kobiety/gdy bez ich woli dokonują niedozwolonego w Polsce pozbawienia płodności podwiązując jajowody, bo po co im kolejne dziecko...
Lekarz nie jest Bogiem. Jest Jego sługą, i to często nieużytecznym, bo też jest tylko człowiekiem.
Aż człowiekiem...

Tylko BÓG o tym wszystkim decyduje, decydował i będzie decydował...
To, co napisała moja Żona dobitnie potwierdza historia Janusza Świtaja:
Koniecznie przeczytajcie to: https://natemat.pl/275747,kim-jest-janu ... zyl-studia

Tymczasem... http://www.rzeczpospolita.pl/dodatki/sp ... index.html:
"Co piąty zgon w Holandii następuje w wyniku interwencji lekarskiej wynika z oficjalnych statystyk. 81 procent lekarzy pierwszego kontaktu w tym kraju co najmniej raz dokonało eutanazji 41 procent z nich uczyniło to bez wiedzy i zgody pacjenta."

Przyzwolenie na eutanazję ma tendencję do rozszerzania się:
Więcej:
https://www.stefczyk.info/2020/04/23/cy ... -pacjenta/
https://www.vaticannews.va/pl/swiat/new ... zieci.html
https://polskieradio24.pl/5/1223/Artyku ... -noworodki

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Andej » 2022-05-29, 18:09

Pragnienie śmierci nie jest równoznaczne z eutanazją. Ani z samobójstwem.
Rzeczywiście, jest wołaniem o pomoc.
Nie wiem, jakie są możliwości blokowania bólu. Czy każdy ból można zablokować? Czy tylko śpiączka farmakologiczna?

Wierzę, że zabijanie z litości jest złem. Choć rozumiem. Bo ciężko jest patrzyć na beznadziejny ból kogoś kochanego. Bo jak mając świadomość, że po drugiej stronie jest uwolnienie od bólu. I jest pełnia miłości. Jak można nie chcieć dla kogoś bliskiego śmierci, skoro prowadzi ona do Boga? Ale to Bóg dał życie i On jest jego Panem. To Bóg wyznaczył zadania życia każdego człowieka. Czy czyjeś cierpienie udzielające się najbliższym nie generuje dobra? Nie daje zasług na życie wieczne?

Trudno mi powiedzieć. Wielki ból paraliżuje wolę, nie pozwala ofiarować go w jakiejś intencji. Czy on ma sens? Nie wiem. Ale wiem, że ból jest nieodłącznym składnikiem życia. Zarówno ból fizyczny, jak i ból psychiczny.

Na pewno w takim stanie błagałbym Boga o śmierć. Już nie raz błagałem. Ze świadomością, że Jego wola się liczy. I, że to ja mam się do niej dostosować. Odczytać ją.
Czy żałuję, że Bóg mnie nie zabrał? Tez nie wiem. Wierzę, że Bóg ma w tym cel. Jestem, bo Bóg tak chciał.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-05-30, 19:59

@Osoba Można i trzeba pomóc prosząc o łaskę z góry, która jest czymś realnym i działa.
Nawet w naprawdę straszliwych i okropnych po ludzku sytuacjach.

Polecam poczytać o Św. Andrzeju Boboli:
https://teologiapolityczna.pl/pius-xii- ... eja-boboli
Albo rtm. Pileckim. Albo dzisiejszym patronie Św. Janie Sarkandrze. I o wielu innych.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Nenderen » 2022-05-30, 20:18

Godną polecenia jest także modlitwa do świętego lekarza, Łukasza Ewangelisty oraz do innego opiekuna chorych, Rafała Archanioła.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-06-04, 09:25

krystian.zawistowski pisze: 2022-05-30, 19:59 @Osoba Można i trzeba pomóc prosząc o łaskę z góry, która jest czymś realnym i działa.
Nawet w naprawdę straszliwych i okropnych po ludzku sytuacjach.

Polecam poczytać o Św. Andrzeju Boboli:
https://teologiapolityczna.pl/pius-xii- ... eja-boboli
Albo rtm. Pileckim. Albo dzisiejszym patronie Św. Janie Sarkandrze. I o wielu innych.
A jak Bòg nie pomaga?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Andej » 2022-06-04, 11:39

Osoba pisze: 2022-06-04, 09:25 A jak Bòg nie pomaga?
To znaczy, że ma w tym jakiś cel. Wtedy warto się skupić na odkrywaniu woli Bożej.
To bardzo trudne. Gdy ból, cierpienie. Gdy tak wielkie cierpienie, ze człowiek nie ma siły, aby je powierzyć Bogu. Gdy całym światem człowieka jest ból. I pragnienie, aby się skończył. Za wszelką cenę.
Kompromisowym rozwiązaniem jest śpiączka farmakologiczna. I nadzieje, że się uda poprawić stan.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Siostra

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Siostra » 2022-06-04, 11:53

Bóg działa w ukryciu, niewidocznie dla oczu wiernych najcześciej - więc skąd wiesz @Osoba że nie pomaga?
Każdy zanim stanie przed Bogiem musi oczyścić swoje serce i duszę, czasem dzieje się to dopiero w czyśćcu, a czasem już na ziemi - to właśnie cierpienie oczyszcza nasze serce, szczególnie jeśli chcemy je ofiarować Bogu. Cierpienie działa jak ogień w którym wytapia się złoto. Przygotowuje duszę do spotkania z Bogiem.
Cierpienie bliskiej osoby jest również wyzwaniem dla nas, bo jest trudno na to patrzeć, trudno poradzić sobie z bezradnością... można i trzeba wykorzystać wszelkie możliwości niesienie pomocy i zniesienia bólu, ale jest taki moment który trzeba spędzić na kolanach na modlitwie - to może być wola Boga wobec nas, byśmy uświadomili sobie że On ma nas wszystkich w opiece i wie najlepiej co jest dla nas dobre.
Ja tak to postrzegam.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-06-04, 14:41

A jak Bòg nie pomaga tak, że eutanazja jest jedynym wyjściem? Jest taki człowiek, ktòry wolałby być przybity do krzyża gwoździami jak Bòg niż cierpieć psychicznie przez pewną osobę, ktòra dokłada do tych jego męk jeszcze mobbing. Słyszałem o takiej osobie tylko nie wiadomo gdzie ona była z osobą torturującą (to było już bardzo dawno temu). Jeśli ta cierpiąca osoba na chwile mogłaby do kogoś podejść, do jakiejś dobrej osoby i po pięciu minutach znòw by musiała wracać do tortur, to czy ta dobra osoba mogłaby jej zaproponować eutanazję, nie mogąc jej inaczej uratować?

Siostra

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Siostra » 2022-06-04, 16:48

@Osoba śmierć jakiejś osoby nie zawsze kończy jej cierpienie. Ma przed sobą wieczność. Jeśli to człowiek decyduje o końcu życia, to może zabrać sobie i tej osobie możliwość zbawienia... więc przedłuży jej cierpienie na wieczność!

Tylko Bóg widzi wszystko i wie kiedy ktoś ma umrzeć, kiedy jej jego czas, bo jest to czas najlepszy dla tej osoby aby się zbawić...

Nie możemy decydować ani o śmierci swojej ani kogoś innego. Samobójstwo, morderstwo, zabójstwo... kim będziemy jak to dopuścimy jako moralnie dopuszczalne? zagubimy swoje człowieczeństwo!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Andej » 2022-06-04, 17:09

Osoba pisze: 2022-06-04, 14:41Jest taki człowiek, ktòry wolałby być przybity do krzyża gwoździami jak Bòg niż cierpieć psychicznie przez pewną osobę, ktòra dokłada do tych jego męk jeszcze mobbing.
To jest odwrócenie problemu. Uważasz, że lepiej uśmiercić osobę krzywdzoną, niż poskromić tego, kto krzywdzi? Ze złem trzeba walczyć, ale nie przez zabijanie krzywdzonych.
Jak zabijesz tę osobę, o której napisałeś, to złoczyńca znajdzie sobie kolejną ofiarę. Uważasz, że efektem będzie dobro?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

krystian.zawistowski
Gaduła
Gaduła
Posty: 833
Rejestracja: 5 gru 2020
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 145 times
Been thanked: 197 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: krystian.zawistowski » 2022-06-05, 10:21

@Osoba
Bóg pomaga dając łaskę. Niekoniecznie dając uzdrowienie i zmianę okoliczności. I trzeba modlitwy i pokory.

Cierpiący w czyśćcu cierpią bardziej niż na Ziemi. Jednak największym bólem ich jest tęsknota za niebem, za wizją Boga.
https://kzaw.pl/
https://www.youtube.com/channel/UCdC4jo ... o3tVw_F3cQ
"I nikt nigdy na próżno nie uciekał się do przemożnego Jej wstawiennictwa, kto z pobożną i ufną modlitwą do Niej się udawał." Pius IX o modlitwie do Maryji

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-06-05, 22:12

To dlaczego ludzie stosują eutanazję? Czy oni mają grzech za to, że ulżyli innym ludziom? Jak tak to jaki?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Andej » 2022-06-05, 22:19

Osoba pisze: 2022-06-05, 22:12 To dlaczego ludzie stosują eutanazję? Czy oni mają grzech za to, że ulżyli innym ludziom? Jak tak to jaki?
Grzech zabójstwa, inaczej dokonania morderstwa. Lub pomocy w nim.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”