Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Dlaczego żyjemy, po co się urodziliśmy, jaki jest nasz cel w życiu, co na czeka po śmierci; niebo, piekło, nic? Rozmowy na temat życia, śmierci i wieczności.
Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-06-06, 13:47

Andej pisze: 2022-06-05, 22:19
Osoba pisze: 2022-06-05, 22:12 To dlaczego ludzie stosują eutanazję? Czy oni mają grzech za to, że ulżyli innym ludziom? Jak tak to jaki?
Grzech zabójstwa, inaczej dokonania morderstwa. Lub pomocy w nim.
A jak ludzie popełniają samobòjstwa już w takich ostatecznych sytuacjach, to czy mają oni grzech śmiertelny (mòwię o tych ludziach, ktòrzy woleliby zostać przybici do krzyża jak Jezus, niż znosić psychiczne tortury (są tacy niektòrzy ludzie ale nieliczni))?

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Jozek » 2022-06-06, 13:51

Ale wlasnie samobojstwo to ucieczka od krzyza.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: sądzony » 2022-06-06, 14:47

Osoba pisze: 2022-06-06, 13:47 A jak ludzie popełniają samobòjstwa już w takich ostatecznych sytuacjach, to czy mają oni grzech śmiertelny (mòwię o tych ludziach, ktòrzy woleliby zostać przybici do krzyża jak Jezus, niż znosić psychiczne tortury (są tacy niektòrzy ludzie ale nieliczni))?
Używając skrajnie posuniętej i przerysowanej metafory "Bóg popełnił samobójstwo dla naszego zbawienia". Jest to oczywiście nie prawda, ale pozwala spojrzeć nie co inaczej.

"On Tego, który nie poznał grzechu, za nas uczynił grzechem, abyśmy my w Nim stali się sprawiedliwością Boga." 2 Kor 5,21

Gdy popełniałem samobójstwo nie była to jedynie ucieczka od bólu i cierpienia, była w tym również głęboka (choć chora) wiara, że swoją śmiercią "zbawię" bliskich uwalniając ich od siebie jako "grzechu" wszelkiego zła, krzywd i bólu.

Słyszałem (a raczej czytałem), że pierwsi chrześcijanie popełniali samobójstwa, by szybciej trafić w ramiona Boga i nie było to ponoć niczym oburzającym.

Z dystansem jednak. Samobójstwo jest niewłaściwą drogą choć w pewnym stanie może wydawać się jedyną.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Andej » 2022-06-06, 21:09

Osoba pisze: 2022-06-06, 13:47A jak ludzie popełniają samobòjstwa już w takich ostatecznych sytuacjach, to czy mają oni grzech śmiertelny (mòwię o tych ludziach, ktòrzy woleliby zostać przybici do krzyża jak Jezus, niż znosić psychiczne tortury (są tacy niektòrzy ludzie ale nieliczni))?
Nie mam prawa orzekania. Sadzę, że aby ocenić, trzeba dobrze znać stan człowieka. Samobójstwo, to zwykle ucieczka. Paniczna. Czyli brak rozeznania. Brak właściwego rozeznania. Lub częściowe rozeznanie.

Nie rozumiem, dlaczego skupić się na obronie przed złem. Poszukać pomocy. Wydaje mi się, że ucieczka w samobójstwo jest zwykle najgorszym wyborem. Dlatego, że zostawia się sprawcę zła.
Jeśli samemu nie potrafi się walczyć, to trzeba szukać obrońcy.

Łk 18.1-8 Powiedział im też przypowieść o tym, że zawsze powinni modlić się i nie ustawać: «W pewnym mieście żył sędzia, który Boga się nie bał i nie liczył się z ludźmi. W tym samym mieście żyła wdowa, która przychodziła do niego z prośbą: "Obroń mnie przed moim przeciwnikiem!" Przez pewien czas nie chciał; lecz potem rzekł do siebie: "Chociaż Boga się nie boję ani z ludźmi się nie liczę, to jednak, ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, żeby nie przychodziła bez końca i nie zadręczała mnie"».
I Pan dodał: «Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?»
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-06-08, 11:38

sądzony pisze: 2022-06-06, 14:47
Osoba pisze: 2022-06-06, 13:47 A jak ludzie popełniają samobòjstwa już w takich ostatecznych sytuacjach, to czy mają oni grzech śmiertelny (mòwię o tych ludziach, ktòrzy woleliby zostać przybici do krzyża jak Jezus, niż znosić psychiczne tortury (są tacy niektòrzy ludzie ale nieliczni))?
Używając skrajnie posuniętej i przerysowanej metafory "Bóg popełnił samobójstwo dla naszego zbawienia". Jest to oczywiście nie prawda, ale pozwala spojrzeć nie co inaczej.

"On Tego, który nie poznał grzechu, za nas uczynił grzechem, abyśmy my w Nim stali się sprawiedliwością Boga." 2 Kor 5,21

Gdy popełniałem samobójstwo nie była to jedynie ucieczka od bólu i cierpienia, była w tym również głęboka (choć chora) wiara, że swoją śmiercią "zbawię" bliskich uwalniając ich od siebie jako "grzechu" wszelkiego zła, krzywd i bólu.

Słyszałem (a raczej czytałem), że pierwsi chrześcijanie popełniali samobójstwa, by szybciej trafić w ramiona Boga i nie było to ponoć niczym oburzającym.

Z dystansem jednak. Samobójstwo jest niewłaściwą drogą choć w pewnym stanie może wydawać się jedyną.
A czy Bòg im te samobòjstwa wybaczał czy mieli grzech śmiertelny?
Ostatnio zmieniony 2022-06-08, 11:38 przez Osoba, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: sądzony » 2022-06-08, 11:45

Osoba pisze: 2022-06-08, 11:38 A czy Bòg im te samobòjstwa wybaczał czy mieli grzech śmiertelny?
Nie wiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Andej » 2022-06-08, 17:40

Osoba pisze: 2022-06-08, 11:38 A czy Bòg im te samobòjstwa wybaczał czy mieli grzech śmiertelny?
Zdecydowanie mieli grzech śmiertelny. Czy im wybaczył, nie wiem. Nie wiem, czy pragnęli wybaczenia. Czy mieli świadomość? Czy okazali żal i skruchę? Nie wiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-06-09, 11:46

Andej pisze: 2022-06-08, 17:40
Osoba pisze: 2022-06-08, 11:38 A czy Bòg im te samobòjstwa wybaczał czy mieli grzech śmiertelny?
Zdecydowanie mieli grzech śmiertelny. Czy im wybaczył, nie wiem. Nie wiem, czy pragnęli wybaczenia. Czy mieli świadomość? Czy okazali żal i skruchę? Nie wiem.
A kto może wiedzieć czy Bòg im wybaczył i czy byli w czyśccu?

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 472 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: konserwa » 2022-06-09, 14:03

Bog i ci, ktorym Bog wybaczyl.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-06-09, 17:16

Czy za grzech śmiertelny nie można iść do nieba czy Bòg może okazać miłosierdzie?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13779
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2020 times
Been thanked: 2198 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: sądzony » 2022-06-09, 19:28

Osoba pisze: 2022-06-09, 17:16 Czy za grzech śmiertelny nie można iść do nieba czy Bòg może okazać miłosierdzie?
Ja wierzę, że człowiek nie jest w stanie zrobić nic czego Bóg nie jest w stanie wybaczyć. Z drugiej strony wcale nie musi robić wiele, by skutecznie oddalać się od królestwa Bożego. Często, paradoksalnie, cięższe grzechy są o tyle "lżejsze", że nie można ich nie dostrzec, bo nie pozwala na to sumienie, lekkie, toczone przez całe życie jak "kulka" żuka gnojarza, okazują się zbyt wielkie, by przejść przez ucho igielne.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Andej » 2022-06-09, 20:08

Osoba pisze: 2022-06-09, 17:16 Czy za grzech śmiertelny nie można iść do nieba czy Bòg może okazać miłosierdzie?
Czy zdążysz wyrazić szczery żal, zanim staniesz przed Sądem? Czy zdążysz okazać skruchę?
A jeśli tak, to w jaki sposób postarasz się zadośćuczynić?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Osoba
Przybysz
Przybysz
Posty: 20
Rejestracja: 6 maja 2022
Has thanked: 1 time

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Osoba » 2022-06-29, 23:20

sądzony pisze: 2022-06-09, 19:28
Osoba pisze: 2022-06-09, 17:16 Czy za grzech śmiertelny nie można iść do nieba czy Bòg może okazać miłosierdzie?
Ja wierzę, że człowiek nie jest w stanie zrobić nic czego Bóg nie jest w stanie wybaczyć. Z drugiej strony wcale nie musi robić wiele, by skutecznie oddalać się od królestwa Bożego. Często, paradoksalnie, cięższe grzechy są o tyle "lżejsze", że nie można ich nie dostrzec, bo nie pozwala na to sumienie, lekkie, toczone przez całe życie jak "kulka" żuka gnojarza, okazują się zbyt wielkie, by przejść przez ucho igielne.
Jutro się zabijam. Ja się męczę, gdyż jedna osoba stosuje na mnie BRUTALNY I NIEWYOBRAŻALNY mobbing. Dzięki za ciekawe informacje i błagam mòdlcie się za mnie abym trafił do nieba lub czyścca. Mam ostatnią szansę więc to koniec. Oby Bòg mi wybaczył :((

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18947
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2609 times
Been thanked: 4610 times
Kontakt:

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-06-29, 23:33

Jeśli zrobisz to swoją decyzją, wylądujesz w piekle. Wierz mi, że jakiekolwiek niedogodności, których dziś doświadczasz, nie mogą się równać z tym, co przez wieczność będziesz tam doświadczał. Ni będzie ulgi, wręcz przeciwnie.

Dodano po 1 minucie 28 sekundach:
Osoba pisze: 2022-06-09, 17:16 Czy za grzech śmiertelny nie można iść do nieba czy Bòg może okazać miłosierdzie?
Grzech śmiertelny uniemożliwia Bogu okazanie miłosierdzia, gdyż oznacza to, ze odrzucasz Boga. On się nie będzie narzucał.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1917
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Ulga w cierpieniu człowieka - eutanazja

Post autor: Andy72 » 2022-06-30, 07:20

Samobojstwo jest zle bo to morderstwo. O ile sie zgadzamy ze morderstwo jest czyms potwornym, to czemu uważać ze gdy ofiara jest kims konkretnym, mną, to juz nie jest tak potworne?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Życie, śmierć, wieczność”