Katolicy i związki

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Rafał » 2022-05-30, 20:17

Nenderen pisze: 2022-05-30, 19:54 Rafał, kwestia wyglądu może i faktycznie bywa uważana za podstawową ale nie uważam, by takie podejście części społeczeństwa miało etyczne uzasadnienie.
Szanuję Twoje zdanie ale biologia nie ogląda się na etykę i nic na to nie poradzisz. Wprawdzie to biologia poniekąd kształtuje etykę.

Nenderen pisze: 2022-05-30, 19:54Wygląd bowiem nie może być ważniejszy od stanu moralnego.
To dosyć skomplikowany temat. W zasadzie się z Tobą zgodzę ale nie dlatego, że moralność to jakiś odrębny byt, który od zawsze stawiany jest na piedestale. Moralność jaką znamy wyrasta głęboko z naszej natury, która formowała się w toku wielu tysięcy lat i takie rzeczy jak wygląd czy mówiąc bardziej naukowo - dobór płciowy, miały na nią wpływ.
Ostatnio zmieniony 2022-05-30, 20:19 przez Rafał, łącznie zmieniany 3 razy.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: adampiotr » 2022-05-30, 20:23

Nenderen, oczywiście, ale niepełnosprawni też mogą być przystojni, ja nie twierdze też, ze ktoś kto nie wygląda jak brat Pit to nie ma szans oczywiwscie, ze ma szanse...
Ostatnio zmieniony 2022-05-30, 20:24 przez adampiotr, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Nenderen
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1590
Rejestracja: 30 maja 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1038 times
Been thanked: 271 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Nenderen » 2022-05-30, 20:26

Nie było moją intencją zasugerowanie, że tak twierdzisz. Odnosiłem się natomiast do mentalności wspomnianych przez ciebie osób doznających szoku na czyjś widok.
Ostatnio zmieniony 2022-05-30, 20:28 przez Nenderen, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Katolicy i związki

Post autor: Marek_Piotrowski » 2022-05-30, 20:30

Rafał pisze: 2022-05-30, 19:18 Oczywiście, że wygląd ma znaczenie. I to zazwyczaj ogromne. Są na to dowody naukowe. Co prawda występują odstepstwa ale to marginalne wynaturzenia. Kto twierdzi inaczej - kłamie.
No cóż, konstatacja, że w wielu wypadkach wygląd ma duży wpływ na wybór zapewne jest oczywista, natomiast sugerowanie, iż nie przykładanie "ogromnej" wagi do wyglądu to "wynaturzenie" to... delikatnie mówiąc... jakieś wynaturzenie.
Wprawdzie to biologia poniekąd kształtuje etykę.
Chyba u zwierząt.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13916
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2225 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: sądzony » 2022-05-30, 20:38

Gdy ważna jest dla ciebie głębia oceanu nie przeszkadza ci sztorm na powierzchni.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1728
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 355 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Morkej » 2022-05-30, 20:40

adampiotr pisze: 2022-05-30, 07:32 Mi się wydaje, ze ludziom co raz trudniej się dobrać w dzisiejszych czasach. Mam na myśli to, ze jak jesteś atrakcyjny to masz bardzo duże prawdopodobieństwo ,ze znajdziesz kogos ???
W którymś wątku przewijaliśmy temat o tym, że obecnie przez media kreuje się wizje idealnego partnera do życia. Przez to często u niektórych osób tworzą się nierealne wymagania w stosunku do innych. Stąd rzeczywiście gdzieś tą trudność można zaobserwować.

Jeden ksiądz mówił, że z jego perspektywy duszpasterskiej jest więcej młodszych kobiet, które są chętne i gotowe do założenia rodziny, niż samych mężczyzn. Uważa, że brakuje mężczyzn, którzy są gotowi wziąć ciężar odpowiedzialności założenia rodziny. I teraz co powoduje ten problem? Zapewne leży to gdzieś w kwestii wychowawczej młodzieży w szkole czy w domu. Być może sposoby wychowania, zwłaszcza dla chłopców, nie są obecnie wystarczające, aby budować w nich cechę odpowiedzialności, w przeciwieństwie do dziewcząt, które po prostu dojrzewają szybciej.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Rafał » 2022-05-30, 20:41

Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-30, 20:30
Wprawdzie to biologia poniekąd kształtuje etykę.
Chyba u zwierząt.
Odsyłam do lektury:
J. McKenzie Alexander, The Structural Evolution of Morality, Cambridge 2007.
Miłego czytania! :)
Marek_Piotrowski pisze: 2022-05-30, 20:30No cóż, konstatacja, że w wielu wypadkach wygląd ma duży wpływ na wybór zapewne jest oczywista, natomiast sugerowanie, iż nie przykładanie "ogromnej" wagi do wyglądu to "wynaturzenie" to... delikatnie mówiąc... jakieś wynaturzenie.
Odsyłam do słownika pwn:
wynaturzenie «rzecz, fakt lub zjawisko odbiegające od normy lub niezgodne z naturą»
Ostatnio zmieniony 2022-05-30, 20:43 przez Rafał, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
MagdaKZ
Początkujący
Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 14 maja 2022
Lokalizacja: Poznań
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 49 times
Been thanked: 16 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: MagdaKZ » 2022-05-30, 21:42

Wygląd bowiem nie może być ważniejszy od stanu moralnego.
I to by było ok, gdyby nie ta nasza biologiczna część. Dobrze jest nie wymagać za dużo w kwestii wyglądu, ale dobrze przejrzeć potencjalnego osobnika pod kątem psychologicznym i moralnym. Wspólne fundamenty to podstawa.

Oszczędzę sobie opowieści o moich "związkach", bo to by było raczej nie na miejscu. Co dobrego z tego wyniosłam, to umiejętność funkcjonowania z drugim człowiekiem.
Ciekawe jest to, jak można poniekąd zobaczyć siebie w drugiej osobie. Ciężko mi to wytłumaczyć.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Hildegarda » 2022-05-31, 05:27

Rafał pisze: 2022-05-30, 20:17 Szanuję Twoje zdanie ale biologia nie ogląda się na etykę i nic na to nie poradzisz. Wprawdzie to biologia poniekąd kształtuje etykę.
Ale tu też chyba mają wpływ różne inne czynniki - wiek, doświadczenie, poglądy na życie. A jak wyjaśnisz małżeństwa aranżowane w niektórych krajach? Ludzie przecież biorą takie śluby bez większego poznania się i żyją.

adampiotr
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 595
Rejestracja: 23 lut 2021
Has thanked: 105 times
Been thanked: 38 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: adampiotr » 2022-05-31, 07:46

MagdaKZ pisze: 2022-05-30, 21:42
Wygląd bowiem nie może być ważniejszy od stanu moralnego.
I to by było ok, gdyby nie ta nasza biologiczna część. Dobrze jest nie wymagać za dużo w kwestii wyglądu, ale dobrze przejrzeć potencjalnego osobnika pod kątem psychologicznym i moralnym. Wspólne fundamenty to podstawa.
teraz pytanie kluczowe, o to własnie chodzi.Ale jak to chcesz zrobić ? Czy umowisz się z kims pierwszym lepszym jeśli wygląd nie pasuje ? Bo nie raz dostanę odpowiedź nie :)
Ostatnio zmieniony 2022-05-31, 07:47 przez adampiotr, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Rafał » 2022-05-31, 09:30

Hildegarda pisze: 2022-05-31, 05:27
Rafał pisze: 2022-05-30, 20:17 Szanuję Twoje zdanie ale biologia nie ogląda się na etykę i nic na to nie poradzisz. Wprawdzie to biologia poniekąd kształtuje etykę.
Ale tu też chyba mają wpływ różne inne czynniki - wiek, doświadczenie, poglądy na życie. A jak wyjaśnisz małżeństwa aranżowane w niektórych krajach? Ludzie przecież biorą takie śluby bez większego poznania się i żyją.
Oczywiście, że wpływ mają różne czynniki ale schemat jest ten sam - znaleźć zdrowego rodzica, który zwiększy szansę przeżycia potomstwa. Co ciekawe wiele walorów męskich, którymi kierują się kobiety jak choćby silna linia szczęki nie są już tak niezbędne, a mimo to wciąż utrzymują się w ich kanonie "piękna".

Co do aranżowanych małżeństw i ich pomyślności - przytoczę dane z wikipedii:
W Indiach do dziś panuje zwyczaj przekazywania posagu, który choć został tam zdelegalizowany w 1947 r. staje się jednak podstawą żądań i w konsekwencji przyczyną rocznie przeszło 8 tysięcy zabójstw kobiet w tym kraju
W niektórych kulturach kobiecie nie przysługuje prawo odrzucenia zaaranżowanych zaręczyn, np. krajach arabskich lub w Chinach. Skrajnym przypadkiem jest małżeństwo wymuszone pod groźbą odwetu, w tym zabójstwa. Do dziś zdarza się, że męscy członkowie rodziny, tj. ojcowie, bracia, wujowie, kuzyni, zabijają kobietę, gdy chce ona wyjść za mężczyznę, który ich zdaniem jest dla niej nieodpowiedni (zob. zabójstwo honorowe).
Może być i tak, że decyzję o zawarciu małżeństwa podejmują wyłącznie rodzice przyszłych małżonków, w okresie, gdy dzieci są już dorosłymi ludźmi. Tego wyboru nie poprzedzają zaręczyny w okresie dziecięcym czy dorastania. Było tak często w Europie do początku XX wieku. Bywało, że córka buntowała się przeciw decyzji rodziców, np. groziła popełnieniem samobójstwa lub dokonywała próby samobójczej. Królowie i arystokraci, przyjmując, że małżeństwo ich potomków jest bardziej kwestią polityczną niż prywatną, podejmowali za nich decyzje dotyczące małżeństwa.
Zacytowałaś część mojej wypowiedzi, gdzie oznajmiłem że biologia kształtuje etykę, po czym przytoczyłaś przykład aranżowanych małżeństw, które są właśnie dowodem na to. Przekładanie przez rodziców kwestii przetrwania ich genów nad wolną wolę, szczęście i dobór płciowy dziecka jest wlaśnie taką formą kształtowania etyki przez biologię.
Ostatnio zmieniony 2022-05-31, 09:45 przez Rafał, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Hildegarda » 2022-05-31, 11:29

Rafał pisze: 2022-05-31, 09:30 Oczywiście, że wpływ mają różne czynniki ale schemat jest ten sam - znaleźć zdrowego rodzica, który zwiększy szansę przeżycia potomstwa. Co ciekawe wiele walorów męskich, którymi kierują się kobiety jak choćby silna linia szczęki nie są już tak niezbędne, a mimo to wciąż utrzymują się w ich kanonie "piękna".
Czyli odnosi się to głównie do młodych osób, nastawionych na zakładanie rodziny?

Awatar użytkownika
Rafał
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 438
Rejestracja: 6 lis 2021
Has thanked: 100 times
Been thanked: 113 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Rafał » 2022-05-31, 15:14

Hildegarda pisze: 2022-05-31, 11:29
Rafał pisze: 2022-05-31, 09:30 Oczywiście, że wpływ mają różne czynniki ale schemat jest ten sam - znaleźć zdrowego rodzica, który zwiększy szansę przeżycia potomstwa. Co ciekawe wiele walorów męskich, którymi kierują się kobiety jak choćby silna linia szczęki nie są już tak niezbędne, a mimo to wciąż utrzymują się w ich kanonie "piękna".
Czyli odnosi się to głównie do młodych osób, nastawionych na zakładanie rodziny?
Co konkretnie?

Awatar użytkownika
Hildegarda
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1356
Rejestracja: 17 maja 2022
Has thanked: 206 times
Been thanked: 203 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: Hildegarda » 2022-05-31, 15:59

Rafał pisze: 2022-05-31, 15:14 Co konkretnie?
No to, że ludzie kierują się bardziej instynktami przy wyborze partnera/partnerki, gdy są młodzi i nastawieni na zakładanie rodziny. Z wiekiem, doświadczeniem itp., może to już zanikać, bo zmienia się podejście do życia, tak myślę

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13916
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2225 times

Re: Katolicy i związki

Post autor: sądzony » 2022-06-01, 08:04

Oczywiście. Zmienia się świadomość i zmieniają się potrzeby.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”